MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 27 września
im. Kosmy, Damiana

Góry bez barier

Wiadomości: Region
Środa, 29 lipca 2020, 7:00
Aktualizacja: Niedziela, 2 sierpnia 2020, 6:28
Autor: WAC
Fot. fot. Marcin Trzpiot/Fundacja Ładne Historie
Dzięki wsparciu wolontariuszy z Fundacji Ładne Historie ze Świdnicy dwie grupy niepełnosprawnych zawitały w okolice Szklarskiej Poręby, gdzie mogły wziąć udział w wycieczkach z Polany Jakuszyckiej, przez Orle do Kobylej Łąki, nad brzeg Izery oraz na Wysoki Kamień.

Wycieczki odbywały się w ramach realizowanego przez świdnicką fundację projektu "Łączą nas góry". To już druga jego edycja. W ubiegłym roku udało się zorganizować 15 wycieczek. W tym roku odbyły się dwie rodzinne i dwie dla pensjonariuszy Domów Pomocy Społecznej. Kolejna już w najbliższą niedzielę (2.08) w Rudawach Janowickich.

Organizowane przez Fundacje Ładne Historie wycieczki nie tylko integrują ludzi o różnym stopniu niesprawności, ale są szansą na wędrówkę w góry osobom, którym sprawność ruchowa bądź umysłowa nie pozwala na samodzielne wypady. Wycieczki takie mają ogromny walor terapeutyczny, bo dają możliwość oderwania się od często trudnej codzienności. Tak było między innymi podczas wycieczki - spaceru w Jakuszycach. Osoby z niepełnosprawnościami, w asyście rodzin i przyjaciół, pod opieką przewodnika górskiego (łącznie 66 osób) wyruszyły przez Orle do Kobylej Łąki, nad brzeg Izery. Dużo bardziej wymagająca była wyprawa na Wysoki Kamień. Jednak dzięki wspólnemu działaniu dzieci, ich rodziców oraz wolontariuszy szczyt zdobyło 11 osób z niepełnosprawnościami, w tym 8 na wózkach.

W tym roku nasze wycieczki cieszą się szczególnym zainteresowaniem i pula dostępnych miejsc bardzo szybko się wyczerpuje – mówi Marysia Zięba z Fundacji Ładne Historie. - Nasi podopieczni po okresie kwarantanny czują wielką potrzebę obcowania z przyrodą i wspólnego wędrowania. Oczywiście podczas wycieczek zachowujemy wszystkie wymogi bezpieczeństwa sanitarnego.
Osoby i grupy chętne do wzięcia udziału w projekcie zachęcamy do zgłaszania się drogą mailową na adres: zapisy@ladnehistorie.pl. Nasza ofert skierowana jest głównie dla dzieci z niepełnosprawnością ruchową wraz z opiekunami ale nie tylko. Zapewniamy profesjonalną opiekę i specjalistyczny sprzęt - w tym trójkołowe wózki. Pomagają nam ratownicy medyczni, studenci AWF, przewodnicy sudeccy oraz wolontariusze o wielkich sercach. W tym roku marzy nam się również zorganizowanie 15 wycieczek. Niestety jest nam trudniej, bo nie dostaliśmy dofinansowania ze środków centralnych. Na organizację pierwszych pięciu wycieczek otrzymaliśmy wsparcie Fundacji Mayday. Na kolejne prowadzona jest zbiórka do puszek. Każdy może pomóc, dorzucając się do jednej ze skarbonek w zaprzyjaźnionych miejscach w całym regionie m.in. Świdnicy, Szklarskiej Porębie, Jedlinie Zdrój czy Schroniskach PTTK w Andrzejówce i Zygmuntówce lub wpłacając pieniądze do wirtualnej puszki na stronie https://bit.ly/PuszkaNaGory - informuje M. Zięba.

Twoja reakcja na artykuł?

14
88%
Cieszy
1
6%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
6%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

A mury runą...

Jelonków trochę mniej

Niebezpiecznie na Krośnieńskiej

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~pogromca głupoty 29-07-2020 8:31
Uwaga!!! Od piątku do niedzieli odbędzie się rajd i.d.i.o.t.ó.w, którzy jak w zeszłym roku zdewastowali okoliczną przyrodę i las przy odstojniku koło Balatonu w Staniszowie! Dziwię się urzędowi ochrony środowiska że daje zezwolenia na tego typu "zabawy" chorych i psychopatycznych ludzi. Jelonka milczy jak zawsze przed imprezą, za to zamieści soczyste zdjęcia już po, z jakże wspaniałej "zabawy" i zniszczonej zieleni. SKANDAL!!!
~Człowiek koń 29-07-2020 11:49
do: ~pogromca głupoty (8:31)
Żal ci D u p E ściska ?
~natron 29-07-2020 12:00
do: ~Człowiek koń (11:49)
Nie żal, tylko troska o przyrodę. Zgadzam się z `pogromcą: gwizdy dla Łużniaka!!!
~pogromca głupoty 29-07-2020 13:12
do: ~Człowiek koń (11:49)
Tak, ściska mnie żal i troska o przyrodę, taki ograniczony jesteś że nie zrozumiałeś tak prostego przekazu, cóż jaki koń jest, każdy widzi.
~ 29-07-2020 12:24
Minister na urlopie to pozwolił im bez maseczek w grupie , czyli przechodzą wirusa bezobjawowo , brawo !!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Porządki przy cmentarzu

Senator zachęca do głosowania na maszty

Plac "Tęcza" gotowy

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
945
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
3%