MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Fuszerka na Lubańskiej: asfalt do zerwania

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 29 listopada 2007, 8:11
Aktualizacja: 15:16
Autor: ROB
Fot. rylit
Mieszkańcy, którzy protestują w sprawie fatalnie ich zdaniem wykonanej modernizacji ulicy w Cieplicach, mają szansę na sukces. Władze Jeleniej Góry będą domagały się usunięcia usterek w ramach gwarancji. Na razie nie zapłacą wykonawcom.

– Drogi zostały źle wykonane. Przy Karkonoskiej, na przykład, źle osadzono studzienki – mówi zastępca prezydenta Jerzy Łużniak. Jak twierdzi, są też zastrzeżenia co do wykonania chodnika.

Chodzi o naprawę ulic Lubańskiej i Karkonoskiej. Inwestycja wykonywana jest w ramach wielkiego projektu, zakładającego remonty 13 ulic w Cieplicach i 7 w Sobieszowie. Jelenia Góra pozyskała na to zadanie pieniądze z Unii Europejskiej.

– Wstrzymałem płatności za faktury wystawione przez wykonawcę do czasu, aż zarezerwuje on środki na naprawę ewentualnych usterek – mówi Jerzy Łużniak. Jak twierdzi też, kontrakt na remonty został podpisany dośc niezręcznie przez poprzednie władze miasta. – Można było podpisać go na każdą z ulic oddzielnie, a nie na cały projekt – mówi.

– Powinny być to też kontrakty zadaniowe a nie kwotowe. Chodzi o to, że powinniśmy płacić za wykonanie konkretnych zadań, a nie np. za to, że ciężarówka wozi asfalt.
Uwagi do remontów ulic zgłaszali także jeleniogórscy radni. – Radni będą mogli wejść w skład komisji, która będzie odbierała drogi. Wystarczy, że zgłoszą się do zakładu dróg i mostów – mówi Jerzy Łużniak.

Remonty najpewniej zostaną skończone dopiero wiosną przyszłego roku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Ważna informacja dla klientów ECO  

Cieplice nie chcą Jeleniej Góry?

Rozrywki tu nie będzie, powstanie market

Komentarze (33) Dodaj komentarz

~..... 29-11-2007 8:58
co robili inspektorzy nadzoru inwestora czyli miasta. Kto potwierdzał wykonanie dotychczas wykonanych robót! Ile zapłacono a ile pozostało wg ostatniej faktury?
~misio 29-11-2007 8:59
Tak to jest jak się ciągle z naiwnością wybiera najtańszą ofertę na przetargu. Może w końcu do decydentów dotrze, że to, co najtańsze wcale nie jest najlepsze!!!
~xxx 29-11-2007 9:51
odpowiedzialni ze strony miasta za nadzór nad tą inwestycją do więzienia
~lesniczy 29-11-2007 9:51
Misiu prawo nakazuje wybor najtanszej oferty a tutaj do przetargu staneły tylko 2 firmy wiec wracaj do lasu bo sie nie znasz
Dominik 29-11-2007 9:52
Przeciez caly ten remont, tych kilkunastu ulic to jest jeden wielki skandal !!! jesli miasto nie bedzie domagac sie wymiany calej nawierzchni na niektorych ulicach tak jak to jest na lubanskiej, to bedzie sie to chyba nadawac do prokuratury...proponuje aby redakcja zainteresowala sie takze np. ul. Karkonoska w strone Jagniatkowa...
~do lesniczego 29-11-2007 10:07
Prawo nakazuje wybór oferty najkorzystniejszej, a kryteria wyboru ustala zamawiający czyli inwestor!!!!
~tubylec 29-11-2007 10:14
Widzę, że tylko Lubańska ma swoich obrońców. Ale tak naprawdę cały ten "remont" ulic jest wykonany po partacku i ktoś odbiera te prace i płaci faktury. Około pół roku temu opisywałem ten stan rzeczy w komentarzach na Jelonce. Kto odebrał i pracę i zapłacił za remont ul. Sobieszowskiej? Po "remoncie" jeździ się tu jak po kartoflisku. Pełno nierówności przykrytych świeżą warstwą asfaltu. Ale jakby tego było mało w wyniku "remontu powstało pełno garbów, pagórków i zapadlisk. Teraz już nikt nie ma wątpliwości , że jedzie ulicą w górskiej miejscowości. Najgorsze pagórki są na skrzyżowaniach Sobieszowskiej z Lubańską (na pasie w kierunku Sobieszowa) oraz przy wylocie drogi do Wojcieszyc. No ale tak to jest, jeżeli płaci się nieswoimi pieniędzmi. Jak wiadomo remont jeleniogórskich ulic w znacznej mierze finansuje Unia Europejska z funduszy strukturalnych, a zasady sa takie, ze miasto otrzymuje unijne fundusze po zakończueniu i odebraniu prac. Stad prosty wniosek, ze nikomu nie zależy aby prace były zrobione dobrze. Grunt aby były wogóle zrobione i zapłacone wówczas dopiero wpłyna fundusze unijne do miejskiej kasy. Tak obraca się nieswoimi - publicznymi pieniędzmi. A jak na wiosnę w nowej nawierzchni powstana dziury i zapadliska to sie wystąpi do UE o nowe fundusze. A może właściwe organy kontrolne miejskie i nadrzędzne zajęłłyby jakieś stanowisko w tej sprawie. A może Prokuratura z urzędu zajęłaby sie tą sprawą. Przecież tam gdzie chodzi o finanse publiczne nie trzeba składac wniosku o ściganie. Postępowanie prowadzi się z urzędu. A może by tak powołać jakąś społeczna grupę, która zajmie sie ta sprawą, bo te stowarzyszenia dotychczas istniejące juz się dostały do koryta(czytaj: Rady Miejskiej Jeleniej Góry) i teraz zajmują się przepychankami o stanowiska a sprawy miasta mają w ... . Jeżeli są chętne osoby do pracy na rzecz naszej społeczności lokalnej - czekam na tym forum.
~wyborca 29-11-2007 11:11
Czy wobec następnego,tak powaznego "jaja" władze Jeleniej Góry podadzą się do dymisji i pozwolą innym sprawnie zarządzać zgodnie z prawami ekonomii, wykładanymi na Akademii Ekonomicznej ?
~EBe 29-11-2007 11:16
Tubylec ma rację. Partactwo goni partactwo. To jakaś paranoja. że nikt w tym mieście, nie potrafi skutecznie zająć się tym problemem. Ja chciałbym spytać, gdzie jest Stowarzyszenie Miłośników Cieplic, które rzekomo istnieje po to, aby dbać o piękno tej dzielnicy, Pytam też, gdzie jest twór o nazwie WSPólne Miasto z Panem Sajnogiem, Prystromem i innymi pseudodziałaczami, którzy poza opluwaniem każdzej władzy nie robią nic. Przykład remontu dróg w Jeleniej Górze, robiony po partacku i bez nadzoru, za nasze i unijne pieniądze jest dowodem, że tak władza piastująca Urząd, jak i ta będąca w opozyji martwi się tylko o swoje , szeroko pojęte interesy, Sprawy miasta i jego mieszkańców są w najlepszym przypadku na drugim planie. Z wyrazami ubolewania: EBE
~RLR 29-11-2007 11:20
ciekawe co by bylo gdyby lokalni aktywisci i dziennikarze tej prawy nie rozdmuchali. pewnie wszystko cacy, a po uplywie gwarancji nowy kontrakt na remont za kolejne miliony - tak sie robi biznes, uczcie sie ciemny ludu! ale zadano tu niezwykle wazne pytanie: kto do tej pory przyjmowal wykonanie poszczegolnych robot i wystawial na tej podstawie faktury??? moze pan Papaj nam odpowie, wszak lubi pisac i publikowac opasle wywody??? no to panie Papaj do pana pytanko, masz pan odwage? to czekam na odpowiedz
~Sobieszowiania. 29-11-2007 11:27
Nie tylko Lubańska ma swoich obrońców ,ulica Karkonoska też, my już od lipca walczymy z wykonawcą i urzędem.Kazano nam czekać ,aż do odbioru Przedstawiciele Karkonoskiej ,też cierpliwie czekają na ten odbiór i z naszej strony obiecujemy ,że jeśli droga nie będzie zrobiona jak należy to przedstawiciel społeczności na pewno , nie podpisze odbioru .A jeśli to nic nie da ,też skierujemy sprawę do prokuratora.!!!
~John 29-11-2007 11:41
Proponuje miastu zwrócić uwagę na remont ulicy Karkonoskiej, wykonawca już kuje nowy aswalt.
Dominik 29-11-2007 11:53
Jezeli chodzi o sprawe remontu ulic w naszym miescie, to jestem jak najbardziej za powolaniem jakiejs grupy, ktora by sie tym zajela, bo jak widac urzednicy nic sobie z tego nie robia...jakby cos to jestem do dyspozycji.
~zed 29-11-2007 11:56
przyjrzeć należałoby się, dlaczego wybrano tą firmę, dlaczego firma w naszym mieście utworzyła swoją siedzibę lub oddział i dlaczego mówi się, że firma ta ma budować południową obwodnicę...
~j23 29-11-2007 12:22
tez skladam podpis pod powyzszym i chetnie pomoge :)
marl 29-11-2007 12:36
Bardzo dobry pomysł z tą grupą społeczną, potem jeszcze tylko dać im uprawnienia, pałki i kaski i niech rozliczają urzędników. Duch ORMO zawsze żywy. Emeryci z tej instytucji przydadzą się do szkoleń.
~Urzędnik 29-11-2007 12:39
Panowie Prezydencji!Dziękujemy,już wystarczy! Zarządzanie Miastem to nie wygłaszanie pieknych tyrad na sesjach Rady Miejskiej,czy pseudouczonych teorii na posiedzeniach Komisji Gospodarki Komunalnej,za które nikt nie bierze odpowiedzialności.Miasto,to żywy organizm,gdzie każde niedopatrzenie,a tym bardziej osobistego nadzoru,tzw. nadzoru nad nadzorem,powoduje niepowetowane skutki,takie jak na ul.Lubańskiej.
~Łowca byków 29-11-2007 12:58
"Dopiero na wiosnę uda się zakończyć wszystkie prace na tym pechowym dla ekip drogowych trakcie. Jak podało Polskie Radio Wrocław wykonawca ma z nią sporo problemów..." Z nią ma sporo kłopotów, tzn. z wiosną tak?
~kml 29-11-2007 13:13
tanio nie zawsze znaczy dobrze... Niech zyja Kółka Rolnicze Siedlęcin. Nieprzekonanych zapraszam na ulice Elsnera którą zfuszerowali pare lat temu. Efekty widac dzis jak na dloni!
~TZE 29-11-2007 13:49
Kiedy w końcu firma Pol-Aqu uzupełnia pokrywę studzienki telekomunikacyjnej, przy przedszkolu w Cieplicach ul. Fabryczna, przy moście na ul.Cieplickiej. Pokrywę widziałem jak zniszczyła kopara tej firmy. Tam chodzą dzieci i nie daj Boże dziecko wpadnie do studzienki i zrobi sobie krzywdę. Ogromne gwizdy dla Pani Dyrektor przedszkola, niech zadba o bezpieczeństwo maluchów. Remontowana ulica Podgórzyńska już teraz się zapada, asfalt połamany, wystarczy sprawdzić jakość wykonanych prac po opadach deszczu. Nawet nie wspomnę o chodnikach. Poziom techniczny wykonawcy - żenujący. Gdzie jest inspektor nadzoru tej inwestycji ?
~M...... 29-11-2007 14:28
Widział ktoś dzisiaj tj 29.11.07r.jak pracownik firmy????sieje trawę obok chodników na ul.Sobieszowskiej,czyżby zmieniał się klimat .Cały remont ul.Lubańskiej układanie chodników na ul.Sobieszowskiej to jest więcej niż skandal, to brak poszanowania pieniędzy "lekko przyszło lekko poszło"
~do pana Dominika 29-11-2007 14:47
Grupa już jest np ul.Karkonoskiej i działa od lipca.Jakby pan chciał do nas dołączyć to prosimy ,spotykamy się w drugi wtorek każdego miesiąca w Muflonie w Sobieszowie, razem z grupą sympatyków Sobieszowa -jakby pan uczestniczył w tych zebraniach to dowiedziałby się pan ,że w sprawie ulicy Karkonoskiej i ulic w Jagniątkowie była rozmowa i z radnymi,prezydentem,były wizje lokalne.Inwestor został powiadomiony o naszych uwagach.I jak będzie odbiór ulicy nasz przedstawiciel będzie uczestniczył w tym odbiorze-jeśli ulica nie będzie dobrze wykonana,na pewno nie podpisze odbioru!!!/.Choć na marginesie do tej pory, a mamy już listopad wiele rzeczy jest niezrobionych tak jak trzeba i myślę ,że bez poprawek się nie obejdzie/Myśmy zgłaszali te uwagi po to, aby nie musiało dość do tych poprawek - widocznie nikt tym się nie przejmował.!!! Jak sytuacja się nie poprawi, też myślimy o zgłoszeniu tej sprawy do prokuratury. Na dziś -tylko możemy pochwalić -to ,że zostały zamontowane ochronne barierki metalowe .
Dominik 29-11-2007 16:08
to w takim razie w grudniu postaram sie przyjsc na spotkanie do Muflonu...a co do remontu...to dzisiaj rozkopali Sobieszowska, aby wstawic 2 studzienki !!!! to juz naprawde jest kpina !!!
Sovelias 29-11-2007 17:48
Śmiech na sali. Nie rozumiem tylko jednego - czy za pierwszym razem nie można było zrobić wszystkiego tak jak się należy?
~Teo 29-11-2007 18:07
Proponuję te wszystkie remonty ulic zatrzymać.!!!Bo w tej chwili, prowadzenie tych prac nie ma sensu .Szkoda pieniędzy i ciężkiej pracy ludzi pracujących w warunkach zimowych,ponadto są przymrozki i struktura ziemi jest nie odpowiednia ,żeby układać kostkę chodnikową.Panie Prezydencje ,wstrzymaj pan te roboty jeśli do tej pory ,nikt nie zadbał o odpowiednie nadzorowanie tych prac,to niech odbiór tych robót będzie w takich warunkach ,aby można wykazać niedoróbki..A nie na koniec grudnia ,gdy śnieg pokryje wszystko.Chyba ,że oto wam chodzi ?!
~Danka 29-11-2007 19:48
Nie tylko Lubańska czy Karkonoska! Remont wszystkich 13 ulic to fuszerka pierwszej klasy! Projekt i wykonanie robione na kolanie. Urzędnicy w Jeleniej Górze są zajęci pilnowaniem swoich stołków, a radni podnoszeniem diet i szukaniem możliwości robienia prywatnych interesów, uczestnictwem w radach nadzorczych spółek samorządowych. Tylko po to dają się wybrać. A Stowarzyszenie Miłośników Cieplic pewnie się ślizga na najnowszym niewypale w Parku Zdrojowym.
~Tom 29-11-2007 20:52
no i tak samo będzie z estakadą na zabobrzu już dziś widać stojącą wodę w zatoczce autobusowej zapadnięte studzienki i wiele więcej usterek, a ciekawe kto zadecydował żeby najpierw położyć asfelt a następnie robić łączenie dylatacyjne zamiast zrobić to przed połóżeniem asfaltu i uskok zredukować do zera, a za rok na łączeniach pojawią się dziury a po tym czasie winnych już nie będzie.
~Tomany 29-11-2007 20:58
Lodowisko fuszera,Lubańska fuszera ,oczyszczalnia fuszera !Ludzie w tym kraju nikt i nic nie umie zrobić !!!
~Zbigniew Leszek 29-11-2007 23:17
Śmieszą mnie te wasze ,,WYPOCINY,, - tylko na tyle WAS stać - mam szacunek tylko do mieszańców ul.Karkonoskiej bo potrafili sie zmobilizować i walczyć. Reszta mieszkańców uważa, że tylko na stronie jelonki mogą popłakać i coś wskórają. Ja jestem mieszkańcem Zabobrza i tak naprawdę to nie powinno mnie to obchodzić - jak prosiłem o wsparcie mojego protestu w sprawie ul.Sobieszowskiej w maju tego roku, to przyjechało >>protestować
~poszkodowani 29-11-2007 23:20
robili nawierzchnie Cieplickiej ale o bocznej drodze zapomnieli gdzie skałdowano w 2002 rok cała stara nawierzchnię do ulicy Pułaskiego . Ciezki sprzęt zrobił takie dziury ,że mozna wpasc .
~Zbigniew Leszek 29-11-2007 23:28
Do TEJO nie wiem dlaczego, ale informacje wysyłane nie docierają do was w całości - to druga część Mojego komentarza czterech rowerzystów w tym moja mama, a reszt głowy pochowali w piasek, ale teraz to BOHATEROWIE. BANIALUKI wypisują i nawet nie mają odwagi podpisać sie nazwiskiem. Prosiłem osoby chętne do uczestniczenia w konsultacjach w sprawie wytyczanie i budowy ścieżek rowerowych - to ile osób sie zgłosiło? Przestańcie PŁAKAĆ, a weźcie sie do ROBOTY to jest przecież JELENIA GÓRA - moje - twoje - nasze MIASTO. Z kolarskim pozdrowieniem Zbigniew Leszek. A powiem wam prywatnie- tego co piszecie to nikt poza nami nie czyta.
~tomy@ansibl.com 30-11-2007 1:24
Szukam kontaktu z grupą "Sobieszowską", przygotowuję własną dokumentację FUSZERKI remontu ulicy Karkonoskiej. Ponieważ nikt nie ma ochoty na zgłoszenie tej sprawy do prokuratury to zrobię to chyba samodzielnie. Dokumentacja będzie do wglądu ok. niedzieli. Jelonkę.com poinformuję gdy zostanie wystawiona na serwerze. Do prokuratury można JUŻ zgłosić zagrożenie katastrofą, które jest w okolicy byłej Fabryki Mebli. Winę ponosi FIRMA REMONTOWA która zamiast REMONTOWAĆ mur na urwisku/osuwisku, dołożyła 50 ton asfaltu i kolejne kilkanaście ton kamiennego muru ... co POGORSZYŁO stan techniczny tego ledwie stojącego muru. - www.ansibl.com -
~michal 13-12-2007 1:22
to SAMO fuszerke zrobili przy ulicy jagiellońskiej nie wiem kto odebrał takie coś i czy jest odebrane niech ktos sie tym zajmie mogli przy ujlicy jagiellońskiej najpierw zrobić te korektory a nie dopiero za 2 lata bedą robić ale to jest juz tak jak sie nie odpowiednie firmy biorą za takie cos na jagielonskiej ludzie sie potykają o bruk wystaje chodniki wyglądają jak jedna wielka fala wezcie z tym cos zrubcie

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Paczki od Mikołajów z powiatu

Nowe drogi w Janowicach Wielkich

Rok niespełnionych obietnic

Karpacz rezygnuje z fajerwerków

Na Kilińskiego bezpieczniej

Sonda

Czy coraz więcej przepowiedni o zbliżającym się końcu świata należy traktować poważnie?

Oddanych
głosów
867
Tak
22%
Nie
70%
Nie wiem
8%