MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Goduszyn został zapomniany! Czas to zmienić

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 30 stycznia 2013, 6:23
Aktualizacja: Czwartek, 31 stycznia 2013, 6:47
Autor: Angela
Fot. Angela
Tak o jednej z najpiękniejszych dzielnic Jeleniej Góry mówili przedstawiciele Stowarzyszenia Goduszyna, którzy wczoraj (29.01) spotkali się w jeleniogórskim Ratuszu z władzami miasta, radnymi i naczelnikami wydziałów urzędu. Przedstawili oni ambitny i bardzo konkretny plan ożywienia Goduszyna: budowa boiska i tras nartorolkowych, renowacja zabytkowego cmentarza, a także zagospodarowanie punktu widokowego na Skalicy. Termin realizacji: do czerwca br. Czy uda się zrealizować tak napięty plan działania?

Przedstawiciele Stowarzyszenia Goduszyn prezentowali swoje pomysły dotyczące zagospodarowania i wykorzystania potencjału turystyczno – rekreacyjnego ich dzielnicy.

- Goduszyn nigdy nie był zauważany i był zupełnie pomijany przy realizacji miejskich inwestycji – twierdził Robert Obaz ze Stowarzyszenia Goduszyn. - Tymczasem kiedy mówi się o najpiękniejszych terenach Jeleniej Góry, pokazuje się zdjęcia z Goduszyna. Nie jesteśmy tu po to, by narzekać, ale by pokazać, że sami działamy i jesteśmy w stanie sporo zrobić. Potrzebujemy jednak wsparcia – dodał R. Obaz omawiając prezentację multimedialną ożywienia Goduszyna.

Przedstawiciele Goduszyna do Ratusza przyjechali dobrze przygotowani. Pokazywali zdjęcia, mapy, opisy zadań, określali terminy ich realizacji.

- Pierwszy etap obejmuje przede wszystkim zagospodarowanie terenu sportowo – rekreacyjnego, który został zatwierdzony w planie zagospodarowania przestrzennego – mówił Robert Obaz. - Chodzi o budowę boiska, na którym w czerwcu br. chcielibyśmy rozegrać pierwszy mecz Goduszyn kontra reszta świata. W planach mamy też budowę trasy nartorolkowej oraz szlaku do nordic walking, bo Goduszyn to świetne miejsce do uprawiania tego typu sportów. Drugą sprawą jest renowacja cmentarza ewangelickiego, który istniał od 1822 roku do 1946 roku, kiedy został zniszczony, również przez naszych mieszkańców. Dlatego czujemy się w obowiązku go odbudować. Trzecim zadaniem będzie zagospodarowanie punktu widokowego na Skalicy, który funkcjonował jeszcze w latach 70-tych – wymieniał Robert Obaz. – To wszystko musi być czymś spięte, więc chcemy, by pojawiły się tablice informacyjne o tych miejscach. Te zadania chcemy zrealizować jeszcze w tym roku do czerwca. Przeprowadziliśmy już pewne rozmowy, wiele rzeczy zrobiliśmy sami. Pozyskaliśmy też pewnych sponsorów, ale liczymy także na pomoc miasta w formie zadań publicznych. Jestem przekonany, że razem nam się uda. Zawsze powtarzam, że ja nie mam nic, ty nie masz nic, ale razem możemy coś zrobić – dodał R. Obaz.

Ten entuzjazm nie przekonał jednak prezydenta Jeleniej Góry Marcina Zawiły, który już podczas prezentacji chwalił pomysły, ale i pytał o źródła finansowania.

- Cieszę się, że macie państwo tak ambitne plany, ale trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że ten rok jest naprawdę bardzo trudny finansowo – mówił prezydent Marcin Zawiła. – Sama budowa boiska to koszt 400 tys. zł. Nie mamy ich w budżecie. Szukamy możliwości pozyskania ich z zewnątrz. Myślę, że te zadania trzeba realizować w kilku etapach, inaczej nie udźwigniemy tego finansowo. W tym roku dokończymy budowę chodnika w Goduszynie, być może uda nam się wybudować boisko, ale nie tak bogate, jak pierwotnie planowaliśmy – mówił M. Zawiła.

Janusz Grodziński, przewodniczący Rady Miejskiej w Jeleniej Górze pytał, dlaczego na spotkanie nie zaproszono radnych, którzy dowiedzieli się o debacie z mediów, przez co poza nim i Miłoszem Sajnogiem nikt z radnych nie dotarł.

- Według mnie nie zaproszenie na spotkanie radnych było pewnym zgrzytem. Ja dowiedziałem się o tym spotkaniu z portalu Jelonka.com. Rada uchwaliła plan zagospodarowania przestrzennego Goduszyna, ale teraz trzeba go realizować i my jako Rada Miejska mamy funkcję kontrolną, stąd myślę, że powinniśmy uczestniczyć w takich inicjatywach – mówił na spotkaniu przewodniczący rady Janusz Grodziński.

Na korytarzu dodał jednak: - Osobiście uważam, że Stowarzyszenie Goduszyn jest jednym z najprężniej działających stowarzyszeń w Jeleniej Górze, ale należy pamiętać o zasadzie: „mierz siły na zamiary”. Trzeba wypośrodkować ambitne plany z możliwościami budżetu miasta i tych źródeł finansowania z zewnątrz, których jest coraz mniej. Jedno jest pewne, Robert Obaz i ludzie wokół niego skupieni są tymi ludźmi, którym warto pomóc i my jako rada zrobimy wszystko, co będziemy mogli. Myślę, że w pierwszej kolejności powinno zostać wybudowane boisko, ale nie będzie to od razu. To zadanie trzeba podzielić na dwa, a może nawet trzy etapy. Realnie oceniając, całość wraz z infrastrukturą mogłoby się zamknąć w przyszłym roku – dodał Janusz Grodziński.

W trakcie spotkania zaproszonych gości podzielono na mniejsze grupy, w których omawiano konkretne tematy dotyczące rozwoju Goduszyna. Całość podsumowano stwierdzeniem, że trzeba działać, a nie tylko mówić. Mówiono także o konieczności połączenia oferty turystyczno – rekreacyjnej oraz promocyjnej Goduszyna z innymi dzielnicami Jeleniej Góry.

Spotkanie Stowarzyszenia Goduszyna z władzami miasta i przedstawicielami władz samorządowych oraz pracownikami urzędu było jednym z kilku takich spotkań, które odbyły się w ostatnich dniach i odbędą się niebawem. Podobne rozmowy w Ratuszu prowadziły już m.in. dwa stowarzyszenia z Sobieszowa.

Ogłoszenia

Czytaj również

Karolina wśród najpiękniejszych!

Wichura narobiła szkód

„Rzemiosła” razem z MZK

Komentarze (37) Dodaj komentarz

faraon 30-01-2013 8:48
Goduszyn jedną z najpiękniejszych dzielnic ? Kogoś tu nieźle poniosło hehe ! Jak mawiał klasyk: brać polowę lub dilera zmienić :-) Wiocha z okresu "późny Gierek", czas się tam zatrzymał dawno temu :-)
~p 30-01-2013 9:10
Chyba dawno tam nie byłeś człowieczku:)
~MIŚ 30-01-2013 9:15
Ten entuzjazm nie przekonał jednak prezydenta Jeleniej Góry Marcina Zawiły, który już podczas prezentacji chwalił pomysły, ale i pytał o źródła finansowania. Żenujące to jest. Jak nasz prezydent nie widzi w tym interesu tylko wydatki to już woli olać tą sprawę. I nic dziwnego że w tym mieście nic się nie dzieje. Jak coś do łapy nie wpadnie to już się tego nie chwyta. Takiego prezydenta to my nie chcemy...
~ 30-01-2013 9:20
Bo prezydento el Zawilas myśli, tak mnie to nie obchodzi co to jest i z czym się to je, mnie to obchodzi ile ja na tym będę mógł zarobić:) Typowo ... podejście:)
~cyna 30-01-2013 9:22
W latach siedemdziesiatych i osiemdziesiątych Goduszyn słynął z tanich kwater gdzie się jeżdziło po dyskotece na "...".
~guru 30-01-2013 9:24
Cenna inicjatywa, aczkolwiek trzeba bardzo uważać, by pewna pani z Cieplic nie przypisała sobie w pewnej chwili wszystkich zasług.
~ 30-01-2013 9:43
Zdjęcie 24 to idealna wizytówka naszego miasta. Az wstyd.
~17sqandal 30-01-2013 9:49
niech mieszkańcy Goduszyna zejdą na ziemie i kupią sobie porządne gumiaki bo wiosna idzie i przez ulice czy do autobusu to w normalnych butach nie przejda
~ToTo 30-01-2013 9:58
Takich widoków na całe pasmo Karkonoszy jak Goduszyn i część Wojcieszyc nie ma żadna dzielnica Jeleniej Góry. A czas się tu zatrzymał bo władze miasta zapomniały że taka dzielnica istnieje. Nie mieszka tu żaden radny więc nic się tu nie inwestuje. Nie ma nawet gazociągu a przecież to teren miasta. Postulaty o rondo z Lubańską, zaniepokojonych o bezpieczeństwo mieszkańców, też poszły w zapomnienie a przecież rozwiązałoby to problemy komunikacyjne i zmniejszyło częstotliwość kolizji.
~ 30-01-2013 10:04
Trzeba też uważać żeby pewien pan z Cieplic/Ciepliczanin nie przypisał sobie wszystkich zasług
kazimierzp 30-01-2013 11:07
Całe dzisiejsze Miasto to 69275 wyborców, głosujących 26553. Okręg nr 4 gdzie jest Goduszyn to 18763 wyborców, głosujących 7666 Dawny Goduszyn ma liczbę wyborców 372, a głosować poszło 198. Jagniątków to liczba wyborców 552, zaś głosujących 325 Sobieszów ma liczbę wyborców 3486, z tego głosujących 1386 Dawne Cieplice (razem z tymi co byli niegodni wybierać radę uzdrowiska) to 12757 wyborców, ale do wyborów poszło 5163 osób. Te liczby coś mówią! A sam Goduszyn to zbiór pięknych domów o konstrukcji ryglowej, Rzeczywiście piękne widoki na góry. Stajnia Gostar no i zupełnie przyzwoicie działające stowarzyszenie które nie atakuje i nie obraża innych ale działa.
~urszula 30-01-2013 11:14
Każda inicjatywa samych mieszkańców jest cenna, bo oni najlepiej wiedza co jest im niezbędne, by życie było lepsze, . Cenne jest to, że dla mieskańców Goduszyna ich dzielnica jest najpiękniejsza i coś robiąa a nie tylko marudzą. Brawo, chcieć to móc podoba mi się też to, że Prezydent i Rada rozmawia z mieszkańcami, bo jak nie teraz to może w przyszłości pieniądze się znajda lub jakies inne rozwiązanie problemu.
~17sqandal 30-01-2013 11:33
pogadali , pogadali a konkretnie co zalatwily
Nοstradamus 30-01-2013 11:56
W Goduszynie jest największy sklep sportów OFF ROAD, jedyna tego typu naturalna baza OFF ROAD. Nieformalną trasą Enduro wiodącą przez Goduszyn przejeżdża tygodniowo około 7-10 tys. motocykli enduro, ale mieszkańcy postanowili jednak wybudować TRASY NARTO-ROLKOWE! Do tej pory żaden motocyklista nie zderzył się NARTO-ROLKARZEM... mieszkańcy postanowili to zmienić, czas na kilka spektakularnych wypadków. Podpowiadam że można też zasadzić KROKUSY na tej nieformalnej trasie ENDURO. Do tej pory nie było tam żadnych poważnych dewastacji spowodowanych przez Endurowców, ale gdyby zasadzić KROKUSY na ich trasie to można by krzyczeć: ŹLI ENDUROWCY ROZJECHALI KROKUSY! A boisko proponuję do... KRYKIETA! Mnóstwo krykieciarzy tam mieszka ;)
rymcycymcy 30-01-2013 12:21
11:07 | kazimierzp | "...stowarzyszenie które nie atakuje i nie obraża innych ale działa. " ...no to generalnie ...nie istnieje ? :)
~Smutne... 30-01-2013 13:21
Popełniono wielki błąd z przyłączeniem okolicznych miejscowości do Jeleniej Góry. Te małe miasteczka i osiedla same dobrze funkcjonowały i się rozwijały jak choćby Cieplice, Sobieszów czy Jagniątków. Były to pełne uroku z klimatem miejscowości z małymi zakładami pracy, domami wczasowymi i hotelikami, w których pracowały całe rodzin. Odwiedzane były przez rzesze wczasowiczów i kuracjuszy, posiadały przepiękne baseny i wtedy turystyka kwitła. Niestety wszystko to zniszczono, a wystarczyło tylko o to zadbać. Dziś trzeba szukać pieniędzy i inwestorów, aby to nowo odbudować. Polak mądry po szkodzie...
~GRAZYNA NOWA 30-01-2013 13:44
DOBRZE KRYTYKOWAC JAK SAMEMU SIE NIC NIE ROBI R .OBAZ NARESZCIE DAŁ TCHNIENIE NASZEJ DZIELNICY NIECH CHLOPAK DZIAŁA BO INACZEJ NIE BEDZIEMY SZLI DO PRZODU TYLKO ZACZNIEMY SIE COFAC BRAWO ROBERT ROBISZ DODRĄ ROBOTE I TAK TRZYMAJ
~PAULINA NOWA 30-01-2013 13:47
DZIĘKI PANU ROBERTOWI COŚ SIE DZIEJE MY MŁODZI DZIĘKUJEMY MU ZA TO
~ 30-01-2013 14:42
DOLNOŚLĄZAK. Czy kazimierzp opracowuje strategię wyborczą dla Okręgu nr 4? Jeśli tak to M.Faflik powinien temu przeciwdziałać i już rozpocząć pacyfikację Rady Cieplic - atrapy, utworzonej przez magistracki dialog społeczny, dla zaspokojenia potrzeb politycznych PO-partii.
~ 30-01-2013 14:56
Kogo reprezentuje ten szczuplutki gosc na 2ej fotce? to efekt biedy w RP czy wielkosci urzedniczej "pensji"?
~ad 30-01-2013 15:22
niech działają,byle nie tak-----kiedyś Kowary zaczęły się reklamować trasami dla narciarstwa biegowego,ja z kolegą jedziemy,o dziwo niedziela 10 rano informacja turystyczna czynna,mają nawet folder o trasach pięknie wydany za unijną kasę,miła pani informuje o wszystkim,.....jedziemy na początek trasy 50m jakoś idzie,dalej już masakra,teren nieprzygotowany,zasypany,zero przygotowania .....już nas w Kowarach nie zobaczą,
~do 14:56 30-01-2013 15:49
Urzędnicza pensja do tego nic nie ma. Widocznie, żonka smacznie gotuję :)
~hallo 30-01-2013 18:40
http://www.tvn24.pl/wiadomosci-wroclaw,44/mkna-na-czerwonym-kamera-filmuje-drogowcy-zastawili-fotopulapke,303061.html
~Pat 30-01-2013 19:53
"W tym roku dokończymy budowę chodnika w Goduszynie." OTO JAK NAS BIEDNYCH LUDZI RZECZYWISTOŚĆ ZE SNU BUDZI
~123 30-01-2013 21:29
TRZEBA PRZYDZIELIC NAGRODY ORAZ INNE GRATYFIKACJE TO WSZYSCY BEDA PAMIETAC O GODUSZYNIE
~eni 30-01-2013 21:53
Hehehehe fantazja was poniosła śmiechu warte... Goduszyn niby taki piękny ale co tu jest takiego nawet sklep jest jedną wielką norą za czasów komuny. Ale taki właśnie jest goduszyn...Powodzenia i pozdrowienia dla nowej właścicielki sklepu która odnowiła sklep malując ściany wapnem..Kierowniczko najpierw trzeba zrobić coś z tym smrodem który na wejściu zniechęca do robienia zakupów Powodzenia.
~xyz 30-01-2013 22:26
Dzięki takiemu radnemu jak Pan Grodziński Jagniątków i Goduszyn stracił po ponad 100 tys. na realizację boisk w tym roku, ponieważ Pan Janusz wraz z klubem PO glosował za tym żeby środki niewygasające w 2012 roku zostały tylko zabezpieczone na pokrycie projektów boisk, a pozostałe w sumie prawie 250 tys. poszło w rezerwę budżetową. Tak Panowie z PO zadbali o swoich wyborców! Brawo Panie radny - od razu widać jak dba Pan o interes mieszkańców! Nic dodać nic ująć!
~ 30-01-2013 23:18
jestem ciekawy z kad tam sie znalazl sledz zenon z rybnicy czy tez jest prezesem milosnikow wsi goduszyn
~Pavlo 30-01-2013 23:21
To stowarzysznie to tylko pic na wodę. Gadają, robią plany a jak przychodzi aby zrobić to dajcie kasę na to. Mieszkam tam grubo ponad 25 lat i jeśli się coś tam zmienia to na "aby tylko było". Pan Obaz grzejąc tyłek na stołku w urzędzie miasta stara się wykreować na lokalnego bohatera, w czym pomaga mu grupka wazeliniarzy i (niestety) uczciwych .... Do tej pory jedynie udało się im zorganizować kilka "imprez" gdzie podawano herbatę w plastikowych kubkach za 2 złote sztuka ;). Goduszyn ma czasy świetności dawno za sobą a szkoda. Teraz jest tam niezły cyrk za sprawą Obaza i tej stadniny. Nikt miejscowy tam nie chodzi ze zględu na ceny i charakter właściciela. Zanim on się pojawił można było popływać pobliskim stawie, napić się piwa i zrobić imprezę tam.
~pioter403 30-01-2013 23:34
Pan Prezydent nie ma pieniędzy.No cóż jeżeli zamraża się 1700 000 zł. na potrzeby spółki od zrzadzania czymś czego nie ma (Termy Cieplickie) to skad mają być pieniadze?
~pavlo 30-01-2013 23:40
Cała sprawa jest (jak dla mnie) wesoła. Cynizm, cwaniactwo i hipokryzja wylewa się z tej całej inicjatywy całymi wiadrami. Większość mieszkańców Goduszyna traktuje Obaza z rezerwą lub nawet z ironią. Jeśli ma coś się tu zmienić to musi tu pojawić się ktoś z kasą (najlepiej niemiec ;)))) który będzie chciał zainwestować w lokalną społeczność. Na to niestety się nie zanosi, przynajmniej na razie. Gadanie że chcemy a nie możemy jest parodią. Pan Zawiła powinien raczej dokończyć drogę od Spółdzielczej do Lubańskiej, bo chyba o niej zapomniał.
~GRAZYNA NOWA 31-01-2013 12:21
TYM CO SIE NIE PODOBA CO ROBI PAN ROBERT NIECH POWIEDZĄ CO ONI ZROBILI DLA GODUSZYNA NAWET NIE ROBIA PORZĄDKOW W SWOIM OBEJSCIU WSTYD I JESZCZE RAZ WSTYD
~ 31-01-2013 12:23
Ad.~pavlo. Brak aktywności społecznej - okrutnie źle. Znalazł się człowiek który skupił wokół siebie garstkę miejscowych, zamierzających coś zrobić na rzecz miejscowej społeczności - to wg pavla - cynizm, cwaniactwo i hipokryzja. Zapewniam Cię drogi pavlo, że pozytywnie zakręceni mają szczególne cechy charakteru. I chyba takim jest Obaz. Czy działalność, którą podejmuje Obaz zagraża Twojemu życiu i zdrowiu? Jeśli tak - wykaż to, a przyłączę się do Ciebie i będę tępił faceta bez względu na jego gabaryty. Próbowałem nawiązać kontakt z Obazem, gdyż mam kilka pomysłów na Goduszyn. Podałeś, że Obaz "grzeje tyłek na stołku w urzędzie miejskim". Tam jego szukałem. Nie pracuje. Jesteś kłamcą. Sfrustrowanym. Jak sypiasz nocą? DOLNOŚLĄZAK
~ 31-01-2013 13:26
Cd. z 12:23. Wyrażasz pogląd, że w Goduszynie dopiero coś zmieni się na lepsze jeżeli pojawi się kasiasty niemiec. Czy planowana przez Stowarzyszenie rewitalizcja poniemieckiego cmentarza - Twoim zdaniem - nie służy temu celowi? Przecież zamierzają odnowić cmentarz. Dla niemców będzie to nie tylko atrakcja turystyczna. Ale także sygnał, że resentymenty wygasają. Nie jestem przeciwny odnowie obiektów historycznych, związanych z kulturą germańską /pruską/. Uważam jednak, że nekropolia może być /nie musi/ odnowiona ze środków niemieckich. Najpierw jednak na swoje miejsce powinien powrócić polski pomnik Pionierów Jeleniej Góry z tekstem Roty: "Nie rzucim ziemi skąd nasz ród". DOLNOŚLĄZAK.
~uczeń 31-01-2013 20:22
do. Pavlo człowieku jak mieszkasz w tej społeczności już 25 lat to gdzie byłeś do tej pory. Dlaczego nic nie zrobiłeś dla polepszenia swojego i innych bytu i jak w ogóle śmiesz kalac ludzi ,którzy chcą coś robi, żeby takim jak ty cynikom żyło się w Goduszynie lepiej. Najlepiej będzie jak Pavlo sam za sponsorujesz wszystkie potrzebne inwestycje .
~Tosia 3-02-2013 22:37
Do pavlo.KKto dał ci prawo wypowidać się w imieniu mieszkańców Goduszyna na temat Roberta Obaza. To człowiek godny zaufania i szacunku. Piszesz tak bo widocznie go nie znasz znasz.
~emme 8-02-2013 21:27
Jaka wieś Goduszyn? Przecież to ulica Goduszyńska w mieście Jelenia Góra!!! Jak powstanie to wszystko co jest zplanowane to się wszyscy zdziwicie. I tego am życzę.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Cieplice nie chcą Jeleniej Góry?

Międzypokoleniowe warszaty świąteczne

Rozrywki tu nie będzie, powstanie market

Na Kilińskiego bezpieczniej

Na propsie! Dzisiaj i w niedzielę

Sonda

Czy coraz więcej przepowiedni o zbliżającym się końcu świata należy traktować poważnie?

Oddanych
głosów
878
Tak
22%
Nie
70%
Nie wiem
8%