MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 9 lipca
im. Sylwii, Weroniki

Gondolą na szczyt

Wiadomości: Dolny Śląsk
Poniedziałek, 30 lipca 2007, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 30 lipca 2007, 9:19
Autor: TEJO
Fot. Krzysztof Pik
Będzie szeroka nartostrada i nowoczesna kolej linowa w Górach Izerskich.

W wielki plac robót zamieniły się lasy w okolicach Świeradowa Zdroju. To początek budowy kolei gondolowej oraz nartostrady, inwestycji firmy Sobiesława Zasady, która w listopadzie ubiegłego roku przejęła udziały spółki Kolej Gondolowa Stóg Izerski S.A. Zapłaciła wówczas ponad dwa miliony złotych.

– Już wycięto drzewa i zniwelowano teren pod przyszłą nartostradę. Ciężarówki z betonem wjeżdżają na Stóg Izerski, na którym wylewa się fundamenty pod główną stację kolei gondolowej – poinformował nas Krzysztof Pik, który ostatnio był w okolicach Stogu Izerskiego.

Powstający wyciąg ma być jedną z największych atrakcji regionu jeleniogórskiego. Skorzystają z niego kuracjusze i turyści, którzy bez przeszkód dotrą w główne partie Gór Izerskich. Zyskają też narciarze, którzy będą mieli do dyspozycji nową trasę zjazdową.

Zgodnie z zamiarami inwestora najpierw powstanie kolej gondolowa. Później zostanie zbudowany kompleks hotelowo-gastronomiczny. Gondolą będzie można wjechać na szczyty w przyszłym roku.

Czy uda się połączyć piękno krajobrazu z inwestycjami w górach? Mieszkańcy Świeradowa są przekonani, że tak. Atrakcja przyciągnie rzesze turystów, których już teraz w kurorcie nie brakuje. Zostawią tu pieniądze i dadzą zarobić lokalnym przedsiębiorcom i pracownikom.

Przypomnijmy, że w Jeleniej Górze myślano o budowie kolei gondolowej w Sobieszowie, na zamek Chojnik. Animatorem przedsięwzięcia był radny poprzedniej kadencji Józef Gajewski. Pomysłu nie udało się zrealizować nawet w wstępnej, projektowej fazie.
A idea miała tylu zwolenników, co przeciwników. – Szkoda, że mimo takich samych warunków terenowych w Jeleniej Górze nie można zintegrować leczenia uzdrowiskowego z turystyką górską – uważa pan Krzysztof. W Świeradowie jest to możliwe.

Ogłoszenia

Czytaj również

Zapuszczone okolice Drzymały

Mobilizacja przed II turą

Wóz strażacki w nagrodę

Komentarze (18) Dodaj komentarz

~toja 30-07-2007 9:39
To się chociaż w "realu" buduje. Oby do końca...
~gość 30-07-2007 9:55
Przecież w świeradowie śnieg za długo nie leży, gdyby nie te barany z KPN budowali by w Szklarskiej .
~kasia 30-07-2007 10:15
Na Chojnik gondolę??? Pomysłodawca chyba na głowę upadł! Moim zdaniem turystyka polega nie tylko na wożeniu tyłka ale również na poruszaniu nogami. A na Chojnik to nawet moja babcia daje radę wejść.
~:P 30-07-2007 10:15
HAHAHA a wszystko to będzie leżeć na ziemi należącej do MIRSKA !!!! HAHAHA bo przecież góry izerskie należą do MIRSKA!
~:P, zasłużyłeś co najmniej na nobla 30-07-2007 10:42
za swe wiekopomne odkrycie (choć nawiasem mówiąc niezbyt precyzyjne...).. no ale właściwie co z tego, że większa część trasy zjazdowej, kolejki i górna stacja będzie na terenie gminy mirsk? mógłbyś rozwinąć swój tajemniczy HAHAHApost?
~hhehe 30-07-2007 11:24
heheheh..ale palant i co z tego ze trasa biegnie po terenach mirska jak ludzie będą zostawiać pieniądze w Świeradowie...a poza tym aby wjechac na gore trzeba bedzie zaplacic na dolnej stacji ktora znajduje sie na terenie swieradowa..hehehe
~PYTANIE 30-07-2007 11:25
Mam pytanie czy po wybudowaniu tej gondoli, bedzie sie można łatwiej dostac na Polanę Jakuszycka i do Czech?
~Jelonek z Bydgoszczy 30-07-2007 14:39
Nareszcie coś się dzieje w "tym temacie". Chyba ze cztery lata wstecz, będąc w Świeradowie, ujrzałem wielkie bannery reklamujące Kolej Gondolową Stóg Izerski SA i ucieszyłem się bardzo widząc biuro tej Spółki. Kiedy po wejściu do "Biura" zapytałem o możliwość zakupu biletów, oczy panienki za biurkiem zrobiły się wielkie i okrągłe jak talerze od pizzy. Wyjaśniła mi,ze kolejka gondolowa to tylko ona czyli sekretarka, prezes i chyba sprzątaczka i że trwa to już jakiś czas i pewnie potrwa jeszcze dłużej. Luuudzie !!! Najlepsza fucha na świecie, tak można siedzieć do emerytury. Chyba dopiero dwa lata temu dowiedziałem się z "Nowin Jeleniogórskich" jaki to był piękny przekręt i kto zarobił, a kto stracił i kto za to "wielkie nic" dostał dwa miliony. Mam nadzieję, że "SOBEK" nie pozwoli się tak doić i rzeczywiście już niedługo pojadę na Stóg gondolą.
~kasia 30-07-2007 14:42
jamarnuje się piekna trasa na przełęcz karkonoska , ten odcinek jakby powstał to region jeleniej wygrywa. ale KPN i tam najdłuzej snieg lezy. a trasa liczyłaby ok 10 km.ale niestety to marzenie
~do gość 30-07-2007 14:55
Ty sam jesteś baran! Szklarska ma inną infrastrukturę turystyczna a Świeradów będzie miał jeszcze inna.A tak w ogóle to ciekawe w którym miejscu miała by powstać taka gondola w Szklarskiej??? I kto by był inwestorem bo na pewno nie Sudety Lift.
~turystka 30-07-2007 16:55
Nartostrada, kolej gondolowa, kompleks hotelowo–gastronomiczny – to ma być turystyka??? Tylko Kasia wykazuje się myśleniem. Popatrzcie na zdjęcia – góry obdarte żywcem ze skóry, co w tym pięknego? Wszystko sprzedać, lasy zamienić w plac robót, nartostrady, gondole, grille, kramy, śmietnik, a potem swoje dzieci banknotami karmić!
~jeleniogórzanin 30-07-2007 17:13
Każdy myśli ,że Jelenia Góra kończy się na Chojniku.Niestety tak nie jest.Do miasta Jelenia Góra należy Hutniczy Grzbiet od wysokości 700 m nom do wysokości 1350 m npm.Stoki są po stronie północno– wschodniej i śnieg zalega tam od listopada do maja.Hutniczy Grzbiet i Bażynowe Skały bezpośrednio graniczą z zimową stolicą Czech Szpindelowym Młynem.Wszystkie wiadomości i filmy,fotki na ten temat na stronie internetowej www.krzysztof–bike–jgora.blog .onet.pl.Prawie w całości tereny te należą do Nadleśnictwa Kowary.
~Odpowiedź na pytanie 30-07-2007 22:45
Oczywiście tak.Koleją gondolową będzie można zapakować rower i wyjechać na Sóg Izerski.Stamtąd do Polany Jakuszyckiej bez prawie żadnych wzniesień jedzie się nad piękną Izerą pół godziny przez Orle.Jest to najpiękniejszy szlak rowerowy w Europie.W zimie oczywiście trasa biegowa z pięknymi widokami ma się wrażenie jakby się szusowało w chmurach bo wysokość 1000 m.npm.Właśnie to jest idea kolei gondolowej ,że mogą z niej korzystać wszyscy tj: ludzie starsi przebywający na leczeniu w sanatorium,małe dzieci,narciarze,rowerzyści.W Szklarskiej Porębie nie można z rowerem wiechać na Szerenicę,bo zakazuje tego KPN.Ostatnio spodkałem Pana z Kanady ,który chciał wyjechać z rowerem nie wpuszczono go na wyciąg.To jest nigdzie niespotykane w Europie odpowiedział zdenerwowany.
~Noisy 30-07-2007 23:46
Na Chojnik??? Co to za żarty? Może od razu windę podziemną? Albo kolejkę linową?? Bez przesady...
~Zbigniew Leszek 31-07-2007 10:52
Dzięki za odpowiedź, a czy Czesi też są zainteresowani tą inwestycją i czy coś planują pod nią. Ostatnio jechałem Cyklobusem na przełęcz Okraj super sprawa, czy Świeradów też sprobuje uruchomić w przyszłości taki środek transportu dla mieszkańców Jeleniej Góry i okolic. Proszę przemyśleć ten pomysł. Nadmienię prywatnie, że Czesi doceniają nas Polaków bo nawet informacje dla turystów są w naszym języku – szkoda, że u nas jeszcze nie doceniają turysty z Czech i ma napisów informacyjnych w ich języku. Może Świeradów będzie pierwszy?
~tubylec 31-07-2007 11:22
Cyt."W Szklarskiej Porębie nie można z rowerem wiechać na Szerenicę,bo zakazuje tego KPN." Co za bzdura!!! Niby co ma KPN do własności Sudety Lift który jest właścicielem kolei linowej??? To jest ustalone w regulaminie Sudety Lift że nie można przewozić rzeczy o dużych gabarytach z względów bezpieczeństwa.Ich wyciąg i oni decydują co wolno a czego nie,oczywiście jeśli chodzi o transport i komunikacje turystyczną na Szrenicę.
~zionoccupant 8-08-2007 0:00
@tubylec zakazuje KPN, bo po Karkonoskim Parku Narodowym nie można poruszać się żadnym pojazdem mech. (w tym rowerem).
~aaa 11-08-2007 20:27
wrescie cos sie bedzie dzialo w swieradowie

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Most do rozbiórki

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2091
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%