MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Góry nie dla każdego ? Włącz się do dyskusji w Pasażu Grodzkim

Wiadomości: Jelenia Góra /region
Wtorek, 17 kwietnia 2012, 9:27
Aktualizacja: 9:28
Autor: agrzywacz
Fot. Organizatorzy
Na taki temat w najbliższy czwartek (19.04) odbędzie się spotkanie połączone z wystawą zdjęć z obozów wspinaczkowych z osobami z autyzmem. Dyskusja rozpocznie się o godz. 17.00 w Pasażu Grodzkim w Jeleniej Górze. Spotkanie jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych tematyką górską i turystyką w naszym regionie.

Spotkanie zorganizowała Fundacja Czarodziejska Góra. W dyskusji udział wezmą m.in. Prezydent Miasta Jelenia Góra Marcin Zawiła, przedstawiciele Karkonoskiego Parku Narodowego oraz Gildii Przewodników Sudeckich, Grzegorz Lustyk,wicedyrektor ds. gimnazjum ZSO nr 1 im. Stefana Żeromskiego, Kalina Pisarska, studentka pedagogiki Kolegium Karkonoskiego oraz Himalaista Robert Kaźmierski.

- Wspólnie z uczestnikami dyskusji oraz publicznością chcemy porozmawiać o tym kto jest odpowiedzialny za kiepską kondycję fizyczną uczniów oraz brak atrakcyjnej oferty zajęć spędzania wolnego czasu? Czy szkoła, rodzice, a także inne instytucje, organizacje społeczne czy samorząd mogą mieć wpływ na zwiększenie zainteresowania młodych ludzi aktywnością fizyczną w górach w naszym regionie? Czy Karkonosze mogą być atrakcyjnym miejscem spędzania wolnego czasu? Jakich metod i jakiego języka należy używać w komunikacji z młodymi ludźmi by zmienić ich nastawienie do gór? O tych wyzwaniach, doświadczeniach w pracy z młodzieżą oraz pomysłach na zwiększenie zainteresowania rodzimymi górami i nie tylko, będą rozmawiać uczestnicy dyskusji. Serdecznie zapraszamy – mówi Ewa Konczal, organizatorka spotkania.

Fundacja Czarodziejska Góra, od listopada 2011 do stycznia 2012 roku realizowała cykl prezentacji poświęconych bezpieczeństwu w górach w okresie zimowym pod hasłem „Bądź rozważny w górach” W prelekcjach prowadzonych w szkołach średnich i wyższych Dolnego Śląska udział wzięło ponad 7000 uczniów. Zainteresowanie uczniów i nauczycieli było ogromne - do tej pory żadna organizacja nie proponowała im takich bezpośrednich działań edukacyjnych, popularyzujących aktywności górskie w środowisku szkolnym. Kilka tygodni temu instruktorzy Fundacji dzielili się doświadczeniami z tych spotkań z pracownikami organizacji z Czech, Słowacji i Węgier. Doświadczenia i refleksje dotyczące aktywności młodzieży w górach okazały się podobne, jednak pomysły na radzenie sobie z tym wyzwaniem odmienne. Najciekawsze spostrzeżenia i zostaną omówione podczas spotkania w
Pasażu Grodzkim.

Po dyskusji goście zostaną zaproszeni do rozmowy z uczestnikami panelu oraz na pokaz filmu „Dlaczego Góry?”, w reż. Dariusza Załuskiego.

Projektowi patronuje: Prezydent Miasta Jelenia Góra, Przewodniczący Dolnośląskiego Sejmiku Pan Jerzy Pokój, Gazeta Wrocławska, Firma SALEWA oraz Pasaż Grodzki w Jeleniej Górze. Spotkanie realizowane jest w ramach projektu „Sąsiedzi na górskim szlaku”, ze środków Funduszu Wyszehradzkiego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Wyborcze zmiany

Smaki młodzieżowej kuchni... kresowej

Przybywa pasażerów

Komentarze (13) Dodaj komentarz

~ 17-04-2012 10:41
pierwszy krok to zniesienie warunku że wycieczka szkolna może iść w góry tylko z przewodnikiem...
~lenin 17-04-2012 11:21
Włącz się do dyskusji a potem idź na zakupy albo na śmierdzącą siłownie, może uratujesz pustego pasażu g.
Piipi Jelonkowa 17-04-2012 11:26
~Schroniska sprzedają alkohol ! .. a to jest brzydki przykład dla młodych ludzi, którzy powinni się uczyc .. "upijac się" świeżym powietrzem górskim ! ~Wystarczy zobaczyc,co robi młodzież na weekend - wolnosci w górach !
~ 17-04-2012 11:35
Można się wybrać do Szwajcarki schron w Rudawach Janowickich tam alkoholu nie uświadczysz-- dla chcącego nic trudnego. Ten "brzydki przykład o którym piszesz" otacza je niemal przez całą dobę gdyż alkohol jest wszędzie.... --- bardzo bardzo słaby argument. Zamiast ograniczać sprzedaż alkoholu należałoby ograniczyć dostęp do komputerów i sieci z nudów może zrobiliby "krok do góry"
~ 17-04-2012 11:36
Można się wybrać do Szwajcarki schron w Rudawach Janowickich tam alkoholu nie uświadczysz-- dla chcącego nic trudnego. Ten "brzydki przykład o którym piszesz" otacza je niemal przez całą dobę gdyż alkohol jest wszędzie.... --- bardzo bardzo słaby argument. Zamiast ograniczać sprzedaż alkoholu należałoby ograniczyć dostęp do komputerów i sieci z nudów może zrobiliby "krok do góry"
~ 17-04-2012 11:41
W góry oczywiście, że z przewodnikiem, jako rodzić spokojniej się czuję wiedząc, że dziecko jest pod właściwą opieką (osoby z kwalifikacjami) już nie raz historia opowiedziała o wypadkach wycieczek szkolnych na górskich szlakach (wiele razy śmiertelnych), dzieciaki były pod opieką nauczycieli-- nauczycieli z górskimi ambicjami niestety. Nie oznacza to, że pod okiem przewodników nie dochodzi do wypadków--dochodzi oczywiście ale statystycznie rzadziej.
~Bolko. 17-04-2012 12:12
Bardzo chciałem poprawić sobie wiosenną kondycję fizyczną i wybrać się na obejrzenie Pucharu Samotni do tegoż uroczego schroniska. Nic z tego, "hamulcowy" Karkonoski Park Narodowy storpedował 30 jubileuszową edycję tej imprezy. Pozostałem w domu, w kapciach przed komputerem oglądając zdjęcia z tych zawodów w latach ubiegłych. Może na „Dzień Dziecka” (jak to drzewiej bywało) odbędzie się "czekoladowy slalom" w żlebie Kotła Małego Stawu, jeśli litościwy Liczyrzepa objawi się z decyzją dla dyrekcji KPN-u. Wnuki by się ucieszyły.
~ 17-04-2012 14:18
zima zamykac wszystke szlaki
~ 17-04-2012 14:20
a goprowcy ci na sluzbie i ci w stanie spoczynku beda cos opowiadac
~ 17-04-2012 21:33
Zgodzę się - na wycieczki szkolne w góry - tylko z przewodnikiem, tak samo jak lekcje WFu w podstawówce w klasach 1-3 powinny być z nauczycielem Wfu, a nie paniami z nauczania z integrowanego, ktore w znacznej wiekszosci dresu nie mialy na sobie od wielu, wielu lat...
~xxx 17-04-2012 22:56
Dzieci w wieku szkolnym w górach to nie jest dobry pomysł.(mam na myśli grupy zorganizowane) Same połamią nogi, zostawia masę śmieci i będą zakłócać spokój i cisze.
~rys 18-04-2012 4:12
Wspaniała sprawa podejmowana przez władze naszego regionu dla młodego pokolenia. Z własnego doświadczenia wiem, ile barier trzeba pokonać aby przekonać chociażby drżące z przerażenia ciało pedagogiczne, najczęściej wynikające w trosce o własny los i brak kondycji. Następna trudna sprawa, są koszty, ale w tym „regionalnym masowym” przedsięwzięciu i zaangażowaniu społecznym ludzi gór, KPN, Przewodników Sudeckich, przyjaznych władz regionu, znajda się możliwości do obniżenia kosztów np. przejazdu wyciągami, noclegów i posiłków w schroniskach. Sprowadzając do moich wspomnień starej tradycji jesiennych rajdów młodzieży w góry, to wiem, że takiej lekcji historii i towarzyszącej wokół przyrody jaka potrafi przekazać i pokazać dobry przewodnik nie odda nawet najlepszy trójwymiar HD czy nauczyciel.
~rys 18-04-2012 4:13
cd. Pozostaje jeszcze klimat krajobrazu, wspaniale panoramy czy czar wspomnień kapryśnej pogody z którą trzeba sobie poradzić i przeżyć, bez “parasola” mamy. Żałuję, że nie mogę być na tym spotkaniu.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Kończy się referendum strajkowe

Wszyscy za strajkiem

Czekają na obwodnicę  

Nowa atrakcja za południową granicą

Domino IV  

Sonda

Czy wszystkie handlowe niedziele powinny wrócić?

Oddanych
głosów
280
Tak
61%
Jest dobrze, jak jest
14%
Nie
24%
Nie ma zdania
1%