MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 9 lipca
im. Sylwii, Weroniki

“Gerald Howson – bardzo polska sprawa” w Galerii Skene

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 2 marca 2015, 8:20
Aktualizacja: 8:22
Autor: Manu
Fot. Organizator
W czwartek (5.03) o godz. 17.00 w jeleniogórskiej Galerii Skene w foyer Teatru im. Cypriana Kamila Norwida odbędzie się wernisaż wystawy fotografii “Gerald Howson – bardzo polska sprawa”. Wystawę przygotowaną przez Stowarzyszenie Jeleniogórska Fotografii można oglądać do 17 kwietnia. Wstęp wolny.

Na wystawie zaprezentowane będzie blisko 60 czarno-białych fotografii wykonanych przez brytyjskiego malarza, fotografa i historyka Geralda Howsona. W roku 1959 odbył on niezwykłą podróż po Polsce, odwiedzając Kraków, Nową Hutę, Lublin i Warszawę. Większość tych fotografii jest nieznana w Polsce.

Zadaniem Geralda Howsona było fotograficzne zilustrowanie artykułu o życiu za “żelazną kurtyną”. Jego zdjęcia doczekały się tylko jednej, niewielkiej publikacji. Większość negatywów przywiezionych z Polski przeleżała dosłownie w szufladzie przez pół wieku. Przed kilkoma laty odkrył je Bogdan Frymorgen, polski dziennikarz mieszkający w Londynie. On jest kuratorem projektu, który sprowadził fotografie Howsona do Polski.

Gerald Howson urodził się w 1925 r. w Buckden w Anglii. Początkowo kształcił się w King's School w Canterbury, następnie młodość spędził we wschodnim Londynie. Podczas II wojny światowej Howson doświadczył niemieckich nalotów i bombardowań. Po wojnie został powołany do służby wojskowej. Stacjonował między innymi w Palestynie, gdzie do roku 1948 był świadkiem narastania konfliktu arabsko-żydowskiego. Po powrocie do Wielkiej Brytanii studiował malarstwo w prestiżowym Chelsea College of Art. W latach 1954-56 mieszkał w Hiszpanii. Poznawał historię hiszpańskiej wojny domowej i doskonalił grę flamenco na gitarze. Utrzymywał się z lekcji angielskiego. Po powrocie do Londynu, wykorzystując otrzymane w spadku pieniądze, Howson zakupił sprzęt fotograficzny i został fotoreporterem. W 1962 r. związał się z Wimbledon College of Art., gdzie założył samodzielną katedrę fotografii, którą prowadził nieprzerwanie do roku 1992, gdy przeszedł na emeryturę. Od tego czasu skupiał się wyłącznie na studiowaniu historii i pisaniu. Wydał kilka książek, w tym dwie o wojnie domowej w Hiszpanii. Ostatnia z nich, “Arms for Spain”, opisuje także polski wątek w tym konflikcie – autor dotarł do dokumentów, z których wynika, że rząd sanacyjny dostarczał broń republikańskim bojownikom. Zmarł 7 czerwca 2014 r. w Londynie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Finał na lawecie

Kino samochodowe w Kamiennej Górze

Mobilizacja przed II turą

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~ana 2-03-2015 23:39
Niestety, zwykle te wystawy w teatrze Norwida to bida z nędzą. Nawet niespecjalnie jest na czym oko zawiesić. Widać że cięcia w Norwidzie dotknęły nawet wystawy.
~kl 3-03-2015 13:58
Widziałem te zdjęcia w internecie - słabizna. A tytuł mooocno naciągany.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wyjątkowa wystawa

Zauroczeni Karkonoszami – zaproszenie na wernisaż

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Trwa budowa punktu widokowego

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2163
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%