MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 12 lipca
im. Weroniki, Jana

Galeria przy ul. Kilińskiego już na 100 procent

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 22 grudnia 2008, 12:02
Aktualizacja: Wtorek, 23 grudnia 2008, 8:51
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Wątpliwości co do wybudowania oczekiwanego centrum handlowego w śródmieściu Jeleniej Góry ucina sam inwestor. – Budowa ruszy w przyszłym roku – czytamy w oficjalnym piśmie od spółki Parkridge. Będzie trwała 18 miesięcy. W obiekcie znajdzie pracę 500 osób.

Focus Mall w Jeleniej Górze będzie najnowszą inwestycją realizowaną przez firmę Parkridge Retail Poland – poinformował Paweł Krawiec, specjalista PR spółki. – Jej budowa rozpocznie się w przyszłym roku. Aktualnie deweloper prowadzi działania mające przygotować działkę do rozpoczęcia prac związanych z realizacją inwestycji.

Paweł Krawiec podkreśla, że nieruchomość, na której Parkridge planuje wybudować swoją najnowszą galerię rozrywkowo-handlową, jest terenem trudnym techniczne i obciążonym zobowiązaniami poprzednich właścicieli działki. – Od roku 2006, kiedy Parkridge nabył prawo do wieczystego użytkowania gruntu, trwają prace projektowe, na bieżąco konsultowane z władzami miasta i konserwatorem zabytków. Ponadto deweloper podjął się uregulowania ciążących na nieruchomości zobowiązaniach – czytamy w piśmie.

– Przedmiotowa nieruchomość obciążona była przez miasto wynoszącą około 1,5 miliona złotych karą, które to zobowiązanie zdecydowaliśmy się przyjąć na siebie – mówi Magdalena Książek, Dyrektor Zarządzająca w Parkridge Retail Poland. – W drodze rozmów z władzami miasta podpisaliśmy protokół uzgodnieniowy, na mocy którego, w ramach realizacji ciążącego świadczenia, Parkridge zmodernizuje całą infrastrukturę w sąsiedztwie planowanej inwestycji. Kolejne elementy modernizacji znajdują się wciąż w fazie projektowej, a koszt przedsięwzięcia będzie prawdopodobnie ponad 2 razy większy od pierwotnie zakładanego – czyli ponad 3 mln złotych.

Spółka podejmuje się, między innymi, realizacji włączenia ulicy Kilińskiego do Osiedla Robotniczego, budowy mostku nad Młynówką, rozbiórki zrujnowanych budynków komunalnych, zmodernizowania nawierzchni ul. Kilińskiego oraz Kamiennych Schodków. Unowocześniony zostanie także parking w okolicy siedziby Filii Dolnośląskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli.

– Na wielu odcinkach prace są już zaawansowane. Pewne przesunięcia czasowe powstały z powodu braku ważnego planu zagospodarowania przestrzennego oraz spowodowane zostały trudnościami technicznymi i uzgodnieniowymi - tłumaczy Jacek Schumacher, dyrektor ds. planowania i projektowania w Parkridge. Pracownicy napotykają na trudne warunki gruntowe i duże różnice wysokości, które wymuszają zastosowanie skomplikowanych i drogich rozwiązań konstrukcyjnych, takich jak np. konieczność wybudowania podziemnego parkingu czy też ścianek szczelinowych. – Do tego dochodzi konieczność wykonania bardzo długich przyłączy. Ponadto sąsiedztwo zabytkowych budynków wymagać będzie stałego ich monitorowania w czasie trwania budowy – wylicza Jacek Schumacher.

W swojej misji firma Parkridge ma wpisaną rewitalizację zarówno samych obiektów budowlanych, jak i całych obszarów miejskich. Realizowane inwestycje mają za zadanie przyczynić się do przywrócenia do centrów miast życia kulturalnego, rozrywkowego i handlowego.

– W miastach, w których powstają nasze galerie, nigdy nie poprzestajemy wyłącznie na działaniach budowlanych, technicznych związanych z realizacją projektu i tzw. umowy offsetowej. Zawsze natomiast staramy się zaraz po otwarciu galerii identyfikować z lokalną społecznością, być otwarci na sprawy i potrzeby miasta – mówi Agnieszka Drucis, Dyrektor Marketingu i PR w Parkridge.

Przedstawiciele spółki podkreślają, że miasto może na ich inwestycji skorzystać. Pracę znajdzie w Focus Mallu około 500 osób, oferta handlowa wzbogaci się o marki niewidziane w Jeleniej Górze, a magistrat będzie miał wyższe wpływy z podatków od nieruchomości oraz wyższe wpływy z podatków dochodowych.

Focus Mall w Jeleniej Górze będzie zbudowanym od podstaw, stylistycznie nawiązującym do zabytkowej zabudowy śródmieścia, ale niepozbawionym nowoczesnych, stylowych akcentów obiektem. Przestrzenna bryła galerii, będąca wyrafinowanym połączeniem kamienia, metalu i szkła została zaprojektowana w taki sposób, aby do wnętrza centrum zapewnić jak największy dostęp światła dziennego. Autorem projektu architektonicznego jest studio MOFO Architekci, z którym Parkridge współpracował przy realizacji galerii w Bydgoszczy oraz któremu powierzył również zaprojektowanie centrów w Gliwicach i Piotrkowie Trybunalskim.

W liczącej ponad 48 000m2 powierzchni użytkowej galerii otwartych zostanie około 88 sklepów różnych branż (odzieżowe, obuwnicze, sportowe, wyposażenia wnętrz, RTV/ AGD, itp.), restauracje, kawiarnie i kino, zaś na podziemnym parkingu przygotowanych zostanie blisko 300 miejsc postojowych.

Budowa galerii w Jeleniej Górze rozpocznie się w przyszłym roku. Aktualnie Parkridge Retail Poland wybrał już Project Managera inwestycji. Została nim firma Tebodin SAP-Project, która będzie odpowiedzialna za zarządzanie budową i kosztami, przygotowanie terminarza, zamówienia oraz koordynację najemców.
Przewidywany czas realizacji galerii to około 18 miesięcy, a jej koszt szacowany jest na około 40 mln Euro.

Ogłoszenia

Czytaj również

Przystań w śmieciach

Interaktywne centrum w budowie u strażaków

Niewybuch w Złotoryi

Komentarze (25) Dodaj komentarz

~kez 22-12-2008 12:20
poczekamy zobaczymy.... ciekawe kto bedzie tam kupowal jak taka bieda juz......
~BW 22-12-2008 12:42
W końcu.. ileż można czekać!
~xxx 22-12-2008 13:10
~Upominki 22-12-2008 13:44
Pierwszym klientom będą wręczane upominki lub rózgi. Wieść gminna głosi, że specjalne rózgi szykuje społeczeństwo Jeleniej Góry dla Roberta Prystroma i Józefa Pawłowskiego. Czy ktoś tego drugiego jeszcze pamięta? Podobno rózgi przejdą wcześniej próbę techniczną na tyłkach ww.
~do kez 22-12-2008 14:03
kto będzie kupował? 70% społeczeństwa ... wiesz skąd wiem? Bo widzę ile ludzi co tydzien w weekandy jeździ do Wrocławia na zakupy. A i mam pytanie. Jakie sklepy tam mają byc ;D Ktoś wie?
~mała88 22-12-2008 14:29
jaka bieda?! w mentalności społeczeństwa polskiego leży ciągłe narzekanie na brak wszystkiego! wystarczy popatrzeć ile nowych domków powstaje naokoło Jeleniej i ile mieszkań jest wykupywanych. Coraz więcej nowych samochodów na drogach... gdzie ta bieda???? na pewno jest to świetny pomysł i przyjmie się w tej mieścinie
~dokładnie 22-12-2008 17:10
kryzys idzie , bieda na co ta galeria
~joko 22-12-2008 17:11
W końcu coś się ruszyło. Żal było patrzeć na ten śmietnik w środku miasta.
~ 22-12-2008 17:40
Moi drodzy !!! Kiedy czytam art. wstępny - to mam wrażenie, iż Parkride Retail Poland, jest ustawicznym żródłem łaski !!! Co też ta firma nie zrobi dla NASZEGO MIASTA !!!! Nawet podatki zapłaci !!!!! O przebudowie ulicy, ciągów komunikacyjnych i parkingach nie wspominając . A mnie się cosik wydaje, że ONI filantropii nie uprawiają !!! Wierzcie mi, że zanim zrobili tą listę łaskawości, to dokładnie wyliczyli - ile jest w Jeleniej Górze bezdomnych. A ile tych z nowymi domkami jednorodzinnymi !!! Ile pracujacych, a ile bezrobotnych. No i jeszcze przeliczyli parę innych danych /osobowych/, które zdobywają sobie znanym spopsobem. Dołożyli do tego wartość działki /którą kupili prawie za fryko/, no i wyszło im, ŻE SIĘ OPŁACI !!!! No to łaskawie budujemy !!!!!! Oni dobrze wiedzą, że my /Kowalscy tego miasta/, pragniemy tego Fokus Parku, jak KANIA DŻDŻU. Więc i Władzunie kochane, będą tym razem za - a nawet przeciw !!! Zapyta ktoś, po co ten Gajewski o tym wszystkim pisze !!!! Odpowiem więc - Bo marzy mi się podobny Wersal w sprawie AKUA PARKU !!! No ale cóż, to pozostanie tylko w krainie marzeń. Bo jak widać, ONI /czytaj ludzie interesu/, umieją liczyć !!! I wyszło im że moczenie pupy w wodach termalnych, to żaden interes. I dlatego my sami musimy sobie ten biznes zafundować !!! Dlatego nasza kochana Władzunia, zafunduje nam to za naszych 48 milionów złotych !!!! Pozdrawiam: Józef Gajewski ....
~RS 22-12-2008 18:57
Robią źle, nie robią źle.... itd, itd, itd.... Fajnie jest, najlepiej chyba, żeby wszystko zarosło lasem, to będą biegać jelenie i jakis Bolko jeszcze raz założy Jelenia Górę...
~jelgór 22-12-2008 19:12
ja myślę że pan prezydent powinien na kolanach inwestora prosić, aby ten zaczął budować, bo jak tak dalej będzie, to na kampanię zostaną prezydentowi: aquapark, centrum sportów zimowych i 4 wieże widokowe:)
~bart 22-12-2008 21:07
może wreszcie będą normalne ceny markowego obuwia,i odzieży a przede wszystkim wybór bo to co się wyczynia w sąsiedniej galerii karkonoskiej czy panteonie to woła o pomstę...ktoś wcześniej wspomniał, że większość ludzi jeździ do wrocka albo legnicy gdzie są galerie z konkurencyjną ofertą
~do pana Gajewskiego 22-12-2008 22:06
Brawo, Panie Józefie! Absolutnie zgadzam się z Panem. Jestem przekonana, że ma Pan rację!!!!!!!
~elle 22-12-2008 22:25
mają być dwie Bershki i HM trzypiętrowy
~elle 22-12-2008 23:12
mają być dwie Bershki i HM trzypiętrowy
~szuster 22-12-2008 23:39
Hokus Pokus bedzie....
rymcycymcy 23-12-2008 0:34
Na sto procentów, to na razie płot stoi !! Biały i równy i jedyne co pewne, to to, że będzie stał póki się nie przewróci albo go ktoś nie rozbierze :)
~Patryk_ 23-12-2008 1:17
Litości! Trochę normalności poproszę. I co z tego, że Parkridge na tym zarobi?? Czasy socjalizmu się skończyły i żadna firma bez zarobku palcem nie kiwnie. Bardzo dobrze, niech zarabiają. Komu to przeszkadza? Panu Józefowi? Ważne dla mieszkańców JG nie jest to ile firma Parkridge zarobi, ale czy JG będzie mieć z tego korzyści, a moim zdaniem zdecydowanie tak... Spójrzcie na to miasto i powiedzcie, że nie potrzebujemy tu galerii. A Pan Józef skoro tęskni za bezinteresownym oddaniem polecam wizytę w kościele lub znaleźć miłość, bo to jedyny sposób na bezinteresowność.
~gość niedzielny 23-12-2008 6:32
Budowa dowolnej galerii w Jeleniej Górze nie zastopuje wyjazdów do Wrocławia - tym bardziej że nie jeździ się tam tylko na zakupy, a choćby po to by troszkę się odchamić i troszkę pooddychać innym powietrzem. Co do spółki planującej budowę... hmmm... użyję słów byłego premiera, spółkę (mężczyznę w oryg.) poznaje się po tym jak kończy... więc pożyjemy i zobaczymy co z tego będzie. Wiadomym jest jedno, że jeśli ta prywatna inwestycja wypali, zmieni się również wartość okolicznych działek na Kilińskiego i na Osiedlu Robotniczym - zmiana charakteru tej części miasta, zapewne zaowocuje kolejnymi inwestycjami, być może mieszkalnymi. Mnie tylko zastanawia jedno, skąd mieszkańcy miasta będą znajdowali kasę na wydatki w centrach handlowych, jeśli przy obecnej tendencji przemysł motoryzacyjny wyhamowuje produkcję - a mamy w okolicy kilka zakładów, które robią na ich potrzeby, "budowlanka" siada... a nowych inwestycji z innych branż na horyzoncie nie widać... no chyba, że zwiększy się ilość etatów dla pierdzistołków i darmozjadów w budżetówce i samorządach - to ruch będzie...
~Obserwator II a może już III 23-12-2008 7:54
Szkoda czytać pana Gajewskiego.UW- obiecywał.SLD- przekonywał,że to jest to. Jeszcze nie tak dawno radny, przy okazji włodarz Jagniątkowa. Ludzie, którzy widzą tylko swój interes są niebezpieczni. Dla mnie ten Pan, to już historia.Jest jednak aktywny pod nazwiskiem.Zastanawiam się czy to odwaga czy interes? A może tak do Polski XXI? Panie Sajnog, ktoś do Was puka, puka. A Wy co?
~Jel 23-12-2008 8:18
Nie tylko Wrocław i Legnica ( o zgrozo! ), ale ZIELONA GÓRA. Tam jest już Focus Park, byłam niejednokrotnie, widziałam, polecam...
~Rda dla niedzielnego gościa 23-12-2008 11:04
Drogi gościu niedzielny. Sadząc z twojej wypowiedzi poziom chamstwa u ciebie jest niebezpiecznie wysoki, dlatego rozpaczliwie szukasz ujścia dla tego niebezpiecznego dla zdrowia zjawiska. Myślę, że obniżanie u siebie poziomu chamstwa przez kontakty z wrocławianami jest dosyć złudne. Obawiam się, że ów poziom po tym kontakcie gwałtownie wzrośnie. Lekarstwem jest refleksja nad sobą w ciszy i spokoju. A spokoju szukaj spacerując po naszych pięknych górach.
~do'Rda' 23-12-2008 14:57
pospaceruj sobie sam trzymajac sie za raczki z panem R.P i M.S wszysty wiedza o kogo chodzi oni zawsze sie czegos czepiaja i blokuja
~paklum♣ ҉ 23-12-2008 19:13
do Pan Józef Gajewski: przecież Pan też był radnym. I co Pan zdziałał dla CENTRUM JELENIEJ GÓRY i POZOSTAŁYCH DZIELNIC poza SWOIM JAGNIĄTKOWEM? Krytykować innych to każdy potrafi. Jakby chcieli wybudować to w Jagniątkowie, to pewne Pan by inaczej gadał.
~! 24-12-2008 14:23
do Obserwator II a może już III. Pan Gajewski juz nawet nie puka, ale nawet ma juz obietnice jedynki w Jganiatkowie na liscie Wspolnego Miasta. Dlatego taki aktywny sie ostatni zrobil :D

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Będzie nowy przystanek kolejowy w Mysłakowicach

Oddawali krew pamięci Kresowian

Jednokierunkowo Zakosami na Śnieżkę

Redakcja przeprasza Krzysztofa Golke

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
361
Tak
47%
Nie
40%
Nie wiem
13%