MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 27 września
im. Kosmy, Damiana

Gaudium Ludentem laureatem konkursu Mikołajów

Wiadomości: Jelenia Góra/Radom
Piątek, 28 listopada 2014, 8:05
Aktualizacja: 8:11
Autor: Org
Fot. Archiwum Zespołu
Zespół Muzyki Dawnej „Gaudium Ludentem” z Młodzieżowego Domu Kultury w Jeleniej Górze zdobył Nagrodę Specjalną im. Waldemara Różyckiego za najlepsze wykonanie utworu Mikołaja z Radomia. Sukces został wyśpiewany podczas II Ogólnopolskiego Konkursu Mikołajów, zorganizowanego w minioną sobotę w ramach II Ogólnopolskiego Konkursu Muzyki Dawnej w Radomiu. Zespół prowadzony przez Sylwię Raban otrzymał także „Srebrny Dyplom”.

Ponieważ celem konkursu było propagowanie polskiej muzyki dawnej ze szczególnym uwzględnieniem twórczości: Mikołaja z Radomia, Mikołaja z Krakowa, Mikołaja z Chrzanowa, Mikołaja Gomółki oraz Mikołaja Zieleńskiego, każdy z zespołów przygotował jedną kompozycję któregoś z Mikołajów.

Podczas przesłuchań, które odbywały się w sali koncertowej Urzędu Miejskiego, jury wnikliwie wsłuchiwało się w utwory prezentowane przez dziewięć zespołów muzyki dawnej z: Białegostoku, Lublina, Poniatowej, Krakowa, Ostrzeszowa, Jeleniej Góry i Poznania. Oceniano dobór repertuaru, intonację, instrumentarium, biegłość w grze i śpiewie, zgodność historyczną wykonania oraz ogólny wyraz artystyczny. Po uroczystym wręczeniu nagród i dyplomów laureaci przedstawili swe programy publiczności na koncercie galowym.

Dla jeleniogórskiego zespołu w obecnym składzie był to dopiero drugi udział w ogólnopolskim konkursie muzyki dawnej (pierwszy to „Schola Cantorum” w Kaliszu 2014 r) ). Grupa była najmłodsza wiekiem i stażem. Ich konkurenci natomiast to wieloletni laureaci wielu konkursów muzyki dawnej. Dlatego grupa nie kryła zaskoczenia z tak pomyślnego werdyktu i wysokiej oceny. Jak zapowiedziała Ewa Gęga – Osowska, prezes Fundacji Ars Antiqua Radomiensis, następne konkursy odbywać się będą co 2 lata, a ich termin zaplanowany będzie zawsze na 6 grudnia, kiedy to Mikołaj obchodzi imieniny.

Ogłoszenia

Czytaj również

Porządki przy cmentarzu

Roboty na Dworcowej

Senator zachęca do głosowania na maszty

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~miłośnik 28-11-2014 14:59
BRAWA I WYSOKIE UZNANIE DLA PROWADZĄCEJ ZESPÓŁ P. SYLWII RABAN JEST TO KONTYNUACJA swojej mamy p. Waldemary RABAN TEMAT WARTY ZAUWAŻENIA PRZEZ WYDZIAŁ KULTURY w Jeleniej Górze Praca wymagająca wielkiego trudu i poświęcenia i jaki wspaniały efekt Szacun dla p. Sylwii za piękny najwyższej klasy rezultat swojej pracy Całusy i podziękowania dla wykonawców

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Zagra "Bądź Ciszą"

Narodowe Czytanie

Spotkanie z Muzyką Dawną

Radix Poloniae

Nie taka bestia straszna (recenzja)

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
972
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
3%