MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Goduszynianie walczą o lepszą przyszłość osiedla

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 14 czerwca 2012, 11:37
Aktualizacja: Piątek, 15 czerwca 2012, 7:31
Autor: Agrafka, red
Fot. Agrafka
Mieszkańcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych i miejscy radni zebrali się w Stajni Gostar, żeby ustalić kierunek rozwoju jeleniogórskiego osiedla Goduszyn. – Chcemy wiedzieć, jak jak władze miasta wyobrażają sobie przyszłość naszego osiedla. Od trzech lat, niczym w filmie Barei, budujemy po kawałku chodnik – powiedział Robert Obaz, prezes Stowarzyszenia Goduszyn.

W zeszłym roku mieszkańcy zebrali 2,5 tys. podpisów pod wnioskiem o przebudową newralgicznego skrzyżowania krajowej "3" z ul. Lubańską i ul. Goduszyńską. – Dostaliśmy odpowiedź, że nie ma na to pieniędzy, a słyszymy, że zaczyna się mówić o przebudowie np. ul. Złotniczej, bo tiry nie mają jak tam zawracać. Naszym zdaniem ważniejsze jest zabezpieczenie miejsca, gdzie doszło do wielu wypadków – argumentował Robert Obaz.

Spotkanie zorganizowane zostało we wtorek wieczorem, w ramach akcji Fundacji Batorego „Masz głos, masz wybór” przy udziale Stowarzyszenia Goduszyn. Przyszło na nie około 30 mieszkańców. Był prezydent miasta Marcin Zawiła i radni: Wojciech Chadży, Krzysztof Mróz, Miłosz Sajnog, Zbigniew Ładziński, Janusz Wojtas i Janusz Grodziński. - Walczymy też o utworzenie boiska do siatkówki i koszykówki, placu zabaw dla dzieci, siłowni na świeżym powietrzu lub tzw. ścieżki zdrowia czy budynku gospodarczego na terenie przy starej szkole. W przyszłym roku chcielibyśmy wybudować boisko do piłki nożnej - słyszeli od mieszkańców osiedla przedstawiciele władz Jeleniej Góry.

Od 14. lat setka mieszkańców zabiega o budowę wewnętrznych dróg. Goduszynianie chcieliby uczcić również pamięć ewangelików, pochowanych na okolicznym cmentarzu, który niegdyś został zrównany z ziemią i tylko gdzieniegdzie zachowały się stare, zniszczone, kamienne tablice. – Cmentarz ewangelicki powstał w 1840 r., a teraz figuruje na mapach jako las. Chcielibyśmy zagospodarować go, jako zabytek klasy b, ustawić obelisk, wyciąć drzewa, może udałoby się wyeksponować stare płyty nagrobne. Nad nekropolią był kiedyś piękny punkt widokowy, funkcjonujący jeszcze w latach 70’ XX w. Chcielibyśmy poprowadzić tędy szlak turystyczny, który od pętli w Goduszynie biegł by przez wzniesienie Komorzycę, przez Stajnię Gostar w kierunku Wojcieszyc – mówił Robert Obaz.

- Nie da się rozdzielić równo pieniędzy na wszystkie osiedla Jeleniej Góry, czy też dzielić je ze względu na liczbę mieszkańców, bo wtedy tereny przemysłowe nie miałyby żadnych szans, a to przecież dzięki nim nasze miasto rozwija się. Jednakże Goduszyn także musi się rozwijać, więc ważne jest dokończenie chodnika, by mieszkańcy mogli bezpiecznie się poruszać przy dosyć ruchliwej trasie. Zakończenie prac planowane są na sierpień lub wrzesień. W budżecie zaplanowane są także pieniądze na budowę małego boiska sportowego w Goduszynie – powiedział Marcin Zawiła. - Po zakończeniu obwodnicy i rozliczeniu się z tej inwestycji, jedną z pierwszych decyzji, jeśli otrzymamy fundusze, będzie budowa ronda na drodze krajowej, przy skrzyżowaniu z ul. Lubańską. Natomiast dużym problemem jest budowa kompleksowej sieci kanalizacyjnej w Goduszynie. Dlatego też będziemy proponować koncepcję budowy lokalnej oczyszczalni ścieków. Jest to kwestia jeszcze dwóch lub trzech lat. Tak jak w Jagniątkowie, tak i w Goduszynie chcemy stworzyć odrębne sieci kanalizacyjno-wodociągowe – zapewniał prezydent miasta.

- Goduszyn jest osiedlem peryferyjnym, więc nie wygląda jak część Jeleniej Góry, a jak ościenna gmina. Jednak od czasu połączenia starych gmin w jedno miasto już minęło dużo czasu i od dawna powinny tworzyć zintegrowaną całość, a tak niestety nie jest – zwrócił uwagę jeden z przedstawicieli organizacji pozarządowych Józef Pawłowski, przewodniczący Terenowego Komitetu Ochrony Praw Dziecka.

Radni zadeklarowali poprzeć propozycje mieszkańców m.in. ostateczne zakończenie budowy chodnika, bo teraz kończy się trzeci etap budowy, a inwestycja podzielona jest na wiele etapów. Prezydent natomiast obiecał, że oprócz boiska częsciowo dofinansuje budowę dodatkowej infrastruktury: siłowni zewnętrznej, czy budynku gospodarczego, ale stowarzyszenie musi też uzyskać środki z zewnątrz.
Następne spotkanie o przyszłości Goduszyna zaplanowano na początek przyszłego roku

Ogłoszenia

Czytaj również

Skrócone (przez upały) godziny pracy Urzędu Miasta

Rój pszczół na 1 Maja

Kontrowersyjne nagranie nauczyciela

Komentarze (32) Dodaj komentarz

~Iago 14-06-2012 12:08
Dywagacje na temat zakończenia prac związanych z wyłożeniem chodnika...żenada.
~aaa 14-06-2012 12:38
"bo tera kończy się trzeci" - nie ma to jak polszczyzna autora !!!
Nοstradamus 14-06-2012 12:39
Czas płynie, a mieszkańcy Jeleniej Góry nadal nie rozumieją że chodniki, czy boiska dla mieszkańców to nie INWESTYCJA, tylko KONSUMPCJA. Co chce konsumować GODUSZYN, JAGNIĄTKÓW czy nawet SOBIESZÓW? Przecież nie ma tam nic co przynosiłoby dochód w takiej wysokości za jaką można by budować te niby-inwestycje. Każde nowe boisko to kolejny punt w budżecie na WIELE, WIELE lat. Wybudowanie boiska to małe piwo, później trzeba je utrzymywać. Proszę spojrzeć na Sobieszów, boisk nastawiane, a chętnych do ich utrzymywania BRAK. Nie dziwię się że dużego trawiastego boiska na Tetmajera, całkiem fajnego bo z prawie pełnowymiarową płytą i dobrą trawą ... NIKT NIE CHCE! I nikt na nim nie gra! INWESTYCJE! a nie KONSUMPCJE ŚRODKÓW!
Nοstradamus 14-06-2012 12:45
Turyści czy inwestorzy przemysłowi nie są zainteresowani BOISKAMI. Baaa, nie są nawet zainteresowani pełnym skanalizowaniem dzielnic. Jelenia Góra to biedne miasto, aby wyjść z tej biedy trzeba tworzyć INWESTYCJE KTÓRE PRZYNOSZĄ DOCHÓD MIASTU. Ale przynoszą nie na zasadzie Wodnika czy MZK gdzie po prostu podwyższa się ceny (woda w JG jest droższa niż w Warszawie, Wrocławiu czy Legnicy, bilety MZK również) lecz za pomocą trafnych inwestycji np. TURYSTYCZNYCH. Miasto nie może sponsorować budowy hoteli ... ale może PROMOWAĆ TE HOTELE w dobry sposób. Może budować trasy rowerowe przy tych hotelach, domach wczasowych itp. Tymczasem okazuje się że do TERM CIEPLICKICH nie będzie można dojechać ROWEREM!!! Taka to k.... mać inwestycja turystyczna!!!
~oserwator 14-06-2012 12:52
Na sali był Józef Pawłowski /?/
Nοstradamus 14-06-2012 12:53
Kto ponosi więc winę za ten szajs który tutaj ktoś nazywa zarządzaniem miastem? Jeszcze rok temu wskazałbym prezydenta miasta. Dzisiaj wiem że w równej części winni są wyborcy, oczekują tylko KIEŁBASY od wybranych radnych, a Ci starają się im ta kiełbasę sprezentować. Kto najwięcej obiecuje TEN WYGRYWA WYBORY, a później niestety realizuje tyle obietnic ile się da. Sęk w tym że te obietnice to same głupoty, SZYBKA KOLEJ MIEJSKA, BOISKO NA KAŻDYM ROGU, TYSIĄC FONTANN 1000-lecie MIASTA! i podobne BANIALUKI. Drogi prezydencie, to miasto potrzebuje SKLEPU Z WĘDKAMI, a nie RYBNEGO MARKETU!
~udo 14-06-2012 13:12
"bo tera kończy się trzeci etap budowy"
~Gość 14-06-2012 13:34
Takich wieśniaków powinno się wysłać na Sybir. Jak kogoś o tak niskim poziomie intelektualnym (poza prezydentem) można tam w ogóle wpuścić?
~adus132 14-06-2012 13:36
Droga jelonko czy wy czytacie co piszecie?? błąd na błędzie błędem poganiany...... żenada............. <br><br> <i>Krytykować można, ale merytorycznie, jeśli uważasz że jest błąd to go napisz, bo słowo żenada nie rozwiązuje problemu. Admin</i>
~12sqandal 14-06-2012 13:55
Goduszyn i wszystko jasne jest miastem bo i podatki większe i tylko o to chodzi ratuszowi , więc chodniki raczej będą dalej zdrowsze czytaj leśne drózki...... i kropka
~Bezrobotny 14-06-2012 15:53
Do Nostradamusa Sam sklep z wędkamii nie wystarczy,musi być staw albo jezioro aby wędki były wykorzystanę.
~ 14-06-2012 15:55
Goduszyn nie jest nawet dzielnicą jest częscią Jeleniej Góry - ino osiedlem ;)
~Vikusia z Niemiec 14-06-2012 15:56
Coś miałam zamiar wam napisać, smutni ludzie z polski... Ale Niggers z Niemiec SMSa mi napisał, i zapomniałam, o co mi chodziło. Nie martwcie się-później wam napiszę!!
~taxi 14-06-2012 17:40
A kto rozpie.... ten cmentarz. Obcy z Zabobrza ? Wiozłem tam kiedyś za komuny pare razy starców z Niemiec. Płakali. A kto wywala tam śmieci, pewnie też obcy.
~ 14-06-2012 17:41
Dzielnica toż to parenaście domów. Może osiedle pomorskie to też dzielnica ?
~turysta 14-06-2012 18:05
Taki szlak z Goduszyna przez Skalicę, Komorzycę, Sroczkę do Rybnicy istniał przed kilkoma laty. Był w kolorze żółtym, rozciągały się z niego piękne widoki na Karkonosze. Mam go zaznaczonego na mapie, w niektórych miejscach zachowały się jeszcze znaki w terenie. Nie wiem, co za cymbał skasował ten odcinek, obecnie szlak kończy się na stacji PKP w Rybnicy. Wystarczyłoby odnowić znaki. Szlak Można by przedłużyć jeszcze dalej - Z Goduszyna przez wzgórze Rodło, Godzisz, do Jeleniej Góry istniejącymi drogami leśnymi i połaczyć go z rozpoczynającym się w Jel. Górze żółtym szlakiem na Perłę Zachodu. Można by tez pomysleć o szlaku łącznikowym - przedłużeniu czarnego szlaku od zajezdni MZK gruntową drogą obok Drexmailera do Goduszyna, gdzie łączyłby się z żółtym szlakiem.
~błędy 14-06-2012 18:08
Panie Tkacz, kilka razy piszecie: GOŁUSZYN! Pańskim zdaniem to nie jest błąd??? Jak znam życie i Jelonkę, teraz skasujecie mój kometarz zamiast poprawić ten błąd. <br><br> <i> Nie nazywam się Tkacz i nie pisałem tego artykułu, ale błąd poprawiłem, dziękuje za czujność. Pozdrawiam. Admin</i>
~turystka 14-06-2012 18:19
A ja mam pytanie do mieszkańców Goduszyna.Czy ktoś z mieszkanców orientuje się,gdzie dokładnie jest ten b.cmentarz ewangelicki? Jak do niego trafić?
~błędy 14-06-2012 18:25
A niby jak się nazywasz, panie Marku??? Z anonimami nie gadam! A błędy dalej niepoprawione!!! <br><br> <i>A ja anonimom się nie spowiadam. I temat zamykam, następny komentarz nie dotyczący tematu będzie skasowany. Admin</i>
~jelgór 14-06-2012 18:35
co pan Obaz ma na myśli, chcą stworzyć "zabytek klasy b"???
~MMonikaa 14-06-2012 18:39
Do Nostradamusa: Czy słyszałeś o czymś takim jak koszty społeczne? : )) zatem zachęcam do edukacji!
~goduszynianka 14-06-2012 19:18
Panie Marku-Adminie, prezes Stowarzyszenia Goduszyn nie nazywa się Robert Obaz, tylko Okaz. Pozdrawiam :) <br><br> <i> Wprowadzanie w błąd i nękanie admina (wcześniejsze posty), prawnik już działa. Pozdrawiam również.</i>
~bronek-1 14-06-2012 19:59
"Stajnia" pisze się z małej litery. Nazwą własną jest "Gostar", a nie "stajnia". To tak, jakby autor napisał: "Góra Śnieżka".
~wotum nieuf. 14-06-2012 20:43
Rok temu była podobne zebranie w Jagniątkowie. Ludzie szkoda sobie czasu marnować z obecnymi radnymi i Panem Prezydentem nic nie da się już zrobić. Zaserwowali nam likwidację szkół przedszkoli ,płatne parkowanie w mieście. Płatne parkowanie spowodowało likwidację wielu sklepów w mieście. Zlikwidowaną szkołę w Sobieszowie pałac przekazuje się KPN. Rowerzyści już nie mogą jeździć przez Park Zdrojowy. O termach cieplickich nie wspomnę wybrano wykonawcę któremu na karku siedzi komornik. W stadionie miejskim ,który miał być gotowy na euro utopiono dosłownie wiele milionów.Fontanny w Farku Zdrojowym nie działają ,bo nie spuszczono w zimie wody z rur.Za to mamy wspaniałą fontannę za 1,5 mln zł na ul. Wojska Polskiego.Nic trzeba czekać do następnych wyborów i wybrać tą ekipę ponownie
~nieudolność 14-06-2012 21:04
Co z tą firmą TIWWAL? Na portalu Skijumping.pl można przeczytać: Zablokują Wielką Krokiew? Czwartek, 07 czerwca 2012, 18:45 O pół miliona złotych walczy zakopiańska firma budowlana Chomar, która do dziś nie otrzymała zapłaty za wykonanie prac w pawilonie Wielkiej Krokwi. Główny wykonawca firma Tiwwal od półtora roku zwleka z wypłatą środków podwykonawcy. Firma Tiwwal ma również zaległości w stosunku do innych podwykonawców budujących pawilon Wielkiej Krokwi. W sumie winna jest ponad 3 mln zł. Józef Chowaniec, właściciel firmy Chomar ma nadzieję, że zobowiązania głównego wykonawcy przejmie inwestor, czyli Centralny Ośrodek Sportu. Jeśli tak się nie stanie, zapowiada blokadę Wielkiej Krokwi, pod skocznią zaparkuje wielki budowlany sprzęt. Grzegorz Kotowicz, dyrektor zakopiańskiego COS
Robert_Goduszyn 14-06-2012 21:25
Witam! Cieszę się że artykuł wzbudza zainteresowanie. Po pierwsze nie chcemy tworzyć zabytku, bo tego oczywiście nikt nie jest w stanie zrobić, naszym celem jest przywrócenie miejscu po byłym cmentarzu należytego szacunku. W nowym planie zagospodarowania dla jednostki Goduszyn terem cmentarza figuruje jako zabytek klasy B. Naszym zdaniem należy teren uprzątnąć i postawić obelisk upamiętniający to miejsce Po drugie zapraszam wszystkich, którzy piszą o szlakach turystycznych i ścieżkach proszę o kontakt na email Robert.Obaz@onet.eu Spotkanie nie miało na celu tylko i wyłącznie pokazanie problemów Goduszyna, miało sprowokować dyskusję, czy Radni którzy reprezentują nasz okręg znają problemy naszej dzielnicy (w kampaniach wyborczych głośno powtarzają że znają problemy mieszkańców)?
Robert_Goduszyn 14-06-2012 21:34
Jak się okazało wszyscy wypadli słabo! Innym celem było podniesienie tak często powtarzanego sloganu o zrównoważonym rozwoju, stąd porównania do środków przeznaczanych w budżecie na Jagniątków. Nie było celem zabieranie pieniędzy mieszkańcom Jagniątkowa bo też tam są potrzeby, ale pokazanie że sztandary i hasło o zrównoważonym rozwoju naszego miasta można sobie wsadzić w buty. Co jest przyczyną takiej sytuacji, to temat który należy drążyć na spotkaniach z władzami i wziąć pod uwagę przy kolejnych wyborach. Pozdrawiam i zainteresowanych proszę o kontakt
~Janusz Z. 14-06-2012 22:26
@Robert_Goduszyn: A myślał Pan o utworzeniu przystanku kolejowego w Goduszynie na linii do Zgorzelca? Odcinek pomiędzy J.G. a Rybnicą jest dość długi, więc przestanek w Goduszynie byłby jak znalazł. Koszty budowy peronu, wiaty, ewentualnie jakiegoś dojścia nie są duże, akurat teraz jest okazja podpięcia tej inwestycji pod SKM. Z pewnością poprawiłoby to dostępność tej części Jeleniej Góry - tak dla mieszkańców, jak i ewentualnych turystów (skoro mowa o inwestycjach turystycznych). Pozdrawiam
~ 14-06-2012 23:19
Wrocław jak wchłania wioski to zamienia je w miasto czemu u nas tak nie jest
kazimierzp 15-06-2012 6:31
Głupotą było przyłączanie przez władze PRL Goduszyna do Jeleniej Góry w 1975 roku tylko po to aby statystyki pasowały do siedziby nowego (wtedy) województwa jeleniogórskiego, kiedy ta wieś powinna być składzie gminy Stara Kamienica. Pomiędzy Goduszynem, a Jelenią Górą jest tranzytowa trasa sudecka, a potem ogromny obszar który ze względów krajobrazowych nie jest przewidziany do zainwestowania. Dlatego Goduszyn nigdy nie połączy się w sposób naturalny z resztą Jeleniej Góry!
~>>>> 15-06-2012 17:46
Głupotą naszą jest ,że tolerujemy obecny stan rzeczy.Środki społeczne są marnowane.Za zgodą radnych.Przykład Park Zdrojowy.Stadion,Termy Cieplickie,Park Norweski.Inwestycje ,które nie służą mieszkańcom,jednak będą kumulowały środki na ich utrzymanie. Zapomiano o turystyce Górskiej na które miasto nie przeznaczyło jak do tej pory ani grosza.Powinny się odbyć przedterminowe wybory w mieście bo szkoda marnować czasu z nieudolną ekipą ratusza.
~ 16-06-2012 13:42
ad.~kazimierzp "Komuchy" w 1975 r. J.G. zrobili miastem wojewódzkim. Jeleniogórzanie nie musieli żebrać z Wrocławia o jakiekolwiek środki. Miasto zaczęło się rozwijać. W 1999 roku reformatorzy z "Solidarności" - w tym także kazimierzp - pozbawiły Jelenią Górę statusu miasta wojewódzkiego. Współczesne gaworzenie kazimierzap, że Goduszyn "nigdy nie połączy się w sposób naturalny z J.G." - zalatuje styropianem początku lat 90 ubiegłego wieku. Goduszyn jest już częścią J.G. tak samo jak Jagniątków, Maciejowa, Strupice, Czarne. Zdaniem kazimierzap Goduszyn to obszar o walorach krajobrazowych, w którym nie przewidziano inwestycji. Kazimierzup a pod Chojnikiem to nie obszar krajobrazowy. Szefowa Twojego wydziału zezwoliła na budowę. Czy zgodnie z Twoją radą? DOLNOŚLĄZAK.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Święto miasta trwa

Przedwiośnie na rzecz LGBT

O Puchar Ekonoma

W obronie połączenia kolejowego

Partnersko i kulturalnie

Sonda

Czy reklamy przy drogach i ulicach dekoncentrują kierowców?

Oddanych
głosów
871
Tak
78%
Nie
18%
Nie mam zdania
4%