MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 23 września
im. Bogusława, Linusa

Głos wicekuratora ws. szkoły w Sosnówce

Wiadomości: Piechowice
Piątek, 31 lipca 2020, 10:01
Aktualizacja: Niedziela, 2 sierpnia 2020, 7:11
Autor: WAC
Fot. SP Sosnówka
Kilka dni temu pisaliśmy na naszych łamach o piśmie jakie otrzymali od wójta gminy Podgórzyn Mirosława Kalaty rodzice uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Sosnówce. Włodarz gminy informuje w nim, że ze względu na wstrzymanie zajęć dydaktycznych w podstawówce w Sosnówce muszą oni przepisać swoje dzieci do innych szkół na terenie gminy. Teraz głos w tej sprawie zabrał Dolnośląski Wicekurator Oświaty.

Na informacje zawarte w piśmie od wójta gminy zareagował dolnośląski wicekurator oświaty Janusz Wrzal. Wedle jego opinii - wobec faktu, że uchwała Rady Gminy o zamiarze likwidacji Szkoły Podstawowej została negatywnie zaopiniowana przez Dolnośląskiego Kuratora Oświaty, a odwołanie samorządu w tej sprawie do Ministerstwa Edukacji Narodowej zostało odrzucone, to szkoła ta funkcjonuje.

Nie ma uzasadnienia zawarta w piśmie wójta informacja, że w roku szkolnym 2020 - 2021 w Szkole Podstawowej nie będą się odbywać zajęcia dydaktyczne, opiekuńcze i wychowawcze - informuje J. Wrzal. - W sprawie szkoły tej nie została podjęta żadna decyzja, bowiem przytoczony przez wójta fakt, "niezatwierdzenia arkusza organizacyjnego" nie jest decyzją i nie skutkuje wstrzymaniem finansowania. W przypadku Sosnówki, dla dzieci tam zamieszkałych właściwą jest Szkoła Podstawowa w Sosnówce. Żaden akt prawny, żadna uchwała Rady Gminy w Podgórzynie stanu tego nie zmieniła. Nie ma więc podstaw żądanie wójta, aby rodzice uczniów szkoły w Sosnówce zapisywali swe dzieci do innych szkół.

Przypomnijmy. Władze gminy Podgórzyn już dwukrotnie argumentując to przyczynami ekonomicznymi i demograficznymi próbowały zlikwidować podstawówkę z Sosnówki. Obie te próby spotkały się z zdecydowanym sprzeciwem mieszkańców wsi. Za każdym razem negatywną opinię wobec planów gminy zajmował też Dolnośląski Kurator Oświaty. Jako, że jego zgoda jest konieczna, aby samorząd mógł zamknąć placówkę oświatową wydawało się, że szkoła jest uratowana. Jak się jednak okazało, nie był to koniec batalii o jej dalszy byt. W maju na kadrę szkoły oraz rodziców dzieci z Sosnówki jak grom z jasnego nieba spadła decyzja wójta gminy Mirosława Kalaty o niepodpisaniu jej arkusza organizacyjnego, co oznacza wstrzymanie finansowania. Wprawdzie wkrótce potem kurator nakazał wójtowi podpisanie tego dokumentu, jednak ten skorzystał z możliwości odwołania do MEN. Tam postępowanie wciąż trwa.

Twoja reakcja na artykuł?

15
30%
Cieszy
2
4%
Hahaha
1
2%
Nudzi
2
4%
Smuci
10
20%
Złości
20
40%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Szkoły przygotowane?

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Dwie dziewczyny pobiły i okradły 15–latkę  

Komentarze (45) Dodaj komentarz

~ 31-07-2020 11:12
Fajnego mają tam wójta. Tylko pogratulować tym co na niego głosowali, no bo przecież dobrze wiedzieli co robią, skoro został wybrany nie pierwszy, tylko kolejny już raz.
~Anonim+ 31-07-2020 13:50
do: ~ (11:12)
Ja się temu nie dziwię, bo suweren kolejny raz, wybrał Andrzeja D. na Prezydenta - mimo wszystko...
~ 31-07-2020 15:31
do: ~Anonim+ (13:50)
Ja też się nie dziwię, ale to raczej syndrom "czerwonej kotliny", jak np. w JG, która od lat tkwi w zapaści, a mimo to wygrywa ciągle ta sama POrtia.
~Wafel 31-07-2020 21:36
do: ~ (11:12)
Najlepsze jest to ze on mieszka w Sosnówce i takie dziadostwo odstawia
~mieszkaniec 1-08-2020 9:30
do: ~ (11:12)
Regulamin wypowiedzi na forum Jelonka.com Szanowni Czytelnicy, Możliwość dodawania komentarzy została stworzona specjalnie dla Was, abyście mogli wyrazić Waszą opinię na temat treści prezentowanych artykułów. Nam jednak zależy na poziomie tej dyskusji i przedstawianiu przez Was poglądów przemyślanych. Dlatego ku rozczarowaniu jednych i uciesze innych nie będziemy publikować opinii, które: są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, są skrajnie rasistowskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu, obrażają osoby uczestniczące w dyskusji, zawierają niecenzuralne uwagi skierowane do moderatorów, zawierają reklamy produktów lub usług, propagują środki odurzające, Prosimy o staranne pisanie i przestrzeganie zasad ortografii. Jednocześnie zaznaczamy, że portal Jelonka.com nie ponosi odpowiedzialności za treść i konteksty opinii przez Was wyrażanych. Osoba zamieszczająca opinie zawierające treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie, naruszające zasady współżycia społecznego, może ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną. Dziękujemy za stosowanie się do tych zasad. Redakcja portalu Jelonka.com
~ 31-07-2020 11:20
Widziały galy co brały.
~xdweqvc 31-07-2020 11:21
skoro taka decyzja kuratora, to niech zapewni finansowanie szkoly i kadry i wszystko bedzie git.
~ 31-07-2020 17:45
do: ~xdweqvc (11:21)
Jeszcze lepszy pomysł to zredukowanie wypłaty wójta do minimalnej krajowej, a tak w ogóle w rządzie taka olbrzymia armia garniturków, samorządy minimalnej krajowej nie dostają z naszych podatków - czy nas stać na takie rozdawnictwo ?
~xXx 31-07-2020 11:21
no comment...
~Jaskur 31-07-2020 11:26
Racja jest po stronie Wójta !!! On jest głosem całej gminy !!! Na kolejną kadencję chcemy tylko jego.
~naglupoteniemarady 31-07-2020 11:42
do: ~Jaskur (11:26)
...a to sie uśmiałem... przed samym weekenem... :) dobre,dobre... Dla Twojej wiadomosci, jak ten Twój głos dalej będzie sie tak upierał, to jeszcze pójdzie siedzieć -bo łamie prawo. Nawet nie bedzie musiał zabierać szczoteczki do zębów...
~Jaskur 31-07-2020 18:16
do: ~naglupoteniemarady (11:42)
Zwyciężymy, zwyciężymy !!!
~Ja 31-07-2020 12:56
do: ~Jaskur (11:26)
Mow.w.swoim imieniu a nie wszystkich tylko.nie zapomnij o wazelinie lizusie
~Jaskur 31-07-2020 18:18
do: ~Ja (12:56)
Jego głos jest Naszym głosem, większość jest po Jego stronie !!!
~ 31-07-2020 15:40
do: ~Jaskur (11:26)
Wójt nie jest głosem całej Gminy. Wójt jest pracownikiem urzędu i to my mieszkańcy płacimy jegomości pensję. To on jest naszym pracownikiem i działać ma dla dobra społeczeństwa, a nie dla prywatnych przedsiębiorców.!
~Jaskur 31-07-2020 18:20
do: ~ (15:40)
Naród go wybrał, naród mu ufa a On tyra dla dobra społeczeństwa !!!
~kostekj 31-07-2020 12:30
kto pozwala żeby wójt gminy podgórzyn który przeszedł ciężką chorobę i wygląda jakby jego ciało sęię rozpadało pełnił funkcję. czy w tym żałosnym kraju nie ma zadnego przepisu, ze osoba nie zdolna do pełnienia funkcji zaprzestała jej wykonywania. wójt jako mieszkaniec sosnówki doprowadził własną miejscowość do kompletnego zacofania. cała gmina odstrasza wygladem mimo, że jest jedną z najpiękniejszych w regionie. szlaki turystyczne nie nadają się do przejścia, zarośnięte poboczna, sterta śmieci przy ulicach, za chwile zabraknie komunikacji, zero oświetlenia w nocy. i wszyscy tylko patrzą i narzekają. nikt kompletnie nic z tym nie robi. byle zawiadomienie do prokuratury i już by zbierał swoją wyszczerbioną szczękę z ziemi.
~mieszkaniec 1-08-2020 9:26
do: ~kostekj (12:30)
Regulamin wypowiedzi na forum Jelonka.com Szanowni Czytelnicy, Możliwość dodawania komentarzy została stworzona specjalnie dla Was, abyście mogli wyrazić Waszą opinię na temat treści prezentowanych artykułów. Nam jednak zależy na poziomie tej dyskusji i przedstawianiu przez Was poglądów przemyślanych. Dlatego ku rozczarowaniu jednych i uciesze innych nie będziemy publikować opinii, które: są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, są skrajnie rasistowskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu, obrażają osoby uczestniczące w dyskusji, zawierają niecenzuralne uwagi skierowane do moderatorów, zawierają reklamy produktów lub usług, propagują środki odurzające, są pisane WIELKIMI LITERAMI Prosimy o staranne pisanie i przestrzeganie zasad ortografii. Jednocześnie zaznaczamy, że portal Jelonka.com nie ponosi odpowiedzialności za treść i konteksty opinii przez Was wyrażanych. Osoba zamieszczająca opinie zawierające treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie, naruszające zasady współżycia społecznego, może ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną. Dziękujemy za stosowanie się do tych zasad. Redakcja portalu Jelonka.com
~Xyz 3-08-2020 8:14
do: ~kostekj (12:30)
Jakby nie miał du...nu to ktoś by mu już w brudach grzebał i nie trzeba by było referendum robić...
~canon49 31-07-2020 12:48
Pamiętam stare dobre czasy gminy.
~M.T. 31-07-2020 13:51
Egoistyczne podejście wójta i wicewójta, robi swoje. Oni mogą publicznymi pieniędzmi robić co tylko chcą, a my mieszkańcy gminy mamy siedzieć cicho. Najlepsi to są radni i pracownicy gminy (niektórzy) zamiast w gminie pracować są tacy sami jak ten wójt. Teraz kota ogonem wszyscy odkręcają, co złego to nie oni. Robią wszystko by pozamiatać pod dywan. Czy wystarczy mieszkańcom siły by przeprowadzić referendum? Za długo zbierają podpisy, na co oni czekają?
~ 31-07-2020 15:30
Brawo Rada Szkoły w Sosnówce, brawo rodzice. Nie oddamy naszej szkoły. W jedności siła.
~Sumienie 31-07-2020 16:17
Coś dla urzędu gminy i wójta. Kłamstwo jest jedyną ucieczką słabych. Marne jest życie ludzi, którzy kłamstwo wyżej stawiają od prawdy. Nie poznamy prawdy, nie znając prawdziwej przyczyny likwidacji szkoły w Sosnówce. Każdy, kto świadomie zataja fakty, wydaje się takim samym kłamcą, jak ten, kto zmysla rzeczy nieistniejące. Jeśli masz wątpliwości, mów prawdę. Być wolnym to móc nie kłamać. A kłamstwo jest lepkie, nie sposób się go pozbyć,brudzi wszystko wokół i brudzi twoje sumienie. Właśnie mija drugi rok z rzędu, i żadnej prawdziwej odpowiedzi z urzędu na piśmie, dlaczego likwiduje się na siłę szkoły w gminie.
~Oj tam oj tam 31-07-2020 17:10
W gminie na bogato. W Miłkowie świętują, w Sosnówce żałoba. Reszta zlewka. Na razie full szpan, czyli skóra, fura i komóra. Aż się pobudują. Wtedy się wyrówna wszystkim. I zd...ie
~B.R 31-07-2020 17:24
Kłamstwo zawsze wyjdzie, wcześniej czy później. Ile jeszcze będzie Pan nękał rodziców i dzieci Panie Wójcie?
~Nękanie 2-08-2020 13:03
do: ~B.R (17:24)
Można podać go do sądu o nękanie
~Ok 31-07-2020 22:00
Pamiętam drogę z dolnej do górnej sprzed lat to była dobra droga, teraz po latach przejechałem ten odcinek z duszą na ramieniu co mogę urwać w zawieszeniu,a przecież tour de polone na tej drodze się odbywał,wstyd i hańba na kogo wy w tej czerwonej kotlinie głosujcie od 40 lat,ogarnijcie się ludzie bo czarno to widzę!!!!
~ 31-07-2020 22:00
Ta szkoła to porażka, dzieci nie potrafią nic, poziom nauki jest bardzo niski... zlikwidować ją... a nauczyciele, niewiele potrafią i boją się pracować gdzie indziej...
~Sumienie 31-07-2020 22:16
do: ~ (22:00)
Pani urzędnik, weź się pani za robotę a nie pi...ły te same w artykułach komentować. Ile wam Kaleta zapłacił? Że na komentarzach próbujecie statystyki mu podbijać. Mleko już się rozlało, czas teraz zapłacić za wyrządzone krzywdy mieszkańcom.
~mieszkaniec 1-08-2020 9:32
do: ~Sumienie (22:16)
Regulamin wypowiedzi na forum Jelonka.com Szanowni Czytelnicy, Możliwość dodawania komentarzy została stworzona specjalnie dla Was, abyście mogli wyrazić Waszą opinię na temat treści prezentowanych artykułów. Nam jednak zależy na poziomie tej dyskusji i przedstawianiu przez Was poglądów przemyślanych. Dlatego ku rozczarowaniu jednych i uciesze innych nie będziemy publikować opinii, które: są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, są skrajnie rasistowskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu, obrażają osoby uczestniczące w dyskusji, zawierają niecenzuralne uwagi skierowane do moderatorów, zawierają reklamy produktów lub usług, propagują środki odurzające, są pisane WIELKIMI LITERAMI Prosimy o staranne pisanie i przestrzeganie zasad ortografii. Jednocześnie zaznaczamy, że portal Jelonka.com nie ponosi odpowiedzialności za treść i konteksty opinii przez Was wyrażanych. Osoba zamieszczająca opinie zawierające treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie, naruszające zasady współżycia społecznego, może ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną. Dziękujemy za stosowanie się do tych zasad. Redakcja portalu Jelonka.com
~ 31-07-2020 22:39
Ciekawe dlaczego w żadnym artukule nie jest podana liczba nauczycieli i uczniów w szkole Sosnówce ?Czyżby było wiecej tych pierwszych
~BR 1-08-2020 8:43
do: ~ (22:39)
Podawano gdzieś wcześniej, że jest 13 nauczycieli na pełnych etatach oraz 108 uczniów.
~ 31-07-2020 23:00
To może redakcja Jelonki by podała takie informacje ilość nauczycieli , uczniów oraz klas ?
~xXx 1-08-2020 6:15
do: ~ (23:00)
coś ci sie pomyliło urzędasie... Jelonka nie jest od tego... może ty byś się tak wysił/-a? A po drugie, jak wy wszyscy łgacie, klamiecie, oszukujecie i okradacie nas z pieniędzy, to skąd niby Jelonka ma wziąć te informacje -hmmm?
~mieszkaniec 1-08-2020 9:29
do: ~xXx (6:15)
Szanowni Czytelnicy, Możliwość dodawania komentarzy została stworzona specjalnie dla Was, abyście mogli wyrazić Waszą opinię na temat treści prezentowanych artykułów. Nam jednak zależy na poziomie tej dyskusji i przedstawianiu przez Was poglądów przemyślanych. Dlatego ku rozczarowaniu jednych i uciesze innych nie będziemy publikować opinii, które: są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, są skrajnie rasistowskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu, obrażają osoby uczestniczące w dyskusji, zawierają niecenzuralne uwagi skierowane do moderatorów, zawierają reklamy produktów lub usług, propagują środki odurzające, są pisane WIELKIMI LITERAMI Prosimy o staranne pisanie i przestrzeganie zasad ortografii. Jednocześnie zaznaczamy, że portal Jelonka.com nie ponosi odpowiedzialności za treść i konteksty opinii przez Was wyrażanych. Osoba zamieszczająca opinie zawierające treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie, naruszające zasady współżycia społecznego, może ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną. Dziękujemy za stosowanie się do tych zasad. Redakcja portalu Jelonka.com
~ 1-08-2020 10:30
do: ~mieszkaniec (9:29)
Musielibyscie aresztować grupę przestępczą małego kulawego führera z bunkra aczy szaniec przy Nowodworskiej i jego pomagiera krzyworejnego patologicznego oszusta i kłamcę Moravitzkyego.
~kokos 1-08-2020 12:58
do: ~mieszkaniec (9:29)
woda 800-1000, prąd 340-350(od wrzesnia podwyzka!) gaz 50-60, satelita 50, vifi 50, telefony 130, kredyt m. 1600, kredyt k.850. Paliwo w górę, opłaty OC,AC na samochód (bo MZK zaorane!). W sklepach drożyzna (najwyzsza inflacja w Europie), bez 50-100 nie ma co wchodzić A gdzie iść do kina, do restauracji?... a nie daj Bóg jakaś choroba(wizyta, badania, leki) I co ZŁODZIEJU?... dalej bedziesz regulamin kopiował a po cichu następne podatki wprowadzał???? Za ten chelikopter byście się wzieli bo lata całymi dniami nad głową-ale nie, bo to bogacze latają ich się nie rusza! Banda złodzeii...
~mieszkaniec 1-08-2020 14:05
do: ~kokos (12:58)
Zacznij pracować a nie stękać na forum jak biedujesz, bo teraz bieduje ten co chce, albo życiowa ni...da.
~xXx 1-08-2020 14:29
do: ~mieszkaniec (14:05)
No, nie...najlepiej być urzędową g...ą która żeruje na garbach innych i sie ślizga...Co już zrezygnowaliscie z parkingowrgo???...Złodzeju...
~ 1-08-2020 14:54
do: ~kokos (12:58)
Za helikopter latający po zachodzie słońca i nisko na terenem KPN wtym nad Chojnikiem wziąłem się. Poszło zgłoszenie do ULC i PAŻP. Można to zrobić drogą mailową. Piszcie skargi do obu urzedów.
~kokos 1-08-2020 15:59
do: ~ (14:54)
Dziekuje za informację
~ 1-08-2020 9:58
do: ~xXx (6:15)
Skoro o szkole piszą już któryś artykuł z kolei to właśnie od tego są aby opisać jak najrzyteniej sytuacje.To chyba nie tajemnica i mogliby podać ilość osób zatrudnionych czyli pełną kadre kierowniczą ilość nauczycieli na pełny etat jak i tych pracujących na pół etatu.
~mieszkaniec 1-08-2020 14:07
do: ~xXx (6:15)
Jelonka je ma z brudnego palca, te informacje są tak rzetelne jak ta jelonka.
~do xxx 2-08-2020 10:31
do: ~xXx (6:15)
To może się spotkamy na żywo ja ci pajacu wytłumacze sytuacje bo z tego co widzę to ty tylko pisać bzdury potrafisz
~Cińkciasz 1-08-2020 22:40
Bony turystyczne kupie 250zł

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Rodzice: będzie walka o szkołę aż do skutku

W Sosnówce trwa strajk okupacyjny...  

Debata o szlaku "Dolina Bobru"

To było bezpieczne?

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
783
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%