MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Grunwald 1410

Wiadomości: Grunwald
Wtorek, 15 lipca 2014, 13:34
Aktualizacja: 14:44
Autor: MT
Fot. admin
Bitwa pod Grunwaldem jedna z największych bitew w historii średniowiecznej Europy (pod względem liczby uczestników), stoczona na polach pod Grunwaldem 15 lipca 1410.

W czasie trwania wielkiej wojny między siłami zakonu krzyżackiego, wspomaganego przez rycerstwo zachodnioeuropejskie (głównie z Czech, z wielu państewek na Śląsku, z Pomorza Zachodniego i z pozostałych państewek Rzeszy) pod dowództwem wielkiego mistrza Ulricha von Jungingena a połączonymi siłami polskimi i litewskimi (złożonymi głównie z Polaków, Litwinów i Rusinów), wspieranymi lennikami obu tych krajów (Hospodarstwo Mołdawskie, Księstwo Mazowieckie, Księstwo Płockie, Księstwo Bełskie, Podole i litewskie lenna na Rusi) oraz najemnikami z Czech, Moraw i z państewek ze Śląska oraz uciekinierami ze Złotej Ordy i chorągwiami prywatnymi (między innymi chorągiew z Nowogrodu Wielkiego księcia Lingwena Semena) pod dowództwem króla Polski Władysława II Jagiełły.

Bitwa zakończyła się zwycięstwem wojsk polsko-litewskich i pogromem sił krzyżackich, nie została jednak wykorzystana dla całkowitego zniszczenia zakonu. (informacja z Wikipedii).

Miej świadomość - Marek Tkacz, wydawca Jelonki.com.

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wybory coraz bliżej. PiS apeluje

Lemowisko odmienione

Dlaczego doba ma 24h?  

Uciążliwe pogorzelisko

Tłumy na spotkaniu z mistrzem satyry

Leszek Żebrowski – Czy Żołnierze Wyklęci byli bandytami?  

200 pieczątek w 24 godziny

Ekologiczna autobomba

Sonda

Rowerzyści też powinni zdawać egzamin na prawo jazdy?

Oddanych
głosów
797
Tak
53%
Nie
43%
Nie mam zdania
3%