MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 9 lipca
im. Sylwii, Weroniki

Goprowcy „żebrzą” o pieniądze na śmigłowiec

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 10 kwietnia 2009, 10:51
Aktualizacja: 23:54
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Siedem milionów złotych ma kosztować obsługa śmigłowca, który od 15 kwietnia będzie stacjonował na Górze Szybowcowej, aby służyć pomocą poszkodowanym w wypadkach. Ratownicy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego apelują do samorządowców o wsparcie. Nie wszystkie gminy wykazały zainteresowanie prośbą GOPR.

Dziś w siedzibie ratowników górskich odbyła się prezentacja podsumowująca ubiegłoroczną akcję, podczas której przez kilka miesięcy śmigłowiec Sokół skutecznie latał z pomocą do ofiar wypadków w górach. – Gdyby nie pomoc z powietrza, która do poszkodowanego dociera nieporównywalnie szybciej, życia wielu osób nie udałoby się uratować – mówił Jacek Kieżuń, szef wyszkolenia karkonoskiej grupy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. – Chłopiec, który na nartach uderzył w drzewo, życie zawdzięcza tylko błyskawicznej akcji ratunkowej przeprowadzonej dzięki śmigłowcowi. Potwierdzili to lekarze – dodał.

Jacek Kieżuń przedstawił zasady funkcjonowania śmigłowca w górach. – Obiecywany helikopter Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, który ma stacjonować w Bolesławcu, nie sprosta naszym potrzebom – podkreślił zaznaczając, że ratownicy górscy w Karkonoszach powinni mieć swoją maszynę. Ta już od przyszłej środy będzie stacjonowała na Górze Szybowcowej dzięki współpracy goprowców z 25 Brygadą Kawalerii Powietrznej. Jednak część kosztów obsługi śmigłowca będą musieli ponieść goprowcy, którzy nie mają na to pieniędzy.

– W ubiegłym roku cudem udało nam się przeprowadzić projekt bez kłopotów, ale tylko dzięki zaangażowaniu ratowników ochotników. Do obsługi śmigłowca potrzebujemy co najmniej trzech wyszkolonych goprowców, a w sumie takich pracowników mamy tylko 14. To za mało – powiedział Maciej Abramowicz, naczelnik KG GOPR. Zasugerował, aby gminy sponsorowały etaty ratownicze, aby nie obciążać już i tak mocno nadwyrężonych finansów pogotowia górskiego.

Gminy i tak łożą na GOPR (Karpacz daje pięć tysięcy, Szklarska Poręba i Jelenia Góra – po 10 tysięcy złotych rocznie), ale te pieniądze głównie przeznaczane są na nowy sprzęt oraz modernizacje starego. – Wyposażenie jest drogie: nosze, które nas interesują, kosztują 12 tysięcy złotych, defibrylator – 13 – wyjaśnia naczelnik Abramowicz. – Wprawdzie otrzymujemy od jednej z gmin 5 tysięcy złotych, koszt zapewnienia bezpieczeństwa w górach wynosi tam 200 tysięcy złotych rocznie. To my wspomagamy gminę, a nie ona nas – stwierdził Krzysztof Czarnecki, zastępca naczelnika KG GOPR.

– Wasze działania to bezcenna promocja regionu i budowanie jego wizerunku nie tylko w Polsce, ale i zagranicą – zgodnie przyznali starosta Jacek Włodyga i zastępca prezydenta Jeleniej Góry Jerzy Łużniak. Zdaniem samorządowców jest konieczność systemowego wypracowania stałej pomocy finansowej dla GOPR, a nie jej okazjonalne szukanie. – Nie może być tak, abyście biegali z gminy do gminy i żebrali o pieniądze na helikopter – powiedział Jerzy Łużniak. Zaproponował, aby z opłaty lokalnej turyści płacili złotówkę lub 50 groszy dla ratowników górskich.

Feliks Rosik, sekretarz miasta w Szklarskiej Porębie, przyznał, że finansowanie przez samorządy etatów dla ratowników nie będzie proste. Szklarska Poręba już zapewnia utrzymanie kierowcom Ochotniczych Straży Pożarnych. Na goprowców środków nie starczy. A co w Karpaczu? Tego uczestnicy dzisiejszego spotkania nie wiedzą, bo nikt spod Śnieżki nie przyjechał. – Jest nam przykro, że gmina, w której dochodzi do znacznej ilości wypadków w górach, traktuje nas w ten sposób – pożalił się Maciej Abramowicz.

Pozostali samorządowcy zapewnili, że będą rozmawiali o finansowaniu ratowników z budżetu województwa dolnośląskiego. Poruszą także tę kwestię w rozmowach z samorządowcami. A goprowcom życzyli spokojnej służby podczas świąt i jak najmniej akcji.

Ogłoszenia

Czytaj również

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Patrole w Kamiennej Górze

Niewybuch w Złotoryi

Komentarze (16) Dodaj komentarz

19KochaS83 10-04-2009 11:29
No cóż... Tak to jest, jeśli komuś zależy na kasie niż na przeznaczeniu jakiejkolwiek ilości pieniędzy na ratowanie ludzkiego życia...
~Karpacz 10-04-2009 11:36
W Karpaczu już jest śmigłowiec. Należy do Pana Gołębiewskiego. Nie będzie Panu Burmistrzowi jakiś GOPR latał po jego niebie. Poważnie mówiąc to tragedia, że władze Karpacza nie przywiązują wagi do tak ważnych aspektów funkcjonowania miasta jak poziom bezpieczeństwa, czy dostępność komunikacyjna. Jestem jak najbardziej za wsparciem GOPR'u ze środków publicznych nie wierzę jednak aby to nastąpiło w wyniku skutecznych działań Jacka Włodygi i Jerzego Łużniaka. Co Panowie potrafią widać gołym okiem. Obaj Panowie maja bardzo rozwinięty instynkt trwania a nie działania.
piipi 10-04-2009 11:48
..juz F.Dostojewski zauwazyl,ze.."ZYCIE to raj,ktorego klucze sa w NASZYCH rekach".~Smutne,ze GOPR ma klopot,aby otrzymac te pieniadze !!.~POWODZENIA Dzieli Ludzie.*piipi.
~R 10-04-2009 13:21
Ale co po Śmiglowcu po sezonie zimowym? Przeciesz to zima jest najwiecej wypadkow i najbardziej sie liczy pomoc smiglowca? Pokazal to sezon w ktorym smiglowiec byl zima i latal ,ratowal!
~s. 10-04-2009 13:51
Nasi tępi decydenci mniemają, że słowo "ochotnicze", zastapi pieniądze. Pięć, czy dziesięc tysięcy złotych - powinno sie zawiadomić pewne organa o możliwości popełnienia przestępstwa - zagrożenia życia ludzkiego - w wyniku skąpstwa. Pomoc udzielana w górach powinna być płatna - słono. Za głupote podwójnie. Bez ratowników, lub mało skutecznej pomocy, najwięcej stracą gminy turystyczne, niech o tym pomyślą.
~ 10-04-2009 15:44
A może tak wzorem innych państw, po prostu zmusić "korzystających" z transportu lotniczego do zapłacenia rachunku i po sprawie. Taki "turysta" zanim wybierze się w góry ubezpieczy się, zadba o odpowiedni ubiór i sprzęt do turystyki, a widmo ewentualnego rachunku za przelot ostudzi niejedną ułańską fantazję. W końcu dlaczego wszyscy mamy płacić za czyjeś pasje i hobby. Sam jeżdżę na nartach i zawsze mam dodatkowe ubezpieczenie.
~Zagwozdka 10-04-2009 16:36
A jak tam starosta dziesięciolecia ? Da jakąś kasę ?
~bleee 10-04-2009 17:13
No wypowiedź pana Łużniaka to skandal nad skandale. Kiedy w poprzednim sezonie śmigłowiec stacjonował na Górze Szybowcowej i GOPR wystąpił do Jeleniej Góry o pokrycie 10 tys złotych kosztów, to Łużniak udowadniał, że nie ma takiej potrzeby! A teraz mówi, że GOPR nie może żebrać po gminach... Śmieszni są nasi prezydenci!
~Ł.Ą. 10-04-2009 17:58
Proponuje aby każdy miłośnik Karkonoszy wpłacił ile tylko może,a napewno to dużo pomoże.Pozdro dla GOPR.
~czytelnik 12 10-04-2009 18:28
I co że będzie śmigło jak i tak nasz oddział ratunkowy w szpitalu nie funkcjonuje tak jak powinien.Nikt z \"cenionych\" lekarzy za kasę śmieszną i nie adekwatną do wykonywanej pracy na SORZE nie będzie dyżurował.Ale można dać 7 mln na śmigło... Tak może być tylko w Polsce.Pozdrawiam zdrowo myślących ( chyba jest ich co raz mniej)
~jaa 10-04-2009 18:55
Nie chcę być złośliwy, ale z jednej diety radnego bezradnego możnaby pokryć sporą część kosztów-a teksty "(...)Jerzy Łużniak. Zaproponował, aby z opłaty lokalnej turyści płacili złotówkę lub 50 groszy dla ratowników górskich" nakłaniają do wydania 1,20 zł na nabój kal. 7.62. I, żeby nie było że kogoś nakłaniam...Ale jak z moich podatków mają być opłacani tacy mędrcy, to mam to w ....
~ago 10-04-2009 20:39
A starosta dalej wycieczki urządza umacniająco-pogłębiające, może operatorem koparki chce zostać, jak tak lubi intensywnie pogłębiać. ;-)
~muminek1 10-04-2009 23:10
a co z pieniędzy z KPN-u przecież płacąc wstęp do Karkonoskiego Parku, część pieniędzy "idzie" właśnie na GOPR!!!!
~pips 10-04-2009 23:11
a moze to nie czas na zabawe w komadosow w czerwonych ubrankach
~ 10-04-2009 23:46
10 tys. zł. to prawie pensja tow. Włodygi dajcie spokój chłopu on teraz mysli gdzie tyłek wygrzać. A swoją drogą to skandal starosto 10 - lecia
NICpoŃ 11-04-2009 15:06
Może jednak gminy wygospodarują jakieś środki. Podobno lepiej zapobiegać... A ratownikom i obsłudze, życzę żeby lotów do wydarzeń było jak najmniej

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Trwa budowa punktu widokowego

Finał na lawecie

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Karkonosze ulubione

Konkurs dla seniorów

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2155
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%