MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 15 sierpnia
im. Marii, Napoleona

Grali w bule w Podgórzynie. Rozgrywki jeszcze dzisiaj

Wiadomości: Region
Niedziela, 26 sierpnia 2012, 0:32
Aktualizacja: Niedziela, 26 sierpnia 2012, 7:06
Autor: mea
Fot. mea
Dwanaście trzyosobowych drużyn wzięło wczoraj (25 sierpnia) udział w pierwszym dniu III Turnieju Lawendowe Wzgórze o Puchar Wójta Gminy Podgórzyn w petanque. – W rozgrywkach wzięły udział drużyny z Wrocławia, Jedliny–Zdrój, Wałbrzycha, Dzierżoniowa, Śremu oraz dwie drużyny niemieckie – powiedział Robert Balcerek, organizator. Jeszcze dziś (26 sierpnia) o godz. 9.00 można zapisywać się na turniej – rejestracja kosztuje 35 zł.

- Już od trzech lat organizujemy rozgrywki w grze w kule. Ta francuska gra zwana jest również petanque lub grą w bule, a powstała ok. 2 tys. lat temu, w Basenie Morza Śródziemnego, gdzie wszędzie są ślady gier, w których rzucano kamiennymi kulami. W średniowieczu również w nią grano - powiedział Robert Balcerek.

Gra polega na rzucie metalową kulą jak najbliżej drewnianej kulki, zwanej świnką, która ma średnicę 3 cm. Najstarszy zarejestrowany klub Petaque w Polsce, który znajduje się we Wrocławiu ma już 18 lat. - Wcześniej były w naszym kraju stowarzyszenia grające w kule przez repatriantach z Wałbrzycha czy Jedliny-Zdroju. Obecnie coraz więcej osób gra w bule i to w każdym wieku. Przed dwudziestoma laty poznałam tę grę przy okazji wyjazdu do Paryża i tam właśnie zaraziłam się tą pasją – mówiła Urszula Parchanowicz z Klubu Petaque z Wrocławia.

- Najważniejsze jest, aby wyjść z domu i przy okazji gry w kule spotkać się ze znajomymi. Jest to świetne ćwiczenie na opanowanie emocji, wyciszenie, skupienie się na precyzyjnych rzutach – dodała. .
Kto wczoraj nie zdążył zagrać w bule, ma okazję jeszcze dziś dołączyć do rozgrywek o Puchar Wójta Podgórzyna, które odbędą się w dwóch systemach: triplety - 5 rund w systemie szwajcarskim (55 minut + jeden rzut) i dublety 5 rund system szwajcarski (45 minut + 1 rzut). Liczba drużyn awansujących do fazy play-off jest uzależniona od ilości drużyn biorących udział w turnieju i zostanie podana po zamknięciu list startowych. Mecze finałowe będą trwały bez limitu czasowego. Dla zwycięzców przewidziane są atrakcyjne nagrody.

Organizatorami są: Jeleniogórski Klub Petanque, Wójt Gminy Podgórzyn, Pensjonat Róża Wiatru i Rezydencja Lawendowe Wzgórze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Bardzo słabe wyniki matur

Bezmyślne palikowanie

Stalowe rumaki w Karpaczu

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~przypadek 26-08-2012 13:04
niech gmina zaplaci za prad a pozniej imprezy
~ 26-08-2012 13:49
to nie "przypadek"wpisowe 35 złotych to troszkę nazbierają na rachunek za energię
~robert b 28-08-2012 20:15
zapraszamy na treningi w czwartek o godz. 16.00 na stadionie w Podgórzynie i w niedziele na lotnisku - aeroklub jeleniogórski ul. Łomnicka o godz. 15.00 Robert Balcerek - Jeleniogórski Klub Petanque

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Czytelniczka: drogo i brudno

Środowisko LGBT ze wsparciem KOD–u

Spotkali się przy grobie ppłk. Eugeniusza Głowacza

Dachowanie volvo w Karpaczu

Dzisiaj ma grzmieć i padać

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
880
Tak
36%
Nie
58%
Nie wiem
6%