MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 7 sierpnia
im. Doroty, Kajetana

Goście z Rwandy w Rzemiosłach

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 26 września 2016, 7:47
Aktualizacja: 7:54
Autor: Angelika Grzywacz–Dudek
Fot. Użyczone/ZSRA
Zespół Szkół Rzemiosł Artystycznych w Jeleniej Górze gościł niecodzienną delegację. Szkołę odwiedzili goście z Rwandy. Podczas spotkania z młodzieżą opowiadali o warunkach życia i nauki dzieci oraz młodzieży z państwa w środkowo–wschodniej Afryce.

Uczniów jeleniogórskich „Rzemiosł” odwiedził założyciel szkoły Umutara Deaf School dla dzieci głucho-niemych w Rwandzie Dominique Ndagijimana wraz z żoną i jednocześnie dyrektor tej szkoły Elevanie Kamana. Gościom towarzyszyła Izabela Godyń, misjonarka z Jeleniej Góry oraz tłumacz i prezes Fundacji „Pomarańczowa Droga” Małgorzata Kupnicka.

Podczas spotkania z młodzieżą goście opowiadali o warunkach życia i nauki dzieci oraz młodzieży w Rwandzie. Prezentowali też zdjęcia uczniów przedstawiających się w języku migowym. Uczniowie jeleniogórskiej szkoły byli bardzo wzruszeni, widząc warunki, w jakich żyją ich rówieśnicy.

- Spotkanie było pouczające. Uświadomiłyśmy sobie w jakim dobrobycie żyjemy. Mamy żywność, ubrania, prąd, wodę, a nasi rówieśnicy z Rwandy muszą po wodę chodzić 5 km – mówiły uczennice fototechnika Gabrysia, Natalia i Ola.

Goście tłumaczyli, że tamtejsze dzieci pomimo bardzo ciężkich warunków, braku podstawowych materiałów dydaktycznych i przyborów szkolnych, bardzo chętnie się uczą i nabywają umiejętności pozwalające w dorosłym życiu zarobić na jedzenie.

- Zaskoczyło mnie, że ci ludzie pomimo biedy, są tak ze sobą zżyci, dzielą się bardzo skromnym posiłkiem, są zaradni i pomysłowi, co widać było na zdjęciach – mówił Dominik Ruman, uczeń drugiej klasy technikum.

Po spotkaniu z uczniami goście zwiedzili szkołę i zostały im przekazane dary zebrane przez młodzież, pracowników szkoły, Radę Rodziców i Hurtownię JAG-Agnieszka Korczyńska z Sobieszowa. Akcję z ramienia szkoły koordynowały: wicedyrektor Anna Szydłowska-Robak oraz pedagog Dorota Zdanowska.

Ogłoszenia

Czytaj również

Stypendia dla najzdolniejszych

Dotacja dla szkoły w Sadach Górnych

Przestępcza fortuna w rękach policjantów

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~rodzic 26-09-2016 11:12
Brawo Rzemiosła
~Afryka dzika 26-09-2016 15:49
Afryka Europa - schemat ten sam. Dyrektorzy jeżdżą sobie po świecie, fotki strzelają a dzieci nie mają co jeść. " Bida panie, musieliśmy klasą turystyczną lecieć". Jak oni tu wogóle trafili, słyszeli że polska wódka jest dobra ?
~@^@ 26-09-2016 20:20
Ten kraj jest bardzo doświadczony, można tym ludziom współczuć, ale też dzięki wymianie doświadczeń i pomocy w zdobyciu przysłowiowej wędki można parę spraw ruszyć do przodu. Muszą ogarnąć demografie, zatroszczyć o edukację i rozwijać mały przemysł czy rolnictwo. A Europa nie powinna kłaść kłód pod nogi (np cłami na produkty). Pomysł z wizytą bardzo dobry.
~paradise 27-09-2016 21:03
Piękni ludzie! wspaniała wizyta!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

„Bezpieczne wakacje” – zajęcia plastyczne

Czytelniczka: drogo i brudno na basenie

Laptopy dla dzieci z rodzin zastępczych

Mieszkańcy liczą na miejskich strażników

Dachowanie w Radomierzu

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
1058
Tak
22%
Nie
73%
Nie wiem
5%