MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 3 sierpnia
im. Lidii, Nikodema

Gondolą do ruin

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 1 kwietnia 2006, 0:00
Autor: TEJO
Fot. goral
Wjazd koleją gondolową na zamek Chojnik ma być największą atrakcją Sobieszowa. Uchwałę, która zdecyduje o powstaniu inwestycji, będą omawiali podczas najbliższej sesji jeleniogórscy radni. Sprzeciwia się temu Karkonoski Park Narodowy.

Kilkadziesiąt tysięcy turystów rocznie przybywa do Sobieszowa, aby wejść na górę, gdzie znajdują się średniowieczne ruiny.
– Zadeptują szlaki i śmiecą. Na szczyt trudno wejść też niepełnosprawnym. Kolej gondolowa pozwoliłaby na opanowanie tej sytuacji – argumentuje radny Józef Gajewski, pomysłodawca tej inwestycji.

Jak mówi, przełęcz przed górą to idealne miejsce na zbudowanie wyciągu z wagonikami. Podczas przejazdu turyści podziwiać będą także piękno przedgórza Karkonoszy, czego nie widać z tradycyjnych szlaków.
Takie obiekty są w podobnych miejscach w Europie, na przykład w Austrii i górzystej części Belgii. W Sobieszowie ma być tak samo.

– Planuje się zakopanie kabla wysokiego napięcia, który wiedzie do zamku linią napowietrzną. To jedyna okazja do budowy takiej kolei, ponieważ później nikt nie będzie tego terenu rozkopywał – to dodatkowy argument, który ma sprzyjać tej inwestycji.

Józefowi Gajewskiemu udało się przekonać większość jeleniogórskich radnych. Są także już chętni inwestorzy na zbudowanie Sobieszowskiej Kolei Gondolowej. Tak ma się ona nazywać po otwarciu.
Dzisiejsza technika pozwala na zbudowanie takiej kolei w ciągu jednego sezonu, a koszty nie przekroczą dwóch milionów złotych. Dla inwestora z branży nie są to duże pieniądze. Udział w budowie weźmie także miasto na zasadzie partnerstwa.

Wszystko wskazuje na to, że po pozytywnej decyzji rady budowa kolei gondolowej w Sobieszowie zacznie się już latem, a zostanie ukończona w przyszłym roku. – W niczym nie zakłóci turystom wędrówek na Chojnik, bo nie będzie przebiegała tam, gdzie są wytyczone szlaki – zapewniają autorzy projektu.

Sceptycznie do tej inicjatywy odnosi się Karkonoski Park Narodowy, na którego terenie znajduje się góra z ruinami zamku. – Cała konstrukcja i wagoniki będą szpecić zarówno średniowieczny zabytek, jak i okoliczne lasy liściaste, które są reliktami pierwotnych lasów porastających przedgórze Karkonoszy – usłyszeliśmy od zastępcy dyrektora KPN Andrzeja Raja.

KPN chce ostudzić entuzjazm radnych. Ostateczna decyzja w tej sprawie musi zapaść po wydaniu zgody przez Ministerstwo Ochrony Środowiska. A o nią łatwo nie będzie.

Ogłoszenia

Czytaj również

KD "odmrażają" kolejne połączenia

Informacja wojewody w sprawie koronawirusa

Porównaj ceny z Jelonką.com

Komentarze (16) Dodaj komentarz

~jancio 1-04-2006 10:07
dobry prymaaprylis
~Gandy 1-04-2006 10:13
KPN ma racje jak można świadonie zniszczyć i oszpecić coś pięknego sam urok tego miejsca polega na przedyciu tej drogi piechotą jak człowiek sie troche zmęczy wtedy docenia i wie po co sie tak męczył widząc całą panorame karkonoszy z chojnika!!!!!!!!!! Niech sie radni wezmą za poważne sprawy a nie niszczenie przyrody!!!!!!!!!!!!
~pitstop 1-04-2006 10:36
W koncu dobry pomysl jakiegos radnego (oprocz niesmiertelnych spowalniaczy).Na szpecenia krajobrazu tez jest pomysł:pomalowac wagoniki na zielono. I mam nadzieje, ze wyjdzie fajnie, a nie jak zwykle.
~Bart 1-04-2006 10:46
Bez przesady chyba o to chodzi w gorach zeby zdobywac wzniesienia i szczyty a nie wjezdzac na nie! Moze trzeba bylo pomyslec o szynobusie, ktory polaczy Polske i Czechy...
~luk 1-04-2006 10:52
Super pomysł. Napewno zachęci turystów do odwiedzenia miasta. A KPN chyba przesadza. Dlaczego akceptuje wyciąi na Małą Kopę czy Szrenicę?! Przecież one też leżą na jego terenie.
~guine 1-04-2006 11:41
Zastanawiam się czy w tej wiadomości ważną rolę gra data umieszczona ponad artykułem :)
~ Waldek J 1-04-2006 11:44
Dobe jaja na 1 kwietnia
~Sobieszowianka 1-04-2006 12:24
Panie Tejo! Czy to żart na prima aprilis? Chyba tak! a szkoda!
~kml 1-04-2006 13:56
Proponowalbym uatrakcyjnic wizyte w JG poprzez udostepnienie wiezy ratuszowej dla turystow, jak rowniez okolicznych baszt. Po cholere szpecic od razu krajobraz czyms co ani nie bedzie funkcjonalne ani nie przyczyni sie do wzrostu ruchu turystycznego...
~mieszkanka Sobieszowa 1-04-2006 15:03
Oni juz przesadzaja, zeby sie nawet kawałek pod góre nie chciało ludziom wejść. Niedługo to juz nawet sie nie bedzie chciało zejśc.:/ I nadodatek niszczenie pięknego Narodowego Parku:/
~dancig123@inbox.lv 1-04-2006 18:06
To jest bardzo super Jeszcze pszyjade
~dancig123@inbox.lv 1-04-2006 18:09
To byl komentarz Edwina z Rygi Dziekuje
~Milka 3-04-2006 15:28
No i dobrze że zrobią kolejke,przecież osoby nipełnosprawne to też ludzie i może też by chcieli wejść na Chojnik i zobaczyć jak Jelenia Góra wygląda z góry,teraz nie moga a jak zrobią kolejke to będa mogli!!!!!
~tomek.jg 3-04-2006 19:54
JESTEM NA NIE! Przesada!
~grobokop 18-04-2006 14:55
Idea piekna,ale czy z dobrymi chęciami idzie w parze profesjonalne podejscie?
~ 23-05-2010 1:00
no i gdzie ta kolejka??

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Planowali zamach na prokuratora krajowego

Nie ma rady na wandali?

Kolarskie Mistrzostwa Powiatu Bolesławieckiego

"Parkingi" (wciąż) na chodnikach

W Podgórzynie chcą dopłat (aktualizacja)

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
513
Tak
18%
Nie
77%
Nie wiem
5%