MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Górska oczyszczalnia po remoncie

Wiadomości: Region
Wtorek, 16 sierpnia 2016, 7:37
Aktualizacja: Środa, 17 sierpnia 2016, 8:46
Autor: Robert Borkacki
Fot. Użyczone/Sudeckie Hotele i Schroniska PTTK
W schronisku "Strzecha Akademicka" już działa zmodernizowana oczyszczalnia ścieków. Podczas ubiegłorocznych wakacji uszkodzeniu uległ betonowy zbiornik, a jego zawartość zaczęła się przesączać bezpośrednio do gleby. Groziło to skażeniem środowiska i zamknięciem obiektu.

- Oczyszczalnia znajduje się na obszarze chronionym w ramach Karkonoskiego Parku Narodowego oraz europejskiej sieci NATURA 2000 - mówi Aleksander Marek Skorupa, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Niebezpieczeństwo zostało zażegnane dzięki pomocy finansowej Funduszu, który wypłacił ponad 350 tys. złotych. Całkowita wartość inwestycji wyniosła ponad pół miliona złotych.

Stara oczyszczalnia, wybudowana jeszcze w latach osiemdziesiątych została zniszczona m.in. przez postępującą korozję. Naprawa instalacji była dużym wyzwaniem logistycznym i technicznym. Do położonego 1,2 tys. metrów n.p.m. obiektu przewieziono na specjalnych, niskopodwoziowych platformach ważące ponad 14 ton stalowe komory. Ustawiono je przy pomocy samobieżnych dźwigów. Podczas transportu ograniczono ruch turystyczny. Od czasu tej awarii ścieki były gromadzone w studni zbiorczej, skąd szambiarka wywoziła je do oczyszczalni ścieków w Kowarach. Obecnie oddana do użytkowania oczyszczalnia funkcjonuje już bezpiecznie. Uszkodzony zbiornik został oczyszczony i uszczelniony, a wewnątrz niego zostały umieszczone nowe, stalowe komory. Zamontowano także pompy usuwania osadów oraz dmuchawy membranowe do napowietrzania ścieków. Oczyszczone ścieki płyną teraz szczelną instalacją do kolektora kanalizacyjnego, a stamtąd do cieku wodnego na granicy KPN.

„Strzecha Akademicka” to drugie co do wielkości schronisko w polskich Karkonoszach. Rocznie gości w nim ok. 5,5 tys. turystów. Schronisko jest położone w sercu Karkonoskiego Parku Narodowego, powołanego dla ochrony najcenniejszych przyrodniczo i najpiękniejszych krajobrazowo terenów: torfowisk wysokich, zarośli kosówki, gołoborzy czy kotłów polodowcowych. Park posiada 112 km szlaków turystycznych. Przy schronisku przebiega jeden ze szlaków prowadzących z Karpacza na Śnieżkę.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dworzec tymczasowy w Szklarskiej Porębie

Portrety w zbiorach Schaffgotschów

Bosskie kobiety

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~ab+ 16-08-2016 9:35
Czy ktoś z pionu technicznego Wodnika tak z ciekawości był tam aby coś się poduczyć? NIE bo po co tam sami E,geniusze.
~kk 16-08-2016 16:50
kto to odebral to ocyzsycyalnipodobne fusera jakiego swiat nie widyial
~gorski 16-08-2016 22:11
dzięki tej oczyszczalni nie zamknieto schroniska. jest tam najsmaczniejsze jedzonko na terenie parku, mniam, mniam.
~jk 17-08-2016 6:07
Tak jedzonka razem ze sciekami i gownami,,tak smierdzi to jedzonko tam potrzebny sanepiddddddddddddddd i porzadnie posprawdzal bo takie schroniska to jest ogniwo przeterminowanego jedzenia,,i potem bule brzucha i sraczki

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Jeleniogórska PO wspiera Siemoniaka

Stop Plastik w Zamku Książ

Aktywny Dolny Śląsk

Poranek na Dzikim Zachodzie w Muflonie

Jeleniogórski polonez

Sonda

Dzień nauki polskiej - kolejne święto państwowe. To dobry pomysł?

Oddanych
głosów
705
Tak
18%
Nie
77%
Nie wiem
5%