MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Gdzie wyrzucać leki iniekcyjne? (komunikat)

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 25 lutego 2015, 8:14
Aktualizacja: 8:18
Autor: UM Jelenia Góra
Fot. Archiwum
Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) przy ul. Wolności 161–163 w Jeleniej Górze, poza wysegregowanymi odpadami komunalnymi przyjmuje odpady w postaci wkładów (wstrzykiwaczy) insulinowych i innych leków.

Osoby przyjmujące insulinę lub inne leki iniekcyjne, a także korzystające z nakłuwaczy, powinny oddawać opakowania po nich do specjalnie przygotowanego punktu. Tego typu odpady komunalne coraz częściej pojawiają się w gospodarstwach domowych, w związku z tym Urząd Miasta Jelenia Góra przypomina, że w prowadzonym przez MPGK Sp.z o.o. PSZOK-u przyjmowane są m.in. opakowania po lekach, w tym także wstrzykiwacze. Osoby korzystające z takich leków powinny pamiętać, że nie można wyrzucać ich do pojemnika na odpady zmieszane, gdyż substancje w nich zawarte, a także opakowanie wyposażone w igłę - stanowią zagrożenie dla ludzi i środowiska. Zatem przed dostarczeniem ich do PSZOK-a zadbajmy o swoje i innych bezpieczeństwo. W celu zabezpieczenia igły i substancji wykorzystajmy pierwotne opakowanie leku lub inne twardościenne opakowanie tekturowe lub szklane. Należy pamiętać, aby zabezpieczyć zużytą igłę nakładką zabezpieczającą.

Pamiętajmy także, o tym, że leki wydawane na receptę oraz ogólnodostępne w sprzedaży leki, a także opakowania po lekach – nie są odpadami obojętnymi. Zawarte w lekach związki chemiczne mogą przedostać się do wody i gleby, a spalenie ich w domowym palenisku – prowadzi do powstania toksycznych substancji w powietrzu, dlatego ważne jest ich odpowiednie zagospodarowanie. Oddając opakowania po lekach do PSZOK-a mamy pewność, że odpady zostaną unieszkodliwione w specjalistycznych zakładach i nie trafią na składowisko odpadów. Dzięki właściwemu postępowaniu z lekami minimalizujemy zagrożenia chemiczne i bakteriologiczne.

PSZOK przyjmuje odpady od mieszkańców Jeleniej Góry od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-18.00 oraz w każdą sobotę w godzinach 8.00-14.00, z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Kiermasz świąteczny u "Krasnala Hałabały"

Nowe drogi w Janowicach Wielkich

Spotkanie ze Smarzowskim

Komentarze (12) Dodaj komentarz

~gluś 25-02-2015 9:22
przepraszam to z Zaborza mam jechać specjalnie na Wolności? kto mi zwróci za bilet MPK w dwie strony?
~do gluś 25-02-2015 9:28
Nikt Ci nie zwróci. To Ty jeszcze dojedziesz na Wolności a co ma zrobić ledwo zipiący staruszek?
~do gluś c.d. 25-02-2015 9:30
pisz petycję o postawienie specjalnych pojemników na zabobrzu
~ 25-02-2015 10:07
W każdej aptece powinny być pojemniki do zużytych wkładów insulinowych i innych podobnych specyfików ,trudno sobie wyobrazić by chory na cukrzyce jechał specjalnie do pszoka na Wolności
~gluś 25-02-2015 10:31
zgadzam się z wpisem z 10:07
~znawca 25-02-2015 12:26
Ceniąc swój wolny czas, zamiast jeździć do pszok wrzucam takie rzeczy prosto do kubła :-)
~ 25-02-2015 13:26
ja tez
~takie tam 25-02-2015 13:40
grzejniki heroinowe też pownny odwozić strzykawy do pszok a nie rzucać gdzie popadnie;)
~Em 25-02-2015 15:20
A ja mam nieuleczalnie chorego kota, któremu robię raz w tygodniu iniekcje. Zbieram grzecznie strzykawki i igły do pojemnika na odpady niebezpieczne (zakupionego w Cezalu) i zawożę do weta, który to utylizuje razem ze swoimi odpadami. A dlaczego tak robię ? Otóż w ub. roku byłam z tymi odpadami na Wolności, skąd zostałam odesłana do Sanepidu (?!). Na Wolności bladego pojęcia nie mieli, gdzie mogę takie odpady oddać. TAKŻE TAK...
~Polka 25-02-2015 17:18
A może PSZOK będzie wydawał zainteresowanym oznaczone worki lub pojemniki do wrzucania odpadów po insulinie? W/w worki lub pojemniki po odpowiednim zgłoszeniu mogą dostarczać i odbierać służby wywożące śmieci na poszczególnych ulicach.
~jelgor 25-02-2015 21:50
Czy nie można by w każdej dzielnicy Jeleniej Góry koło kontenerów w boksach(może nie w każdym,ale w kilku)postawić dobrze opisane i zamykane pojemniki na takie właśnie odpady?
~Ted1944 26-02-2015 5:26
Powinniśmy w końcu zrozumieć, że NASZE śmiecie czy odpady - to SĄ NASZE odpady (czy też śmiecie) - więc jest to NASZ PROBLEM. Również powinno to być problemem producentów tych towarów (w jak najszerszym zakresie). Nie powinno to być problemem jakichś instytucji, Gmin itp. Kupując towary zastanawialibyśmy się, co zrobimy z odpadami. Wybieralibyśmy takie, które nie stworzą nam problemów. Producenci, chcąc sprzedać swoje wyroby, też byliby zmuszeni o tym wiedzieć.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Remont Drzymały – czasu coraz mniej

Od niedzieli już z nowymi przystankami

Rok niespełnionych obietnic

Kolejna publikacja o jeleniogórskiej historii

Przemysłowe Davos w mieście pod Śnieżką

Sonda

Czy coraz więcej przepowiedni o zbliżającym się końcu świata należy traktować poważnie?

Oddanych
głosów
994
Tak
22%
Nie
70%
Nie wiem
8%