MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 9 sierpnia
im. Edyty, Romana

Gimnazjaliści z myśliwymi zasadzili las

Wiadomości: PIECHOWICE
Wtorek, 1 czerwca 2010, 8:38
Aktualizacja: 8:39
Autor: Ania
Fot. Organizatorzy
Ponad trzysta drzew w lesie na terenie Piechowic posadzili gimnazjaliści z Lubania. Akcja odbyła się w ramach programu „Einstein – Każdy ma w sobie ukryty potencjał”, który realizowany jest na terenie całego powiatu lubańskiego.

Wybrana grupa z Gimnazjum nr 2 imienia Mikołaja Kopernika w Lubaniu przy współpracy z Kołem Łowieckim „Głuszec” posadziła m.in. świerki, buki, świdośliwkę, jedną sosną i lipę. Wykonywali w ten sposób zadanie w ramach szkolnego programu rozwojowego. W chwili obecnej ich celem są bowiem przedsięwzięcia z zakresu tematyki matematyczno – przyrodniczej oraz komunikacyjnej. Istotna jest także przedsiębiorczość.

Gimnazjalistom przyświeca hasło „Pomagając innym, inwestujesz w siebie”. Uczniowie z Lubania zajmują się ekologią, poznają powiat jeleniogórski i problemy jakie na jego terenie występują. Jest to ważne, ponieważ do lasów w Karkonoszach mają niedaleko, ale nie przyjeżdżają w te tereny, bo ich nie znają.
Gimnazjalistami opiekowała się Henryka Zajączkowska, pedagog szkolny oraz Beata Kazan, katechetka. Wcześniej uczniowie pod ich nadzorem tworzyli grupę wolontariuszy. Ich działania skupiały się przede wszystkim na pomocy ludziom potrzebującym.

Obecnie zadaniem młodych ekologów jest także zadbanie o budki lęgowe dla ptaków oraz ich dokarmianie późną jesienią. Natomiast w sobotę odbyły się także zajęcia w Cichej Dolinie w Piechowicach. Prowadziła je Bogumiła Dąbek, edukator leśny oraz trener Fundacji Nasza Ziemia. Pracuje w Nadleśnictwie Szklarska Poręba. Uczniowie zdobywali wiedzę m.in. na temat drzew i krzewów, o naturalnym i sztucznym odnawianiu lasu, o złej działalności człowieka .

- Największą aktywnością wykazały się uczennice, Anna Bagrij oraz Kinga Czarnota. Zaskoczyło mnie, gdy usłyszałem od nich, że sadząc las mają świadomość, że budują dom dla zwierząt – mówi Marian Klasiński z Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego, przewodniczący Komisji Promocji, Kultury i Etyki Łowieckiej – Gimnazjalistki szanują przyrodę i chcą ją wzbogacać – dodaje.

Z ramienia Koła Łowieckiego „Głuszec” przedsięwzięciem kierowali myśliwi Wiesław Konarski oraz Ryszard Krawczyk.

Ogłoszenia

Czytaj również

Przestępcza fortuna w rękach policjantów

Most w Pilchowicach pod ochroną!

60 okrążeń na 60 lat

Komentarze (16) Dodaj komentarz

~sowa 1-06-2010 10:17
To najwspanialszy prezent dla zdrowia przyszlych generacji. Gratulacje dla pomyslodawcow.
aristo 1-06-2010 12:32
Jak wzruszająca akcja z towarzyszami od uśmiercania. Czy edukacja była przeprowadzona do końca, tzn czy dzieci sadzą las dla zwierząt dowiedziały się, ze później leśni barbarzyńcy w tym lesie będą te zwierzęta mordować.
~ulyssenardin 1-06-2010 13:43
ad aristo: zechcesz od nowa zaczynać wygłaszać te swoje brednie? Daj sobie chłopczyku spokój...
Ryba 1-06-2010 14:20
Czyli nauka poszla w las ;)
~nie idiota 1-06-2010 17:20
aristo, morduje się zwierzęta w rzeźni, dla mięska,dla min.takich jak Ty.
~poiu 1-06-2010 18:25
ad aristo Moje dzieciaki kiedyś na wsi u babci karmiły kaczki i kury. Czy też miałemk je uświadamiać, że i tak im poobcinamy łby i zjemy ?
~poiu 1-06-2010 19:33
ad aristo Moje dzieciaki kiedyś na wsi u babci karmiły kaczki i kury. Czy też miałemk je uświadamiać, że i tak im poobcinamy łby i zjemy ?
aristo 1-06-2010 22:05
Ad ulyssenardin: Nie chce pisać od nowa tego, co nie straciło nic na swojej aktualności wobec tego tylko reeplay. Widzisz uly-coś tam, podejmujesz ryzykowną w tym wypadku grę. Oczywiście pochlebiasz mi, zwracając się do mnie – chołopczyku, innym razem młody. I ja wiem, czy zgadłeś, czy nie. Jeśli tak – gratulacje za przenikliwość, jeśli nie – można wyjść na k...na. Ja już wiem, gdzie ciebie umiejscowić. Jeśli z taką skutecznością tropisz też zwierzynę, to przynajmniej jesteś niegroźnym teoretykiem. Żałuję, że nie czytasz ze zrozumieniem tekstu, wtedy dyskusja miałaby sens. Już nie raz pisałem, że nie interesują mnie, oraz i inne osoby chociażby na tym forum - ustawy, poszczególne zwierzęta, szkody rolnicze faktyczne i naciągane, ani sposoby „ograniczania populacji”. Chodzi głównie o to jaka to jest przyjemność w pozbawianiu życia zwierząt. Co wtedy czuje taki facet – większe dowartościowanie siebie, poczucie że jest panem życia i śmierci? Zamiast odpowiedzi mamy opowieści o ciężkiej doli myśliwych. Sam chwaliłeś się, ile to ton soli wyłożyłeś zwierzętom. A za przeproszeniem co to za łaska. Hodowca bydła, też dokarmia je czym innym, niż tylko trawą i robi to dla wymiernej korzyści. Kolejne nie zrozumienie tekstu – konkretny przykład reakcji twoich kolegów na info o rannej sarnie był podany dla zilustrowania obłudnej pozy myśliwych, a nie po to by prosić o wsparcie, czy radę. Nie chce mi się dalej pisać, bo i tak nikt inny już tego nie czyta, oprócz podnieconego uly-coś tam, a dyskusja z facetem który nie rozumie sensu wyraźnie akcentowanego zagadnienia jest bezprzedmiotowa. Chyba, że zdarzy się kolejna okazja przy okazji dobroczynności myśliwych dla zwierząt, albo kolejny klient myśliwskiego towarzystwa dostanie postrzał w dupę, albo i w coś innego. No over
~K.K 1-06-2010 22:12
Super akcja . Tylko ciekawe czy nie nasadzili ich pod sieciami elektrycznymi albo telekomunikacyjnymi.
~ 1-06-2010 22:15
Teraz myśliwi chadzają z aparatami fotograficznymi. Przynajmniej jeden MYŚLIWY!
~ ..Lew Tołstoj !! 1-06-2010 23:15
.."Nie zabijaj" nie odnośi się wyłącznie do zabójstwa człowieka,lecz do wszystkiego, co żyje.A przykazanie to zostało zapisane w ludzkim sercu wcześniej aniżeli na Górze Synyj"
~ 2-06-2010 15:30
aristo -bardzo mi sie twoje teksty podobaja i podpisuje sie pod nimi pelna geba. Miesa nie jem juz od dawna (1999) a mysliwych od siodmych bolesci sie brzydze i nimi gardze. Ja wiem, ze w takim miesozernym kraju jakim jest Polska, gdzie produkty miesne spozywa sie przynajmniej 3 razy dziennie w wielkich ilosciach (ostatnio bylam na imieninach-wyszlam glodna, bo WSZYSTKO bylo oparte na bazie miecha, kielbachy i szynki) trudno jest zrozumiec swiatopoglad wegetarianina czy chocby taki, jak reprezentuje aristo. Drzewka sadza-to bardzo ladnie, ale to takie jakies niepasujace..."mysliwi sadza drzewa". A akcja nazywa sie "Einstein". O rety!!!!! ja wam tylko powiem, ze Einstein nie jadal miesa......a o tym, ze paru czytelnikow czyta =nie rozumie tekstow=komentuje -napsal bardzo trafnie aristo. Radze czytac i teksty i komentarze ze zrozumieniem, bo wychodzi wam nieraz po prostu belkot.
teessi 2-06-2010 18:05
Do autora postu z 02-06-2010 23:15 | ~ ..Lew Tołstoj !! - a co robisz z bakteriami i wirusami? Tak tylko pytam...;-)
~ 4-06-2010 8:15
nie ma postu 02.06.2010 o godz. 32:15...to tyle na temat uwaznego czytania. Belkot.
teessi 12-06-2010 10:02
Nie ma godziny 32:15 - to twoja literówka, tak jak moja z 02.06.2010 18:05 - i co teraz napiszesz nt. uważnego czytania?;-) A odnośnie nie jadania mięsa - niejaki Adolf H. także był wegetarianinem...
teessi 12-06-2010 10:03
Aristo bardzo ciekawie pisze, gdy zajmuje się sprawami teatru.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Poprawią bazę sportową i rekreacyjną przy SP 10

Elektroniczny kontakt z klientem już działa

Dachowanie w Radomierzu

Zamknięta droga Chomontowa

Będzie jaśniej przy ulicy Hofmana

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
128
Tak
41%
Nie
52%
Nie wiem
8%