MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 11 lipca
im. Karoliny, Olgi

Galeryjne dylematy a zgodność z projektem

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Sobota, 19 listopada 2011, 9:02
Aktualizacja: 9:03
Autor: RED
Fot. RED
Z prośbą o ustalenie, czy Galeria Centrum przy ulicy Pijarskiej została wzniesiona zgodnie z projektem i pozwoleniem na budowę wystąpił wczoraj do Powiatowego Nadzoru Budowlanego radny Rafał Szymański z Prawa i Sprawiedliwości.

– Podczas wtorkowej sesji rady miejskiej pojawiły się pytania o wybudowaną przez firmę Ariadne sp. z o.o. galerię przy ul. Pijarskiej w Jeleniej Górze. Radni chcieli wiedzieć, czy galeria nie jest większa, niż miała być pierwotnie. Urzędnicy nie byli w stanie odpowiedzieć – tłumaczy radny Szymański. –
Dlatego wystąpiłem do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego z prośbą o ustalenie, czy nowo wybudowany obiekt jest zgodny z projektem i wydanym pozwoleniem na budowę – dodaje.

Wiadomo, że pierwotnie obiekt miał być wyższy, bo planowano w nim urządzenie nowoczesnego kina. Jednak na planowaną wysokość nie zgodził się konserwator zabytków. – Podobne sytuacje miały już miejsce wcześniej. Galeria Pasaż Grodzki wg. projektu miała być grupą kamienic ze sklepami na parterze, okazała się być jednak "wydmuszką" i to w dodatku za wysoką. Wszyscy słyszeli też o za wysokim Hotelu Gołębiewski w Karpaczu – uzupełnia radny Rafał P. Szymański.

Rajca dodaje, że nie można budować galerii handlowych na siłę, bo nie tworzą nowych miejsc pracy, a przykłady obiektów jeleniogórskich potwierdzają, że nie jest to sposób na uzdrowienie lokalnej gospodarki. W Pasażu Grodzkim, rok po otwarciu, do dziś nie wynajęto wszystkich powierzchni, a otwarcie Galerii Centrum przesunięto na wiosnę. – Nie może być jednak tak, że inwestorzy budują co chcą, a miasto ma naginać się i legalizować stan istniejący – konkluduje radny Szymański.

Ogłoszenia

Czytaj również

Interaktywne centrum w budowie u strażaków

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Komentarze (38) Dodaj komentarz

~buahahah 19-11-2011 9:28
Drugi Prystrom, smutne :( PIIPI RATUJ !
~komedia 19-11-2011 9:41
panie bezradny ! Nasze miasto ginie ktoś inwestuje tu kase chce zarabiać i nam dać ofertę sklepów jakie już dawno są w normalnych miastach do których ciągle masowo musimy emigrować po zakupy a tu co jak zwykle ktoś kopie !!! czy ty koleżko mało dostałeś a może cię pomineli w gościach na otwarcie z darmowym pączkiem i herbatą hahahahahaha
~ 19-11-2011 10:33
Wiadomym jest,iż wiele osób nie pochwala nowo powstających galerii handlowych.Głos ludu pod każdą informacją, dotyczącą tej inwestycji jest raczej na -nie.Jest więc spora publika do poparcia wątpliwości.Metody socjotechniczne często pomagają w realizacji własnych ambicji partyjnych.Może i ta galeria nie jest najszczęśliwszą inwestycją w tym mieście ale zamiast rozpierduchy stoi całkiem znośny budynek.Nawet 20 osób zatrudnionych w tej galerii ,to kilkadziesiąt członków rodzin mających dodatkowy dochód- jakikolwiek - drogi Panie Radny.
~bren 19-11-2011 10:34
Niestety, komedią nie jest tolerowanie bezprawia. Nigdy u nas nie będzie ładu, jeśli będą rzecznicy popierania łamiących i naginających prawo. Zapomina się o funkcji kontrolnej Rady Miasta. Potrzebny jest wysiłek radnych i w tej działalności. Każda rzeczowa krytyka i każde pytanie dotyczące spraw publicznych jest na wagę złota. I jeszcze jedno. Śmiem stwierdzić, iż 99 % Jeleniogórzan nie ma problemu z nabywaniem na miejscu podstawowych towarów i usług, tu na miejscu - w Jeleniej Górze.
~ 19-11-2011 10:44
Głupie gadanie, że w galeriach nie powstają nowe miejsca pracy. W małych zapyziałych sklepikach też nie powstają nowe miejsca pracy. Pracę ma właściciel i jego rodzina, ale nikt spoza rodziny. Chyba że darmowi uczniowie do OPR-u przy klientach. A mieszkańcy jadą po zakupy do Wrocławia i Legnicy, tak samo jak do kina 3D, bo konserwator nie pozwolił na kino w Jeleniej Górze. A pozwolił na pomieszanie stylów przy remoncie teatru zdrojowego. Z przodu empire, a z tyłu awangarda. Tego to już nie widział.
~ 19-11-2011 10:46
nie wynajęto wszystkich powierzchni, bo ceny nie są atrakcyjne - proste... ale to problem zarządcy, jeśli woli, by było pusto niż obniżyć ceny...
~ 19-11-2011 10:51
Celowe byłoby najpierw sprawdzić i otrzymać pełną informację z odpowiednich i odpowiedzialnych instytucji a potem dopiero poinformować-czy prawo złamano,czy tez nie.Spekulowanie w chwili obecnej przez obserwatorów,też można nazwać komedią.Prawo obowiązuje wszystkich ale zdrowy rozsądek też czasem by się przydał w przedwczesnym rozdmuchiwaniu sprawy.
~ 19-11-2011 10:53
do 19-11-2011 10:34 | ~bren | - Ma. Jest problem z normalnymi, skórzanymi butami, nie na niebotycznych obcasach do samochodu. Bo po Jeleniej trzeba chodzić w wygodnych butach, bo kostka. I z większymi rozmiarami odzieży. Nie ogromniastymi, takimi jak z Kopernika, ale takimi normalniejszymi, np.- 42, 44 i 46. Bo to popularne rozmiary. Dostępne są tylko 34, 36 i 38. Jakby w Jeleniej Górze mieszkały same modelki. I na wysokie kobiety. Bo jak coś jest szersze, to króciutkie. Na bombelka.
~kmam 19-11-2011 11:09
do 19-11-2011 10:34 | ~bren: przykro mi , ale tak właśnie jest. Od 4 miesięcy poszukuję w jeleniogórskich sklepach drobiazgu. Ale go nie sprowadzają, wolą sprowadzać standardowe rzeczy i w końcu zakup ten sfinalizuję chyba we Wrocławiu (w jakimś centrum lub galerii :)
~ 19-11-2011 11:25
(10.44)Mieszanie stylów w dzisiejszych czasach nikogo nie dziwi.W super nowoczesnym mieszkaniu nawet szafa gdańska i stara komoda znajduje swoje miejsce.To samo dotyczy mody odzieżowej.W pałacu funkcjonującym przez stulecia, też style się mieszały bo każdy następny zarządca miał własne pomysły i gust.Teatr zdrojowy jest odnowiony,śliczny i niech służy lata całe.Kino też by się przydało.Zastanawiam się tylko czy jeśli będzie(pewnie kiedyś tak) to czy faktycznie będzie oblegane?Czy znów się nie okaże,że drogo- i lepiej zostać w domu przed telewizorem.Do Wrocławia i innych miejscowości do kina 3D jeździ młodzież i ci,których stać na taki wyjazd,do galerii też.
~Bubak 19-11-2011 11:47
Nic dziwnego że Urzędnicy nie wiedzieli czy budynek jest wyższy od zatwierdzonego pozwoleniem na budowę, bo sama budowa i oddanie do użytkowania to zgodnie z kompetencjami PINB, Radny mógłby mieć chociaż tyle wiedzy na ten temat...
~jasam 19-11-2011 12:01
W środę 16 bm odbył się odbiór odbiór przez PINB. Gdyby cokolwiek było zrobione niezgodnie z projektem - czy odebrano by obiekt? Dziękujmy konserwatorowi za kino. Na szczęście jest jeszcze II etap inwestycji, być może uda się przeforsować umieszczenie kina w obiekcie od strony ul.Pijarskiej
~ 19-11-2011 12:17
do 19-11-2011 11:25 | ~ | - Nie chodzi o sprzęt w pomieszczeniach teatru, bo nie żyjemy w czasach króla Ćwieczka, ale o elewację. W środku niech będzie co chce, ale na zewnątrz powinien być zachowany styl jednolity. Jeśli chcieliście nowoczesności to trzeba było cały teatr zmienić na nowocześnie, aby było jednolicie, a nie pomieszanie stylów. Nowobogaccy budowali w latach siedemdziesiątych dziwaczne domki z wieżyczkami jak z filmów Disneya, ale czy to jest właściwe dla szacownego, zabytkowego przybytku, służącego wszystkim obywatelom?
~Bąk - 19-11-2011 12:18
A co to za radny jakiś Szymański - zabiega albo o awanturę albo o rozgłos , bo nic innego w tym mieście sie nie dokonuje - chyba w/g takiego radnego należałoby część rozebrać lub zupełnie zlikwidować a pan radny zostanie na posadzie podatnika i będzie bełkotał jakieś dyrdymały.Szymński zajmij sie smrodem , brudem w mieście,ściekami , podwórkami dymami z kominów ,bo z...hnąć może każdy turysta , tego dziadostwa jest mnóstwo na każdym kroku -tutaj wykaż pan sie operatywnością chociaż za część forsy która kasujesz a niczego pozytwcznego nie czynisz. Miasto syfem stoii i takimi Szymańskimi.
~x 19-11-2011 12:57
ja nie rozumiem całej tej zadymy : mogły być przecież zmiany w projekcie, /maja prawo być /,a poza tym jest inspektor nadzoru ,który za realizację inwestycji zgodnie z projektem odpowiada.
~gregy 19-11-2011 13:10
a ja się pytam gdzie byli rodzice...............
~adamo 19-11-2011 13:30
Pan radny obudził się witamy w rzeczywistości
~Socjalista 19-11-2011 14:04
Praca w galeriach jest tylko dla młodych i na śmieciowych umowach. Inwestują tam duże firmy z innych miast i pieniądze jeleniogórzan odpływają do Warszawy, Poznania, Wrocławia... My będziemy oblizywać się tylko przed wystawą...
~jok 19-11-2011 14:22
kolejna nadpobudliwa politycznie sierotka z parciem na media. chyba obywatelu szymański nie słuchałeś uważnie swego szefa - kaczora jarosława, który bardzo chce ulżyć przedsiębiorcom, uprościć przepisy, zmniejszyć radykalnie ilość kontroli i inspekcji... ale ty synku najwyraźniej uznałeś, że coś za cicho o tobie w mediach, no to mózgowałeś ze trzy miechy, mózgowałeś i buch, eureka - nasłać kontrolę na firmę. co za news, co za temat! a swoją drogą masz ty jakieś osiągnięcia? dom zbudowałeś? mieszkanie kupiłeś, raty spłacasz? prowadziłeś sklep? warsztat? stragan z warzywami? podjąłeś jakieś ryzyko gospodarcze? dałeś komuś pracę? czy też cała twoja pożal się boże aktywność ma charakter o...lny?
~jasam 19-11-2011 14:37
W środę 16 bm odbył się odbiór odbiór przez PINB. Gdyby cokolwiek było zrobione niezgodnie z projektem - czy odebrano by obiekt? Dziękujmy konserwatorowi za kino. Na szczęście jest jeszcze II etap inwestycji, być może uda się przeforsować umieszczenie kina w obiekcie od strony ul.Pijarskiej
~ave jA 19-11-2011 14:50
juz zawysoka galeria tak samo jak golebiewski przeszkadza
~lidzia 19-11-2011 15:17
Dlaczego w tym mieście nie da się nic zrobić! Blokuje sie wiele przedsięwzięć, a potem się narzeka że nie przybywa nowych miejsc pracy! Zrozumcie radni, że jeleniogórzanie nadal jeżdżą do sąsiednich miast, zatawiają tam pieniądze- robiąc zakupy w galeriach z prawdziwego zdarzenia
~we 19-11-2011 15:19
Szymanskiego zwolniono z hotelu w Szklarskiej czy w Karpaczu, byl nieudolnym pracownikiem wiec go wymieniono.Teraz Golab wolal zatrudnic "radzacego inaczej" niz sie szarpac z nastepna wsza w regionie, ale kompleksy u matola zostaly. Bucowi trudno zrozumiec ze w umierajacej Jeleniej inwestor jest na wage zlota wiec zasmradza swoja osoba co tylko sie da.Jeszcze kilku takich Szymanskich i z powiatu staniemy sie solectwem
~kononowicz 19-11-2011 15:26
Nioedługo dzięki takim radnym nie będzie niczego!
Piipi Jelonkowa 19-11-2011 18:40
~ TELEGRAM !!!! .. /adresat: Lasy Topolowe/ ~Treść wiad.: .. " Pasaż Grodzki - nie potrzebuje oświetlenia,bo świeci pustkami,Galeria przy Parkingu - prawie gotowa,ale otworzą w marcu bo nie ma chętnych, teraz ta - przy Dworcu PKS,gdzie wiatr będzie mógł bez przeszkód hulać ... " /Odbioraca:Jelonkowi/ ~SMUTNE ..
~Gość 19-11-2011 18:51
Choć nie należę ani do PIS ani do żadnej innej partii to w zupełności popieram p.Szymańskiego ,nie może tak być że tym co budują markety czy Hotele jak ten gniot Gołębiewski w Karpaczu i te Galerie nikomu nie potrzebne wolno wszystko ,a nam szarym mieszkańcom nawet garażu postawić nie wolno tam gdzie i tak nic nie stoi od 30 lat ,prawo jak to powiedział pewien urzędas jest jednakowe dla wszystkich i tyle.
~Sir Galahad 19-11-2011 19:10
Głos ludu co do galerii jest bardzo często na tak. Sfrustrowanych wąsaczy z multinickingiem, którzy tu siedzą non stop na Jelonce i nic im się nie podoba.
~Dorian 19-11-2011 20:10
Może doradca Prezydenta od Facebooka jest też doradcą od komentarzy na Jelonce ;) A mówią, że w Jeleniej nie ma fajnej roboty za niezłą kasę...
~jelinek 19-11-2011 20:12
Nadal w Jeleniej Górze buduje się markety przypominające baraki. Brać przykład jak budują w Czechach. Między innymi Global Market w Libercu gdzie robię zakupy w cywilizowanych warunkach. Do kina chodzę we Wrocławiu lub w Warszawie.
~thx1138 19-11-2011 21:10
dlaczego do K###Y NĘDZY nie możemy mieć gaaleryjek na miarę Wrocławia ??? Jak długo nasze miasto ma być turystyczno zabytkową pipidówą a nie prężnie rozwijającym się miastem a panowie rządzący zajęliby się na prawdę ważnymi sprawami np: przesadną dysproporcją między cenami i zarobkami
~Gość 2 20-11-2011 6:26
Do Gość z godz.18.51 !!!!!! W KOŃCU SIĘ KTOŚ ODEZWAŁ W SPRAWIE GARAŻY !!!!!!!! TO JEST SKUR......... , mafia z 3 !!!! krotnymi STAWKAMI ZA DZIERŻAWĘ GRUNTU ZA BEZUMOWNE KORZYSTANIE Z GRUNTU !!!!!!! LUDZIE POLIKWIDOWALI NA ZIEMOWITA I NIE TYLKO BRAMY GARAŻOWE BO NIE STAĆ ICH NA TAKIE ZŁODZIEJSKIE STAWKI !!!! I TERAZ SĄ TO NIBY WIATY ,CH... WIE CO I TYLE NIE PŁACĄ -d...lIZM !!!!KIEDY ci PRZY KORYCIE BĘDĄ DLA N A S !!!!!!!!!!
~ 20-11-2011 8:59
do 19-11-2011 14:04 | ~Socjalista | - pieniądze odpływaja przede wszystkim do budżetu z podatków, a nawet jesli odpływałyby do Jeleniej Góry, to ja jako mieszkaniec i klient i tak ich nie zobaczę, więc co mnie to obchodzi, skąd pochodzi sprzedawca, u którego chcę kupować? Nie rozumiesz tego? A może z ciebie taki "socjalista" jak z koziego tyłka trąba, i jesteś po prostu kapitalistycznym sklepikarzem z dawnymi komunistycznymi układami i dlatego bola ciebie te konkurencyjne galerie?
~Grzesiek 20-11-2011 10:44
Wszelkie rodzaju galerie to są miejsca wydawania pieniędzy. Ludzie zatrudnieni w galeriach mają raczej bardzo niskie zarobki. Galerie powinny być, ale powinny być też tworzone nowe miejsca pracy. Nawet jeśli te miejsca pracy są tworzone, a nie ma konkurencji pomiędzy pracodawcami (tak jak jest np. w Warszawie, Wrocławiu, czy nawet Legnicy), to ludzie pracujący u tych pracodawców zarabiają grosze na śmieciowych umowach. Kółeczko się zamyka.
~ 20-11-2011 11:12
http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:ZdrojowyTeatrAnimacjiwJeleniejGorze.JPG&filetimestamp=20091104093547 --->>>to budynek teatru ale z tyłu, ten sam budynek, co z przodu - ciekawe co na to konserwator zabytków, co nie pozwolił na kina w galeriach... //// do Grzesiek - jeśli będzie więcej galerii to i konkurencja będzie, bo będzie więcej miejsc pracy, a nie tylko miejsca pracy dla sklepikarzy ...
~Mira 21-11-2011 8:41
Spróbuj dostać pracę w Galerii jak masz 50-lat, synku. Chyba przy sprzątaniu... Miasto wam wymiera, a wy jesteście ślepi jak kury...
~ 21-11-2011 18:27
ja chcę KINO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~ 21-11-2011 20:05
We Wrocławiu w centrum budują "drapacze chmur" , Galerje trzy razy wyższe od naszej jedynej która jeszcze nie jest skończona , a w Jeleniej Górze gryzą się o metr czy o dwa , niech w końcu powstanie coś wielkiego może być wysokie tylko ze smakiem , żeby odróżniało tą dziurę od Wsi
~ 9-04-2012 18:56
JEZU OTWIERAJCIE W KOŃCU TĄ GALERIE!!!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wakacje w Złotoryi

Drzymały i Flisaków niemal gotowe

Bike Maraton 2020  

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Mały Strażak dla jednostek OSP

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
263
Tak
48%
Nie
40%
Nie wiem
12%