MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 30 września
im. Hieronima, Zofii

Gniewni i źli, bo nastoletni – felieton

Wiadomości: JELENIA GÓRA/ KRAJ
Niedziela, 25 maja 2008, 18:06
Aktualizacja: 18:06
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Trzech nastolatków, w tym dziewczyna, wyciągają noże i grożą śmiercią kierowcy, który zabrał ich na stopa. To niedzielne doniesienie mediów o kolejnym przestępstwie dokonanym przez młodych ludzi gdzieś w Polsce. Za karę dostaną obostrzony dozór kuratora, w ostateczności trafią do domu wychowawczego, bo i tak już są podopiecznymi placówki opiekuńczej.

Dobra wiadomość to nie jest wiadomość – taki wniosek można wysnuć po przeanalizowaniu newsów dotyczących młodzieży, jakie pojawiają się w mediach. To, było nie było, odzwierciedlenie rzeczywistości, nie tylko w Polsce. Dziś – poza brutalnym napadem trójki zwyrodniałych nastolatków – inne doniesienie agencyjne tyczy aktora, który zagrał w epizodzie filmu o Harrym Potterze. Został w Anglii zasztyletowany, bo stanął w obronie bitego kolegi.

Czy młodzież rzeczywiście nie robi nic dobrego, tylko kradnie, zabija, demoluje, pije, przeklina, słowem: ma w głębokim poważaniu innych i wszelkie normy społeczne? Czy za reprezentatywną próbkę „kwiatu” młodzieży jeleniogórskiej można uznać grupkę pryszczatych i zakapturzonych wyrostków o zdeformowanej psychice, która – klnąc i plując – jak przecinak przemierza ulice stolicy Karkonoszy niszcząc i kradnąc, co się da?

Oczywiście nie, choć ta zdemoralizowana mniejszość w tym przypadku, wystawia fatalne świadectwo o swoich rówieśnikach, normalnych ludziach, którym daleko do przestępczej drogi wydeptanej przez wyrośniętych osiłków. Jeszcze kilka lat temu nosili koszule w zębach, a dziś – głośnym rzężeniem pseudo-muzyki wydobywającej się z telefonów komórkowych (nowa moda?) i jeszcze głośniejszym słówkiem na „k” rzucanym jako przecinek, manifestują swoją wyższość. Tu dla zabawy kogoś pobiją, tam – coś ukradną, gdzie indziej – zdemolują.

Ludzie, którzy okresu PRL nie wspominają dobrze, zgadzają się tymczasem w jednym: za komuny takiego bydła nie było. Wszelkie wyskoki, nawet te, które z dzisiejszej perspektywy to niewinne psikusy, z całą stanowczością tępiła milicja pałką. Druga sprawa, że MO bywała podle nadgorliwa, zwłaszcza w zwalczaniu „wybryków” tych młodych ludzi, którzy chcieli „siłą oraz wspólnie i w porozumieniu obalić ustrój socjalistyczny.

Jednak mało komu, kto nie skończył lat 18, przez myśl nie przeszło, aby uchlać się i narozrabiać w pijackim szale. Może i kogoś zabić? Od takiego zachowania na pewno odstręczała perspektywa stryczka, a nie – sądów patrzących przez palce na najcięższych zbrodniarzy.

Pubów i hałaśliwych disco nie było, a jedyną rozrywkę procentową półświatka jeleniogórzan stanowiło osolone piwo rycerskie w barze Jelonek oraz tanie wina. Jednak morale społeczeństwa było inne. Nikt nie zakładał kaptura na pełną nienawiści do ludzi gębę i nie odważył się pokazywać na ulicy gestu „fuck you”. A dziś? To codzienność. Obruszająca wielu, ale – niestety – akceptowana. Zastraszone społeczeństwo boi się młodych drani, bo jeszcze gotowi krzywdę uczciwym zrobić. Lepiej się nie wychylać.

Bardzo przykra to codzienność dla znacznej większości młodych ludzi, która przez swoich kolegów nie cieszy się dobrą opinią. Przykra także dla normalnych dorosłych, którzy najchętniej wysłaliby na Kamczatkę wszystkich twórców bezstresowego wychowania i prawa, które pobłażliwie traktuje nieraz bardzo poważne przestępstwa dokonane przez młodocianych.

Wielbiciele rządów silnej ręki utworzyliby obóz katorżniczej i dożywotniej pracy dla nieletnich bandziorów i chuliganów. Na placu Ratuszowym zamontowaliby pręgierz i przywrócili karę chłosty publicznej, aby dupska zdemoralizowanych puchły od biczowych razów. Czy radykalizm jest receptą na poprawę? Nie wiem O tym jednak pomyśleć warto, bo niebawem te młode zbiry dorwą się do władzy, a wyrozumiała Rzeczpospolita uzna, że to normalne, tylko – inaczej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Senator zachęca do głosowania na maszty

70 drzewek na jubileusz

Policjanci będą szkolić księży z Dolnego Śląska

Komentarze (15) Dodaj komentarz

~Student 25-05-2008 19:25
Bardzo cieszy mnie forma powyższego artykułu, bo Tejo dobrze pisze. Bydło i chołote trzeba nazywać po imieniu. To nie jest młodzież tylko sfołocz, której należy współczuć, gdyż nigdy nie doświadczy smaku pełnego, szczęśliwego życia, a także takich z pozoru błachych wygód jak egzotyczne wakacje, czy nowe samochody. Wiecznie na marginesie społeczeństwa. Ja osobiście prosiłbym tylko o odgraniczenie chołoty od młodzieży. Prosze państwa, bo młodzież nie sterczy pod blokiem na ławce i nie szlaja się po mieście bez celu. Młodzież czas ma wypełniony przygotowaniami do olimpiad przedmiotowych, walką o miejsce na najlepszych wydziałach i uczelniach polskich i zagranicznych. Czas wieczorny wypełniony ma dodatkowymi zajęciami, kołami naukowymi, poszerzaniem własnych horyzontów. Ta sama młodzież za wyniki w nauce dostaje stypendia i nagrody, które pozwalają jej na wycieczki po całym świecie, sprzęt naukowy i rozrywkę. Taka młodzież jednak za rozrywkę rozumie wypad na narty z rówieśnikami, czy inne rozwijające zajęcia, a nie bezmyślne trwonienie czasu i uprzykrzanie życia innym. Wreszcie ta młodzież dojrzewa, kończy matematyke, prawo, medycyne, architekture, bankowość na SGH i ze swoich podatków utrzymyje 70% społeczeństwa.... Ja osobiście znajduje wiele przyjemności gdy spojrze takiemu zakapturzonemu gibonowi zza kierownicy nowego audi i tym samym uświadomie mu (lub nie) jakim wielkim jest zerem. Nie jest to godna pochwały postawa, bo nie ma się czym chwalić, ale może przynajmniej typek zastanowi się nad swoim życiem i pomyśli jak wiele mu brakuje.
~Rolf 25-05-2008 19:30
"młodzieży jeleniogórskiej można uznać grupkę pryszczatych i zakapturzonych"...co z tego ze pryszczaci i zakapturzeni?...znam nawet normalnie ubranych ze wspaniala cera...i sa po.je.ba.ni jednym slowiem bo robia duzo zlych rzeczy...cpaja itp...a znam tez zakapturzonych i pryszczatych ktorzy sa dobrymi ludzmi..;] co ma piernik do wiatraka? czy tu o wyglad chodzi? nie rozumie
~Student 25-05-2008 19:35
Jeszcze mała dygresja na temat systemu prawnego w Polsce i w Ameryce. Rzeczywiście wiele osób może się śmiać z durnych zakazów w USA typu zakaz bicia żony po 22, zakaz sikania pod wiatr etc., ale ja już wole "dobre i kretyńskie zakazy" niż brak zakazów i całkowity brak ich egzekwowania. Podczas pobytu w USA zaobserwowałem wiele rzeczy, które nie tylko Polska, ale i cała "ponoć cywilizowana europa" powinna wprowadzić, nawet kosztem absurdalnych niaunsów. Są to z pozoru tak błache zakazy jak: zakaz spożywania alkoholu pod karą więzienia (w Sierra Nevada na wysokości 2500m trzeba było pić piwko w torbach plastikowych dla niepoznaki ;)). Zakaz picia alkoholu do 21 roku życia. W kaliforni liczne były tabliczki "zakaz śmiecenia - grzywna 1000$". W stanie UTAH za przekroczenie prędkości o 2 mile/h zabierane jest prawo jazdy i idzie się do więzienia. Najważniejsze jest jednak to, że to nie są puste zakazy, tylko silnie egzekwowane prawo. Tak proste prawo jak zakaz spożywania alkoholu ( EGZEKWOWANY) w bardzo dużym stopniu ograniczyłby swobode chołoty, że o zakazie spożywania alkoholu pod grożbą poprawczaka (sic!) nie wspomne.Wprowadzenie zasad "cywilizowanego państwa policyjnego" byłoby błogosławieństwem dla porzadnych obywateli i przeklenstwem dla pozostalych 80% spoleczenstwa.
~jelgór 25-05-2008 20:12
pręgierz już stoi pod biblioteką na bankowej, tylko prawo nie pozwala przywiązywać złoczyńców, chyba że któryś na ochotnika chce postać
~Greg 25-05-2008 21:10
Oczywiscie Pan Konrad to wszystko pamieta z lat dzieciecych ?
~ 25-05-2008 21:27
powiem tyle: hahahahahahaha!!!!!! takich "bananow" jak student to prozno szukac.... gdzie ty widzisz taka porzadna mlodziez??! na cale moje gimnazjum gdzie chodzilo ok. 700 osob takich idealnych, bylo na pewno mniej niz 10...
piipi 25-05-2008 23:10
..a przeciez ON..tak prosil: "Nie dopuscie do tego,by nienawisc znalazla miejsce w Waszych MLODYCH sercach,kochajcie ludzi bez wzgledu na kolor ich skory,rase,wierzenie !". ~"Wy jestescie sola ziemi..Wy jestescie SWIATLEM swiata !" ..pamietacie ?.
~blablabal 26-05-2008 6:52
~zirytowany 26-05-2008 7:42
W nocy z soboty na niedziele grupa gnojków zdemolowało ogródek mojej mamie.......nie obyło się bez obelg i wyzwisk.......policja przyjechala i nawet jej sie dup nie chcialo ruszyc z radiowozu by sie przejś po dzielnicy i gnojków wyłapać........już raz jednego po takim incydencie o mało sam nie zlinczowalem i potem jeszcze mialem problemy( bo dziecko pobilem)..... Do tych szczeniaków: nie będę czekał na policję......bo najlepszym batem dla was jest pożądny wpierd.... Taka jest prawda ludzie, chcecie coś zmienić wejście sprawy w swoje ręce nie czekajcie na Policję bo ona ma nas wszystkich w d.... a takich gnojków poprostu się boji..........brawo Panowie policjanci za myslenie tylko o tym by się nie przepracować.......tylko wam tyłki się pasą w radiowozach a normalni ludzie nie mogą wieczorem wyjść na miasto............i ja za to wurwa podatki płacę......... Więc ludki jak zauważycie jak ktoś napier........ jakiegoś kaptura.....to proszę o jedno.zupełny brak reakcji........skoro ktos postanowił tak zrobic znaczy miał do tego powody....szkoda tylko że nasze kulawe prawo nie pozwala na samosądy..........żyło by się bezpieczniej.
~bumtarara 26-05-2008 8:03
to: piipi nie, nie pamiętamy, o kim piszesz? Spróbuj używać polskich znaków.
~Sarenka 26-05-2008 9:09
W pełni podpisuję się pod komentarzem Rolfa. Wygląd o niczym nie świadczy. Mam kilku dobrych znajomych "zakapturzonych i pryszczatych" i wiem, że gdybym znalazła się w kłopotach, albo ktoś z moich bliskich, to oni pierwsi ruszyliby z pomocą...Czasami to środowisko, w jakim się wychowujemy od urodzenia, tak nas kształtuje. Ten, kto napisał ten artykuł, spróbowałby pomieszkać w coponiektórych dzielnicach Jeleniej, a nie oceniałby tak szybciutko ludzi po pozorach...
piipi 26-05-2008 10:34
..do - [~bumtarara.]...Nasz Niezapomniany papiez Jan Pawel II,te slowa do mlodziezy skierowal.~Papiez uczyl,ze fundamentem ludzkiej WOLNOSCI jest uniwersalny szacunek dla ludzkiej godnosci ludzkiej.~ "Wy jestescie NADZIEJA swiata"..to rowniez jego slowa.~Badzcie dobrzy,bo to sie oplaca ...a to juz Piipi.pozdrawiam.
~30 26-05-2008 11:01
Mam 30 lat na karku i jestem przerażona tym co teraz sie dziej. Widze młodych gówniarzy którzy plują jak osiemdziesięciolatkowie po gruźlicy i kną nie lepiej niz niejeden szewc. I co by się popisac prze kolegami i koleżankami. I może to zabrzmi jakbymbyła niewiarygodnie stra, ale za moich czasó tego nie było. Owszem paliliśmy papierosy za szkołą, ale na papierosie się kończyło, a teraz narkotyki. Mieliśmy wielki szacunek dla nauczycieli, oj nieraz stałam w kącie albo oberwałam liniką. Zobaczcie na wspomnienia na NK, a teraz gówniarza nie ruszysz bo sądem Cię postraszą. Kiedyś rozumieliśmy, że musimy "zbowidowi"ustapić, a teraz rozsiądzie sie na dwóch siedzenia gościu, drze japę na pól autobusu i spróbuj takiemu zwrócić uwagę. Ludzie co się dziej, traz strach przejść przez Plac Piastowski.
~Ty Student 26-05-2008 11:09
Myślisz że jak lansujesz się w nowym audi to zmieniasz ludzi na lepsze? Widocznie twoim wyznacznikiem jest stan posiadania. Nie każdy ma w życiu zapewniony równy start. Olimpiady, wykłady, egzotyczne wakacje, samochody - to cię kręci. Niektórzy jednak myślą jednak o jedzeniu, opłatach i może lepszym życiu dla swoich dzieci. Młodzież "sterczy pod blokiem" bo mieszka tam a nie w domkach jednorodzinnych z ogródkiem. Pamiętaj że nie każde życie jest takie proste jak twoje.
~do STUDENT 26-05-2008 18:35
:) w Polsce musieliby dobudować więzienia... zResztą porównywać USA do naszego LANDU to już lekka przesada :)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Ćwierć wieku Teatru Maska

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

O bezpieczeństwie

Groźne zderzenie przy zjeździe do Piechowic

Komentarze po decyzji radnych ws. muzeów

Sonda

W Jeleniej Górze pojawiły się miejskie hulajnogi. Czy to przydatny środek lokomocji po mieście?

Oddanych
głosów
326
Tak
43%
Nie
47%
Nie wiem
10%