MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 11 sierpnia
im. Lecha, Zuzanny

Gorąca dyskusja na sesji Rady Miejskiej

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 12 września 2017, 17:12
Aktualizacja: Czwartek, 14 września 2017, 7:04
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Pierwsza po wakacjach sesja Rady Miejskiej Jeleniej Góry była dla Konrada Sikory debiutem w roli przewodniczącego i już na starcie nie miał łatwego zadania. Najdłużej omawianym punktem obrad były zmiany w budżecie miasta na rok 2017, które obejmowały m.in. regulację płac dla pracowników administracji i obsługi jednostek budżetowych.

XLIII sesja (po wyborze sekretarza obrad i informacji prezydenta o pracach między sesjami) zyskała nowy punkt w porządku – informacje i komunikaty przewodniczącego Rady Miejskiej, co jest powszechnym zjawiskiem podczas sesji okolicznych gmin, jednak za czasów Leszka Wrotniewskiego nie było stosowane. Zanim radni zajęli się projektami uchwał, przewodnicząca Komisji Oświaty i Wychowania wraz z pozostałymi radnymi oraz prezydentem i jego zastępcami, podziękowali Piotrowi Iwańcowi za dotychczasową współpracę w radzie (od 1 września br. został dyrektorem ZST „Mechanik”, a funkcji tej nie można łączyć z mandatem radnego). - Ze swojej strony chciałem państwu bardzo podziękować za to wszystko, czego razem doświadczyliśmy przez ostatnie trzy lata. Życzę państwu jak najmniej wzajemnych animozji, a jak najwięcej konstruktywnej pracy celem poprawy jakości życia społeczności w Jeleniej Górze – powiedział z mównicy P. Iwaniec.

Pierwszy z projektów uchwał, zawarty w porządku obrad, dotyczył podwyżki wynagrodzenia dla pracowników administracji i obsługi jednostek budżetowych miasta (chodziło przede wszystkim o oświatę, ale też m.in. Straż Miejską czy Miejski Zarząd Dróg i Mostów). Propozycja prezydenta mówiła o 200 zł podwyżki na stanowisko, co oznaczało, że szefowie jednostek (np. dyrektorzy szkół) mieli do wykorzystania pulę, którą mogli rozdzielić uznaniowo. Zamieszanie rozpoczęło się gdy poprawkę do projektu uchwały zgłosił Leszek Wrotniewski, który chciał pracownikom niepedagogicznym w oświacie zapewnić 400 zł podwyżki do podstawy.

Co ciekawe, w głosowaniu nad przyjęciem poprawki – wniosek byłego przewodniczącego Rady uzyskał minimalną większość - 9 głosów za, 8 przeciw, 2 wstrzymujące się (w galerii wykaz kto – jak głosował), ale wywołało to niemałą burzę, głównie przez brak wyliczeń, ile taka zmiana będzie kosztować budżet miasta. Nie brakowało też obaw ze strony księgowych, które zmartwiły się, że wynagrodzenia pracowników obsługi za bardzo zbliżą się do kwot, które otrzymują lepiej wykształceni i ponoszący większą odpowiedzialność pracownicy administracji.

Po długiej dyskusji oraz kilku przerwach – przy sprzeciwie części radnych - przeforsowano wniosek o reasumpcję głosowania i wówczas wrócono do propozycji prezydenta, którą następnie przegłosowano pozytywnie.

- Od kilku lat Miasto Jelenia Góra powoli zaczyna wychodzić z dołka wiecznego niedoboru, kredytowania wydatków bieżących. Zaczynają dochody wzrastać, więc zdaję sobie sprawę, że ludzie powinni w związku z tym lepiej zarabiać – powiedział Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry. - Mam wrażenie, że rozgoryczenie pana Leszka Wrotniewskiego, że przestał być przewodniczącym Rady, powoduje, że robi takie wrzutki i wydaje mu się, że w ten sposób zyska aplauz wyborczy i przy nadchodzących wyborach uzyska poparcie – stwierdził M. Zawiła.

Zmiany w budżecie nie oznaczają rezygnacji z ważnych inwestycji, tylko są spowodowane zwiększonymi niż przewidywano wpływami do budżetu z tytułu podatków. Szczegóły dotyczące przebiegu obrad na pozostałymi punktami w kolejnych artykułach.

Ogłoszenia

Czytaj również

Zebrali 2000 baterii

Zamienili przejście w parking

Odpust na Śnieżce

Komentarze (25) Dodaj komentarz

~sajmon 12-09-2017 17:46
Hmmm... Ta Ta w szczególności Miejski Zarząd Dróg i Mostów za ten perfekcyjnie położony asfalt :) Premię bym im jeszcze dał :)
~~~~` 12-09-2017 19:08
MZDiM nie tylko za asfalt ale za marnotrawienie naszych pieniędzy przy zmianie ruchu drogowego w Jeleniej Górze, malowanie strzałek później ich zamalowywanie, stawianie znaków później likwidowanie tych znaków itd itd itd. Panie prezydencie jak tu żyć? A wybory blisko a słowa pana Prezydenta przy jednym ze spotkań w związku z reformą szkół w Jeleniej Górze, kiedy to na słowa jednej z pań ... a ja na pana głosowałam.. Prezydent odpowiedział to nie trzeba było głosować, dalej bolą i będą na zawsze zapamiętane!
~SARBLE 12-09-2017 19:15
Czy 200 czy 400 na pracownika, to dalej jest DYSKRYMINACJA pracowników z wieloletnim stażem pracy :(
~krzyk 12-09-2017 19:22
Dobrze by było aby wszyscy dyrektorzy placówek oświatowych nie mogli łączyć tej funkcji z innymi. Niektórzy to już pracują jak lekarze ... na czterech etatach.
~zgred 12-09-2017 19:48
| ~SARBLE popieram
~pis 12-09-2017 20:21
a gdzie kultura ,która jest na szarym końcu.Wybory się zbliżają oj zbliżają i wiem doskonale ,że pracują za najniższe krajowe.Ciekawe co na to radni , którzy na co dzień korzystają z placówek kultury.
~wyboca# 12-09-2017 21:07
Reasumpcja głosowania - gamonie nie wiedzieli za czym zagłosowali i wielka trwoga po wytyczne do Jaśnie Panującego. W tym mieście widać wszystko można, nawet anulować głosowanie, dorosłych, zdrowych na umyśle ludzi. Tak to można sobie wszystkie poprzednie głosowania zmienić, albo głosować do bólu aż będzie odpowiedni wynika. Wojewoda i tak to uwali - jaja sobie robią gamonie w sowim grajdołku i myślą że są bezkarni. Nowy przewodniczący i od razu taka wtopa....
~0bserwator 12-09-2017 21:13
Dzisiejsze posiedzenie Rady to że żenada, ci ludzie co niektórzy to nie wiedzą po co tam przyszli,chyba po to aby odfajkować obecność i wziąć dietę, Powinien być zakaz posiadania telefonów komórkowych , to widać na zdjęciach,co dla nie których radnych właściwie bezradnych jest ważne. Gdzieś za przeproszeniem mają swoich wyborców.
Grażyna Haliczko 12-09-2017 21:39
Może dyskutują jak się zachowali wczoraj na KARŁOWICZA 15?gdzie oni byli jak ludzie nie wiedxieli co z sobą zrobić?
~ 13-09-2017 6:41
17 tysiecy ludzi zostalo wypendzonych z naszego miasta przesz nieudolna wladze .
~ 13-09-2017 6:42
Odkrecajcie tabliczki- idziemy po was.
kwakwa 13-09-2017 7:34
...regulacja płac ma rekompensować spadek siły nabywczej pensji w stosunku np. do inflacji, wzrostu cen itp. a tu mowa o "puli rozdzielanej uznaniowo przez szefów jednostek"...
~Pyea 13-09-2017 8:15
Problem polega na tym, iż w radzie miasta od lat zasiadają te same dziadki, Marie Anny itp. Osoby które zatrzymały się w czasach kiedy wielu ludzi mających obecnie prawo do głosowania nie było nawet w planach swoich rodziców. Ci ludzie oprócz wodolejstwa nie mają żadnych sukcesów jako radni na koncie. Szkoda że odchodzi Iwaniec, nie że wszystkim się z Nim zgadzam ale facet miał inicjatywę i coś robil. Przestańcie głosować na ludzi którzy nic nie robią a siedzą czwarta kadencje w radzie.
~sulej 13-09-2017 8:51
Czyli jednak dyrektorzy będą dzielili podwyżki wedle swojego uznania z pominięciem pracowników administracji. Teraz ten moment jest bez sensu, bo nauczycieli jest nadmiar i wcale źle nie zarabiają. Marionetkowa Rada Miasta potwierdza swoją podległość pod PM i jak mu się ich uchwała nie podoba to szybko ją zmieniają/wycofują/poddają reasumpcji. Rozumiem, że opier...l od PM poskutkował zmianą poglądów czyli jesteście pachołki
~ 13-09-2017 9:32
We Wrocławiu już zbierają podpisy o likwidacji straży m.Zlikwidowano już w kilku innych miastach Dolnośląskich a Jelenia utrzymuje to dalej.Niech radni powiedzą ile ta straż kosztuje rocznie. Biurowym dają podwyżki bo w 2018 r będą wybory samorządowe a władza zabetonowana boi się odejść bo może byś blaszana micha.
~żenada 13-09-2017 9:44
Żenada postępowanie Radnych ,żenada dla Władz sprawy pracowników administracji i obsługi nadal uważam za niezałatwione ,staż,premie które zostały zabrane na rok a mija 10 rok jak nie dostajemy ,czy z innymi pracownikami byście tak postąpili ,obyście się nie obudzili jak będzie za późno,młodzi nie przyjdą do pracy za takie pieniądze jak są opłacani pracownicy oświaty a starzy czekają tylko emerytur aby uciec bo nie wierzą w poprawę warunków płacowych
~Anonim+ 13-09-2017 10:00
" i ponoszący większą odpowiedzialność pracownicy administracji. " - dlaczego zawsze to stwierdzenie mnie śmieszy?
~rmarek_karelski 13-09-2017 10:07
czy podwyzki dla budzetówki przed wyborami to nie czasem... nagroda/zachęta za poprawne glosowanie pracowników i ich rodzin?
~ghjkl 13-09-2017 11:54
A prawda jest taka, że dobrzy fachowcy z miasta i administracji odchodzą do produkcji i przemysłu. Za te zarobki w Urzędzie trudno związać koniec z końcem. A warto być obsłużonym przez kompetentnego, sprawnego i profesjonalnego urzędnika. Jak ktoś ma przychodzić, szkolić się rok i ze względów ekonomicznych zwalniać się po roku do innych miejsc pracy to ja takim "wybitnym" strategom dziękuję.
~` 13-09-2017 12:26
Juz sie wystraszylem ze na pierwszym zdjeciu siedzi kaczor w brylach ale to nie kaczor tylko inny
~ 13-09-2017 12:51
na ul. Wolności przy NFZ - cie wczoraj zablokowali ulicę , wykuli puzle , położyli pas asfaltu / cały dzien pracy / - a co dzisiaj ? Dzis zablokowali drugi pas drogi zerwali wczoraj położony pas asfaltu. Kto za to płaci , a kto nadzoruje te prace ?
~KJ 13-09-2017 19:17
Jeśli planowana podwyżka miała też objąć administrację to obawa "księgowych" o poziom płac niewykształconych pracowników jest irracjonalna , bo jeśli wszyscy mieli dostać podwyżkę to gdzie te marne pensje miały się zbliżyć do siebie ? Księgowe powinny myśleć o swoich stanowiskach , bo taki szum był robiony wokół jednostki usług księgowych i jakoś nie przeszkadzało im "latać" za niżej zarabiającymi pracownikami coby się podpisywali za protestem przeciwko centralizacji usług. Pan Prezydent to jednak ma gest 200 zł brutto raz na 10 lat to ... brak słów !
~Opo 14-09-2017 5:31
Brak rąk do pracy.Urząd Pracy pusty sami urzędnicy.Nikt nie chce pracować w kołchozach na Spòłdzielczej za marne wynagrodzenie.Przykładowo za taką samą pracę w Niemczech na identycznym staniwisku dostaje się szejść razy wyższe wynagrodzenie.Moja młoda rodzina dzieci i wnuki w ilości 9 osòb z Jeleniej Gòry wyjechali dostali mieszkania od miasta w Niemczech 400 euro za czynsz i prąd.Żyją normalnie.Niedługo w mieście zostaną sami urzędnicy i galerie
~max 14-09-2017 6:00
Fajny nowy układ strony 😤
~kiki 16-09-2017 22:58
bedzie brakowalo w radzie Iwanca, szkoda ze odszedł, bo to porządny gosc

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Kolejowe inwestycje w Kotlinie Kłodzkiej

Klasyki zjechały do Kowar

Śmierć na żwirowni

Spotkali się przy grobie ppłk. Eugeniusza Głowacza

Stalowe rumaki w Karpaczu

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
501
Tak
40%
Nie
54%
Nie wiem
6%