MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 5 lipca
im. Antoniego, Karoliny, Marii

Gondolą wjedziemy na Kopę

Wiadomości: Region Jeleniogórski
Czwartek, 10 stycznia 2008, 8:51
Aktualizacja: 8:52
Autor: TEJO
Fot. www.gory.info.pl
Dobiega końca 50–letnia kariera kolejki linowej w Karpaczu. Wyciąg krzesełkowy, który dziś jest atrakcją ze względu na przestarzałą konstrukcję, zastąpi nowoczesna kolej gondolowa. Taka miała także ruszyć w Świeradowie, ale znów jest opóźnienie. Otwarcie nastąpi wiosną.

Pisze o tym czwartkowa Polska Gazeta Wrocławska przedstawiając plany Miejskiej Kolei Linowej w Karpaczu, która zamierza za 40 milionów złotych dokonać tej wyciągowej rewolucji.

Karpacka gondola będzie miała ośmioosobowe wagoniki. Powstaną także nowe stacje dolna i górna. Jak zauważa gazeta, projekty nawiązują do spodków, w których kształcie w latach 60–tych minionego wieku zbudowano schronisko na Śnieżce.

W stacji górnej – oprócz urządzeń wyciągu – ma znaleźć się także restauracja. Zostanie urządzona w obrotowej kopule. Wyciąg będzie cichy i bardziej odporny na wiatr. Teraz jego większe podmuchy unieruchamiają popularne „krzesełko”. Wagoniki gondoli, kiedy nie będą używane, trafią do specjalnych garaży, aby nie szpeciły górskiego krajobrazu. W ciągu godziny kolejka wwiezie na szczyty Karkonoszy 1500 turystów.

Kiedy te cuda zostaną uruchomione? Za trzy lata ruszy budowa, więc chętni muszą jeszcze uzbroić się w cierpliwość. Tę cechę muszą także wykazać ci, którzy nie mogą doczekać się na przejażdżkę gondolą w Świeradowie Zdroju. Najnowszy produkt austriackiej firmy Doppelmayr miał ruszyć w grudniu. Potem otwarcie przesunięto. Teraz okazuje się, że kolejka zabierze pierwszych pasażerów dopiero wiosną. W ciągu godziny na Izerski Stóg wjedzie dwa tysiące osób. Najpewniej już nie na narty, chyba że wyjątkowo długo utrzyma się tam pokrywa śniegu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Powstanie dolnośląski szlak zabytków techniki

Spotkali się z Beatą Kempą

Plany wysadzenia mostu (jednak) są realne?

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~narciarz 10-01-2008 14:36
a co z przepustowością tras narciarskich? w parze z rozbudową wyciągów powinna isc rozbudowa tras, w przeciwnym razie utopimy sie w tłumach, które już teraz zaobserwowac mozna bylo w okresie swiateczno-sylwestrowym.
~gondolier znad bobru 10-01-2008 14:42
a zjedziemy z lawiną...
~Jaros 10-01-2008 15:29
No to teraz zadepczą Góry Izerskie
~zielony 10-01-2008 15:51
Ręce precz od przyrody. Zieloni do roboty! Kasa się sama pcha do ręki.
~Dziorek 16-02-2008 12:48
Karpaczańska!!! Karpaczańska!!! żyjemy w Karpaczu a nie w Karpatach!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Ścieżka edukacyjna "Przygoda w górach"

Tablica przy szlaku

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Strażacy–nurkowie na basenie przy Sudeckiej

Rusza Budżet Obywatelski 2021 w Jeleniej Górze

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
1418
Andrzej Duda
41%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%