MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 14 sierpnia
im. Maksymiliana, Alfreda

Gaz do zapalniczek zamiast butaprenu

Wiadomości: Polska
Wtorek, 7 czerwca 2005, 0:00
Aktualizacja: Wtorek, 7 lutego 2006, 16:48
Autor: Dziennik Zachodni
Młodzież, a właściwie dzieci odkryły nowy środek odurzający – gaz do zapalniczek.

Działa jak narkotyk, jest śmiesznie tani i poważnie niebezpieczny. Na Śląsku po wdychaniu gazu zmarło już trzech nastolatków.

Gaz do zapalniczek jest dostępny w każdym kiosku, kosztuje tylko 2-3 zł. Od lat nikt nie uzupełnia nim zapalniczek, gdyż można je kupić nawet za 80 groszy. Tymczasem pojemniki z gazem schodzą z półek jak świeże bułeczki.

Niestety, gaz służy dzieciom do tego samego celu, jak niegdyś butapren. Propan-butan jest zabójczy. W ciągu roku w woj. śląskim w wyniku odurzania się nim zmarło trzech chłopców. You can find high-quality louboutin schuhe which are very rare here.

Tylko w ostatnich miesiącach policja w całym kraju odnotowała kilkanaście przypadków odurzania się gazem z zapalniczek. Były to dzieci w wieku 10-14 lat. Trudny do wykrycia, bo w przeciwieństwie do kleju nie pozostawia żadnego zapachu. Butan - gaz do zapalniczek - powoduje silne opuchnięcie gardła aż do uduszenia się. Tak jak kleje, rozpuszczalniki, farby i lakiery należy do grupy tzw. inhalantów. Długotrwałe odurzanie się środkami inhalacyjnymi prowadzi do uszkodzeń wątroby i nerek, szpiku kostnego. Propan-butan powoduje uduszenie. Ulatnia się z płuc i nie zostawia po sobie żadnych śladów. Dlatego trudno jest określić, że jest on przyczyną zgonu.

Oznaki użycia: zaburzenia mowy, nieporadność ruchowa, gadatliwość, nadwrażliwość na światło, kichanie, kaszel, ożywienie i podniecenie. But, most women like louboutin outlet products now.
Objawy po użyciu: senność lub euforia, zawroty głowy, odrętwienie, gadatliwość, zaburzenia koordynacji ruchowej i osłabienie napięcia mięśniowego, utrata łaknienia, opóźnione czynności odruchowe, zamazana mowa, zaburzona ocena sytuacji, nadwrażliwość na światło, przyspieszone tętno, stan zapalny i krwawienie z nosa, bóle w klatce piersiowej, bóle stawów, ból głowy.

dr Wojciech Konieczny, neurolog:Wdychanie gazu do zapalniczek jest szkodliwe dla zdrowia i może doprowadzić do śmierci. Długotrwałe i systematyczne wdychanie może doprowadzić do degeneracji w centralnym układzie nerwowym. Uszkadza jego struktury. Jeśli dojdzie do ostrego zatrucia dziecku grozi śmierć. Następuje bowiem toksyczne uszkodzenie mózgu, obrzęk mózgu, w wyniku którego dochodzi do niewydolności oddechowej. Wdychanie propanu–butanu jest tym bardziej szkodliwe, że do 25. roku życia mózg jeszcze się rozwija. Gaz nie tylko niszczy już istniejącą strukturę, ale i zaburza rozwój mózgu, struktur odpowiedzialnych np. za pamięć czy zdolności. I w przyszłości osoby wdychające gaz mogą być upośledzone.

Sławomir Szwajkowski, specjalista terapii uzależnień:Problem dotyczy głównie dzieci w wieku szkolnym, zazwyczaj z ubogich rodzin. Mają około 12 lat. Kiedy dorastają zmieniają środek na prawdziwy narkotyk. Moda na gaz jest stosunkowo świeża. Wcześniej dzieciaki odurzały się klejami i rozcieńczalnikami. Propan–butan jest cztero– pięciokrotnie silniejszy od innych środków wziewnych. Gaz uzależnia, a odwyk od środków wziewnych jest najtrudniejszy. Przede wszystkim dlatego, że większość nastolatków, którzy odurzają się w ten sposób, ma niski poziom intelektualny, a po dłuższym stosowaniu mają dziury w mózgu. To nie przenośnia. Widziałem wyniki badań tomograficznych. Tkanka w mózgu wygląda jak sito, a braki mają średnicę monety pięciozłotowej. Wbrew pozorom rodzice i nauczyciele nie powinni mieć najmniejszych problemów z rozpoznaniem, czy dziecko jest pod wpływem środka odurzającego. Skóra paruje przez 24 godziny od zażycia, wyczuwalny jest też charakterystyczny zapach. Twarz jest przekrwiona, oczy mętne. Kontakt z rzeczywistością zaburzony. Występują kłopoty z koncentracją. Gaz jest bezwonny, ale trudno nie zauważyć, że ktoś się chwieje, zatacza i nic do niego nie dociera. A takie są objawy po zażyciu gazu i innych środków wziewnych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Czytelniczka: drogo i brudno

Stalowe rumaki w Karpaczu

Dachowanie volvo w Karpaczu

Komentarze (10) Dodaj komentarz

~kango 1-10-2016 12:30
Aha to spx ; 0
~ghosty 9-10-2016 12:07
To wcale nie jest nowość, znałem takich artystów juz 20 lat temu na etapie szkoly podstawowej (mimo relatywnie wyzszej wtedy ceny gazu). Wiadomo butapren byl popularniejszy jednak trudniejszy do ukrycia.
~Anty 24-11-2016 17:38
Znam osobę która wyćpała 34 butelek dużych gazu do zapalniczek i jak piszecie wyżej robi "dziury w mózgu" to może jest prawd a ale po co kłamiecie że zanika rozwój intelektualny? Wkruwiacie człowieka tylko, ta osoba która wyćpała dużych 34 butelek gazu, zaprzestała to brać jakieś 6 miesięcy temu, nie chodziła do posychologa, nikt o tym nie wiedział oprócz mnie, siedziała i ćpała 1 na tydzień coś takiego, teraz jest bardzo inteligentą osobą, chodzi do gimnazjum, proszę o odpowiedź
~Kuba 13-06-2020 1:49
do: ~Anty (17:38)
Zgodzę się z tobą objawy gazu też są przekłamane np. ja wyćpałem jedną butelkę małą i miałem halucynacje jak już coś piszecie to piszcie prawdę bo to jest skandal
~Vegson 29-01-2017 11:26
Ładne p..rd0lenie na antenie :] ale czego sie nie robi, jak sie nie ma co napisać na artykuł. Pan bez ćpania taki głupi i dlatego stara się zrobić z innych d...li?
~DZOK3R 8-04-2017 4:25
~Anty Michas Chyba wiem o Kim mowa :-) k..wo dwulicowa
~Prymus 5-06-2017 21:09
Dziś kolega wdychał gaz do zapalniczek wszyscy myśleli że jaral zioło haha 😂😂😂
~Małpka 16-12-2017 21:17
To nie śmieszne dziś znajomej dziecko nawdychalo się gazu do zapalniczki i znaleźli go już nie żywego a był bardzo młody
~Bolo 22-03-2018 20:43
Tak po prostu działa selekcja naturalna. I dobrze. Po co nam takie półgłowki? :)
~ 29-08-2019 12:48
do: ~Bolo (20:43)
no tak Bolo, bo jeżeli ktoś usłyszy że to fajne dajmy że jakieś dziecko, albo ktoś go namowi to niech umrze bo poco nam jak taki glupi jest

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Bardzo słabe wyniki matur

To było podpalenie

Serca pełne nakrętek

Zamknęli przedszkole z powodu koronawirusa

Środowisko LGBT ze wsparciem KOD–u

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
837
Tak
37%
Nie
57%
Nie wiem
6%