MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 23 września
im. Bogusława, Linusa

Głupota w górach

Wiadomości: Kotlina Jeleniogórska
Poniedziałek, 1 maja 2006, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 1 maja 2006, 21:42
Autor: TEJO
Fot. Skirmisch
Jedenastu przemarzniętych uczniów z Warszawy oraz ich opiekuna, którzy uczestniczyli w szkolnej wycieczce i zgubili się w Karkonoszach, odnaleźli w nocy ratownicy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Wycieczkowicze w wieku od 15 do 19 lat z opiekunem wyszli w niedzielę przed południem w stronę Szrenicy ze Szklarskiej Poręby, gdzie mieli bazę.
– Udali się na ambitną trasę przez Szrenicę i Śnieżne Kotły, kompletnie do tego nie przygotowani – powiedział nam Maciej Lipczyński, dyżurny ratownik GOPR.

Byli ubrani wiosennie, w adidasach i bez żadnego jedzenia. Kiedy zorientowali się, że w niektórych miejscach na szlakach leży jeszcze około dwóch metrów śniegu, zdecydowali się zmienić trasę wycieczki. Po zmroku zabłądzili.

– Zaalarmowali nas za pomocą telefonu komórkowego około północy – mówi ratownik Lipczyński. A mogli zrobić to dużo wcześniej.
Do akcji przystąpiło dwunastu goprowców, którzy nieodpowiedzialnych wycieczkowiczów i opiekuna szukali przez kilka godzin. Akcja zakończyła się sukcesem o 5 nad ranem.

– Wszyscy byli wyziębieni i głodni – informują goprowcy. Z relacji ratowników wynika, że turyści nie wiedzieli, jakie warunki panują w Karkonoszach. – Z takim ekwipunkiem mogli iść na spacer nad Szklarkę, ale nie w wysokie góry – dodaje M. Lipczyński.

Opiekun wycieczki za narażenie na szwank zdrowia i życia swoich podopiecznych odpowie zapewne przed sądem. Całą sprawą zajmie się policja. Turyści z Warszawy złamali przepisy, a zgodnie z nimi każda grupa udająca się w góry powinna mieć profesjonalnego przewodnika.

Ogłoszenia

Czytaj również

A mury runą...

Maseczki... pamiątką?

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~janek 1-05-2006 14:53
głupki...przecież to nie dzieci, glupota nie zna granic....Warszawiacy :P
~Szklarka 1-05-2006 15:12
Widac że to Warszawiacy zawsze moądrzejsi od innych no i dobrze im tak. Zeby niewiedziec jakie są warunki w górach to trzeba miec coś z głową. Fajnie powiedział ten ratownik że z takim zaopatrzeniem to oni mogą sobie iśc na Szklarke. Cieniacy są i to widac jak nic! :D
~jur 1-05-2006 17:50
to jest tak jak się olewa nasze kochane góry
~})i({ 1-05-2006 20:13
WARSZAWA alfa i omega naszego kraju a taka wpadka!!! Nie trzeba tu mieszkać, żeby wiedzieć co znaczy "wysokie góry".. troche wyobraźni .. szczególnie dla Pani odpowiedzialnej za grupę!! Sama jestem opikunem wycieczek, grup kolonijnych vel zimowisk itp. i wiem, że opiekun może organizowac wycieczki i spacery piesze po górach DO WYSOKOŚCI 1000m.n.p.m. !!!!!(gdzie kotły ?? ludzie ...)W pełnym obuwiu(!) oraz odzieży DOSTOSOWANEJ DO WARUNKóW ATMOSFERYCZNYCH!!Powyżej należy mieć przewodnika i zgode GOPR-u. Generalnie OGROMNE BRAWA DLA RATOWNIKÓW (!) za trud akcji.. a Pani odpowiedzialnej za grupę polecam lekturę min. "Rozporządzenie Rady Ministrów dotyczące wypoczynku w górach i nad wodą", "Rozporządzenie MENu dotyczące organizowania i nadzorowania wypoczynku dla dzieci i młodzieży" itp .....
~mateju 1-05-2006 21:08
No widać, widać, że z Warszawki... Słoneczko ich chyba za mocno oświeciło... Myśleli, że jeżeli w Warszawce świeci słoneczko i jest ciepło tzn, że w górach też :P:PPP :)) Co za ludzie tm mieszkają...
~_JJ_ 2-05-2006 10:19
Co mogą wiedzieć o górach osoby które na codzień wybierają się na spacer do Łazienek po odśnieżonych ścieżkach (o ile jest śnieg) ?? Opiekunka grupy wykazała sie totalną bezmyślnością,ciekawe czy ktoś wyciągnie jakiekolwiek wniaski z tej przygody,może razem z wnioskami zostana profilaktycznie wyciągnięte konsekwencje??
~Dorota 2-05-2006 11:34
JJ spokojnie wyciągną konsekwencje.....teraz za każde potknięcie nauczyciel odpowiada,a cóz dopiero za narażenie życia uczniów. Pozdrawiam "była jeleniogórznka"

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

"Artysta" słono zapłaci

Koronawirus w Szkole Podstawowej nr 10

Doczekają się ronda

Orle pamięta o Ryszardzie Semczuku

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
783
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%