MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 10 lipca
im. Amelii, Antoniego, Filipa

Geniusz Możdżera i Krokus Jazz Festiwal 2010

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Sobota, 13 listopada 2010, 20:57
Aktualizacja: 21:03
Autor: Petr
Fot. Petr
– Tegoroczny Krokus Jazz Festiwal rozpoczniemy od prawdziwego trzęsienia ziemi, później sytuacja zacznie się stabilizować – mówił 12 listopada podczas uroczystego otwarcia festiwalu Tomasz Tłuczkiewicz, mając na myśli koncert jednego z najwybitniejszych polskich muzyków, pianisty światowej klasy Leszka Możdżera.

Na pogrążonych w półmroku deskach scenicznych Teatru im. Cypriana Kamila Norwida Leszek Możdżer „uzbrojony” w fortepian rozpoczął swój ponad godzinny koncert, stanowiący niezwykłą mieszankę jazzu i fragmentów utworów Fryderyka Chopina. Mieszankę, która choć nie wywołała „trzęsienia ziemi” sensu stricte, wzbudziła nie lada poruszenie w gronie licznie zebranej publiczności, niekiedy popadłej w melancholię, to znów rozentuzjazmowanej i jakby gotowej do zrywu.

Owacje na stojąco po zakończeniu kompozycji, które jedna po drugiej wychodziły „spod ręki” świetnego improwizatora, okrzyki radości i nieskrywanej euforii – oto co dało się widzieć i słyszeć w czasie inauguracji Międzynarodowego Krokus Jazz Festiwal trwającego do niedzieli, 14 listopada 2010.

Fortepian pod palcami Leszka Możdżera nabiera zupełnie innego charakteru. Instrument ten, a ściślej dźwięki, które wydobywają się z jego wnętrza w niczym nie przypominają dźwięków klasycznych. Wręcz przeciwnie, za sprawą zwykłych przedmiotów: szalika, szklanki, kawałka metalu itp. Możdżer potrafi stworzyć własny, jedyny w swoim rodzaju język muzyczny. Język odważny i będący dowodem na to, że jego twórca jest otwarty na wszelkie propozycje, jakie zaoferował mu świat taktów, rytmiki i dźwięków. Że ów twórca to nie tylko muzyk, lecz także eksplorator, swobodnie poruszający się po dobrze i mniej mu znanych obszarach.

Kompozycje Możdżera brzmią tak, jakby fortepian został podłączony do fuzza, ekspadera, equalizera czy innego efektu umożliwiającego modyfikacje muzyczne. Ziarniste, stłumione, metaliczne wręcz agresywne, to znów harmonijne, lekkie i wyjątkowo czyste – to właśnie proponuje nam Możdżer na swoich płytach, i tym właśnie zabłysnął podczas inauguracji Krokus Jazz Festiwal. Mocne, jak na geniusza przystało.

Ogłoszenia

Czytaj również

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Mobilizacja przed II turą

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~rychur 13-11-2010 22:28
zakochany, zamyślony, zapatrzony, zasłuchany Jelonka.com powinna wspierać takle inicjatywy
~wim 14-11-2010 8:56
Jelonka macie - minus :( Dlaczego nie ma zdjęć!!! I dlaczego nie ma nic na temat koncertu z filharmonii - jubileusz pracy Pana Andrzeja Zwarycza. Może warto zwrócić uwagę na to, że wasz portal czytają nie tylko jeleniogórzanie, ale też ci którzy pochodzą z tego pięknego miasta i jako lokalni patrioci lubią wiedzieć co się dzieje w lokalnym, świecie kultury ;)
~fan 14-11-2010 13:31
No, ten Możdżer to faktycznie był wypas! Btw. Ładnie napisane;)
~angelene 15-11-2010 10:38
dobry tekst,dobry koncert.
~alojz 3-01-2011 21:09
Swietny koncert - lekkie, dobre pióro!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Kino samochodowe w Kamiennej Górze

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Podgórna jest nadal zarośnięta

Festiwal z azaliami i rododendronami w tle  

Przy Handlówce z darmowym parkingiem

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2219
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%