MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 30 września
im. Hieronima, Zofii

Groźne substancje w b. Celwiskozie muszą zniknąć!

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 14 stycznia 2016, 6:50
Aktualizacja: Piątek, 15 stycznia 2016, 7:48
Autor: UM
Fot. Archiwum Jelonki.com/P. Kaczałko
Marceli Krajniak, naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego będzie koordynatorem działań, jakie podejmie zespół osób z kilku miejskich i powiatowych instytucji zajmujących się zapewnieniem bezpieczeństwa mieszkańców, w tym – szczególnie – sprawami związanymi z likwidacją zagrożenia wynikającego ze składowaniem na prywatnych terenach b. „Celwiskozy” niebezpiecznych dla zdrowia materiałów chemicznych.

- Niedawny pożar, jaki miał tam miejsce, dał ostateczny impuls do podjęcia działań w świetle faktu, że dotychczasowe próby zdyscyplinowania właściciela terenów i obiektów nie przyniosły w pełni oczekiwanych skutków. Wprawdzie akcja opanowania pożaru i gaszenia przebiegła sprawnie i nikt nie poniósł żadnego uszczerbku na zdrowiu, jednak potencjalne zagrożenie płynące z faktu gromadzenia nieznanego rodzaju i ilości materiałów chemicznych nie zostało wyeliminowane – informuje Cezary Wiklik, rzecznik Urzędu Miasta w Jeleniej Górze.

Z dyskusji zebranych wczoraj (13.01) w jeleniogórskim w Ratuszu reprezentantów Policji, Straży Miejskiej, Państwowej Straży Pożarnej, Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego oraz Inspektoratu Ochrony Środowiska wynikło, że każda z tych instytucji, w ramach swoich kompetencji , podejmowała przewidziane prawem interwencje, niemniej podział terenu między spółki, fundacje, dzierżawców i najemców na tyle komplikował procedury, że osobno żadna ze służb nie była w stanie doprowadzić do uporządkowania terenu przez właściciela. Powoływanie i zawieszania działalności kolejnych fundacji i stowarzyszeń, powoływanie i odwoływanie zarządów oraz podobne zabiegi prawne na tyle utrudniały pracę sądów, że kilkanaście procesów nie zakończyło się oczekiwanym rezultatem.

Pożar, wywołany podczas prac rozbiórkowych, prowadzonych przez podwałbrzyskiego wykonawcę, który – jak później ustalono – nie został poinformowany o niebezpiecznych materiałach składowanych w tych obiektach, stanowił na tyle istotne zagrożenie, że w najbliższym czasie wspólne prace wszystkich wspomnianych służb powinny doprowadzić do pełnej inwentaryzacji zagrożeń istniejących na prywatnym - co należy podkreślić – terenie unaocznił, iż mimo składanych deklaracji sukcesywnego porządkowania stanu, właściciel nie realizował prac, do jakich był zobowiązywany w wyniku kolejnych kontroli. A po inwentaryzacji, ich sukcesywnej i szybkiej utylizacji.

- Przed końcem tygodnia – ustalono – każda ze służb wskaże swojego przedstawiciela, a zespół pilnie rozpocznie inwentaryzację terenu i zgromadzonych tam materiałów, łącznie z kilkunastoma tysiącami opon, środkami chemicznymi, niezrekultywowanym (jak się okazuje) zbiornikiem osadów poprzemysłowych, itp. Wspólne działania oznaczają nie tylko pełne określenie stanu sprawy, ale także wydanie decyzji co do obowiązków, podjęcie wspólnych kroków prawnych, naliczenie opłat za składowanie odpadów w miejscu do tego nieprzeznaczonym (wielokrotnie wyższych, niż zwykłe) i skuteczną ich windykację, choćby dlatego, że pełna koordynacja działań oznacza też możliwość skierowania – w razie potrzeby – pilnego wniosku do prokuratury wobec zaniedbującego swojej obowiązki właściciela tamtejszych nieruchomości – dodaje Cezary Wiklik.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze po decyzji radnych ws. muzeów

Tak nie parkujemy

Ćwierć wieku Teatru Maska

Komentarze (23) Dodaj komentarz

~ 14-01-2016 6:58
Nowa galeria na jelonce - unbelievable!
~uzi 14-01-2016 7:40
A Gniewoski aż w ręce klasnął!!! :) W końcu ktoś pozbędzie się za niego odpadów :D
~treska 14-01-2016 8:42
Wystąpić do Sądu o zakaz prowadzenia przez pana G. wszelkiej działalności gospodarczej. Szkody jakie ten człowiek wywołał swoją aktywnością jak najbardziej uzasadniają taki wniosek.
~Error 14-01-2016 8:55
Władze Jeleniej Góry po wielu latach nic nierobienie w sprawie byłej Celwiskozy, wreszcie zajęły się problemem. Oby skutecznie.
~Rallyaction 14-01-2016 9:06
Dziękujemy że daliście nam dużo czasu na usunięcie tych odpadów-zapowiedziana kontrola -LIKE :) -właściciele terenu byłej Celwiskozy.
~drań 14-01-2016 9:32
a kto to przed Krajniakiem był naczelnikiem wydziału zarządzania kryzysowego i nic z tym nie zrobił - proszę mi przypomnieć, bo nie pamiętam
~JanuszJG 14-01-2016 9:45
Zastanawia mnie tylko to, kto wydał pozwolenie na przechowywanie niebezpiecznych dla zdrowia materiałów chemicznych. Powinno prześwietlić się od A do Z odpowiednie instytucje, które wydały takie zezwolenie, a winne osoby powinny przed sądem odpowiadać za spowodowanie zagrożenia. Tyle w temacie.
~we 14-01-2016 9:55
własciciel ma miał i bedzie miec to w du.ie. doj...b.c mu pare milionow kary i po problemie .i tu nagle co powie własciciel niemam nie moja spolka.i wtedy w normalnym miescie co powinno sie zrobic ,zabieramy ci ten teren w rozliczeniu i won z tąd,ale nie w tym miescie . ładne miasto ale jest tu brod i smrod ,a szkoda ze gospodarze nie ogarniają tego
~Gość 14-01-2016 10:16
A gdzie miasto było do tej pory i co robiło żeby ten stan rzeczy nie miał miejsca ,własciciel miał obowiazek to uprzątnąć i nic nie robił wiec do sondu z tym oszustem bo to jego teren i niech płaci kary bo stać go na to wynajmuje tam wszystko co się tylko da za grupe pieniądze wiec stac go na płacenie kar,a władze nasze tyle lat nic nie robia bo pewnie ktos jak to jest za rzaddow bylo raczej PO w łape dostał i bylo git
~II sort 14-01-2016 11:02
Najbardziej szkodliwym dla mieszkańców Jeleniej Góry jest właściciel tego obiektu, zresztą od wielu lat...
~ 14-01-2016 13:29
Jelonko, dziękujemy za nową galerię, w końcu można oglądać zdjęcia nie tracąc nerwów, teraz jeszcze prosimy tylko o możliwość oceniania komentarzy i będzie miodzio!
~kreizi 14-01-2016 13:56
do drań Włodzimierz Belta
~drań 14-01-2016 14:18
o kurde, taka plama, dzięki kreizi
~ 14-01-2016 15:03
No zobaczymy na ile te dzialania przyniosą efekty jak to jest , że w centrum miasta teren przemyslowy super do wykorzystania i taki syf, jakieś śmieci chemiczne i nikt tego nie kontroluje bo jakiś pan G... niech placi kary , pokrywa koszty utylizacji i akcji gaśniczych
~'jack 14-01-2016 15:10
Najgroźniejszą substancją jest gniewowski. Jego najpierw usuńcie
~ 14-01-2016 15:13
Na Zaułku składowane są odpady szkodliwe dla zdrowia ,mieszkańcy zbierali podpisy lecz urzędasy stwierdzili że to starym prykom przeszkadza a odpady są dalej składowane czyli ktoś bierze dobrą dolę
~cycek 14-01-2016 18:41
Na terenie Celwiskozy działa zaklad utylizacji odpadów.Tam to się dzieje
~ 14-01-2016 19:22
O proszę niezrekultywowany zbiornik osadów a pisma i petycje mieszkańców ul. Nadbrzeżnej o nieznośnym smrodzie z tego osadnika wysyłane od kilu lat to gdzie się podziały.Dopiero teraz urzędasy się dowiadują że ten osadnik dalej istnieje i truje.Tak się właśnie interesują naszym miastem i jego problemami.BRAWO!!!!!!!!!!
~plot/ 14-01-2016 19:32
Po 30 latach dostali impuls do działania. Super jest się czym chwalić.
~jamnik 14-01-2016 20:13
Najlepsze w tym wszystkim jest to, że pomiędzy kolejnymi doniesieniami o odpadach chemicznych pod ruinami celwiskozy czy o trującym powietrzu nad miastem wiele osób dalej uważa, że postprzemysłowe miasto jak Jelenia chemiczna Dziura może żyć z turystów:))))))))
~jaakiśktoś 14-01-2016 20:31
No rychło w czas. Mądry Zawiła po szkodzie.
~'jack 14-01-2016 21:25
mirosław gniewowski górą. Brawo ty
~ 15-01-2016 0:45
Mróz i Machałek smrodu nie czują dalej nacierają wazeliną Jarka, koryto jest ważne a nie sprawy J. Góry !!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Centrum po remoncie

Postawią kolejny maszt?

Groźne zderzenie przy zjeździe do Piechowic

O bezpieczeństwie

Porządki przy cmentarzu

Sonda

W Jeleniej Górze pojawiły się miejskie hulajnogi. Czy to przydatny środek lokomocji po mieście?

Oddanych
głosów
286
Tak
42%
Nie
48%
Nie wiem
10%