MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

„Gdyby nie było sztuki, byłaby ciemność”. Janusz Krzystoszek w Książnicy

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 19 stycznia 2012, 11:52
Aktualizacja: 11:53
Autor: Petr
Fot. Petr
W Jeleniogórskim Centrum Informacji i Edukacji Regionalnej Książnica Karkonoska odbyło się wczoraj spotkanie z poetą i muzykiem Januszem Krzystoszkiem, pt.: „Przebudzenie”. – Gdyby nie było sztuki, byłaby ciemność – mówił artysta.

Wczorajsze spotkanie z Januszem Krzystoszkiem w Sali Konferencyjnej Książnicy Karkonoskiej przebiegło w klimacie tożsamym z tym, który da się wyczuć w lirykach i prozie autorstwa tego właśnie artysty. Z jednej strony, Janusz Krzystoszek pisze bardzo realistycznie. W swoich tekstach przedstawia obraz ludzi odtrąconych, nieszczęśliwych na tle krajobrazu Karkonoszy, których dzisiaj jest wielu. Z drugiej, ludzie ci doświadczają magii paradoksalnie płynącej z codzienności. I właśnie z podgórskiego krajobrazu, przyrody pełnej kolorów i najrozmaitszych dźwięków, która pozwala człowiekowi: „rozpiąć swą miłość na liście jesienne”, pisze Janusz Krzystoszek.

Dla poety sztuka jest jednym z najistotniejszych elementów ludzkiego życia. Poezja, proza czy muzyka (osobne lub połączone) według niego zbliżają ludzi do Najwyższego – intuicyjnie i bez względu na to, czy o tym wiedzą, czy nie i kogo lub co uważają za Najwyższe.

– Gdyby nie było sztuki, byłaby ciemność. Dobrze, że mamy artystów wpisanych w historię, dzięki którym wychodzimy poza tę ciemność. Ale nie tylko. Chylić głowy powinniśmy również przed tymi artystami, którzy są wtopieni w tłum, bezimienni. To właśnie oni pierwsi edukują społeczeństwo i tworzą fundamenty pod sztukę – tłumaczy Janusz Krzystoszek.

Ogłoszenia

Czytaj również

Wyjazd na operę w Görlitz – bezpłatnie

Jerzy Szymon Gaj (1960–2019) – spotkanie wspominkowe

Trwa XXII edycja festiwalu „Silesia Sonans”  

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~był tam 19-01-2012 13:02
było pięknie, dziękuję.
~fiki 19-01-2012 13:56
a gdyby nie było sztuki mięsa to co by było??????????????
Piipi Jelonkowa 19-01-2012 20:22
.. oby te slowa nie dotarly do podpalaczy,bo bedziemy musieli zatrudnic strazakow !

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Będzie bezpieczniej

Marszałek Senatu w Jeleniej Górze

Grafika "Fragmenty" w Muzeum Karkonoskim

Jest szansa na miliony

Lista Lewicy do Sejmu

Sonda

Czy majątki żon i dzieci polityków również powinny być jawne?

Oddanych
głosów
378
Tak
79%
Nie
17%
Nie mam zdania
4%