MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 29 września
im. Michała, Rafała, Gabriela

Gapowicze, bójcie się!

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 17 września 2006, 0:00
Autor: Sylwia Lercher
Fot. Arkadiusz Piekarz, Ler
Miejski Zakład Komunikacyjny w Jeleniej Górze planuje współpracę z Krajowym Rejestrem Długów. Ma to pomóc w ściągalności należności, a tym samym utrudnić życie tym, którzy za jazdę bez biletu płacić kar nie zamierzają.

Umowy z KRD mają podpisane przedsiębiorstwa komunikacyjne w innych miastach, m.in. Olsztynie, Krakowie czy Częstochowie. Teraz kolej na Jelenią Górę. Niektórym gapowiczom wydaje się, że zostaną bezkarni, jeśli nie zapłacą kary, co mija się z rzeczywistością.

- To bardzo skuteczny sposób na opornych gapowiczów - mówi Jacek Bańczyk z Kolejowego Przedsiębiorstwa Związkowego. - W ten sposób uświadamia się pasażerów, że kara za jazdę bez biletu jest nieuchronna, zwłaszcza, że istnieje możliwość egzekwowania nawet małych kwot.

Jeśli trafimy na listę dłużników, mamy bardzo duży problem i to na 10 lat, tyle czasu bowiem nasze dane zostana w rejestrze. Dłużnik z listy będzie miał kłopt z zakupem czegokolwiek w systemie ratalnym, z zakupem telefonu komórkowego na abonament, z dostępem do internetu czy kablówki, a nawet z wynajmem lokalu.
Aby każdy pasażer miał świadomość tego, jakie konsekwencje go czekają, w autobusach MZK pojawią się naklejki informujące o możliwości przekazania ich danych do Krajowego Rejestru Długów. Wyjątkowo mogą być potraktowani jedynie ci, którzy mają bardzo trudną sytuację finansową.

- Może się zdarzyć, że gapowicz ma trudną sytuację materialną - wyjaśnia Jacek Bańczyk. - Wtedy możemy zastosować "miękką" windykację. Polega ona na rozłożeniu kary na raty. Mamy też propozycję dla tych, którzy nie mają żadnych dochodów.

Takie osoby będą mogły odpracować swój dług, pod warunkiem, że są zdrowe i udowodnią swoją trudną sytuację finansową. Będzie to praca wskazana przez MZK.
- W innych miastach było to np. mycie taboru czy porządkowanie zieleni na terenie zakładu - wyjaśnia Bańczyk. - Ale najczęściej w momencie przedstawienia takiej propozycji dłużnicy "nagle" znajdywali pieniądze na uregulowanie zaległości.

Trafienie do Krajowego Rejestru Długów to ostateczność. Wcześniej gapowicz otrzyma termin, w którym musi zapłacić pieniądze, potem wezwanie do zapłaty wysyłane przez Kancelarię Radcy Prawnego, następnie odbywa się postępowanie sądowe i egzekucja komornicza. Kolejny etap to wysłanie danych do rejestru.

Ogłoszenia

Czytaj również

Wkrótce zegar wróci na "Majówkę"

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

Senator zachęca do głosowania na maszty

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~OK 17-09-2006 11:51
Późno wpadli na pomysł, chłopaki. Teraz kolej na ZGL-e i na Wodnika, bo jak długo cwaniacy będą się wozić na naszych plecach? My płacimy, a niektórzy uważają, że nie ma potrzeby, i to wcale nie biedota, ale kombinatorzy z samochodem, telewizorem, telefonem komórkowym itp.
~Yo 17-09-2006 18:18
i co z tego, że "z samochodem, telewizorem, telfonem komórkowym"?? nie wyobrażam sobie człowieka bez telewizora, samochodu bądź komórki!!! ewentualnie stare mohery, które wszędzie widzą Szatana i sądzą, że młodzi myślą podbonie. Guzik prawda!! Religia jest oznaką strachu, niewiedzy i prymitywności!!! Jakoś każdy naród wierzy w co innego a nie ma do wodów (poza kilkoma książkami napisanymi kilkadziesiąt lat po czasie) na istnienie jakiejkolwiek siły wyższej !!!!!! MYŚLEĆ, LUDZIE!!!!!!!
~ryś 17-09-2006 20:04
Yo: A co ten tekst o RELIGII ma do rzeczy?? Widzisz możliwość wypowiedzi, to piszesz co Ci przyjdzie do głowy? MYŚL, CZŁOWIEKU!!!
~sainz 17-09-2006 22:24
bardzo dobrze, normalne korzystasz płacisz nie płacisz to nie jedziesz
~Blabl 17-09-2006 22:33
My płacimy za długi "wodnika" To może on za nasze ???
~riki@xtw.pl 18-06-2007 18:47
Firma KPZ nie ma pieniędzy na pensje dla swoich pracowników to co dopiero na KRD. Przykład Filia w Łodzi
~edyta1010@o2.pl 21-06-2007 18:17
Kolejowe Przedsiebiorstwo Związkowe http://kpzsp.xtw.pl

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Komentarze po decyzji radnych ws. muzeów

Policjanci będą szkolić księży z Dolnego Śląska

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Wystawa świeżych grzybów – tylko na naszym portalu!

Pustostan po premierze

Sonda

W Jeleniej Górze pojawiły się miejskie hulajnogi. Czy to przydatny środek lokomocji po mieście?

Oddanych
głosów
50
Tak
30%
Nie
60%
Nie wiem
10%