MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 10 lipca
im. Amelii, Antoniego, Filipa

Gdzie oddać odzież?

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 27 marca 2019, 7:08
Aktualizacja: Czwartek, 28 marca 2019, 15:33
Autor: Angelika Grzywacz– Dudek
Fot. Angelika Grzywacz– Dudek
Takie pytanie zadał nam nasz Czytelnik, który próbował przekazać niepotrzebne ubrania do Schroniska im. Brata Alberta, jednak tam dowiedział się, że nie każdą odzież może w schronisku zostawić. – My przyjmujemy tylko odzież męską, ponieważ innej nie mamy gdzie przechowywać – wyjaśnia Marcin Wierzchucki, kierownik schroniska i noclegowni św. Brata Alberta w Jeleniej Górze.
Uzbierałem w domu dość pokaźny worek ubrań (bluzy, spodnie, koszule), wszystko czyste pachnące i nie zniszczone – opowiada nasz Czytelnik. - Postanowiłem oddać je, żeby ktoś mógł z tego skorzystać. Z miasta zniknęły kontenery na odzież, przynajmniej ja nie znalazłem, więc postanowiłem zawieźć je do Schroniska św. Brata Alberta w Jeleniej Górze. W środku był nieprzyjemny zapach, a ludzie ubrani byli w podarte i brudne ubrania. W recepcji zapytałem, czy mogę zostawić worek czystych ubrań. I tu spotkało mnie zaskoczenie. Zapytano mnie jakie to ubrania i ile ich jest. Na koniec usłyszałem, że raczej nie mogę tego oddać. Zapytałem więc, czy mam je wyrzucić do śmieci. Nie otrzymałem odpowiedzi. Wsiadłem w samochód i odjechałem. Czy można ustalić, gdzie oddać tego rodzaju rzeczy w Jeleniej Górze? Oczywiście mogę wyrzucić je do śmieci, ale może ktoś jeszcze wpadnie na podobny pomysł i co wtedy? Myślę, że jest tyle osób potrzebujących, że zwyczajnie szkoda – dodaje jeleniogórzanin.

Kierownik Schroniska im. Św. Brata Alberta w Jeleniej Górze tłumaczy, że mieszkańcy przywożą do schroniska wszystko, czego chcą się pozbyć z domu. – Stąd nasze pytanie co jest w worku, bo przyjmujemy tylko męskie ubrania nadające się do wykorzystania – mówi Marcin Wierzchucki. – My nie mamy żadnych magazynów, gdzie moglibyśmy to składować. A jeśli będziemy przyjmować wszystko od wszystkich, to za moment będziemy mieli taki sam problem, jak państwa czytelnik – dodaje kierownik schroniska.

W Jeleniej Górze odzież używaną damską, męską i dziecięcą przyjmuje natomiast Polski Komitet Pomocy Społecznej, który swój magazyn ma przy ul. Armii Krajowej 20 (nieopodal komisariatu policji i zakładu szklarskiego).

Wszelkiego rodzaju ubrania przyjmujemy w godzinach otwarcia magazynu, czyli w poniedziałki i środy od godz. 9.00 do 11.00 – mówi Magdalena Maniecka- Koźma, kierownik zarządu okręgowego Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej w Jeleniej Górze. – Obecnie mamy już bardzo dużo różnej odzieży, dlatego przy okazji zapraszam wszystkie osoby potrzebujące, by się do nas zgłaszały. Jest zarówno odzież niemowlęca, jak i dziecięca, damka i męska. Mamy także obuwie, a część rzeczy jest zupełnie nowa i posiada metki – dodaje.

Natomiast jeden z nielicznych kontenerów, do którego można wrzucić odzież dla podopiecznych Polskiego Czerwonego Krzyża znajduje się przy ul. Jeleniogórskiej 8 w Mysłakowicach.

Twoja reakcja na artykuł?

9
23%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
2
5%
Smuci
23
58%
Złości
6
15%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Strażacy–nurkowie na basenie przy Sudeckiej

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Komentarze (16) Dodaj komentarz

komentarz usunięty
~ 27-03-2019 12:25
odpowiedź na usunięty komentarz
Dzięki. Nie wiedziałem, że jest taka akcja, a mam w domu ze 4 kartony zbędnych ciuchów.
~ 27-03-2019 10:25
Te ubrania z kontenerów trafiają na bazar i są sprzedawane.Tak to wygląda,nie wierzcie w bajki o rozdawaniu potrzebującym.
~To ja 7-06-2019 12:58
do: ~ (10:25)
A co to komu przeszkadza że cześć tych ubrań jest sprzedawana, przerabiana na czyściwo czy tam co innego? Ja muszę się koniecznie pozbyć sporej ilości ubrań i nie mam gdzie i jak. Do magazynu MOPS mam za daleko, na śmietnik nie wyrzucę bo będą się walać po okolicy licho wie ile czasu, a śmieci i tak wszędzie dość. Ideałem więc było jak kilkadziesiąt kroków od domu były kontenery i tam można było wrzucać. Jak i kto te ubrania wykorzystał mało dla mnie istotne- ważne że nie zaśmiecają. A Tobie jeśli zal ze ktoś Twoje nie potrzebne ci ciuchy sprzedaje, to idź w niedzieje na giełde i sprzedawaj ze swojej ręki.
~ 2-07-2019 11:20
do: ~ (10:25)
A te inne przerabiają na tzw.czyściwa i są sprzedawane zakładom mechanicznym!
~Terefere 27-03-2019 10:41
Można oddać w h&m w nowym rynku.
~F 27-03-2019 12:08
Ludzie w schronisku w starych podziurawionych łączach,a zarządzający schroniskiem nie chcą przyjąć dobrej odzieży.PSY ogrodnika.Ot taka pozorna opieka nad bezdomnymi.
~F 27-03-2019 12:09
Lachach
~Jeżozwierz 27-03-2019 12:27
Cieszę się, że temat został poruszony. Tez mam sporo niezniszczonych ubrań- żal wyrzucić, skoro mogą się przydać potrzebującym. U Brata Alberta odprawili mnie z kwitkiem.
~l 27-03-2019 16:12
Ja nie mam nic przeciwko temu, że rzeczy, które trafiały do kontenerów były później sprzedawane. Teraz mam cztery worki ubrań i nie wiem co mam z nimi zrobić a wyrzucić szkoda. Taki problem mają również moi znajomi. I co z tego, że ktoś te rzeczy sprzedawał po 1,2 czy 5 zł ? Komu to przeszkadzało ? Ktoś jednak je wykorzystał. Teraz trzeba wyrzucić i nie skorzysta nikt.
~M 27-03-2019 18:03
Ostatnio zamieściłam ogłoszenie w Jelonce "oddam odzież". W tym samym dniu osoba potrzebująca odebrała 3 worki. Można i w ten sposób.
~Ben 27-03-2019 18:12
do: ~M (18:03)
Ludzie palą ubraniami w piecach. Do głowy byy mi to nie przyszło, gdyby w pracy kolega mi nie powiedział jak to robi.
~zaboberek 27-03-2019 19:55
do: ~Ben (18:12)
Chyba Twój kolega zażartował,a Ty w to uwierzyłeś.To przecież niewiarygodne.
~ 28-03-2019 2:49
do: ~zaboberek (19:55)
W tym mieście wszystko jest możliwe. Teraz np. na Florze rozbierają część bud po bazarze i niejaki "Kazio", który tam handluje, zbiera co tylko się da i bierze to do domu na rozpałkę. Płyty pilśniowe, klejone, lakierowane, meble malowane, resztki konstrukcji itd. Ten sam Kazio, który pod przykrywką handlu miodem i wikliną spod lady sprzedaje lewy tytoń i papierosy. Ten sam Kazio, który po kryjomu rozbiera kostkę betonową z terenu bazaru i po kawałku kradnie. Takich artystów w tym mieście nie brakuje.
~iras 28-03-2019 11:44
Koło sklepu na Boh. Wrzesnia stoją dwa.
~Iwa 28-03-2019 13:28
Polecam oddać do h&m, tam jest recykling odzieży i tkanin, także firanki czy pościel. Firma sortuje te ubrania, najgorsze idą na czyściwo, co lepsze trafiają powtórnie na rynek lub są przetwarzane na włókna do nowych tkanin.
~cyrki2 28-03-2019 14:47
W PKPS na Armii Krajowej też nie przyjmują bo chcą "modne" :) Tak ponoć powiedzieli mojej znajomej jakiś tydzień temu może dwa. A o H&M nie słyszałam. Jeśli to prawda to fajnie. Słyszałam, że jedna firma w Berlinie przyjmuje, ale tylko jeans do przerobienia - ale z JG to daleko :)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Trwa budowa punktu widokowego

Redakcja przeprasza Krzysztofa Golke

Mobilizacja przed II turą

Są nowe defibrylatory w Jeleniej Górze  

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2203
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%