MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Gdy dziecko jest sprawcą wypadku

Wiadomości: Polska
Czwartek, 25 grudnia 2014, 7:47
Aktualizacja: 7:49
Autor: VOTUM S.A
Fot. VOTUM S.A
Każdy użytkownik drogi jest narażony na ryzyko wypadku. Niezależnie od tego czy jeździ ostrożnie, dba o bezpieczeństwo i zachowuje zdrowy rozsądek. Bywają bowiem takie sytuacje, kiedy o biegu zdarzeń decyduje zrządzenie losu. Może się również okazać, że poniesiemy odpowiedzialność za wypadek, nie będąc jego sprawcą. Choć wydaje się to nieprawdopodobne, jest możliwe w świetle obowiązującego prawa.

Tak właśnie stało się w przypadku kierowcy, który potrącił 12-latkę. Dziewczynka grała podczas lekcji W-Fu w podchody. W trakcie zabawy wbiegła na ulicę, wprost pod jadący samochód ciężarowy. W konsekwencji musiała przejść operację. Konieczne było także leczenie stomatologiczne i uzupełnienie wybitych zębów.
Kierowca ciężarówki nie miał żadnych szans, by na czas zareagować. Nie został zatem uznany za sprawcę wypadku. Doprowadziło to ostatecznie do umorzenia sprawy karnej. Jednak analiza dokumentacji potwierdziła, że istnieje możliwość uzyskania odszkodowania od ubezpieczyciela posiadacza pojazdu, który potrącił uczennicę. Na jakiej podstawie?

Otóż poszkodowana dziewczynka w chwili wypadku miała zaledwie 12 lat. Oznacza to, że zgodnie z art. 426 Kodeksu Cywilnego nie może ona odpowiadać za wyrządzoną szkodę. Z drugiej strony na kierowcy ciężarówki (jak i na każdym innym właścicielu samochodu) ciąży tak zwana odpowiedzialność na zasadzie ryzyka. Jest z niej zwolniony tylko wtedy, gdy udowodni, że ktoś inny odpowiada za zaistniałą sytuację. Małoletniej jednak nie można przypisać winy.

Z tego też względu ubezpieczyciel kierowcy przyznał na rzecz poszkodowanej uczennicy zadośćuczynienie w kwocie 7 tys. zł. Zwrócił także koszty poniesione w związku z leczeniem stomatologicznym oraz opieką, jakiej po wypadku wymagała dziewczynka. Przy określaniu wysokości świadczeń zakład ubezpieczeń wziął pod uwagę przyczynienie się dziewczynki do zdarzenia i z tego względu pomniejszył przyznane kwoty o 40%. Sprawa nie jest jeszcze zakończona, możliwe jest zatem podwyższenie odszkodowania.

Gdy jedyną przyczyną zdarzenia drogowego jest zachowanie małoletniego, który nie ukończył 13 lat, odszkodowanie będzie wypłacone z ubezpieczenia OC posiadacza pojazdu, który brał udział w wypadku. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza jeśli decydujemy się na pozorną oszczędność i rezygnujemy z zawarcia umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC. Nawet wtedy, gdy nie będziemy sprawcą wypadku, może się okazać, że i tak poniesiemy cywilną odpowiedzialność za szkodę. W takiej sytuacji poszkodowany otrzyma świadczenie z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Jednak UFG z pewnością będzie żądać od nas zwrotu wypłaconego odszkodowania. Poniesiemy również koszt opłaty karnej, której wysokość zwykle przewyższa kwotę składki OC.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sympatyczny skrzat przed budynkiem POK

Lech Wałęsa w Świeradowie Zdroju

Stop takim przepustom

Komentarze (12) Dodaj komentarz

~bogd 25-12-2014 8:35
A moze to w tym przypadku winien nauczyciel wf
~Jak to 25-12-2014 9:29
Dziś rano po godzinie 6-tej na ulicy Wrocławskiej był jakiś wypadek. Jelonka nie ma aktualnych wiadomości?
~ 25-12-2014 9:37
perfidna reklama.
~Wies 25-12-2014 10:22
Od kiedy zabawa jest na ulicy? a gdzie byli opiekunowie?
~ 25-12-2014 10:29
Jakieś kpiny! Podczas lekcji w-fu? A płoty wokół szkoły po co są? Chyba nie przed intruzem? Tylko dla bezpieczeństwa dzieci i odpowiedzialna jest szkoła za ewentualny brak, lub uszkodzenie płotu, przed wyjściem też powinny być barierki ochronne oddzielające drogę od chodnika. Jeżeli tu wszystko było w porządku, to winę ponosi nauczyciel, bo nie upilnował dziecka. To takie wciskanie kitu, jak święta bożego narodzenia, "bóg wszystko stworzył", ale urodził się na ziemi w betlejemskiej stajence, a kto tą stajenkę wybudował i całe te Betlejem?
~ 25-12-2014 13:17
No i jeszcze chcielibyśmy dodać, że to co w artykule to jest prawda i tylko szczera prawda, a my wcale nie zajmujemy się odszkodowaniami i nie żyjemy z prowizji i wcale ten artykuł nie jest reklamą, tylko takim tekstem dla was do przemyślenia :) Wesołych i spokojnych Świąt http://www.votum-sa.pl/
~ 25-12-2014 14:33
Reklama? To mało powiedziane, wygląda to na pasożytniczą działalność, szkoła powinna wypłacić odszkodowanie dziecku i kierowcy za doznany stres. Ubezpieczyciel kierowcy chyba upadł na głowę zgadzając się na jakieś wypłaty odszkodowania, pewnie jeszcze zniżki poszły się je....
~N-l 25-12-2014 18:31
Niestety, mega odpowiedzialność ponosi w tym wypadku nauczyciel jeżeli nie był obecny przy grupie dzieci, to samo tyczy się wszelkiej maści organizacji "wychowawczych". Nie raz widzę dzieci z organizacji harcerskich bawiące się w podchody pod opieką tylko i wyłącznie starszej (wciąż niepełnoletniej) koleżanki czy starszego kolegi...
~puk puk w łep 25-12-2014 23:11
Czyli jak to jest ? Kierowca niewinny jak niemowlę, a przez to że rąbnął gówniarza ZOSTAJE OBCIĄŻONY KOSZTAMI? ZNOWU JAKIEŚ PREZENTACJE ... PRAWA ? Miała być pod Palikiciusiem komisja likwidująca nonsensy prawne, a tu masz: TYLKO HOFMANY I INNE pisiory SIĘ MNOŻĄ.
~max35 26-12-2014 6:58
Małoletniej nie można przypisać winy. Z art. 426 Kodeksu Cywilnego nie może ona odpowiadać za wyrządzoną szkodę. Przypisanie winy a odpowiedzialność za szkodę to inna bajka.
~jt 26-12-2014 12:22
Nasze prawo i jego interpretacja zaczyna coraz bardziej przypominać słynną ,,pomroczność jasną,,.
~ 26-12-2014 12:43
Kowal zawinił, cygana powiesili... Dziecko wtargnelo na ulicę, a żadne auto, tym bardziej ciężarowe, w miejscu nie stanie. A dlaczego nie pociągnięto do odpowiedzialności nauczyciela, szkoly, na jakich ciąży obowiązek również opiekuńczy podczas zajęć?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Plac zabaw po przetargu

Drzymały do remontu

PiS zaprezentował kandydatów

Nowe nazwy przystanków MZK

PiS ujawnił listy kandydatów

Sonda

Czy poprzez budżet obywatelski mieszkańcy powinni mieć coraz większy wpływ na miejskie inwestycje?

Oddanych
głosów
603
Tak
86%
Nie
9%
Nie mam zdania
4%