MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 11 lipca
im. Karoliny, Olgi

Groza na ulicach miasta

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Niedziela, 27 lipca 2008, 8:04
Aktualizacja: 8:05
Autor: Angela
Fot. Archiwum
W Jeleniej Górze w biały dzień można dostać w twarz, paść ofiarą kradzieży lub chuligańskiego wybryku. To powszechna opinia mieszkańców. Policjanci twierdzą, że robią, co mogą, aby w stolicy Karkonoszy było bezpiecznie. Ale miasto, niestety, do bezpiecznych nie należy.

O tym, które miejsca w Jeleniej Górze wskazywane są przez mieszkańców jako najbardziej niebezpieczne, pisaliśmy już wielokrotnie. Dzisiaj przedstawiamy raport, co zmieniło się w kwestii bezpieczeństwa oraz jakie „niespodzianki” policja szykuje dla bezkarnych chuliganów. Mówiąc o miejscach niebezpiecznych w Jeleniej Górze łatwiej byłoby wymienić ulice, na których można całkowicie czuć się bezpiecznie.

– Do bójek i zakłóceń ciszy nocnej dochodzi przede wszystkim przy sklepach nocnych. Są to: ulica Jasna i Poznańska, Podwale, plac Niepodległości a weekendami okolice wszystkich jeleniogórskich pubów – wymienia kom. Bogumił Kotowski, p.o. rzecznika prasowego jeleniogórskiej policji. – Nie są to nagminne sytuacje, ale dochodzi do takich zdarzeń, więc trzeba na siebie uważać – ostrzega. Niebezpiecznie jest również w okolicach Tesco, gdzie po zmroku przechodniów zaczepiają pijacy i trudna młodzież.

W okolicach ulic Bankowej, Podchorążych i Fortecznej policja przestrzega natomiast przed pozostawianiem w samochodzie cennych przedmiotów, które nagminnie są z aut kradzione. Mieszkańcy boją się również miejsc zaciemnionych: parków i mrocznych uliczek. Tu jednak, zdaniem policji, kwestia bezpieczeństwa uległa znacznej poprawie.

Do niedawna gromadzili się tam przedstawiciele nieciekawego środowiska, którzy urządzali tam sobie libacje i często się awanturowali. – W ostatnim czasie powycinano tam krzaki, które blokowały dopływ światła i częściej przechodzą tam patrole policji i straży miejskiej – zapewnia Bogumił Kotowski.

Stałym miejscem siejącym grozę szczególnie po zmroku w dalszym ciągu pozostaje natomiast rejon cerkiewki prawosławnej, gdzie w dzień i w nocy kręcą się żebracy i narkomani. Do sporej liczby wymienionych zagrożeń, mieszkańcy dodają jeszcze takie ulice, jak Chełmońskiego, Kiepury, Lwówecka, Karłowicza, Kilińskiego i wiele innych.

Coraz częściej mówi się również o Zabobrzu, z którego nie rzadko kradzione są kołpaki czy inne elementy samochodów. – Dwa tygodnie temu mojemu koledze skradziono tam samochód za ponad dwadzieścia tysięcy złotych, chłopak jest po prostu załamany – mówi jeden z mieszkańców Zabobrza.

Opinie miejsc nieprzyjaznych uczciwym ludziom mają ulice i place centrum Cieplic. – W biały dzień dostałem w twarz na placu Kombatantów, tuż obok komisariatu policji. Przejeżdżał patrol i „zgarnął” napastnika. Nie wiem, czy poniósł jakieś konsekwencje, bo policjanci nawet nie spytali mnie, czy coś się stało – mówi proszący o niepodawanie danych jeleniogórzanin z Sobieszowa.

Jakie policja ma plany na walkę z prężnie rozwijająca się przestępczością w mieście? – Najważniejszy jest monitoring wizyjny, który bardzo ułatwiłby nam pracę i umożliwił wyciągnięcie konsekwencji wobec sprawców wandalizmu czy kradzieży – mówi Bogumił Kotowski. Zarejestrowane wykroczenia czy przestępstwa byłyby dowodami, które można byłoby wykorzystywać w sądzie. Policjanci marzą też o zwiększeniu zatrudnienia. Dodatkowi funkcjonariusze mają zacząć pracę jeszcze latem.

Kiedy pojawi się ten długo wyczekiwany monitoring, jeszcze nie wiadomo. W tej sprawie nie zapadły bowiem żadne konkretne decyzje. – Przygotowywany jest wspólny projekt ochrony turystów w miejscowościach turystycznych takich jak Kowary, Karpacz, Szklarska Poręba i Świeradów Zdrój, który umożliwi pozyskanie 80 procent potrzebnej na ten cel kwoty. 22 lipca w starostwie zbierze się komisja ds. bezpieczeństwa, która zapewne poruszy ten problem – mówi Bogumił Kotowski.

Czy wandale będą mogli czuć się bezkarnie? W najbliższym czasie w mieście ma się pojawić większa liczba policjantów. Pierwsi młodzi funkcjonariusze zaczną patrolować ulice Jeleniej Góry od początku sierpnia. Kolejni dołączą do nich w październiku. W sumie po przeszkoleniu do garnizonu jeleniogórskiego trafi około 14 osób, które umożliwią częstsze patrole i interwencje. Będzie to jeden, lub nawet dwa patrole dodatkowo na każdej zmianie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Monitoring w Radomicach

Jednokierunkowo Zakosami na Śnieżkę

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Komentarze (29) Dodaj komentarz

~Tito 27-07-2008 8:32
W porównaniu z innymi miastani podobnej wielkości Jelonka jest stosunkowo bezpiecznym miastem... i nestety dość nudnym, bardzo nudnym! Szkoda:(
~taksemysle 27-07-2008 8:49
Niech Jelonka da przykład. Otworzyć internetową galerię bandziorów. Z nazwiska i mordy niech się staną znani ogółowi.Pieprzyć ustawę o ochronie danych osobowych. Ciekaw jestem pierwszej, precedensowej sprawy za jej naruszenie w ten sposób. Patrzę na to tak: Ponieważ ocena wielu zjawisk jest subiektywna, jako prokurator odstępowałbym od ścigania za naruszenie tej idiotycznej w tym wypadku ustawy ze względu na małą (żadną ) szkodliwość społeczną. A jako sędzia, wręcz bym pochwalał i od razu pozwalał ujawniać wszystko. Niech każdy czujący się anonimowo gnój co się zamachnie na dobra i prawo do spokoju lub bezpieczeństwa innch liczy się z tym, że będą pluli na niego i bedzie powszechnie znany. Oczywiście wszystko oprócz surowych kar i obowiązku zrócenia strat.
~jelgór 27-07-2008 9:30
nie jest tak źle, póki to są pojedyncze opinie, a nie liczby statystyczne- mam nadzieję, ze policja nie ukrywa skali zjawiska przed społeczeństwem?? angelo, drąż temat
kazimierzp 27-07-2008 10:59
W dni kiedy są dyskoteki na Sobieskiego, w baniakach to regularnie w okolicach północy przeciągają przez centrum miasta watahy żądne rozładowania nagromadzonej agresji! Przewracają pojemniki ze śmieciami, uszkadzaja samochody, wybijaja szyby! Nie sa to sporadyczne przypadki! Kiedy kilka dni temu zgłaszałem na policji kolejne uszkodzenia w samochodzie i zapytałem się przyjmujacej zgłoszenie policjantki czy w takich momentach są w odwodzie policjanci którzy na wezwanie patrolu policyjnego byliby wstanie rozpedzić takie szalejące bractwo, bo przecież dwuosobowy patrol nie zdoła powstrzymać hołotę!?! To usłyszałem że nie! Nie dziwie się więc, że hamstwo się panoszy! Zastanawiam się, czy gdyby grupy mieszkanców się skrzykneły i "dały wyraz bezpośredni, siła za siłę" to czy nie doprowadziłoby to do porządku!?! Mieszkam w centrum miasta i rozumiem, że w mieście powinno się "coś dziać", ale też uczestnicy tych imprez muszą rozumieć (a jezeli nie rozumieją to powinni to dotkliwie odczuć), ze pewnych granic przekraczać nie wolno! Czasami zaczynam żałować, że nie ma już ZOMO!
~Zofia 27-07-2008 11:21
A dzis w nocy 50m od komendy przy ulicy Nowowiejskiej ,wandale zniszczyli szyld nad brama wjazdowa do Palacu Paulinum. To chyba nie wymaga komentarza.
~lud 27-07-2008 11:35
auto skradziono za ponad 20 tys, :(, auta się ubezpiecza !!!!
~student 27-07-2008 12:29
Obiecuje społeczeństwu, że po skończeniu specjalizacji z chirurgii jak tylko chołota pod nóż mi się nawinie to dyskretnie podetne nervus phrenicus :) Oczywiście przed operacją owa chołota podpisze oświadczenie o braku roszczeń ze strony rodziny w wypadku utraty życia, tak jak to powszechnie w naszej chorej służbie zdrowia jest :) Ernst Rudin głosił, że obowiązkiem lekarza jest ratowanie życia cennego i nieszczenie życia pozbawionego wartości.
~do 10:59 27-07-2008 12:41
Kazimierzu - ja mieszkam na ulicy 1-Maja. Te watahy po przejściu Bankową wkraczają na moją ulicę; mam mozliwość obserwować to "towarzystwo", nawet znam większość ich imion (głośno planują co by tu dzisiaj rozpier ....). To nie są mieszkańcy Jelonki tylko wieśniactwo zmierzające na dworzec PKP. A nasze dwuosobowe patrole chowają się przed tą watahą ... i trudno się im dziwić ... nie mieliby szans w starciu wręcz. Mnie natomiast dziwi, że sytuacja powtarza się co tydzień .... przecież dziecinnie proste jest wyłapać a nie tylko rozpędzić tych bandziorków, pospisywać, ukarać i ... ktoś wcześniej napisał o galerii internetowej ... jestem za! Taki publicznie pokazany gnojek nie odważy się przyjechać do Jeleniej, bo nasi młodzi na to nie pozwolą.
~dex 27-07-2008 13:22
~abac 27-07-2008 13:24
przed koncem 2007r. do policji w Jeleniej przyjeto nowych. moze sie wykarza :/
Hava Nagila 27-07-2008 13:46
Och jak mi przykro czytajac takie wiadomosci .....szczegolnie gdy wasz prymus z klasy lizosow pisze -cytat.......Nie dziwie się więc, że hamstwo się panoszy! Zastanawiam się, czy gdyby grupy .....Znow narusza kogos godnosc osobista i do tego z bledem ortograficznym . Panie kaziemierzp -Chamstwo- i niech Pan zapamieta raz i na zawsze .
kazimierzp 27-07-2008 13:55
do "lud" z 11:35! Czy ty myslisz, ze pieniądze z ubezpieczenia pochodza z nieba! Na to składają sie wszyscy ubezpieczeni. Im wiecej wypłaconych odszkodowań tym wieksza będzie składka! Kiedy za oknem słyszę wrzaski hołoty wywracającej i niszczącej co im pod reke wpadnie zastanawiam się co lepsze: kusza z dobrymi bełtami (zawsze to ciche i dobrze sie w d... wbija) czy wiatrówka?!? Dzwonienie do "organów scigania" zwykle jest za późne tyle, przy samosądzie (a zawsze byłem przeciwnikiem!) uszkodzisz prymitywne stworzenie, a odpowiadasz za człowieka!
~do lud 27-07-2008 14:08
jestes skonczonyn d...lem
~pani olga 27-07-2008 14:27
noo, w sobieszowie najbezpieczniej o każdej godzinie ;)
~Słowa 27-07-2008 14:37
Słowa KazimierzaP zawsze na czasie. Zdejmijmy czapki i klęknijmy, my mali i nieświadomi, słowa spijajmy. Co zdanie to mądrość, co myśl, to nieprzenikniona. Zawsze zgodnie z duchem czasów, władzy i partii. Zwłaszcza, że urzędnik miejski ma pełne prawo wystąpić do prezydenta aby ten w ramach posiadanych kompetencji, sił (zwierzchnik straży miejskiej) i środków (przekazywanych z budżetu policji) coś w końcu zrobił. Zamiast się udzielać w internecie wystarczy jedna notatka służbowa. Ale po co?
zloty666 27-07-2008 15:13
Nie masię co dziwić, że Jeleniogórzanie nie czują się bezpiecznie w swoim mieście; 2 tygodnie temu zgłaszałem na 112 o bójce koło ronda, w okolicach kortów (2 gości ściągnęło kolesia z roweru i zaczęło go okładać), panie niechętnie przyjęła zgłoszenie. Potem widziałem 2 radiowozy jadące w stronę zabobrza i żaden nie skręcił w pobliże kortów. Więc jak tu mówić o bezpieczeństwie ! ! ?
~Stefan 27-07-2008 15:16
We Lwówku patrole po 5 osób chodzą :) wieczorami, bez kamizelek odblaskowych, w czarnych kombinezonach ;) i to jest dopiero hehe
~do taksemysle 27-07-2008 15:26
racja i jeszcze powinno sie im na gebie znak wypalac zeby wszyscy wiedzieli ze to zlodziej bandzior itp
kazimierzp 27-07-2008 16:58
Do "Hava Nagila"! Dziękuję za zwrócenie mi uwagi co do tego jak sie pisze słowo "Cham". Sam jestem purystą językowym więc jeszcze raz dziekuję! Wprawdzie zrobiłeś to z wrodzonym chyba wdziękiem i kulturą osobistą! Ale cóż, nie każdy jest doskonały! To teraz może już bez błędów ortograficznych powtórzę: Chamstwu które panoszy się na ulicach, wszelkiego typu prymitywom, zakompleksiałym k...nom społeczeństwo powinno dać zdecydowany! "Stultitia excusationem non habet"
~Kristek23 27-07-2008 19:54
Przede wszystkim, ktos wreszcie powinien zrobic porzadki w jeleniogorskiej policji, niech panowie wezma sie do roboty, a nie tylko bagatelizuja kazde zgloszenie. Kto to pomyslal, zeby dyzurny nie chetnie wysysal patrol, za co Ci ludzie dostaja pieniadze, a moze benzyna za droga i trzeba oszczedzac, oszczedzajcie panowie dalej, a cala oklica bedzie sie z was smiac...
~s. 27-07-2008 20:56
Pytanie zagadka. Dlaczego na zachodzie, chuligaństwo wszelkiej maści boi się policji a u nas nie ? Odpowiedź. Tam nie byli wychowywani w krasnej demokracji ludowej.
~kaj 27-07-2008 21:33
juz od dawna wszyscy sie smieja. jak juz pisal przyjeto nowych do policji - miejmy nadzieje, ze moze oni zglosili sie do policji, by dzialac. niestety to moze byc tylko zludzenie :(
~jelgór 27-07-2008 22:57
nie wiem, czy jest prawdą, co mówicie, że policja zwleka albo nie przejeżdza w ogóle- osobiście wątpię w brak dobrej woli i zaangażowania policji w tym zakresie; gdyby mi się zdarzyło, ze policja zignorowałaby moje zgłoszenie, napisałbym skargę do komendanta wojewódzkiego; przypuszczam, że takich skarg po prostu nie ma i dlatego awanse, medale i premie są słuszne; odrębną sprawą jest niedostateczna polityka informacyjna naszej policji; ps. pozdrawiam pana Kazimierza- nie wiedziałem, że taki ziobrysta z pana:)
koza 27-07-2008 23:59
oby zludzeniem sie nie okazali :/
~ 28-07-2008 0:06
~promila666 28-07-2008 0:40
do kristek 23 nasza policja vcale niebagatelizuje zgloszen jest ich pelno z tym ze nas troche viecej
~promila666 28-07-2008 0:41
to dlatego ze nam sie nudzi bo przeciez niema skutkov bez przyczyny zrobili by nam jakas konkretna miejscove a nie kazda nam przebudovuja na svoje kulave burdele to nie my jestesmy zli tylko czasy v kturych nas porobili......................................................................................
~J23 28-07-2008 8:51
Kto widział patrol na Pijarskiej w Jelonce, tam jest patologia .Patrole policji i SM ulica Pijarska nie służy tylko do jazdy trzeba też ją patrolować głownie w rejonie parkingu wielopoziomowego (tył) i 'parczku) na przeciwko tam jest dopiero Eldorado.
~Mlody normalny 30-07-2008 12:16
W artykule jest napisane ze niebezpieznie jest na ulicy Karlowicza.Mieszkam tu ladnych pare lat i jedyne co jest meczace to watahy pijakow ktorzy ciagle zaczepiaja o drobne,nibezbiecznie jest kolo Karlowicza(ul.Szymanowskiego)tam to dopiero swiry mieszkaja,chociarz wiekszosci juz niema,a J23 dobrze pisze ze na parkingu dzieja sie rzeyczu rozne.Ktos tu napisal ze hlota z wioch robi rozrobe.To takie pi****enie ludzie z jeleneij tez ida na balety nie po to by sie bawic tylko zeby kogos sprowokowac,jak sie nie daloi rady samemu to po kolegow dzwonia,a ochrona z baletow tez dobra,w bnaiakch bedzie Cie bilo 5na 1 to i tak od chrony dostaniesz,tam sie nie pytaja o co chodzi tylko leja,najelpeij pod tym wzgledem jest w atrapie,bo tam ochroniazre umja sobie poradzic i nie ida jak zadne krwi zwierzeta.A na chekmonskiego chodzic wieczoren to samobojstwo jesli sie kogs z tamrad niezna,pozatym niech patrole podjzdzja wieczorami w okolice Grzybka ale troche dalej w gore pzrecoerz tam pojsc i nie wrocic przed zmrokiem tez jest nieciakwie jak naciera na Ciebie grupa mlodych ludzi

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Drzymały i Flisaków niemal gotowe

Ruszyła procedura w sprawie referendum

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Wóz strażacki w nagrodę

Tak nie wolno parkować!

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
239
Tak
46%
Nie
41%
Nie wiem
13%