MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 5 lipca
im. Antoniego, Karoliny, Marii

Gimnazjaliści na rozdrożu

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 20 marca 2007, 0:00
Aktualizacja: Środa, 21 marca 2007, 15:57
Autor: TS
Fot. Arkadiusz Piekarz
Zanim wybierzesz szkołę, dowiedz się o niej jak najwięcej.

Jak każdego roku w tej przedwiosennej marcowej porze uczniowie ostatnich klas gimnazjów stają przed dylematem: jaką szkołę średnią wybrać dla siebie, jako kolejny etap kształcenia.

Czy szybko usamodzielnić się wybierając szkołę zawodową, technikum, czy też postawić na ogólniak zakładając dla siebie w dalszej przyszłości studia. Jeśli tak to, który?

Wątpliwości te nękają młodych ludzi, którzy nie podjęli jeszcze decyzji. Są przedmiotem narad, gorących tematów ich rodziców a także rad dorosłych podczas spotkań rodzinnych. Jak najlepiej dokonać wyboru? Jak nie dać się omamić zamieszczonych na reklamowych ulotkach oby nie „ulotnym” gorącym zapewnieniom zespołów redakcyjnych – rekrutacyjnych uprawiających tego typu marketing?

W opinii wielu dyrektorów i nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych, najwłaściwszą radą dla niezdecydowanych jest wizyta kandydatów w wybranych przez siebie placówkach w czasie organizowanych tam tzw. „dni drzwi otwartych szkół” i dokonanie ostatecznego, samodzielnego wyboru.

Podobnie sądzą gimnazjaliści. W dniach tych szkoły starają się pokazać od najciekawszej i najlepszej strony prezentując szeroką ofertę zajęć dla przyszłorocznych „pierwszaków”. Organizowane są ciekawe wykłady, ćwiczenia i pokazy.

Problem w tym, jak zorientować się w terminach, które są różne w różnych szkołach. Można zatelefonować do szkoły. Lepiej to zrobić prościej, szybciej i skuteczniej zaglądając na portal „Jelonki”, gdzie za pomocą kilku kroków, klikając w interaktywne okno ogłoszenia reklamowego uzyskać można informacje o terminie takich dni w określonej szkole.

Oprócz terminów można uzyskać szereg innych cennych informacji o wszystkich placówkach ponadgimnazjalnych Jeleniej Góry objętych systemem naboru elektronicznego, który przypomnijmy funkcjonuje w naszym mieście drugi rok.

– Za pomocą ogłoszenia dotrzeć też można bez żadnego kłopotu do strony internetowej każdej ze szkół a tam znajdują się także informacje o systemie rekrutacji oraz szereg innych ciekawych wiadomości, które mogą zachęcić gimnazjalistów do odwiedzin szkół w trakcie „dni otwartych” – podkreśla Paweł Domagała, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego, który jest inicjatorem umieszczenia takiego ogłoszenia na portalu.
Sam jest żywo zainteresowany dokonaniem jak najlepszej rekrutacji do szkoły, która bądź co bądź uzyskała najlepszy wynik w okręgu jeleniogórskim w tegoroczny rankingu „Rzeczpospolitej” (siódme miejsce na Dolnym Śląsku i sto drugie w kraju).

Rozmawiając z absolwentami liceum i studentami, którzy odbywają praktyki pedagogiczne jest szczególnie wyczulony na ogromne znaczenie wagi tego konkretnego wyboru. Czasem zdarza się, że dokonuje się go zupełnie przypadkowo, a jest to wszak jeden z wyborów życiowych decydujących o losach młodego człowieka do końca jego życia…

Ogłoszenia

Czytaj również

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Utrudnienia w Witkowie

Komentarze (51) Dodaj komentarz

~ehh.... 20-03-2007 16:39
nie ma jak NORWID :D szkoła nad szkołami:D
~mrr 20-03-2007 16:48
nie polecam Żeroma jeśli chodzi o przygotowania do matury, poza tym to szkoła jak każda inna. Niestety fakultety i ewentualne ulgi z przedmiotów z których nie piszemy matury nie istnieją. Ciężko jest z tym.
~student 20-03-2007 17:04
Skonczylem technikum weterynaryjne w Sobieszowie ( ZSLIZnr1). Zawsze bardzo mnie irytowało jak ktoś na moją szkołę gdzie jest wiele kierunkow mówił "rolnik" tym bardziej, że nie ma tam żadnego technikum rolniczego ani nic w tym rodzaju... SMIESZNE:/ (więc byłbym wdzięczny jakby można było poprawić pod zdjęciem tą mało orginalną nazwę)
~szyszka 20-03-2007 17:04
im. Stanisława Wyspiańskiego :)
~matka 20-03-2007 18:13
szkoda, ze nie ma wiecej informacji o danej szkole!!! czego uczy, do czego przygotowuje!!
~lukasz 20-03-2007 18:24
pozdrowienia dla studium w rzemiosłach i Pani A.Sz. :D
~kida 20-03-2007 18:34
a co to jest za szkola na ostatnim zdjeciu??
~1964 20-03-2007 18:44
ehh..... - masz rację. NORWID jest super. Mój syn tam idzie. student - skończyłem Technikum Weterynaryjne, ale ........ na Kraszewskiego. Niestety. Najlepsza szkoła średnia w byłym Układzie Warszawskim przestała istnieć, gdy przeniesiono ją do kołchozu w Sobieszowie. "Sielo" przestał dyrektorować i szlag wszystko trafił. Pozdrawiam wszystkich maturzystów 1984. Zwłaszcza a klasę.
~Bezrobotny 20-03-2007 19:01
A co robi tam zakonnica?Jeszcze ich tutaj nie było?
~Mała 20-03-2007 19:05
Ale jeśli zerknąć na te zdjęcia...to nie ma bata, Żerom wypada najlepiej!:)
~Do"Mala" 20-03-2007 19:28
To samo spostrzezenie.Przy"Zeromie"inne fasady prezentuja sie mizernie.
~hehe 20-03-2007 20:00
po kiego jest tam ta zakonnica??:|
~Snipek 20-03-2007 20:21
Elektronik to nienajlepsza szkoła.Np.Jedynym wyznacznikiem oceny z zachowania są godziny nieusprawiedliwione, nic innego nie jest brane pod uwagę. Do tego za godziny wyrzucają nawet uczniów 2 miesiące przed maturą!(moim zdaniem jeśli uczeń ma szanse na zdanie matury powinni sobie to darować):] Ogólnie panuje niesprawiedliwość! Nie ma żadnych kółek z przedmiotów.(pomijając klasy maturalne) A o wycieczce można sobie pomażyć:] -"Ma być edukacyjna":] Ja tam chodze i odradzam! Pzdr.:) Wybierając ją popełniacie błąd swojego życia:] do tego nie ma dziewczyn:] hehe Tak podsumowując wszystko kręci sie wokół godzin nieusprawiedliwionych, wyrzucania ze szkoły, dawania poręczeń, zabierania poręczeń i robienia "komisji wychowawczych", które mają być robione na długich przerwach, a zazwyczaj przedłużają sie przez całą lekcje:] (taki teatrzyk w którym cierpi także reszta szkoły) Nie ma koncentracji na nauce i na stwarzaniu dobrej atmosfery wokół niej:) P.S jest kilku fajnych nauczycieli, ale nie upiększą niczym tak beznadziejnej szkoły:)
~Jola 20-03-2007 20:45
Na ostatnim zdjęciu jest Zespół Szkół Licealnych i Usługowych na ulicy Leśnej 5. Zdjęcie jest zrobione faalnie, w rzeczywistości obiekt wygląda dużo lepiej a w środku jest wyremontowany i dobrze wyposazony.
~yooz 20-03-2007 20:59
fakt, pod kątem wizualnym żerom wypada najlepiej, ciut słabiej rzemiosła, a ta cała płaskodachowa nowoczesna zabudowa to.. ech..
~Albatros Mk.1 20-03-2007 21:03
Ja popełniłem błąd idąc do Żeroma. Nieciekawi uczniowie (w większości kujoni, którzy siędzą większość swojego czasu przed książkami, ale zdarzają sie też uczniowie "normalni). Nieciekawi nauczyciele. Nie ważne czy jesteś w pierwszej klasie czy maturalnej nauczyciele nie odpuszczają pogoni za materiałem, pomimo tego że chciałbyś w 3 klasie skupić sie na tym co będziesz zdawał. Jeżeli ktoś chce iść do Żeroma bo uważa go za super szkołe niech sie przygotuje na duże wydatki związane z korepetycjami bo bez nich są małe szanse na dobre zdanie matury.
~hahaha 20-03-2007 21:08
"Fasada żeroma prezentuje się najlepiej..." Fakt. TYLKO fasada.
~obserwator 20-03-2007 21:10
Jeśli tak naprawdę obiektywnie i krytycznie popatrzeć na fasady i elewacje, to wszystkie kwalifikują się do odnowienia. No może oprócz jednej - Handlówki, tam powinny zadbać o sdolną część obiekty handlowe. Może tak mały szkolny programik rewitalizacji placówek oświatowych?Patrzcie - i znów wyzwanie dla władz miasta!
~Zerom 20-03-2007 21:21
Ta zakonnica min. uczy u nas religii.
~do matki 20-03-2007 21:27
Więcej informcji można się doszukać klikając w okienku "Reklama" po lewej stronie u góry.Pokazują się różne reklamy, trzeba kilkakrotnie kliknąć na odświeżanie strony i pokazuje się okienko "niespodzianka dla najstarszych gimnazjalistów" z naszym miejskim jelonkiem. Jak się w niego wejdzie można dotrzeć do listy szkół - stamtąd można już dotrzeć do każdej ze szkół.
~elektronik 20-03-2007 21:42
Tak.Moim zdaniem tez elektronik zasługuje na miano najlepszej szkoła w Jeleniej Górze.Komisje wychowawcze to prawie codzienność,wyrok jest jeden usuniecie z listy uczniów.Nikogo nie obchodzi DLACZEGO ten uczeń nie chodzi do szkoły,"usuniemy go problem z głowy".Ta szkoła jedzie 17 wieczną etyka,anachroniczna wobec pewnych zdobyczy liberalnych,wolnościowych szanujących człowieka.Tam generalnie nauczyciel uczniowi jest wilkiem.Chodziłem tam.
~Info o szkołach 20-03-2007 22:28
http://www.jelonka.com/images/beleczka/um_szkoly/
~IIIA 20-03-2007 22:52
Zerom-szkola jak kazda inna- jezeli chodzi o zaplecze naukowe...ale ludzie sa niesamowici-nigdy bym nie zamienila swojej klasy na zadna inna:):)
~ktoś 21-03-2007 0:14
o widze kilka fajnych opinii nt elektronika. Zresztą, nie ma co się dziwić. Sam chodze do tej szkoły- i mówię teraz do wszystkich kończących gimnazjum - niech Pan Bóg was strzeżeo od tego majdanu - atmosfera beznadziejna, nauczyciel to by ci najchętniej nóż w plecy wbił (sa pewne wyjątki, ale to odesetek niewielki). Ponadto, zajęcia do późna, okropna lokalizacja (pijackie osiedle) i bardzo niesprawiedliwe ocenianie - to wystarczy, zeby powiedziec ZSE - NIEE!
~Do"hahahaha" 21-03-2007 3:49
Od czegos trzeba zaczac...
~ola 21-03-2007 7:13
to sa rudery, nie szkoły. może w środku lepiej wyglądają, ale na zewnątrz-tragedia!!!!!!!!!!!
~Perditta 21-03-2007 8:12
Widzę, że kilka osób odradza gimnazjalistom wyboru Elektronika...Cóż, mogę dołączyć się do tego, ale z ...Żeromem. Pójście do tej szkoły było moim największym błędem życiowym. Teraz będę kończyła 2 klasę, więc do matury jakoś dociągnę, ale szczerze namawiam do wyboru innej szkoły...bo Zerom oprócz ładnego budynku(to zabytek, wszystkie zabytki są ładne)nie reprezentuje nic, a ew osiągnięcia uczniów wynikają jedynie z ich morderczej pracy, a szkoła od tego umywa ręce...
~od REDAKCJI Jelonka.com 21-03-2007 9:22
Informacja dla internauty podpisującego sie jako "matka": Więcej informacji nt. dni otwartych szkół znajduje się w górnym lewym rogu portalu jelonka.com po kliknięciu na baner: "niespodzianka dla najstarszych gimnazjalistów"
~qba 21-03-2007 10:27
polecam ekonom - fajna atmosfera i ludzie. no i lokalizacja :]
~wolant 21-03-2007 10:35
ZAWSZE i TYLKO liceum ŻEROMSKIEGO!!
~nik 21-03-2007 10:40
Uczyć się trzeba wszędzie, ale Notrwid górą atmosfera jest super. Pozdrowienia dla kochanej Pani Wrotniewskiej.
~matylda 21-03-2007 11:40
najlepsza i z tradycjami szkoła to jednak Żerom.Myli się ten ,kto uważa inaczej.Wystarczy spojrzeć na listy absolwentów,a znajdziecie tam mnóstwo znanych nazwisk.a uczyć się trzeba wszędzie.a jak ktoś chce tylko zaliczyć szkołę to rzeczywiście dla leni nie ma tam miejsca.
~kora 21-03-2007 11:49
zachecam do wyboru Zeroma- skonczylam tam liceum i bardzo sobie chwale!
~Matołek 21-03-2007 15:20
A ile punktów trzeba mieć w żeromie i w innych szkołach?
~Student 21-03-2007 16:16
Większość osób chwali Norwida jaki w tej szkole wysoki poziom nauczania, niesamowita atmosfera i wogóle, a tak naprawdę to te osoby które ukończyły tą "elitarną" szkołę i poszli na studia mają problemy nawet z podpisaniem sie na egzaminie (u mnie na AE tak było) więc coś z tą szkoła chyba nie jest w porządku jeżeli wymaga sie jedynie zakuwania jak głupi nie ucząc przy tym podstawowych czynności umożliwiających poruszanie się w dorosłym życiu... Poruszając sprawe Żeroma to podobnie jak w Norwidzie istnieje tylko system ZZZ-zakuj , zapamiętaj, zapomnij... (nie zamierzam poruszać tu sprawy narkotyków w obu tych placówkach gdzie na porządku dziennym występuje ćpanie, bo jak inaczej nauczyć sie do tylu sprawdzianów w jednym dniu) Ja osobiście chodziłem do Rzemiosł i chwalę sobie tą szkołę. Atmosfera panująca w Zsra była stosunkowo luźna pomimo kilku pseudo nauczycieli (pozdrowienie dla Pani Grandy, Zapłotnej i reszty ...). PS: serdeczne pozdrowienia dla Pani Szyszuni z Zsra :)
~Absolwent w odpowiedzi Perdittcie 21-03-2007 16:25
Po Twoim komentarzu zwątpiłem czy skończyłem właściwą szkołę? Ale stało się - nie odwróci. Za niedługo skończę studia. Nie dodoczołgam się, ale zwyczajnie skończę!Chyba coś z Twoimi zdolnościami albo chęcią do nauki nie tak. Skoro chcesz jakoś dociągnąć - to entuzjazmu w Tobie nie widać za grosz.Proponuję Ci dobiec. Ja nie miałem czasu na złośliwe komentarze, choć było mi cięzko w Żeromie bo gnietli nielicho. Nie miałem też za dobrych ocen, ot takie średnie. Znajdowałem dużo czasu na różne rzeczy w trakcie pobytu w tej szkole. Bardzo ją miło wspominam. W tej chwili jestem na czwartym roku polibudy i nie narzekam.Inni płaczą, zarywają noce, ja nie. Jakoś idę do przodu. Radzę Ci to samo biegnij - nie ciągnij się w ogonie i nie odradzaj innym czegoś, co nie podoba się Tobie, każdy ma inny gust. A poza tym może będzisz miała lepsze samopoczucie i innym go nie popsujesz.
~Do Studenta 21-03-2007 21:40
Tak, faktycznie w żeromie szwędają się same ćpuny, co widać po jego miernych osiągnięciach w nauce (ledwo 7-me miejsce na Dolnym Śląsku, tylko 102 w Polsce). Nie wiem, jak w innych szkołach ludzie mogą się zwyczajnie uczyć do sprawdzianów zamiast brać speeda, w głowie się nie mieści!
~elektronik rzadzi::):) 21-03-2007 22:30
ja skonczylem ta szkole i jestem w 100% zadowolony choc sa surowe zasady ale kurde najlepsze chwile w moim zyciu bez kitu.. nie uczylem sie dobze nie jestem kujonem.. wiadomo ze ci co nie chodza bede sie bulwersowac.. ja tez nie chodzilem ale wystarczy samemu sobie usprawieliwiac i zednych problemow nie ma:):) dlatego tak jak mowie choc szkoal nie jest piekna.. ale jest super.. okolice zle?? kurde no troche zuli jest ale i tak jest super:D:D polecam !!!!
~Berry 21-03-2007 22:43
Tak jak na fotkach ...Żerom nie tylko najlepiej wygląda ale JEST najlepszą szkołą pod wieloma względami. Tuż za Żeromem jest Norwid ... ale jednak ... spory kawałek za :-)
~student do studenta 21-03-2007 22:51
ty nawet poprawnie skrótu --- 3 x Z --- nie umiesz rozwinąc, wiec nie wypowiadaj się na takie tematy.
~szyszka 21-03-2007 22:52
Ja również ukończyłam Żemiosła i bardzo sobie je chwale. Wcale nie czuję się gorsza, że nie uczyłam się w "elitarnych" szkolach. Mature i to na rozszerzonym zdałam bez problemu i bez korepetycji. Na studiach nie mam problemów i wszystko jest jak najlepiej :) pozdrowienie dla byłej klasy Zb :) i wszystkich nauczycieli
~student 22-03-2007 7:27
Skończyłem elektronik i bardzo dobrze go wspominam. Kto ma określone plany np: Polibuda, to sobie da radę w życiu. Ps Pozdrowienia
~do szyszki 22-03-2007 16:44
Brawo , no własnie widać poziom twojego wykształcenia w sytuacji kiedy w nazwie swojej szkoły robisz ortografa!!! Rzemiosła nie Żemiosła studentko hehe
~Turysta 22-03-2007 16:59
Fajny pomysł z tym ogłoszeniem na Jelonce. Chyba sobie pozwiedzam szkoły w te dni otwarte.
~Uczeń elektrona 22-03-2007 21:33
Nie polecam Elektronika jest w tej szkole do dup. ocenianie nauczyciele są beznadziejni sam żałuje że poszedłem do tej szkoły :/
~żerom?? ---- NIE POLECAM 25-03-2007 20:02
Cóż mogę powiedzieć czytając tyle różnych komentarzy na temat Żeroma. Uważam, że każdy ma prawo mieć swoje zdanie, a moje jest takie, że nie jest prawdą, że Żerom tak doskonale przygotowuje do matury, większośc maturzystów jak już nie drugoklasistów chodzi na korepetycje, bo poziom nauczania coraz bardziej się obniża, przyjmowani są nauczyciele nie mający zielonego pojęcia o tym jak uczyć, zupełny brak profesjonalizmu, i czym tu chwali się jeden czy drugi dyrektor?? 7 miejsce na Dolnym Śląsku... Cyrk na kółkach... Tylko dlatego, że to nauczyciele mają szansę uczyć zdolnego ucznia ktory wybrał ta szkołę a nie uczeń może zgłębiać i poszerzać swoją wiedzę dzięki profesjonalizmowi nauczyciela - I tylko dlatego Żerom przoduje w rankingach, bo za kryterium uznaje się wyniki uczniów w olimpiadach. Reasumując dodam, iż jest prawdą, że uczniowie którzy dawno wybrali kierunek studiów na który chcą zdawać, muszą niestety uczyć się do ostatnich dni kwietnia przed maturą z innych przedmiotów, których nie zdają na egzaminie. Niestety odbija się to później na wynikach matury, bo ktoś aby chociaż na dostateczny zaliczyć przedmiot, ktorego nie zdaje na maturze musi się uczyć na kartkówki czy sprawdziany zamiast przygotowywać się do egzaminu maturalnego... Wiem, że w tym miejscu pewnie niektórzy nauczyciele powiedzieliby iż jest to liceum ogólnokształcące wiec powinno się uczyc wszystkiego, ale na szczescie zyjemy w XXI wieku i liczy się szczegolowa specjalizacja a nie szczegolowa wiedza licealna wyniesiona po 3 latach. Niestety zdajac na medycyne musze jeszcze uczyć się geografii czy historii, bo nauczyciele nie odpuszczają (m.in. Pan G.L.)... Tragedia...
~Xtina 27-03-2007 12:11
Ja wlasnie mam iśc do Norwida! Bardzo fajna szkola , ekstra atmosfera dobry poziom i nie ma tam tego co ejst w chorym zeromie!! polecam wszytskim norwida a jesli chodzi o karpacz to szkole 707
~gwiazdka 4-04-2007 17:52
te szkoly pod wzgledem wygladu sa okropne! ma sie wrazenie ze to zaraz runie zobaczcie na ta szkole www.zszio-kg.edu.pl coprawda w kamiennej ale sprzet nowy, super hala sportowa i nowe pracownie super jest jezykowa uczniowie maja sluchawki na uszach i moga rozmawiac bezposrednio z nauczycielem ta skzola jest super!!!! ale musze wybrac szkole w jelniej niestety = zadna mi sie przypada do gustu
~krytyk 4-04-2007 18:24
Dlaczego nasi uczniowie muszą uczyć się w takich brzydkich zimnych szkołach dlaczego nie ma pieniędzy na zbudowanie nowego gimnazjum i liceum przecierz tu chodzi o wykrztałcenie o ich przyszłość.
~Rzemiosła :P:P 9-04-2007 21:00
chodze do 3 kl gimnazjum w rzemiosłach i teraz mam ciezki okres bo musze wybrac co dalej bede robic. Ucze sie w miare dobrze ale jestem strasznie leniwa. zastanawiam sie nad Hotelarzem czy ktos potrafi mi powiedziec cokolwiek o tej szkole?? Jezeli tam sie nie dostane to pozostane chyba w rzemiosłach super ludzie i nauczyciele tez sa spoko :)
~Kamila 23-12-2007 15:42
Interesuje mnie technikum weterynaryjne, chcialabym uzyskac o tej szkole szczegolowe informacje. prosze pisac na nr gg: 7981347 PISAC!!!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Plany wysadzenia mostu (jednak) są realne?

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Ruszyła procedura ws. referendum

Działka nad zabytek?

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
1435
Andrzej Duda
41%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%