MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Gorąca debata z kuratorem w Piechowicach

Wiadomości: Piechowice
Czwartek, 7 grudnia 2017, 9:37
Aktualizacja: Piątek, 8 grudnia 2017, 6:46
Autor: WAC
Fot. WAC
W gorącej atmosferze przebiegła debata na temat kształtu tamtejszej oświaty, która odbyła się w Piechowicach. Inicjatorem spotkania był dolnośląski kurator oświaty Roman Kowalczyk, który chciał zapoznać się z opinią w tej kwestii mieszkańców miasta, a zwłaszcza najbardziej zainteresowanych, czyli rodziców dzieci.

O tym, że temat przyszłości piechowickiej oświaty interesuje bardzo mieszkańców miasta świadczyła wysoka frekwencja na spotkaniu z kuratorem. W wypełnionej po brzegi sali Piechowickiego Ośrodka Kultury zasiedli między innymi rodzice dzieci ze szkoły oraz przedszkola, kadra pedagogiczna szkół oraz samorządowcy.
Na wstępie spotkania zarówno burmistrz Piechowic Witold Rudolf jak i kurator Roman Kowalczyk przypomnieli swoje bardzo rozbieżne stanowiska co do wizji kształtu piechowickiej oświaty, wraz z krótkim uzasadnieniem, co do wizji kształtu piechowickiej oświaty.

- Po dzisiejszej wizycie w obu obiektach, gdzie obecnie są szkoła podstawowa i gimnazjum nadal optuję za tym, aby w Piechowicach istniały dwie pełne szkoły podstawowe – mówił kurator R. Kowalczyk. - Jesteśmy przeciwni kawałkowaniu szkół, gdyż uczeń chodząc przez pełen cykl nauki do jednego obiektu bardziej wrasta w daną wspólnotę. Kwestia dyskusyjną jest też, czy 800 - 900 metrów jakie dzielą oba obiekty szkolne w Piechowicach to daleko czy blisko. Naszym zdaniem jest to za daleko. Chcę jednak w tej kwestii wysłuchać opinii mieszkańców, gdyż moim zadaniem jest dbanie o szczęście lokalnych społeczności – argumentował kurator.

- Propozycja kuratora jest dobra dla większych od naszej gmin, a zupełnie nie przystaje do realiów Piechowic, gdzie demografia nie daje nam dzieci – replikował burmistrz W. Rudolf. - Przypomnę, że w danym roczniku mamy zaledwie po dwie klasy. Poza tym utrzymywanie dwóch szkół generuje dodatkowe koszty, a my jako samorząd musimy dbać o finanse naszego miasta – podkreślał burmistrz.

W dalszej części debaty głos zabrali rodzice dzieci i inne osoby zainteresowane tematem. Reprezentanci Rady Rodziców Szkoły Podstawowej jednoznacznie wypowiadali się za propozycją samorządu. Jak mówił jej przewodniczący, w trakcie wcześniejszego spotkania dotyczącego tej kwestii aż 15 na 16 reprezentantów klas poparło tą wizję. Inni rodzice wskazywali na to, że rozdzielenie dzieci starszych i młodszych dobrze wpłynie na bezpieczeństwo maluchów. Poza tym korzystniej dla budowania wspólnoty będzie, gdy dzieci będą chodzić do jednej szkoły niż do dwóch różnych szkół. Niektórzy przypominali antagonizmy pomiędzy młodzieżą jakie występowały w czasie, gdy w mieście funkcjonowały dwie podstawówki, do których zgodnie z rejonizacją chodzili uczniowie z różnych części Piechowic

Nie brak było jednak też głosów przeciwnych, w duchu rozwiązania proponowanego przez kuratora. - Szkoła ośmioletnia w jednym budynku spowoduje, że pomiędzy dziećmi z klas początkowych i starszymi będzie się wiązała wieź - argumentowano. W jaki sposób dzieci w różnym wieku mają się nauczyć współżycia ze sobą jeśli będą od siebie oddzielone? W szkole nie będzie gnębienia młodszych przez starszych, gdy uczniowie będą objęci odpowiednim nadzorem pedagogicznym oraz odpowiednio wychowani w domu - mówiono. W podobnym tonie wypowiadali się też obecni na sali przedstawiciele nauczycielskich związków zawodowych. Głos zabrała tez matka niepełnosprawnego chłopca, której syn chodzi do Szkoły Podstawowej nr 15 w Jeleniej Górze, gdyż stary budynek piechowickiej podstawówki nie jest przystosowany dla uczniów na wózkach. - Gdyby w budynku obecnego gimnazjum funkcjonowała ośmioletnia podstawówka to mój syn nie musiałby chodzić do szkoły poza Piechowicami – mówiła.

Jako, że niektórzy z zabierających głos zarzucali Radzie Rodziców Szkoły Podstawowej, że "zakrzyczała" głosy osób nie zgadzających się z wizją firmowaną przez burmistrza W. Rudolfa zapowiedział on, że już w sobotę 16 grudnia, podczas kiermaszu świątecznego w Szkole Podstawowej zostanie przeprowadzona ankieta, w której każdy rodzic dziecka, które będzie realizować obowiązek szkolny w 2019 roku dostanie możliwość wypowiedzi czy chce jednej czy dwóch szkół podstawowych w mieście. W skład komisji która będzie analizować wyniki wejdą: przedstawiciel rodziców, urzędu oraz nauczycieli.

Ogłoszenia

Czytaj również

Akt oskarżenia dla sprawców tragedii

Stop marginalizacji średnich miast

Otrzęsiny w Ekonomie

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~ 7-12-2017 13:26
Rozdzielenie starszych i młodszych ? Tylko że bardzo częstym zagrożeniem dla dzieci są nie tylko starsi uczniowie ale rownie często rówieśnicy z tej samej klasy , może czas najwyższy wprowadzić w życie kilka punktów z prgramu "zero tolerancji dla przemocy w szkole" z 2006r ? Czy szkoła dalej ma być dzunglą w której silniejsze wilki gryzą słabszych ?
~ 7-12-2017 13:33
W Jeleniej Górze też są niezłe jaja: 4 połączona z 11, a na dodatek obecna rejonizacja to jakiś żart np dzieci mieszkające na Karłowicza mają pod nosem a nawet swym blokiem 1 z oddziałów 11ki a mimo to będą musiały chodzić do dalekiej 8ki pokonując dodatkowo bardzu ruchliwą i niebezpieczną ulicę, oj wydaje mi się że przydałby się zarząd komisaryczny i to nie tylko w dziedzinie oświaty
~Na 7-12-2017 15:30
Najlepiej zlikwidować obie szkoły i postawić drugą Biedronkę i Lidla. Zalety? Brak kosztów, dochód z dzierżawy gruntu, szczęście mieszkańców. A dzieci? A kto by się tam tym przejmował. Można je od razu wysłać do Wepy, i tak tam skończą.
~mdak 7-12-2017 19:49
ci rodzice nie chodzilo widocznie do SP1 w Piechowicach gdzie uczniowie od 5 klasy pełnili dyzury na korytarzu z pełnym grafikiem ktora klasa kiedy, kto gdzie na jakim piętrze - generalnie chodziło o tą więź właśnei i dysypline - kiedys ty przez 4 lata szalałeś po korytarzu, i inni pilnowali porządu, dzisiaj ty pilnujesz dzieciaków by się nie popychali w lwim pędzie na przerwe etc - tak bylo dopóki nie wprowadzono gimnajzów :)
~głupek z piechowic 7-12-2017 19:56
czego jeczycie??? chcieliscie renifera za prezydenta?? ten koles nie potrafi nic w miescie zorganizowac i załatwic!!! miasto stało sie szare, brudne z problemami z miejscowa patologia i jeszcze na dodatek ostatnia tragedia!!!! dacie sia nadal nabierac na brednie i sciemnianie tego kolesia??? moze w zwiazku z ostatnimi wydazeniami i tu prokuratura przeswietli jałowa prace pana R. i jego kolesi-prezesi ZUK.??? Moze w koncu ktos z zewnatrz lub jakies sluzby podlegajace kompetencjom tych z rzadu i pan R. bedzie długo sie tlumaczyl z swojej pracy i braku profesjonalizmu!!! Tego sobie i temu miastu zycze na te nadchodzace swieta.....
~???? 7-12-2017 20:23
G=S
~Leon zawodowiec 7-12-2017 22:23
Chcemy nowego burmistrza i sekretarza bo ten skład jest do d..y.
~&&& 7-12-2017 23:16
Autora WAC, co by to nie znaczyło, zapraszam na lekcję gramatyki i stylistyki. W czasach, gdy ludzie zapoznają się z drukowanymi literami jedynie na poziomie lidu w artykule, dbałość o język polski jest nadrzędna. Rzetelności "dziennikarskin
~jan 8-12-2017 0:48
rodzice w wieku balzakowskim - albo jest tam duŻa jurnośĆ i dzietność albo wyraznie ktoś MANIPULOWAŁ FREKWENCJĄ

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Radny KO: Szyszko już, a kiedy reszta?

Uczcili Dzień Turystyki

Będzie referendum w Jeleniej Górze?

Po Koronę Gór Polskich

Galą i balem zakończyli jubileusz

Sonda

E-papierosy są lepsze od zwykłych?

Oddanych
głosów
722
Tak
14%
Nie
65%
Nie wiem
21%