MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Gmina Janowice Wielkie walczy z arsenem

Wiadomości: Janowice Wielkie
Środa, 13 lipca 2016, 7:47
Aktualizacja: Piątek, 22 lipca 2016, 19:25
Autor: Robert Czepielewski
Fot. UG
Dzięki udziałowi w konkursie Dolnośląskiego Funduszu Pomocy Rozwojowej , gmina Janowice Wielkie otrzymała promesę w kwocie 150 000 zł na polepszenie jakości wody w wodociągu, który obsługuje 70 proc. mieszkańców gminy . Prace mają na celu zredukowanie do norm przewidzianych prawem zawartości arsenu w wodzie pitnej.

Przeprowadzane badanie przez sanepid wykazały nieznacznie podniesiony poziom arsenu w wodzie.
Norma dla tego pierwiastka przewiduje od 10 do 11 mikrogramów na litr, natomiast w gminnym wodociągu poziom ten w różnych okresach wynosi od 12 do 14 mikrogramów na litr. Sanepid warunkowo wydał zgodę na korzystanie z wody, z obowiązkiem doprowadzenia arsenu w wodzie pitnej do norm właściwych do 2017 roku.

- Ujęcie wody zlokalizowane jest w zboczu Miedzianej Góry. Jest to teren powulkaniczny ,do tego dochodzą sztolnie, w których wydobywana była miedź, srebro, ołów i rudy uranu. Nie bez znaczenia była także zeszłoroczna susza, która mogła spowodować, że niektóre dolewy wód głębinowych popłynęły inaczej, a inne przestały płynąć – wyjaśnia Miłosz Kamiński, sekretarz Urzędu Gminy w Janowicach Wielkich.

Gmina Janowice Wielkie jest już po wyborze wykonawcy wyłonionego w przetargu, który za łączną kwotę 200 000 zł zaprojektuje urządzenia niezbędne do unormowania poziomu arsenu, dokona przeprowadzenia próby wody oraz innych działań infrastrukturalnych.

Podczas prac nie są przewidziane przerwy w dostawie wody pitnej dla mieszkańców gminy Janowice Wielkie.

Jak zauważa Miłosz Kamiński, gmina miała w swoim czasie problemy z radonem, którego stężenie obecnie jest limitowane, poprzez zainstalowanie specjalnych urządzeń.

Ogłoszenia

Czytaj również

Seniorzy świętowali

Posłużą turystom

Bilety do Term Cieplickich za pół ceny! (komunikat)

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~DUDECZEK 13-07-2016 9:37
W artykule warto by było napisać czy mieszkańcom gminy tenże arsen jakoś zaszkodzi, bo normę jednak przekracza
~kali 13-07-2016 9:44
"Główną drogę krążenia arsenu w środowisku (w postaci arsenianów i arseninów) stanowi woda. Przeprowadzone badania potwierdziły mutagenne działanie arsenu oraz jego właściwości rakotwórcze, spowodowane tzw. klastogenezą (tj. wywoływaniem aberracji chromosomalnych) w limfocytach obwodowych i nasileniem procesu wymiany chromatyd siostrzanych. Działanie karcynogenne arsenu wzrasta głownie po ekspozycji drogą inhalacyjną (rozwój nowotworów tkanki płucnej i skóry)"....Te i wiele więcej informacji na temat arsenu można znaleźć na stronach internetowych
~Jel.. 13-07-2016 12:38
to na co gmina czekała narażają swoich mieszkańców.Zmienić cały Zarząd Gminny tam się tylko wiele obiecuje
~/// 13-07-2016 13:46
Do ~Jel.. Gmina JW nie ma Zarządu a Radę Gminy

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wędrówka Szlakiem Siedmiu Wzgórz

Teraz lepiej widać

Bulwar nad Kamienną już otwarty  

Niebezpieczne wyzwania

Sentymentalny powrót Watry

Sonda

Miejscowości turystyczne bez zakazu handlu w niedziele?

Oddanych
głosów
385
Tak
62%
Nie
35%
Nie wiem
3%