MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Górskie ujęcia wody nadal są potrzebne

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 10 maja 2019, 6:49
Aktualizacja: Niedziela, 12 maja 2019, 6:38
Autor: Wodnik
Fot. Archiwum Wodnika
Od kilku dni dzwonią do mnie mieszkańcy Jagniątkowa z pytaniem, czy to prawda, że „Wodnik” zamierza niebawem zamknąć górskie ujęcia zaopatrujące w wodę tę dzielnicę miasta – mówi radna Anna Bałkowska – Mieszkańcy uważają, że woda, którą mają obecnie w kranach jest smaczna, zdrowa i nie chcą, by zastąpiła ją woda ze zbiornika „Sosnówka”.

Wojciech Jastrzębski, prezes „Wodnika” uspokaja: w najbliższych latach na pewno działające ujęcia nie zostaną zamknięte. Spółka projektuje obecnie co prawda nowy wodociąg wraz ze stacjami hydroforni, lecz będzie on spełniał jedynie rolę alternatywną w stosunku do tego, co jest obecnie.

Dzisiaj nie ma pomysłu, by ujęcia górskie likwidować – mówi prezes. - Wprost przeciwnie - w sytuacji, gdy los zbiornika „Sosnówka” jest niepewny z uwagi na to, że jego właściciel, czyli Wody Polskie, planuje przeprowadzić w nim prace remontowe, eksploatowane w tej chwili ujęcia stają się dla całego miasta jeszcze ważniejsze niż dotąd.

Mieszkańcy Jagniątkowa zaopatrywani są w wodę z dwóch ujęć położonych wysoko w górach. Pierwsze - tak zwana „Leśniczówka”, znajduje się w lesie na potoku Sopot. Drugie ujęcie, na Potoku Polskim, nosi nazwę „Kamienna Wieża”. Oba powstały w latach dwudziestych minionego wieku. Kiedyś zostaną najprawdopodobniej zamknięte, ponieważ w czasie ulewnych deszczów zachowują się niestabilnie, wymagają codziennego dozoru, a także dlatego, że woda z nich jest bardzo miękka.

Twoja reakcja na artykuł?

1
7%
Cieszy
4
27%
Dziwi
0
0%
Nudzi
2
13%
Smuci
0
0%
Złości
8
53%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Energetyczny prolog!

Brama do parku nadal zamknięta  

Tajemnice Książa

Komentarze (29) Dodaj komentarz

~wer 10-05-2019 7:54
Jak to Wody Polskie są właścicielem zbiornika? Był jakiś przetarg ogłaszany na jego sprzedaż?!! Jako podatnik i Polak zapłaciłem za jego budowę i to ja powinienem być jego współwłaścicielem! Więc na jakiej podstawie Wody Polskie nazywają się jego właścicielem?
~ 10-05-2019 16:54
do: ~wer (7:54)
te śmieszne wody polskie to twór pisowski a jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniadze
~ssh 11-05-2019 22:08
do: ~wer (7:54)
Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie to dawne RZGW, teraz żeby pobierać wodę z ujęć trzeba mieć pozwolenie wodnoprawne wydane właśnie przez WP. Podmiot (w tym wypadku wodnik) który pobiera wodę z ujęć płaci opłatę stałą i zmienną. Stała ustalona z góry (raz na rok), opłata zmienna - co kwartał w zależności od poboru wody. Tak więc żadnego przetargu nie było, a kasa idzie do skarbu państwa ... Taki stan rzeczy jest od 2018 roku.
~zaboberek 10-05-2019 8:10
Co to za twór te Wody Polskie?Stworzono je po to aby dać zatrudnienie swoim i aby być decydentem w kwestii ustalania cen za wodę.Czy Wody Polskie przejęły również na własność oczyszczalne ścieków?Przecież pieniądz nie śmierdzi(pecunia non olet)!
~jajko koguta 10-05-2019 9:39
do: ~zaboberek (8:10)
Wodociągi polskie zostały sprzedane żydowskiej firmie tahal -więc wody polskie to spółka która należy teraz do żydów!!!! podziękujmy pisowskim sukinsynom za to że nie mamy swojej wody!
~mason 10-05-2019 8:37
Zobaczcie jaki paradoks, coś co dała nam natura powinniśmy czerpać bez uzależnień drugiego podmiotu a tu proszę znalazły się jakieś wody polskie czy inne licho i bez żadnej produkcji tzw surowca sprzedaje to ludności to się nazywa czysty biznes.
~soclib 10-05-2019 9:04
O co WAM chodzi? Sami głosowaliście za pisem, bo jesteście tacy sami nie robić a brać.
~jajko koguta 10-05-2019 9:08
Wody Polskie to spółka która powstała po przejęciu przez żydów wodociągów polskich!! Polska sprzedała swoją wodę żydom- to skandal jakiego świat nie widział! Jesteśmy jedynym narodem na świecie którego zasoby wody zarządza inne państwo! Gdzie ja żyje??
~STACH 10-05-2019 9:44
Dwie rzeczy w tym tekście mnie zaintrygowały. Prezes Wodnika stwierdza że budujemy nowy wodociąg wraz z hydroforniami jako alternatywa dla obecnego i nie będzie w najbliższej przyszłości włączony do eksploatacji. To jest tak jakby np. stocznia zbudowała duży statek i go wyłączyła z eksploatacji na dajmy na to 20 lat bo tyle jeszcze pływał ten stary statek. Tak z tym wodociągiem. Teraz zastanówcie się kto za ten bezużyteczny przez ileś tam lat wodociąg zapłacił - wy szanowni mieszkańcy. Nie dziwcie się zatem że ceny wody są takie jakie są. Zastanawiam się gdzie ci "biznesmeni" uczą się ekonomii. W normalnej firmie produkującej cokolwiek taki prezes byłby na drugi dzień wywalony na zbity pysk a zarząd na czele z radą nadzorczą przepraszałby akcjonariuszy i sypał głowę popiołem. Druga rzecz , dlaczego woda miękka jest za miękka a ta twarda jest lepsza. Nie wiem czego ale może ktoś wie.
~xxx 11-05-2019 20:07
do: ~STACH (9:44)
Pan prezes Jastrzębski chyba nie wie ze woda w tym zadupiu jakim jest Jelenia Góra jest bardzo droga w całym Dolnośląsku jest najdroższa i nic sobie z tego nie robi żal młodzi nie chcą tu mieszkać
~J23 10-05-2019 10:09
Pros,e Państwa czy to będzie PiS czy PO jedni i drudzy są siebie warci kradną na potęgę co zrobił Niemiec oni pobierają pieniądze a jak jest awaria to oni po pożyczkę idą do Banku bo nie mają pieniędzy i zaraz podwyzķa. Ceny wody szok przecież płyną z gór i to jest dar od natury a tu prezes jakiś kroi ile wlezie
użytkownik facebook 10-05-2019 10:34
może i smaczna szkoda tylko że najdroższa praktycznie w Polsce...rachunki za nią to obłęd jakiś
~ 10-05-2019 12:02
do: użytkownik facebook (10:34)
Piszesz głupoty za kacze srebrniki. W szklarskiej Porębie woda i ścieki są trzy razy droższe!
~Miejscowy 10-05-2019 10:40
Szkoda że nikt nie informuję ludzi że z obecną zmianą klimatu wody nie będzie ani w Sosnówce ani w górach. Polska ma najpoważniejszy problem z wodą w Europie.
~Maryjan 10-05-2019 10:43
Smutna prawda. Tylko jakaś nowa wojna może zmienić to wszystko.
~Lucy 10-05-2019 10:46
A może nim ktoś stwierdzi, ze woda z górskich potoków jest dobra i zdrowa....to poprze to stwierdzenie jakimiś badaniami🙄Bo ja w to nie wierze!
użytkownik facebook 10-05-2019 10:47
To woda jest niebezpieczna, ujęcia wody powierzchniowej bez ciągłego monitoringu i kontroli są ZAKAZANE NA CAŁYM ŚWIECIE. Smak wody nie ma znaczenia, mnóstwo trucizn ma przyjemny smak i co z tego? W Czarnym Kotle Jagniątkowskim są złoża minerałów radioaktywnego Uranu, w przypadku uwolnienia ich ze skał dostaną się do wody i nikt o tym nie będzie wiedzieć bo nie jest to badane i monitorowane, a to tylko jedno z zagrożeń tej "smacznej wody". Woda ta NIE ODPOWIADA normom wody pitnej, jest WARUNKOWO DOPUSZCZONA przez SANEPID (informacja dostępna na stronach Wodnika) Samo dopuszczenie jest oszustwem prawnym którego dopuszcza się świadomie prezes Wodnika Pan Jastrzębski. Oszustwo polega na tym że dopuszczenie nie powinno być wydawane (może być wydane tylko dwa razy, na 3 lata i kolejno na 1 rok), sęk w tym że w ustawie brak jest zapisu o KARACH i z tego korzysta Wodnik. Woda nie odpowiada normom głównie ze względu na jej KWAŚNOŚĆ oraz ogólnie na zakaz ujęć wody powierzchniowej bo jest to niebezpieczne, skutek jest taki że wyżera rury wodociągowe i wypijamy z wodą nadmierną ilość miedzi, ołowiu i innych niezbadanych substancji ponieważ wodociąg jest poniemiecki i nie ma danych o zastosowanych materiałach do jego budowy. Niemcy dodatkowo stosowali filtry węglowe, Wodnik zrezygnował z filtracji za pomocą węgla i opróżnił te filtry na ujęciach oraz na podziemnych cysternach wodnych. Mieszkańcy Sobieszowa od lat wiosną chorują na biegunki nie zdając sobie sprawy z tego że jest duże prawdopodobieństwo że przyczyną powracających "rota wirusów" jest ZŁEJ JAKOŚCI WODA. Woda jest pobierana prosto z rzeki, gdy powyżej ujęcia do rzeki trafi zdechłe zwierze to nikt o tym nie będzie wiedzieć, nie ma przed tym żadnej ochrony. Na wiosnę gdy rozpuszczają się odchody zwierząt i truchła to rozpuszczone trafiają do potoków i do Waszych kranów. Poza tym wszystkich odbiorcom tej wody należy się BONIFIKATA (upust cenowy) i to za 10 lat wstecz ... to są ogromne pieniądze , szacuje że około 8 milionów złotych, dodatkowo należy się odszkodowanie za zniszczone instalacje wodociągowe, przerdzewiałe bojlery itp, bo ta woda jest ŻRĄCA. https://www.youtube.com/watch?v=_bRe5wu-9IU
~ 10-05-2019 12:06
do: użytkownik facebook (10:47)
Ale stek bzdur, pozornie mocno udokumentowany. To są nieudolne FAKE NEWSY! Redakcja powinna takich troli banować! Na świecie jest pełno półgłówków, którzy wierzą w takie głupoty!
~ 10-05-2019 16:18
do: ~ (12:06)
Fakt jest jednak taki, że po opadach w Sobieszowie z kranu leci woda koloru herbaty. Nawet jasnego prania się nie zrobi bo po wyschnięciu są zacieki. To chyba nie jest normalne.
użytkownik facebook 10-05-2019 12:37
To woda jest niebezpieczna, ujęcia wody powierzchniowej bez ciągłego monitoringu i kontroli są ZAKAZANE NA CAŁYM ŚWIECIE. Smak wody nie ma znaczenia, mnóstwo trucizn ma przyjemny smak i co z tego? W Czarnym Kotle Jagniątkowskim są złoża minerałów radioaktywnego Uranu, w przypadku uwolnienia ich ze skał dostaną się do wody i nikt o tym nie będzie wiedzieć bo nie jest to badane i monitorowane, a to tylko jedno z zagrożeń tej "smacznej wody". Woda ta NIE ODPOWIADA normom wody pitnej, jest WARUNKOWO DOPUSZCZONA przez SANEPID (informacja dostępna na stronach Wodnika) https://porozmawiajmy.tv/mieszkancy-sobieszowa-kupuja-wode-z-rzeki-tomasz-miroszkin/
użytkownik facebook 10-05-2019 14:21
Pytanie do Jelonka.com: To po co wydano miliony zł na ten zbiornik? Czy nie jest to sytuacja w której zmierza się do zmiany przeznaczenia zbiornika by że zbiornika użytkowego wody pitnej zrobić rekreacyjny pod kątem interesów deweloperów tam inwestujących? I ostatnie w związku z powyższymi : czy po to wydano miliony publicznych środków?
użytkownik facebook 10-05-2019 14:25
Paweł, użytkowanie jako zbiornika wody pitnej nie kłóci się w żadnym miejscu z wykorzystywaniem rekreacyjnie czy kąpieliskowo. W Polsce jest mnóstwo zbiorników wody pitnej i na wszystkich jest dopuszczona rekreacja i kąpieliska. Cały ten zbiornik pełni inne funkcje, ściśle tajne i tylko z tego powodu trwa ciągły pat w dopuszczeniu do jego użytkowania rekreacyjnego. Ostatnia awaria, przeciek zbiornika jest moim zdaniem związana z nieprawidłowym oczyszczaniem mułu za pomocą dennych upustów, pytanie kto to zrobił i w jakim celu?
użytkownik facebook 10-05-2019 21:29
Pawel Wilk woda ze zbiornika Sosnówka jest wykorzystywana. To że akurat w Jagniatkowie jest inaczej nie znaczy że w ogóle nie jest wykorzystana. Wręcz odwrotnie codziennie i ty i ja jej używamy.
użytkownik facebook 11-05-2019 7:18
Tomasz Miroszkin chodziło mi o wcześniejsze zakazy korzystania ze zbiornika, ogrodzenie go etc. I fakt że taki stan miał być permanentny. To pewnie miało wpływ na ceny gruntów dookoła. Prawda?
użytkownik facebook 11-05-2019 11:18
Pawel Wilk Nie sądzę. Tam nadal są grunty do kupienia dookoła, ceny nie wzrosły Znam inwestora, w życiu by nikomu lapówy nie zapłacił. Gmina ma w sprawie tego zbiornika gówno do gadania.
~CHOLERA 10-05-2019 17:22
tA WODA PO DESZCZACH ma kolor .Smak żelaza .cZY TO PRAWDA.?
~rokar 10-05-2019 21:42
Boże jakie głupoty! Uran nie występuje w wodach powierzchniowych w dużych ilościach!! Stężenia są śladowe. Groźniejszy bywa radon w waszych piwnicach !!
~rokar 10-05-2019 21:44
@uzytkownik facebook Swoje bzdurne zdanie, to na obiedzie u cioci możesz wygłaszać.
~1 12-05-2019 5:50
Po wyborach i tak Don Kaczorro razem z Anżelem Judą odda wszystko naszym braciom w wierze nie denerwujcie się na siebie bo oto chodzi naszym wrogom.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Spór o edukację seksualną

Gala Senioraliów

Stop marginalizacji średnich miast

Chcą odwołania przewodniczącej

Nagroda IDOL 2019 dla Radia KSON

Sonda

E-papierosy są lepsze od zwykłych?

Oddanych
głosów
742
Tak
15%
Nie
65%
Nie wiem
21%