MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 22 września
im. Maurycego, Tomasza

Galeria „Pod chmurką” kusi ciekawymi mapami

Wiadomości: Region
Sobota, 30 czerwca 2012, 9:20
Aktualizacja: 15:20
Autor: Angela
Fot. Organiatorzy
„Region jeleniogórski na starych mapach i planach z XIX oraz początku XX wieku” – to tytuł wystawy" Pod chmurką", która dzisiaj (30.06) o godz. 12.00 zostanie oficjalnie otwarta na Placu Piastowskim w Cieplicach. Do jej oglądania zaprasza Stowarzyszenie „Miłośnicy Cieplic”.

Obecna edycja przygotowana przy współpracy z Archiwum Państwowym w Jeleniej Górze, muzeami i osobami prywatnymi, przedstawia „Region jeleniogórski na starych mapach i planach z XIX oraz początku XX wieku”.

W 2011 roku Stowarzyszenie „Miłośnicy Cieplic” zorganizowało w Jeleniej Górze przy Placu Piastowskim ekspozycję plenerową pt.: „Pocztówki i fotografie z przełomu XIX i XX wieku”, która wyeksponowana była na wolnostojących planszach. Wystawa ta, której otwarcie miało miejsce w czerwcu, prezentowana była przez kilka miesięcy, a w tym czasie zwiedziło ją kilkanaście tysięcy osób, przeważnie kuracjuszy, turystów, a także mieszkańców Jeleniej Góry i Kotliny Jeleniogórskiej

- Ta forma, ogólnodostępnej i prostej prezentacji przyjęła się w pejzażu Cieplic, uzdrowiskowej dzielnicy Jeleniej Góry. Spełniła i spełnia swoje zadania promocji historycznej i kulturalnej najlepszych i najciekawszych walorów naszego regionu. Jej funkcja informacyjna i edukacyjna jest nie do przecenienia – piszą organizatorzy wystawy. - Dlatego też Stowarzyszenie pragnie, aby ekspozycje tego typu na stałe wpisały się do kalendarium wydarzeń jako element szeroko rozumianej promocji miasta Jelenia Góra ze szczególnym uwzględnieniem Cieplic, i jednocześnie były jednym z głównych elementów działalności Stowarzyszenia. Począwszy od bieżącego roku zamierzamy rozpocząć cykliczną i usystematyzowaną działalność wystawienniczą. Kolejne otwarcia nowych, interesujących i związanych z Jelenią Górą wystaw miałyby miejsce każdorazowo po kolejnych edycjach „Wiosny Cieplickiej” i byłyby stałymi i ważnymi elementami wkomponowanymi w krajobraz Placu Piastowskiego. W związku z tym miejsce oraz forma prezentowania wystaw (plansze na stelażach) na trakcie pomiędzy Pałacem Schaffgotschów a Parkiem Zdrojowym, począwszy od 2012 roku, stanie się „CIEPLICKĄ GALERIĄ „Pod chmurką”. Na wystawach tych chcemy zaprezentować klimat ubiegłych wieków naszej Małej Ojczyzny: krajobrazy, zabytki, a przede wszystkim życie ludzi, ich rozrywki, pracę i codzienne życie.

Organizatorzy co roku chcą eksponować w Galerii kolejne wystawy związane z regionem, szczególnie z Cieplicami i
Jelenią Górą.

Kolejne wystawy w następnych latach, które zamierzamy przygotować w tym cyklu to: „Region jeleniogórski w latach 20-tych XX wieku” (2013’), „Region jeleniogórski w latach 30-tych i 40-tych XX wieku” (2014’), (70 rocznica zakończenia II wojny światowej), „Region jeleniogórski w 2 poł. lat 40-tych i 50-tych XX wieku” (2015’), „Region jeleniogórski w latach 60-tych i 70-tych XX wieku” (2016’), „Region jeleniogórski końca XX wieku” (2017’).

- W ciągu kolejnych lat zaprezentowane zostaną ekspozycje, które ilustrować będą, choć skrótowo, ale bardzo atrakcyjnie, całe minione stulecia, przemian, rozkwitu i upadku naszego regionu. Mamy nadzieję, że sukces „Galerii Pod Chmurką” znajdzie przełożenie w unowocześnieniu i lepszym wyposażeniu np. w sprzęt multimedialny, co znacznie wzbogaci kolejne prezentacje (możliwość przedstawienia dużej ilości zdjęć, filmów, wersję dźwiękową dla osób niewidomych) – dodają organizatorzy.

Ogłoszenia

Czytaj również

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Koronawirus w Szkole Podstawowej nr 10

Nietypowy finał Ligi Rocka

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~mieszk. 30-06-2012 13:44
Szkoda, że stowarzyszenie zajmuje się bzdurkami,podczas gdy realnymi problemami Cieplic nie ma kto się zająć. A tych jest mnóstwo: Park Zdrojowy, remont Parku Norweskiego, Termy Cieplickie, fuszerki wyłażące na wyremonotwanym niedawno Placu Piastowskim, rozsypująca się również wyremontowana niedawno ul. Lubańska, zaniedbana ul. Zjednoczenia Narodowego z przyległościami przypominająca bardziej slumsy niż centrum uzdrowiska,fatalna komunikacja (coraz mniej autobusów), dziurawe drogi, zamknięta ostatnio poczta na Os. Orlim (trzeba drałować na drugi koniec miasta żeby wysłać list) i wiele innych. Te wystawy których nikt nie ogląda to są pseudodziałania mające odwrócić uwagę ludzi od faktu, że Stowarzyszenie tak naprawde nie robi nic dla poprawy warunków życia mieszkańców Cieplic.
~tamtejszy 30-06-2012 17:24
Ty ! ,,Mieszk''! Ale ty durny jesteś.Obleśny wieśnior ! Remont Parku Norweskiego? A co to stowarzyszenie to firma budowlana jest ? MPK to spółka zoo i rządzi się swoimi prawami,ekonomią . Gdzie nie ma pasazerów tam likwidują zbędne kursy.tną koszty Myślisz głąbie kapuściany ,że milośnicy miasta powinni lizać znaczki na poczcie? ,że Poczta Polska jest ich własnością? Jaki oni mają wpływ na to by punkt pocztowy był w twoim korytarzu i to na twoim piętrze?Czym ty myślisz? Penisem? Widzę działanie tej organizacji w naszym mieście i podziwiam za chęć działania.Mnie by się nie chciało robić cokolwiek za takie kretyńskie komentarze
~kesur 30-06-2012 17:32
tamtejszy nic tylko musi być ze stowarzyszenia nadepnął ci na penisa bo rzeczywiście zajmuja sie durnotami 2 zdjecia wkleili a jakie halo ta ze nie obrazaj ludzia takie ztowarzyszenie jak irada co zrobili moze ktos w skaze baj
~lidzia 30-06-2012 17:46
A już myślałam że to chodzi o galerię górską, która miałą być otwarta wiosną 2012 roku ( ktoś nawet chwalił się że 70 % powierzchni już wynajętych), tymczasem jest już lato, a galeria widmo stoi wybudowana od pażdziernika, nic tam się nie dzieje, żaden najemca nie przystosowuje powierzchni do handlu, druga galeria grodzka zamiast się rozwijać, niknie - M&S wyniósł sie w kwietniu, a na jego miejsce nic nie przybyło, choć zarządzający stwierdził, że w ciągu dwóch misięcy powstaną nowe sklepy! Co za miasto, czy nad Jelenią wisi jakaś klątwa, fatum????
~czytelnik JG 30-06-2012 21:49
tamtejszy sam myślisz penisem bo na rozum już za poźno o ile kiedykolwiek go miałes w co watpię. mieszkaniec ma racje to stowarzyszenie to całe tylko pierdu pierdu w ciepłe stołki tylko markowanie pracy nic więcej a w cieplicach brud syf i ubóstwo. to sa "miłośnicy cieplic " jak ten cały ich szef który potrafi tylko kłócić sie na forach z mieszkancami i nic więcej.
~Bury 1-07-2012 9:51
Już się PiS-ki odzywają. Euro wróć!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Sadzą las

Burza po interwencji w autobusie miejskim

ZSOiT: Drugie klasy z nauką zdalną

Projekt Kom(m)ando

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
734
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%