MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 4 sierpnia
im. Dominika, Jana

Galeria staromiejska – grają na zwłokę

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 2 października 2008, 14:44
Aktualizacja: Piątek, 3 października 2008, 21:40
Autor: TEJO/Mar
Fot. TEJO
Na dzisiejszej nadzwyczajnej sesji rady miasta nie dyskutowano nad uchwałą wprowadzającą w życie plan zagospodarowania przestrzennego śródmieścia. Głosowania też nie było: szef radnych ogłosił przerwę do wtorku.

Od uchwalenia planu zależeć ma powstanie galerii handlowej przy ulicy Jasnej. Podczas sesji po. naczelnik wydziału architektury i urbanistyki UM Magdalena Kwasiuk przedstawiła projekt planu. Wystąpiła też przedstawicielka spółki, która ma zająć się budową galerii. Poprosiła radnych, aby byli przychylni uchwale.

W imieniu inwestora na Jasnej wystąpiła Barbara Dyś, reprezentująca firmę RankMuller sp. z o.o. poprosiła radnych o nieuchwalanie planu zagospodarowania śródmieście-północ w przedstawionej radnym postaci, gdyż, jej zdaniem, spowoduje to nierówne traktowanie inwestorów. Focus-Park, który ma już prawomocne pozwolenie na budowę i którego teren został wydzielony z uchwalanego planu, będzie mógł bez przeszkód rozpocząć inwestycję. Tymczasem plan który radni mieliby uchwalić, uniemożliwiłby firmie RankMuller rozpoczęcie budowy Galerii Grodzkiej.

- Prosimy tylko, żeby inwestorzy w Jeleniej Górze byli traktowani sprawiedliwie - zakończyła wystąpienie Barbara Dyś - obecne zapisy uchwalanego planu zagospodarowania blokują naszą galerię.

Wówczas radny Jerzy Lenard z klubu Platformy Obywatelskiej poprosił o przerwę, a po jej zakończeniu – prezydent Marek Obrębalski zgłosił wniosek formalny o przerwanie obrad i ich kontynuację w nadchodzący wtorek. Hubert Papaj - mimo "cichych" protestów Lewicy i Demokratów - przyjął wniosek.

Tak oto zarówno inwestor i właściciel gruntu przy ul. Jasnej jak i mieszkańcy zainteresowani powstaniem nowego obiektu handlowego w bezpośrednim sąsiedztwie starówki, będą jeszcze musieli uzbroić się w cierpliwość.

Komu zależy na tym, aby galeria na starym mieście powstała, a kto zrobi wszystko, aby do tego nie doszło? O tym przeczytacie w poniedziałkowym wydaniu tygodnika Jelonka.com

Ogłoszenia

Czytaj również

Stalowe rumaki w Karpaczu

Siatki mają chronić karkonoskie murawy

Koleją do Karpacza i Kowar – studium gotowe

Komentarze (41) Dodaj komentarz

~kkk 2-10-2008 15:10
Zezwolenie na budowę centrum handlowego wbrew założeniom przetargu, zapisom aktu notarialnego, itp. nie jest najlepszym rozwiązaniem... ale mleko się rozlało - i mimo wszystko lepsze formalne zaklepanie tego stanu i ruszenie z robotami, niż sądzenie się z inwestorem, odzyskiwanie placu, kolejny przetarg, kolejne pozwolenia dla nowego inwestora, etc - 5 kolejnych lat tej żenującej dziury w ziemi w centrum mamy jak w banku. wizerunkowo promocji miasta obecny stan nie służy i jest odbierany jako symbol nieudolności władz, inwestorów, i generalnie -mieszkańców..... Nawet jeśli miasto zyskałoby parę milionów więcej na powtórnej sprzedaży (... to raczej czysta teoria, bo jeśli plan miejscowy faktycznie założy 'zabudowę kamieniczkową' o funkcji mieszkaniowej, to żaden inwestor nie wyłoży wielkiej kasy na mieszkaniówkę w tym miejscu), to moim zdaniem gra mająca na celu odzyskanie placu przez samorząd i powtórny przetarg niewarta świeczki.
~ja 2-10-2008 15:41
Hahaha...no i to są właśnie jeleniogorskie realia...a potem mi taki WL napisze co ja chce od radnych...no właśnie to co widać w artykule...PO PROSTU GUZIK TAM ROBICIE. Po co po raz kolejny odkładacie tą uchwałę? Co brakuje odwagi do podjęcia konkretnej decyzji? No ale jakoś mnie to nie dziwi...2 lata mijają i wielkie zero jest zrobione... Dam wam dobrą propozycję...podejmijcie uchwałę o tym, że rezygnujecie ze stanowisk...to chyba będzie wasza jedyna słuszna decyzja... Potem się dziwić czemu ludzie zwiewają z jeleniej góry...WSTYD !
~Dziura imienia Millera 2-10-2008 15:53
To nie nieudolność władz mój drogi kkk. Za tą żenującą dziurą stoi spryciarz Miller. Mleko rozlał Miller! Niech teraz zliże. Nie pleć człowieku o stratach. Uważam, że skoro przez Millera są problemy, to niech Miller zasypuje dziurę i wynosi się z Jeleniej Góry jak mu tutaj niedobrze. Z innego miasta natychmiast cwaniaka by wykopali. Są administracyjne sposoby na to, by mu tak uprzykrzyć życie, że szybko weźmie się za to, do czego się zobowiązał.
~a ja mam pomysła 2-10-2008 16:08
odebrać plac obecnemu właścicielowi i sprzedać go Focusowi. Od razu ruszy robota!
~kmam 2-10-2008 17:17
A ja pamiętam świetne słodycze sprzedawane w sklepiku ze słodyczami, umiejscowionego w ciągu wyburzonych kamieniczek przy ulicy Jasnej. Więc był możliwy handel w tym miejscu!!! Do sklepiku schodziło się po kilku schodkach, można było kupić babeczki, kolorowe zwierzątka z cukru, lizaki. Pamiętam też gręplarnię, która funkcjonowała przy Jasnej, naprzeciwko Basztowej.
~Cud 2-10-2008 17:21
Pewien fircyk bez krępacji, Cud obiecał całej nacji. Trafnie uznał: - Lud to kupi! Lud naiwny, ciemny, głupi. No i młodzież uwierzyła, Do urn śmiało podążyła. I w Irlandii i w Londynie, dali wiarę wielkiej kpinie. I ta z Wronek i z Pułtuska, Dała głos na Donka Tuska No, nareszcie jest nadzieja! Naród wybrał czarodzieja. Media wielce mu pomogły Nawet Doda piała modły, "Niezależni" dziennikarze truli coś o Polsce marzeń. Bez Kaczora, Ziobry, kleru... No, wybrali, Słońce Peru To co najpierw obiecywał, Po wyborach odwoływał. Toż to kawał hipokryty, Rude włosy, wzrok kosmity. Serki, jabłka podrożały A indeksy pospadały! Studia płatne? Oszalałeś?!!! Polskiej biedy nie widziałeś?! Gdzie te drogi, gdzie podwyżki??? Niech wam starczy uśmiech miski, Uścisk dłoni, ważna mina... Na szczęście: dziś ktoś jest, a jutro już go ni ma! : )) Olać pamięć i historię? Sprzedać się za mięsa rząd? Niech ci dziad opowie, Skąd w Warszawie tyle bomb Przyjdzie czas i nad PO sąd! Chociaż rządzą nic nie mogą, nic nie wiedzą, NIC nie zrobią! Walka z PiS-em, punkt "programu" Gratuluję superplanu! Obiecanki się skończyły, Puste hasła poznał lud No i stał się TKM cud: Czary mary mamy smród Gn
~nol._ 2-10-2008 17:31
Piipi - co sadzisz o tym temacie ???
~ 2-10-2008 17:47
Szanowna Redakcjo, Niezbyt wnikliwie śledziliście wystąpienia na nadzwyczajnej i nadzwyczajnie krótkiej sesji Rady Miejskiej . Przedmiotem obrad była proponowana przez Prezydenta zmiana Uchwały nr 197/XX/2004 z 20.04.2004 roku w sprawie przystąpienia do opracowania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dla terenu Śródmieścia w Jeleniej Górze. W dużym skrócie propozycja polega na wydzieleniu z obszaru objętego planem terenu planowanej inwestycji galerii FOCUS PARK i uchwaleniu planu zagospodarowania przestrzennego dla pozostałego terenu. To uchwalenie planowane było również na dzisiejszej sesji. Problem polega na tym ,że inwestor galerii "Pasaż grodzki" przy ul. Jasnej posiada wydaną 8 lutego 2008 roku decyzję nr11/08 o warunkach zabudowy i oczekuje na wydanie pozwolenia na budowę. Uchwalenie w/w planu , w której brak zapisu dotyczącego galerii uniemożliwi wydanie inwestorowi pozwolenia na budowę. Komisja Rozwoju Rady Miejskiej 6 maja 2008 roku wydała jednogłośnie pozytywną opinię odnośnie celowości realizacji obiektu galerii "Pasaż grodzki" i dlatego negatywnie (!!) zaopiniowała przedkładany Radzie projekt uchwały. O nieuchwalanie (!!!!) proponowanych projektów uchwał apelowała też reprezentantka inwestora tj. firmy Rank-Muller. W międzyczasie na ręce Prezydenta Miasta wpłynęła nowa propozycja dotycząca rozwiązania sporu dotyczącego wartości nieruchomości i wymaga ona poważnego rozpatrzenia . Dlatego Przewodniczący Rady zdecydował się ogłosić przerwę w obradach do wtorku 7 .09.2008. Mam nadzieję ,że sprawa znajdzie zgodny z prawem pozytywny dla wszystkich stron finał. Wiesław Tomera Przewodniczący Komisji Rozwoju RM
~ 2-10-2008 18:22
Małe sprostowanie i wyjaśnienie. W chwili obecnej studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego nie zawiera ani jednej lokalizacji obiektów wielkopowierzchniowych (w chwili jego przyjmowania nie było takich wymogów – dziś prowadzone są prace nad jego aktualizacją). Brak wydzielenia obszaru pod „Fokus-Park” spowodowałoby więc ponowne uchylenie planu zagospodarowania przestrzennego przez nadzór Wojewody (w planie nie mogą być umieszczone obiekty wielkopowierzchniowe, których nie uwzględnia studium). Dla inwestora budującego obiekt przy ul. Kilińskiego uchwalenie bądź nie planu jest bez znaczenia. Posiada on bowiem pozwolenie na budowę. Natomiast nieprawdziwe jest stwierdzenie, że inwestorzy nie są traktowani jednakowo. Grunt przy ul. Kilińskiego został zbyty pod obiekt wielkopowierzchniowy (zresztą przepisy o konieczności lokalizacji w studium obiektów wielkopowierzchniowych zostały ustanowione kilka lat później). Natomiast grunt przy ul. Jasnej został zbyty: ‘pod zabudowę zwartą kamienicami o funkcji usługowo-mieszkaniowej’ – cytat z ogłoszenia nr 8/2005 o przetargu nieograniczonym. Natomiast inwestor zamierza przy ul. Jasnej wybudować jeden obiekt, co nie za bardzo odpowiada zapisowi ‘zabudowa zwarta kamienicami’. O to właśnie toczy się spór. Co zrobić ma Prezydent: wydać pozwolenie na budowę na jeden budynek, mimo iż w przetargu i akcie notarialnym zapisano zabudowę kamienicami i narazić się na zarzut niegospodarności (w przypadku zbycia gruntu pod galerię jego cena byłaby niewątpliwie znacznie wyższa) czy też spowodować, iż wydanie pozwolenia na budowę obiektu wielkopowierzchniowego nie będzie możliwe z innego powodu (proponowane zapisy planu ograniczające powierzchnię sprzedaży do 2 tys. m2 w jednym budynku spowodowałyby, iż inwestor zmuszony byłby do wybudowania nie jednego lecz przynajmniej trzech). Należy pamiętać, iż np. Prezydent Poznania został skazany za wydanie pozwolenia na budowę inwestorowi na inny cel niż ten, który był zapisany w akcie notarialnym. Wiele osób twierdzi, że zrobiłoby tak a tak. Tylko, że konsekwencje takiego a nie innego działania mogą być bardzo poważne. Dla mówiącego lub piszącego jest to bardzo łatwe. Natomiast żadna z tych osób nie chciałaby pewnie zostać skazana prawomocnym wyrokiem sądu. Propozycja wyłączenia kolejnego fragmentu planu może być oczywiście brana pod uwagę, ale pisanie na kolanie uchwały nikomu nie służy. Nikomu nie służy również podejmowanie takich decyzji, które będą skutkowały wieloletnimi procesami sądowymi. Tak więc przerwa do wtorku, na który i tak została zwołana kolejna sesja Rady Miejskiej, pozwoli jeszcze raz przemyśleć i być może wypracować właściwe pod względem prawnym i rzeczowym stanowisko. Wszak nikomu nie zależy, aby centrum Miasta przez kilka kolejnych lat szpeciła ohydna dziura. Pozdrawiam wytrwałych. Jerzy Lenard
jgajewski 2-10-2008 19:02
Plac Kilińskiego, to już 8-letnia historia, dziura przed Ratuszem , to już trzeci rok. Aqua Park , to już nawet trudno zliczyć !!! itd.. itd ... I wy się irytujecie,że Pan RADNY LENARD poprosił o przerwę w głosowaniu nad tą dziurą ???? Przecież ona mu wcale nie przeszkadza. Podejrzewam, że nawet nie wie po co to zrobił !!! To jeden z mniej kompetentnych rajców ... z poważaniem: Józef Gajewski ....
~Rally79S. 2-10-2008 19:23
Wstyd!!! totalny wstyd! Wstydzę się za "władze" Jeleniej Góry. Po raz kolejny udowodnili swoją nieudolność i totalny brak profezjonalizmu w zażądzaniu miastem. Ludzie (radni) za co wy te pienądze (pieniądze podatników) bierzecie??? Dajcie się rozwijać Jeleniej Górze! nie "cofajcie" miasta!!! Do roboty sie prosze zabrać, a nie kłócić o pierdoły... Jeśli tak dalej będziecie "rządzić" to zapomnijcie o nasępnej kadencji...
~Sabath 2-10-2008 19:33
do ~a ja mam pomysła jestem za tym
~Ha,ha,ha...:-))) 2-10-2008 20:51
Brawo Józiu, pewnie się wstrzeliłeś w Jego wypowiedź:-) Bidok potrzebuje czasu, a o temacie sesji pewnie się dowiedział tuż przed. Nieprzygotowani przyszli. Pamiętam taki film (nie znam tytułu) gdzie kilku sędziów całą noc siedziało, żeby wydać wyrok i siedzieli spoceni, ale wydali. A może to byli pokerzyści... ci radni? Wysyp tych nieudaczników nastąpił straszny, czy to pogoda taka czy kryzys andropauzy jakiś?
~mops 2-10-2008 21:06
dlaczego ciągle widze u tym zgnuśniałym urzędzie te same twarze, to same twarze w architekturze, te samy "nie inteligentne" miny i te samy głupia argumenty na to żeby NIC nie ruszyło do przodu. Ta pani na pierwszym zdjęciu to "kłoda" na drodze do rozwoju tego miasta !!!
~Oliwer_Kubicki 2-10-2008 21:35
Witam Państwa. Dzisiejsza sesja przejdzie do historii - na moim blogu wyjaśniam dlaczego władze chciały ją zwołać w trybie nadzwyczajnym i po co to całe zamieszanie. Zapraszam na www.ok-jg.pl - zamieszczam tam też fotografie pewnych dokumentów, które mogą być ciekawe nawet dla radnych:) Oliwer Kubicki
~@jgajewski 2-10-2008 22:05
Nie podzielam Twojego zdania, uważam ża Pan Jerzy Lenard jest bardzo kompetentną i zarazem odpowiedzialną osobą. Byłoby dobrze gdyby wszyscy radni wykazywali taki profesionalizm jak on, a co do przytaczanych zaniedbałości, to mam nadzieję, że dzięki właśnie takim ludziom w końcu te miasto się rozwinie, bo na prezydentów nie ma co liczyć.
~Jerzy Lenard 2-10-2008 23:04
Pan, Panie Józefie, już próbuje robić sobie kampanię wyborczą. Jeżeli uważa mnie Pan za niekompetentnego, to proszę to udowodnić. Chamów i buraków z niektórych ugrupowań Polacy już odsunęli od władzy. Jeżeli do tych chamów i buraków chce się Pan zaliczać, ubliżając innym, to szczerze gratuluję i życzę sukcesów. Nie wiedziałem, że jest Pan nawet jasnowidzem i odczytywaczem cudzych myśli. Nie potrafi Pan tylko czytać ze zrozumieniem. Poprosiłem o przerwę w trakcie sesji (15 minutową), gdyż m.in. zgłoszona została propozycja o wyłączenie z planu zagospodarowania fragmentu terenu nim objętego. Ewentualne jego rozpatrywanie skutkowałoby koniecznością zmiany uchwały, a takich rzeczy nie robi się na kolanie. Zresztą nie tylko ta kwestia była dyskutowana. Po tej krótkiej przerwie radni wrócili na salę i co się dalej wydarzyło może Pan sobie przeczytać w artykule. Po sesji odbyło się u Przewodniczącego Rady spotkanie Przewodniczących Klubów z Prezydentem i jego Zastępcą oraz prawnikiem. Po dyskusji (czterdziestominutowej) została podjęta decyzja o zorganizowaniu spotkania roboczego radnych z Prezydentem i prawnikiem, w celu szczegółowego omówienia tematu. Problem jest na tyle skomplikowany, że kilku prawników ma twardy orzech do zgryzienia. Gdyby sprawa była prosta, nikt by się nią nie zajmował. Nazbierał się w tej sprawie już cały segregator dokumentów. Przypomnę tylko, że rozpatrywała go już m.in. Komisja Rewizyjna Rady Miejskiej oraz Komisja Rozwoju. Konsylium prawników Urzędu Miasta i Rady Miejskiej wydało swoją opinię. Jest również opinia prawna przygotowana na zlecenie inwestora. Pojawiła się, o czym wspomniał Wiesław Tomera propozycja dotycząca rozwiązania sporu w zakresie wartości nieruchomości, o której radni zostali poinformowani bezpośrednio przed sesją. Był to również jeden z ważniejszych elementów, który wpłynął na przerwę w obradach do najbliższego wtorku. Kilka dni już niczego nie zmieni a może przynieść rozwiązanie satysfakcjonujące wszystkie strony i pozwalające wyjść z impasu. Rozumiem, że Pan jest tak kompetentny, że rozwiązałby ten problem w dwie minuty. A później pewnie dwa lata za kratkami. Myślę, że Prezydent, gdyż głównie on jest w tej sprawie stroną, chętnie wysłucha Pańskich pomysłów na rozwiązanie tej sprawy. Ja, rzeczywiście, mimo chociażby kierunkowych studiów w tym zakresie, tak jak Pan nie potrafię. I może właśnie dlatego, że wiem, nie tylko zresztą ja, jakie skutki ta dziura może przynieść, jest tak duże zaangażowanie wielu osób w rozwiązanie tej sprawy. Jeżeli Pana bawi obrażanie mnie, to OK. Ale proszę nie obrażać innych radnych, Prezydenta i inwestora. Bo pomimo że mamy różne zdania na ten temat to się wzajemnie szanujemy i próbujemy znaleźć zgodne z prawem rozwiązanie. Jeżeli jestem tak niekompetentny, to dlaczego doszło do przerwania sesji, spotkania Przewodniczących Klubów z Prezydentem, ma odbyć się spotkanie robocze wszystkich radnych i dopiero potem ma być podjęta ostateczna decyzja? I wszyscy posłuchali takiego niekompetentnego radnego jakim niby wg. Pana jestem bez mrugnięcia okiem? Czyli wszyscy radni wraz z Prezydentami to skończeni durnie? do Rally795: Jeżeli potencjalny wyrok skazujący uważa Pan za pierdołę to gratuluję poczucia humoru. Z poważaniem. Jerzy Lenard
~Jerzy Lenard 2-10-2008 23:20
PS. Całkiem zapomniałem, że zarówno zbycie gruntów przy ul. Kilińskiego jak również przy ul. Jasnej miało miejsce wtedy, kiedy Pan, Panie Gajewski, jako najbardziej kompetentny radny jakiego miała Jelenia Góra, współrządził miastem. Dziś musimy te decyzje, w jakie Miasto zostało wówczas wpakowane, prostować. I nie jest to wcale takie łatwe.
~do Cud... 2-10-2008 23:54
Super napisane ,zgadzam się z tobą w 100 %.
~ 3-10-2008 8:51
oliwer kubicki w swym blogu napisał "Po wtorkowej sesji trzeba będzie zanotować nazwiska radnych, którzy wezmą odpowiedzialność za zahamowanie rozwoju Jeleniej Góry. Na wybory będzie jak znalazł." Myslę panie oliwierze, że po wtorkowej sesji trzeba będzie spisać nazwiska radnych, którzy zgodzili na budowę galerii handlowej wmiejscu, na terenie pzreznaczonym pod mieszkania. Nazwiska te należałoby przekazać prokuraturze, bo sprawa śmierdzi od momentu przetargu na ten teren, przez sporządzenie aktu notarialnego po zmiane w studium i planie.
~grenn 3-10-2008 9:19
A dlaczego nie podac nazwisk osob, ktore dopuscily do sprzedazy gruntu w centrum miasta bez waznego planu zagospodarowania przestrzennego, dlaczego nie podac nazwisk osob, ktore sporzadzily niekorzystny dla miasta akt notarialny, dlaczego nie podac nazwisk osob, ktore wydaly warunki zabudowy na galerie handlowa? Dlaczego w koncu zaden z dziennikarzy nie opisze, co dzieje sie w ratuszu za Marka Obrebalskigo jezeli chodzi o inwestycje Focus Praku, Galerii Gordzkiej, Oester Island i terenu PKS? Dlaczego nikt nawet sie nie zajaknal slowem o tym, jak kontroluje prace wydzialu zastepca prezydenta Łuzniak? A bardzo ciekawe rzeczy sie dzieja, oj bardzo...
bryŻid bardot 3-10-2008 10:09
Ręce opadają Panie Lenard, Panu nie trzeba udowadniać niekompetencji, pan sam ją tutaj obnażasz w całości. Z tymi chamami i burakami też pan sobie w piętę strzelasz. Ludzie nie wybierają (jak widać, słychać i czuć) inteligentów tylko etykietki. Zgodnie z ruchem zegara w następnej kadencji sam pan do nich będziesz należał. Zwłaszcza po tym słowotoku niekompetencji. Chyba, że awansujesz w hierarchii partii lub zmienisz szyld na będący aktualnie na topie, czyli „chamów do odroczenia”. Inwektywy ukryte i jawne sypia się z Pana rękawa, aż żal czytać. Pan Gajewski też nie był wolny od błędów i stronniczości w poprzednich kadencjach, ale nie można mu odmówić ambicji w walce o swoją dzielnicę, ale czyż nie po to zostaje się radnym? W poprzednich kadencjach też dochodziło do „przestojów”, ale to nie z powodu skomplikowania materii tylko z powodów czysto prozaicznych. Chamstwa i burakowatości. Rozbieżności interesów. Interesów partykularnych poszczególnych ugrupowań i osobistych, bossów partyjnych. A co ja z tego będę miał? Co do tematu wiodącego, to koncepcje, co, gdzie, kiedy w tym mieście ma powstać, już dawno powinny być znane i do nich „w pięć minut” można dopasować szczegółowe plany. „Cały sztab prawników ma orzech do zgryzienia...”. „Nazbierał się cały segregator dokumentów...”. „Sprawa nie jest prosta...”. Ło Boże! Dobrze, że nie rozstrzygacie byle procesu rozwodowego, bo byśmy musieli Was wybrać akonto na cztery kadencje z góry. To nad czym dywagowały te komisje Rewizyjna i Rozwoju z jakimś konsylium, że musicie o przerwy w obradach teraz prosić? A nie zapłacić tym „członkom” za jałową pracę i tak do skutku! Stawiam dukaty przeciwko orzechom, że na wtorkową sesję nie będzie wszystko przygotowane na cacy. To Pan obrażasz ludzi na zasadzie odwrócenia wektorów. Kto pierwszy wystrzeli z armaty ten lepszy? Wasz pluralizm i kompetencja bokiem już ludziom wychodzi. Dobrze, że sesja Rady Miejskiej przeniosła się na forum Jelonki, bo przynajmniej ludzie widzą jak się zapętlacie. Nieźle niektórzy „politycy” muszą się czerwienić czytając te Wasze głupoty. Przy okazji kabaret za darmo ludzie mają. Tezę – „Czyli wszyscy radni wraz z Prezydentami to skończeni durnie?” obronił Pan w 100%. I nie strasz Pan Prezydenta więzieniem, bo się ludzie rozpłaczą. Nie pójdzie on siedzieć tylko dlatego, że uwolni w jakikolwiek sposób rynek gospodarczy, powinien on iść do pierdla już teraz – właśnie dlatego, że nic nie robi. Co to za dr ekonomi od zarządzania miastem, który siedzi jak truchło i czeka, jakie decyzje podejmą urzędnicy po maturze lub prawnicy od siedmiu boleści, co załapali się na fuchy magistrackie po znajomości? Marną kampanię Pan sobie rozpoczął... I następny się przyznał do kierunkowego wykształcenia...
jgajewski 3-10-2008 11:14
Do Jerzy Lenart - no coment, no coment. Cham i burak - Józef Gajewski ....
~do bryŻid bardot | 3-10-2008 11:59
obraża pani urzędników;-) większośc skończyła nie tylko maturę, ale i studia uzupełniające na... no niech pani zgadnie gdzie?
~pytanie 3-10-2008 22:26
jgajewski podpisał sie tak cyt " Cham i burak - Józef Gajewski ...." ha ha ha A ja mam pytanie czy J Gajewski figurował na tzw Liscie Wildsteina współpracowników czy nie ?...... jesli bedzie pan startował to zobaczymy co bedzie w oświadczeniu lustracyjnym;)
~hirsch 4-10-2008 9:05
Jerzy Lenard - adwokat diabła
~ 4-10-2008 13:38
do: Hirsch. Starałem się tylko przedstawić sprawę taką jaka jest w rzeczywistości. Prywatnie, nie jestem szczególnym zwolennikiem zabudowywania centrów historycznych szpetnymi blokami czy supermarketami. Niemniej jednak, patrząc na jakość wykonywania nowoczesnych obiektów budowlanych we Wrocławiu, Legnicy czy w Poznaniu, wolę osobiście galerię usługowo-handlową od rozpadających się budynków (często zresztą nawet zabytkowych), nieużytków czy - tak jak w tym przypadku - dziury, która szpeci obrzydliwie jedno z piękniejszych w Polsce centrów miast. Tak więc, jeżeli inwestor otrzyma pozwolenie na budowę galerii, to niech ją buduje i to szybko, bo wraz z zagospodarowaniem tej działki, sąsiednie także nabiorą blasku. Byle odbyło się to w duchu poszanowania prawa przez wszystkie strony. Dotyczy to zarówno Rady Miejskiej, Prezydanta jak i Inwestora. Nie może być bowiem takiej sytuacji, iż godzimy się na złamanie prawa w imię np. szybszej zabudowy terenu. To nie ci, którzy krytycznie wypowiadają się na taki czy inny tryb załatwienia sprawy, będą ciągani po prokuraturach i sądach. Mam nadzieję, że uda się zgodnie z prawem rozwiązać ten problem i wszyscy, a przede wszystkim mieszkańcy Jeleniej Góry, będą mogli za kilkanaście miesięcy oglądać już nie dziurę, ale ładny, komponujący się z otoczeniem fragment Miasta. Czego należy chyba życzyć wszystkim, nawet tym, którzy z zasady z niczym się nie zgadzają. Jerzy Lenard
~Grendal 4-10-2008 15:56
Panie Lenard. Z Pana wypowiedzi wynika, że Pana zdaniem lepsza galeria handlowa szybko niż bardziej przemyślana zabudowa w dłuższym czasie. Czy to nie aby pogoń za glosami wyborców dla obecnej ekipy? Przykład myślenia kadencyjnego? Czy zabudowa będzie nawiązywała do stylu architektonicznego otoczenia. To co tam wybudujecie, będzie straszyło jeszcze wiele lat po Waszym odejściu. Co na to znawcy tematu: architekci, urbaniści?
~Chciałabym, a boję się... 4-10-2008 16:23
~ 4-10-2008 20:29
do Grendal. Tak jak napisałem, nie jestem zwolennikiem wprowadzania do centrum bloków i supermarketów (galeria handlowa też jest pewnego rodzaju supermarketem). Jednakże przy dzisiejszych rozwiązaniach architektonicznych ładna galeria handlowa może być nawet ozdobą (np. Galeria Dominikańska we Wrocławiu). Napisałem, że jeżeli inwestor (proszę nie używać sformułowań: to co tam wybudujecie - Rada Miejska nie jest inwestorem) otrzyma pozwolenie na budowę galerii, to jestem za tym, żeby ją wybudował jak najszybciej. Jeżeli pozwolenia nie otrzyma, to przecież żadnej budowy nie będzie. Co na to znawcy tematu? Niech się wypowiadają. Jak najbardziej. Teren jest objęty nadzorem konserwatorskim. Konserwator zabytków pozytywnie zaopiniował budowę galerii. Inwestor posiada również pozytywną decyzję o warunkach zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie galerii handlowo-usługowej. Decyzja o warunkach zabudowy wydana m.in. w oparciu o koncepcję architektoniczną i koncepcję zagospodarowania terenu przewiduje zabudowę w formie budynku z elewacjami od strony ulic Jasnej i Grodzkiej imitującymi pierzeje. Dla przechodnia zabudowa z zewnątrz będzie wyglądała tak jakby to był ciąg połączonych ze sobą kamieniczek. Jeżeli będą ładne i będą nawiązywać zarówno do zabudowy historycznej jak też otoczenia (tutaj największa rola Konserwatora Zabytków), to napewno nic nie będzie straszyło. Problem zabudowy tkwi zupełnie w innym miejscu, o którym pisałem powyżej. Jest to wyłącznie problem prawny i dotyczy interpretacji, czy zapis z przetargu "nieruchomość przeznaczona jest pod zabudowę zwartą kamienicami o funkcji usługowo-mieszkaniowej" jest tym na co inwestor chce przeznaczyć nieruchomość (jeden budynek imitujący kamienice). Nie ma to nic wspólnego z polityką czy wyborami. Decyzja o zbyciu tego terenu zapadła przecież w 2001 roku. Pozdrawiam. Jerzy Lenard
~Grendal 5-10-2008 0:28
Oczywiście, pisząc: "to co tam wybudujecie" użyłem pewnego skrótu. Kryje on jednak treść zasadniczą: Państwo, jako Radni macie wpływ na kształt miasta, w którym żyjemy w tym, kierunki jego urbanizacji. Państwa decyzje mogą zmienić miasto w sposób przyprawiający mieszkańców o mdłości jeszcze wiele lat po upływie Waszych kadencji. Powołuje się Pan na nadzór, procedury i koncepcje. Obaj wiemy, że prawo jest w tym zakresie kulawe i mieszkańcy też powinni to wiedzieć. Nagminne są przypadki sprzedaży terenów rekreacyjnych, przeprowadzanie zmian w planach i budowa obiektów wielkopowierzchniowych. Nie przeceniałbym również wpływu konserwatora: nie uchronił on, mimo (co podkreślam) starań, Karpacza przed budową Gołębiewskiego w jego obecnej, katastrofalnej formie i lokalizacji. "Zabudowa zwarta kamienicami o funkcji mieszkaniowo-usługowej" to zdecydowanie nie to samo, co jeden budynek o funkcji tylko handlowej. Rozumiem, że mieszkańcy są już zniecierpliwieni kolejną zwłoką w rozpoczęciu budowy jednak ten pośpiech nieodłącznie kojarzy mi się z "rzutem na taśmę" spowodowanym brakiem wymiernych efektów pracy obecnej ekipy z Panem Obrębalskim i Łużniakiem na czele. Wyrażam jedynie nadzieję, że ewentualne wydanie decyzji korzystnej dla inwestora nie było poprzedzone przyjęciem przez Radnych (jak to miało miejsce w Karpaczu) zaproszeń na darmowe wczasy pod hasłem "szkolenie". Łączę wyrazy szacunku za odwagę przeniesienia dyskusji na forum publiczne.
~mowa trawa... 5-10-2008 11:34
Wiadomo, że Jelenia Góra to nie Wrocław czy Paryż. Tam bez problemów wkomponowuje się nowoczesne (szklane) budowle w starą, historyczną zabudowę. Ale wiadomo też, że Jelenia Góra to nawet nie Szczecinek, Kościerzyna czy Nowa Sól. W XXI wieku na świecie buduje się drapacze chmur i wiszące mosty. U nas, buduje się obwodnicę z podporami co kilka metrów, żeby terenu pod nią nie można było już wykorzystać, a co mówić o galeriach z prawdziwego zdarzenia. Tu nie chodzi o pośpiech (8 lat), ale kolejne „przemyślenia” w tej materii są niczym innym jak dyrdymałami sabotażystów. Radny Lenard niech już da sobie spokój z usprawiedliwianiem POpaprańców, bo z logiką to nie ma nic wspólnego. Najpierw mówi, że Prezydent boi się więzienia, a potem że to nie Miasto będzie budować. Niech się inwestor boi prokuratora, którego tyle interesuje interpretacja elastycznych zapisów prawa miejscowego co księdza życie seksualne Papagejów, albo mnie zeszłoroczny śnieg. Ważne, by Marek nie wziął łapówki. Nie będzie się dobrze przez najbliższe lata w Jeleniej Górze działo, bo połowa samorządowców dopiero raczkuje, a druga połowa cierpi już na demencję. Weźcie wszyscy radni idźcie faktycznie do Bobru się utopić póki jeszcze nie zamarzł...
grzegorz_n 10-10-2008 22:14
http://www.ropoiwzk.com/gorace%20tematy/ankieta.GIF
~Luk 11-10-2008 17:39
Moim zdaniem Galeria, która miałaby powstać w najściślejszym z możliwych centrów miasta a nie "jego sąsiedztwie" może być wybudowana tylko pod warunkiem stuprocentowego odtworzenia zewnętrznego wyglądu stojących tu wcześniej kamienic. Sama budowa jest dobrą inicjatywą na poprawienie atrakcyjności tej części starego miasta.
~Do G. Niedźwieckiego 11-10-2008 23:09
Ta "ankieta", a dokładnie udzielone odpowiedzi są żenujące. Jest się czym chwalić.
~wrzuciłam lepszą 12-10-2008 11:15
są prawdziwe, faktycznie klamkę w prezia można tylko pocałować...
bryŻid bardot 12-10-2008 13:37
Ooo! Na wyspy nawet ankieta naszego Cudoka dotarła;-)
~lx 12-10-2008 15:41
Na jakie wyspy. Cudok jest już w kraju. Ostatnio na sesji rady miejskiej paradował w czapce i robił zdjęcia.
~czyżby 12-10-2008 18:48
w jarmułce prezio siedział?
bryŻid bardot 12-10-2008 20:34
Cudok wywodzi się od partii cudów
~Blanka NEAL, Chicago 14-06-2010 16:12
POLACY. Energia i zdrowie. BH.43. MOTTO: MY POLACY musimy mieć przecież dużą SIŁĘ, także fizyczną oraz KREACJĘ intelektualną jednocześnie. Informacja nt zdrowego odżywiania jest NIESTETY tak niekompletna, że przekłada się na rosnącą PLAGĘ otyłości oraz CUKRZYCY typu 2. Należy jednak zachować ROZSĄDEK i poznać realia. Czyli, pamiętajmy i zakodujmy sobie raz na zawsze, w naszej świadomości oraz pamięci, że odżywienie własnego organizmu to baza w oparciu o którą realizujemy AKTYWNOŚĆ życia. Kluczowe są zatem odkrycia polskich naukowców, stanowiące przekaz na stronie internetowej; __INSTYTUTU IRL KRAKÓW. Jest to ewenement w skali kraju i całej EUROPY. Niezwykle ważna jest też wiedza z książki; __pt_____: PORADNIK ŻYWIENIOWY człowieka w XXI wieku. Publikacja zawiera pełną klasyfikację dostępnych w handlu artykułów spożywczych, tj. __ponad 200 pozycji. Wybieramy pożywienie tzw. ZALECANE i DOZWOLONE. Wykluczamy produkty tzw. ZAKAZANE. Zaczynamy wtedy dopiero, OPANOWYWAĆ i ODCHUDZAĆ nasz organizm !! Znajdują się w niej także unikatowe tabele żywieniowe tzw. __INDEKS ŻYWIENIOWY, tj. IŻ produktu. CHLEB typu KR-IRL, stanowi aktualnie o wartości zdrowia oraz szczupłej prawidłowej sylwetce. Jest w nim ogromna energia i czystość biologiczna produktu zarazem. Obecnie mało kto, o tym w POLSCE wie. O swoje zdrowie musimy przecież zadbać sami. To wtedy je WYGRAMY !! P. S. __INDEKS ŻYWIENIOWY, a; __INDEKS GLIKEMICZNY, to dwa różne spojrzenia na realia przyrodnicze. IŻ; to identyfikacja ewolucyjnych dokonań przyrody. IG; to marketing, obłuda i biznes. Zobacz też; GLUKOZA naturalna, wg: IRL KRAKÓW. __Książka; _pt._______: PORADNIK ŻYWIENIOWY człowieka w XXI wieku. Wydanie drugie: zaktualizowane i uzupełnione. __Skrót adresu strony w Internecie_______: MAGDALIRL

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Ruszyły prace przy estakadzie

Znowu auto na chodniku

"Parkingi" (wciąż) na chodnikach

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Wybieramy Prezydenta RP

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
691
Tak
20%
Nie
76%
Nie wiem
5%