MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

"Gąska" na deskach Norwida

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 25 lutego 2018, 23:25
Aktualizacja: Czwartek, 1 marca 2018, 12:48
Autor: Teatr Norwida
Fot. Teatr Norwida
W najbliższy weekend na deskach teatru "Norwida" będzie można obejrzeć zapowiadaną w lutym "Gąskę", która dając wykonawcom fenomenalny materiał do kreacji, śmieszy do łez.

W „Gąsce” (tytuł oryginalny „Kurica”) Kolady zwierciadło jest podwójne. Pamięta on bowiem, że jest nim, od stuleci, także teatr, w którym dzieje się akcja sztuki. Teatr, na dodatek, to w tym wypadku nie tylko scena dramatyczna w Dechowsku. To także wplecione w kwestie bohaterów cytaty z dramatów Czechowa i liczne do nich odniesienia – z tytułem na czele. Drób (Gąska czy Kura) zastępuje tu przecież słynną Czechowowską Mewę. – Cóż za znamienne obniżenie lotów! Choć tu i tu teatr i aktorstwo w roli głównej.

Zgodnie z najlepszymi wzorami rosyjskiej komedii, przeraża. Jest, jak w słynnym powiedzonku – i śmieszno, i straszno. Lecz nie tylko w tym wyrafinowaniu jej smak i jakość. Gdyby tak było, mielibyśmy do czynienia jedynie ze świetną rodzajówką. To, co w tym tekście najbardziej frapujące, to zadawane przez autora pytania: co jest tu teatrem, grą, a co rzeczywistością pozasceniczną?; czy wszyscy jesteśmy skazani na bycie aktorami – niekoniecznie na scenie? Pytania, które z mocą odkręconego na cały regulator, uprzykrzającego życie bohaterów, radiowęzła przekraczają barierę rampy.

http://teatrnorwida.pl/wp-content/uploads/2018/01/trailer-g%C4%85ska-4_x264.mp4?_=1

_________________________________

Dział Marketingu i Organizacji Pracy Artystycznej przypomina, że w związku z przebudową i modernizacją Teatru w sezonie artystycznym 2017/2018 zapraszamy na scenę przy -ul. Krótkiej 3 (dawne Kino Grand).

BILETY INFORMACJE REZERWACJE
75-64-28-130
widownia@teatrnorwida.pl
Kasa ul. Krótka 3
wtorek-czwartek 12:00-15:00
piątek 9:00-19:00

Ogłoszenia

Czytaj również

List Prezydenta Miasta Jeleniej Góry, Jerzego Łużniaka do jeleniogórskich pedagogów

Wsparcie strajkujących

Pożar w Staniszowie

Pociągiem pojedziemy do Skalnego Miasta

ZNP zaprasza na "czarny marsz"

Porażony prądem na słupie energetycznym

Działo się w Karpaczu!

Protest oświaty

Sonda

Czy wszystkie torby foliowe powinny być płatne?

Oddanych
głosów
701
Tak
66%
Nie
31%
Nie wiem
3%