MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 20 września
im. Eustachego, Filipiny

Gratka dla zainteresowanych Huculszczyzną

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 19 listopada 2016, 9:09
Aktualizacja: 9:11
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
W holu na I piętrze Książnicy Karkonoskiej można oglądać wystawę poświęconą pisarzowi emigracyjnemu Stanisławowi Vincenzowi (1888 – 1971). – Zajmuję się Vincenzem 30 lat i ciągle nie mam dość – przyznał dr Jan Choroszy z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Jak mówi gość Książnicy, wystawa ma cztery podstawowe cele. To: prezentacja biografii Stanisława Vincenza, pokazanie Huculszczyzny, pokazanie S. Vincenza jako człowieka, który urodził się w Karpatach Wschodnich, którego twórczość wynika i wypływa z rozpoznania kultury huculskiej. Ostatnim celem jest zachęcenie czytelników do lektury Vincenza.

- Stanisław Vincenz jest źle pamiętany w Polsce, m.in. dlatego, że jako współpracownik „Kultury” paryskiej znalazł się na indeksie. Vincenza nie było w obiegu szkolnym i akademickim. Pierwsze książki S. Vincenza zaczęły się ukazywać w latach 80. - Właściwie pod wpływem festiwalu Solidarności – mówił Jan Choroszy.

W nawiązaniu do Huculszczyzny J. Choroszy podkreśla, że region obecnej zachodniej Ukrainy był dobrze znany w dwudziestoleciu międzywojennym. – Zrobił on w polskiej kulturze oszałamiającą karierę literacką, o czym świadczy chociażby popularność pieśni „Czerwony pas, a za pasem broń” - zapewnia.

Wystawę w Książnicy Karkonoskiej będzie można oglądać do 16 grudnia, a już w najbliższy piątek (25.11) czeka nas wystawa pod hasłem „Dialog o losie i duszy”. - To będzie dzień poświęcony pisarzowi. Zaczniemy od klas humanistycznych z ZSO Nr 1, później przyjdą Kresowianie, Sybiracy, a wieczorem (godz. 19:00) spotkanie literackie jako „dialog o losie i duszy” z udziałem aktorki Teatru Współczesnego Ireny Rybickiej oraz Jana Choroszego. Będziemy czytać zapiski z pamiętników żony pisarza – powiedziała Danuta Sawicz, dyrektor Książnicy Karkonoskiej.

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Doczekają się ronda

Burza po interwencji w autobusie miejskim

Kowarskie wspomnienia

Fajfy Cieplickie strzałem w 10!

Zakończenie wakacji w Teatrze Zdrojowym

Koronawirus w Szkole Podstawowej nr 10

Sen to czy jawa...?

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
644
Tak
25%
Nie
72%
Nie wiem
4%