MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Gdzie na stałe przeniosą skansen wojskowy?

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 10 sierpnia 2011, 8:49
Aktualizacja: Sobota, 13 sierpnia 2011, 10:05
Autor: Angela
Toczą się rozmowy na temat przeniesienia Skansenu Uzbrojenia Wojska Polskiego z ul. Sudeckiej w Jeleniej Górze oraz z Łomnicy z dzierżawionych obiektów do nowej lokalizacji. Być może trafią do… dawnej przychodni przy ulicy Mickiewicza lub w okolice obwodnicy.

Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze jest jedną z instytucji kultury samorządu województwa dolnośląskiego. W swojej strukturze posiada cztery oddziały. Jeden z nich to Skansen Uzbrojenia Wojska Polskiego, który mieści się w Jeleniej Górze przy ul. Sudeckiej z budynkiem wystawowo-biurowym i wystawą plenerową broni ciężkiej. Drugi z wystawą plenerową sprzętu radiolokacyjnego znajduje się w Łomnicy. Obydwa obiekty są obecnie dzierżawione. To blokuje podjęcie większych remontów czy działań związanych z rozbudową. O problemach z tym związanych z Gabrielą Zawiłą, dyrektorką Muzeum Karkonoskiego, rozmawiał ostatnio wicemarszałek województwa dolnośląskiego Radosław Mołoń.

- Podczas spotkania dyrektor Muzeum Karkonoskiego przedstawiła wicemarszałkowi Mołoniowi możliwości przeniesienia tych oddziałów muzeum. Zaproponowała okolice obwodnicy miasta, co wiązałoby się jednak z wysokimi kosztami. Kolejną propozycją było przeniesienie oddziałów do obiektu używanego wcześniej jako zespół przychodni lekarskich, który obecnie jest w gestii urzędu marszałkowskiego – czytamy w informacji prasowego Urzędu Marszałkowskiego.

Skansen Uzbrojenia Wojska Polskiego to największa na Dolnym Śląsku ekspozycja broni ciężkiej używanej po 1945 roku przez Wojsko Polskie, m.in. czołg T-34-85, wyrzutnia haubiczna, stacja radiolokacyjna, haubica 122 mm, armata przeciwpancerna 75 mm, działo bezodrzutowe, artyleria przeciwlotnicza różnych kalibrów oraz wiele innych eksponatów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Jubileuszowy trening

Studium na początek

Bilety do Term Cieplickich za pół ceny! (komunikat)

Komentarze (20) Dodaj komentarz

~ 10-08-2011 9:12
Już widzę turystów pchających się do zwiedzania skansenu na Mickiewicza. Przecież nawet mieszkańcy nie wiedzą gdzie jest ta ulica. Skansen powinien pozostać na sudeckiej. Tam jest od zawsze i przy drodze na Karpacz i przynajmniej go widać. Tylko ceny za wstęp powinny być znacznie mniejsze. Bo takie pieniądze za oglądanie kupy złomu to lekka przesada
~amm 10-08-2011 9:49
Jeśli nowa lokalizacja przy obwodnicy jest kosztowna, przy Mickiewicza to BZDURA (ko tam zajrzy oprócz złodziei złomu ? ) to dlaczego rezygnować z obecnej lokalizacji przy Sudeckiej ?
~ 10-08-2011 10:19
rezygnują z lokalizacji przy sudeckiej bo pewnie gdy obwodnica będzie działać to będzie tam większy ruch i potrzeba będzie miejsc na działalność handlową, a taki złom będzie tam przeszkadzał. Pewnie lepsze będzie tesko lub lidl na tym miejscu, hehe
~ 10-08-2011 10:30
będzie tam stacja paliw
~www 10-08-2011 10:34
BEDZIE NOWA BIEDRONKA LUB NETTO WOW!!!!!
~tetete 10-08-2011 10:37
Przy budowanej obwodnicy jest idealna działka nadająca się na ten cel. Można tam z powodzeniem rozmieścić sprzęt z ulicy Sudeckiej jak i z Łomnicy. Jest tam budynek, który można adoptować na cele wystawiennicze, kawiarnię i administrację. Jest miejsce na parking. Można by tam było organizować pikniki. Idealne miejsce na rodzinne wycieczki. Działka ta obejmuje były park techniczny jednostki wojskowej. Teren jest częściowo utwardzony i stoją na nim byłe garaże, które też w jakimś stopniu można wykorzystać. Jest to rozwiązanie perspektywiczne, które można finansować w kolejnych latach, bądż ubiegać się o srodki unijne. Podkreślić należy, że skansen cieszy się ogromnym powodzeniem /rocznie odwiedza go prawie 10 tys. ludzi. Ten teren miasto otrzymało od wojska za darmo / ok. 10 ha pod budowaną
~sqandal 10-08-2011 11:19
i mają racje złomiarze ze rozkradają ten złom , bo co to za skarb , czołgi i jakieś zezłomowane działa , ile razy można to oglądac , zezłomowac i po sprawie
~OLO 10-08-2011 12:01
powinni sprawdzić jednego generała, który dobrodusznie (mając miejsce na Sudeckiej) przekazal sprzet na prywatne pole w Łomnicy. Taki tam złoty interesik na koniec swojej działalności
~ 10-08-2011 12:34
na plac ratuszowy z tym wszystkim .
~hekktor 10-08-2011 12:37
ekonomia głupcze...........na Mickiewicza pies z kulaw a nogą nie przyjdzie, przy obwodnicy gości nie zabraknie TO CO JEST BARDZIEJ OPŁACALNE I PRZYNIESIE ZYSKI !!!!!
~ 10-08-2011 12:44
Najbardziej,, paląca,,sprawa w ofercie turystycznej Jeleniej Góry.Ciekawe tylko komu przeszkadza obecny stan rzeczy.SKANSEN to SKANSEN,powinien być utrzymany w swoim stylu,aby odczuć atmosferę tego miejsca.Jest w Kołobrzegu takie ,,polowe muzeum,,namioty handlowe tylko z akcesoriami wojskowymi(żadnej chińszczyzny/,błotko,trawka,fotograf,hangary wszystko oprawione wojskową piosenką- SUPER ATRAKCJA! szczególnie dla dzieci.Warunki polowe.Nie ma murowanych kawiarni,restauracji bo tam przyjeżdża się na CHWILĘ!.To miejsce specyficzne i takim powinno zostać.W naszym mieście- NIE! TUTAJ MUSI BYĆ PRZEROST FORMY NAD TREŚCIĄ!. PROSTOTA-szczególnie w tym przypadku jest na miejscu.Panie Prezydencie dziwię się mocno-Pan nie ma pieniędzy? Odrobina rozsądku!
~Gap'a 10-08-2011 13:21
A czy to własnie w dawnej przychodni przy ulicy Mickiewicza nie miał powtać Inkubator Przedsiebiorczości i Park Technologiczny? Prezydent Zawiła w kampanii wyborczej własnie to miejsce wskazywał. A może juz Inkubator i Park powstały? Tylko gdzie? Czy ktos z Panstwa może coś o tym wie?
~Klem 10-08-2011 13:34
pan prezydent nie da skrzywdzić małżonki i własnej kieszeni, park Sudecki potrzebuje sklepów ! ;);) a czyy miasto potrzebuje muzeum, które potrzebuje zwiedzających ? może koło placu zabaw na Malinniku :)
~ 10-08-2011 14:45
kolo stacji CPN pana Tyraly jest sporo miejca obok stojacego juz zlomu
~sese 10-08-2011 15:29
Ale prymitywne wypowiedzi! Widać, że nie trafiają żadne tozsądne argumenty.
~kapral 10-08-2011 16:09
Najlepszym miejscem jest byly stadion na ul.Grunwaldzkiej naprzeciw dawnej WOSR przy Jelonkach
~ 10-08-2011 18:01
Nie wiem o jakich argumentach mówisz/sese/ale urzędnicze faktycznie do mnie nie trafiają. Nie lubię bezmyślnego wydawania pieniędzy i burzenia wszystkiego tylko dlatego,że ktoś ma kaprys.Jest wiele rzeczy do zrobienia a ta wydaje mi się nie najważniejsza.Obiekty wojskowe mają specyficzną ,,urodę,,a to skansen przedmiotów wojskowych i taki powinien zostać z odrobiną kosmetyki i pomysłu i oczywiście rozsądnym nakładem finansowym.Swoją drogą ciekawe ile taka przeprowadzka i rozbudowa ma kosztować?Skoro zwykły skwerek z fontanną kosztuje 750 000.
~............ 10-08-2011 20:54
Panie Prezydencie, nie szkoda pieniędzy wyrwanych podatnikom na te przenosiny? Niech to żelastwo stoi tam gdzie stało! To nawet ciekawie wygląda w tym miejscu koło Łomnicy, przynajmniej dużo ludzi ogląda z daleka te radary, a miejsce złomów wojskowych przy Sudeckiej też jest właściwe, bo to tam była przecież jednostka wojskowa. Niech chociaż ten złom będzie przypominał kawał historii Jeleniej Góry, miasta, w którym kiedyś były aż dwie jednostki wojskowe: zielonych poborowych przy Sudeckiej, a szarostalowych kadetów i zlewów przy Grunwaldzkiej. Po co to burzyć przenosinami w miejsce, do którego pies z kulawą nogą nie zajrzy? Tę kasę naprawdę lepiej przeznaczyć na remont jakiejś kamienicy na Wojska Polskiego. Zaznaczam, że jestem z całkiem innej dzielnicy, nie z centrum.
~Jano 10-08-2011 21:00
Na plac ratuszowy to jest najlepsze miejsce ,i niech tam gnije to wszystko mało jest wolnych miejsc po za miastem żeby ten złom umieścić ,jaszcze mało rupieci w tym naszym mieście stoi ,kto to jeszcze ogląda i komu to złomowisko potrzebne basen by w tej dziurze wybudowali ,jakąś kręgielnie ,coś użytecznego dla młodzieży ,żeby zatrzymać ją w tym mieście ,a ci znowu złomowisko będą im pokazywać widzę że wasz Zawiła dalej muzealnie myśli ,jak nie książnice to muzeum miasto normalnie naukowe ,tylko jakoś nikt z tego nie korzysta.
~WYBORCA ! 10-08-2011 23:10
Na Mickiewicza czołgi nawet nie wjadą . Acha jest możliwośc rozebrania ogrodzenia i będzie GIT !!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wypadek przy baniakach  

Charytatywny piknik  

Pożegnali Słońce

O rozpadających się górach

Niebezpieczne wyzwania

Sonda

Miejscowości turystyczne bez zakazu handlu w niedziele?

Oddanych
głosów
180
Tak
60%
Nie
36%
Nie wiem
4%