MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 15 sierpnia
im. Marii, Napoleona

Fundusze unijne – tracona szansa na rozwój

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 28 kwietnia 2009, 7:43
Aktualizacja: Środa, 29 kwietnia 2009, 7:41
Autor: Angela
Fot. ......
Najważniejsze twarze Prawa i Sprawiedliwości z Marzeną Machałek i Adamem Lipińskim na czele debatowały wczoraj w hotelu Mercure o zaprzepaszczonych możliwościach pozyskiwania funduszy unijnych oraz perspektywach rozwoju ziemi jeleniogórskiej w aspekcie wykorzystania tych środków. Ich goście mówili też o przyczynach i skutkach, a także planie naprawy tej sytuacji.

Fundusze Unijne – wykorzystane szanse czy zawiedzione nadzieje? – na tak postawione pytanie próbowali dzisiaj odpowiedzieć organizatorzy konferencji i ich goście: profesor Ryszard Legutko, minister oświaty w rządzie Jarosława Kaczyńskiego i do niedawna sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, posłanka Izabela Kloc, były senator i kandydat ziemi jeleniogórskiej do Europarlamentu Rafał Ślusarz, radny jeleniogórski Ireneusz Łojek oraz posłanka Grażyna Gęsicka i poseł Krzysztof Jurgiel którzy na konferencję się spóźnili, bo odwołano ich ranny samolot. W wydarzeniu uczestniczyli też samorządowcy, przedstawiciele instytucji państwowych, członkowie organizacji pozarządowych oraz indywidualni mieszkańcy.

– To interesująca konferencja, bo – jak sam jej tytuł brzmi – będziemy mówić o rozwoju ziemi jeleniogórskiej w aspekcie pozyskiwania środków unijnych i zastanawiać się czy lata naszej akcesji i możliwości pozyskiwania tych środków, to lata stracone czy wykorzystana szansa. A jeśli nie do końca wykorzystana szansa, to co zrobić, żeby to lepiej wykorzystać – mówiła przed spotkaniem posłanka Marzena Machałek.

W konferencji oprócz ekspertów weźmie udział około stu osób. Poza gośćmi, którzy do nas przybyli zaprosiliśmy również prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, który niestety nie mógł do nas przybyć, ale wysłał nam bardzo ciepły list. Moim zdaniem jest to wysokiego szczebla konferencja z bardzo dobrymi specjalistami.

– Przypomnę banalną prawdę, że od tego na ile Polska będzie skutecznie realizować nasze projekty unijne, na tyle będzie wzrastał poziom dobrobytu narodu i poziom produktu krajowego brutto – mówił poseł Adam Lipiński na wstępnej konferencji prasowej. – Szczególnie jest to ważne w okresie kryzysu gospodarczego. O szczegółach będziemy mówić na konferencji

– W odniesieniu do ziemi jeleniogórskiej środki unijne miały służyć popchnięciu infrastruktury jeleniogórskiej i miały ściśle połączyć się z całym procesem gospodarczym – mówił prof. Ryszard Legutko. – Te efekty są mocno rozczarowujące, co przyznają sami mieszkańcy regionu i nie tylko oni. Kiedy mówiłem mojemu przyjacielowi, że jadę do Jeleniej Góry, usłyszałem od niego, że to jest piękne miejsce, ale trudno do niego dojechać zarówno samochodem, jak i pociągiem. I samolotem, jak się okazuje też – zażartował. Jest to namacalny przykład na to, że problem jest i jak najszybciej powinien być rozwiązany.

Posłanka Kloc podkreślała, że w pozyskiwaniu funduszy unijnych Dolny Śląsk jest szarym końcu w skuteczności sięgania po te środki. – Całe województwo dolnośląskie dostało do wykorzystania z Regionalnego Programu Operacyjnego do wykorzystania 5 miliardów złotych, z czego 2 kwietnia było wykorzystanych zaledwie osiem milionów czyli piętnaście setnych procenta – mówiła posłanka.

Przy średniej krajowej dla regionalnych programów operacyjnych, województwo dolnośląskiej miało 31 setnych procenta czyli bardzo mocno poniżej średniej. Przy tej okazji trzeba zadać pytanie, dlaczego tak jest i co się dzieje. Moim zdaniem problem tkwi w ludziach i ich kompetencjach, bo wytyczne dla wszystkich są takie same. Winne są kadry i brak umiejętności zarządzania oraz koordynacji, ale też pewna polityka rozwoju.

W dalszej części wszyscy uczestnicy wysłuchali dyskusji panelowej, w której uczestniczyli prof. Legutko, Grażyna Gęsicka, poseł Krzysztof Jurgiel, posłanka Izabela Kloc oraz Ireneusz Łojek. Na konferencję zgodnie z przewidywaniami organizatorów, przybyło wielu słuchaczy, którzy wypełnili salę po brzegi. Na koniec konferencji po wystąpieniach zaproszonych gości głos mogli zabrać chętni z sali.

Ogłoszenia

Czytaj również

Referendum coraz bliżej

Zatrzymany za narkotyki

Nowi członkowie LGD

Komentarze (35) Dodaj komentarz

~do urzędasów 28-04-2009 8:17
Ludzie!!!!!!!!! Od ilu lat się mówi o ogromnych pieniądzach do wzięcia ?? Czy nikt nie ponosi żadnej odpowiedzialności za to,że marnuje się szansa na rozwój regionu ?? Właściwie to już się zmarnowała. Zamiast przyczepiać się do kropek i przecinków i we wnioskach zacznijcie w końcu podchodzić trochę bardziej życiowo do problemu. Mam przykład złożonego wniosku ponad rok temu na własnym podwórku i odpowiedzi od komórki przyznającej środku unijne od tamtej pory nie ma. Przecież ktoś personalnie za to odpowiada i dopóki tych ludzi nie zacznie się rozliczać z pracy tak to będzie wyglądać. Chory kraj w każdym aspekcie funkcjonowania i tyle.
~do JAŁAKO 28-04-2009 8:32
Dlaczego Pan Prezes Uzdrowiska nie był na tym spotkaniu ?
~Papaja 28-04-2009 8:44
Dziękujemy włodarzom JG za tak szybkie wybudowanie basenów termalnych....za unijne fundusze.
~PiStypa 28-04-2009 9:04
PiS zaprosiło przedstawicieli PUP, Szpitala Wojewódzkiego itd., a potem zbierali kartki z siedzeń nieobecnych gości. Wielu ma już dosyć "Kurskowego pijaru" .Posłanka Gęsicka przedstawiała statystyki "zatrwarzającej" indolencji obecnego rządu w stosunku do lat poprzednich apelując do zebranych gości, aby nie dawali się nabrać na manipulacje medialne... Nie damy się! Myślałby kto, że "jedyni sprawiedliwi" byliby lepsi;-) Sami stworzyli ustrój partiokratyczny, szczelnie zamykając się z lokalnymi nieudacznikami w wąskiej kanapie, a później mają pretensje do garbatego, że ma proste dzieci. To była zwykła żenująca PiStypa!
~Łowca byków 28-04-2009 9:07
Patrzę z zazdrością na rozwój gminy Jeżów Sudecki pod względem budownictwa jednorodzinnego. Jak tak dalej pójdzie to niedługo Jelenią Górę trzeba będzie przyłączyć do Jeżowa. Liczebność mieszkańców wzrasta, wzrastają w związku z tym też przychody z podatków, a u nas w Jeleniej brak ruchów dla budownictwa indywidualnego, ciągła walka z urzędami o warunki zabudowy i umyślne przeciąganie do maksimum procedur związanych z wydaniem pozwolenia na budowę. Nic tylko usiąść i płakać nad tą betonową mentalnością urzędników. Tylko wprowadzenie odpowiedzialności indywidualnej za wydane decyzje zmieniłyby te nawyki i przede wszystkim oczyściłby urzędy z nierobów i pacykarzy.
~ojciec inkasent 28-04-2009 9:15
oddajcie wszystkie fundusze na radyjo drodzy wyznawcy pisu
~ruda baśka 28-04-2009 9:32
Konferencja była bardzo ciekawa, szkoda tylko, że miejscowi urzędnicy, politycy, oraz inni zaproszeni mają losy regionu i jeleniej Góry w d.....
~paradise 28-04-2009 9:34
Wiadomo czerwona kotlina, postęp, patriotyzm i demokracja przebija się tutaj bardzo ciężko.
~PiStypa 28-04-2009 10:22
zatrważającej - oczywiście miało być;-)
~olo 28-04-2009 10:23
tym państwu dziękujemy
~Anka 28-04-2009 10:30
Pisiory biją pianę. Co za kwas! Jak są tacy mądrzy to mogli na tym posiedzeniu napisać chociaż jeden wniosek dla Jelenej Góry. To przypomina zlot czarownic przed EU - wyborami. Zabrakło tylko "pokaleczonej minister" Fatygi. Zastanwiam się jak jeszcze długo pan Lipiski będzie miał odwagę pokazywać się ludziom, po kompromitacji w hotelu sejmowym z posłanką co ma k...iki w oczach? Po tamtym wystepie, pokazywanie się publiczne ludziom to jest straszna bezczelność. Bleee! Teraz już wiem napewno, że trzeba iść na wybory i głosować na sld.
Cień 28-04-2009 10:57
PIS - płakać i siąść
~Hetman 28-04-2009 10:59
Bardzo czerstwe spotkanie , chyba to pierwsza pasztetowa wyborcza ! przedstawiono wykresy ,slupki i ilości pieniedzy z unii jakie można wybrać. Informacje podobne i lepsze sa w internecie. Dominowali liczni urzednicy i kanapony budżetowi na posadach państwowych czyli utrzymankowie tych ktorzy wypracowują podatki. Nie powiedziano nic o najwazniejszym , o rozwoju przedsiębiorczości , firmach ktore daja pracę,, rozwoju miasta i regionu- odwrotnie stwierdzono że miasto lezy na takim poboczu że trudno dojechać pociagiem i koślawymi drogami. Nie nie wspomniano o potrzebnych o oszczednościach , redukcji potęznie rozbudowanego urzedastwa ktore pożera dochaody podatnikow. Wystapila p.Turzańska -dobrze platna urzedniczka , przedstawila samozachwyt w wydaniu milionowych kwot pieniedzy na ochronę środowiska - a nasze srodowisko od zawsze kojarzy sie z najbardziej zasyfiona dziedziną w naszym regionie jak zapchane cieki wodne smieciami, strumienie i lasy odpadami, kazda sciezka turystyczna jest zaśmiecona wszędzie dominuje brud i smród - a urzędnicy maja sukcesy choć jest to najbrudniejszy region w calej unii. Czy cos tym organizatorom sie nie pomylilo ? nie maja pojecia o podstawowych problemach regionu jak niedorozwoj gospodarczy,ucieczka czy likwidacja wielu firm , emigracja mlodych ludzi i upadek ekonomiczny mieszkańcow z powodu indolencji rządzących . To nie bylo spotkanie o smaku gospodarczym lecz dźganie polityczne ktore dzisiaj nikogo nie interesuje.
~jl 28-04-2009 11:13
PP. Machałek i Gęsicka powinny doskonale wiedzieć, bo wówczas rządziły, że przed ostatnimi wyborami do Parlamentu rządzący wówczas PiS, jako kiełbasę wyborczą, rzutem na taśmę stworzył tzw. indykatywne listy projektów (a tak naprawdę listy pomysłów, gdyż składane były przez potencjalnych wnioskodawców tzw. karty projektów a nie pełne wnioski aplikacyjne), które okazały się niezgodne z obowiązującym prawem (w szczególności dotyczącym ochrony środowiska). W chwili obecnej wszyscy potencjalni wnioskodawcy przygotowują wnioski aplikacyjne i na bieżąco je składają w ramach ogłaszanych sukcesywnie naborów. Dotyczy to również Jeleniej Góry. Z dużych przygotowywanych projektów są m.in.: wodociągowanie i ka...lizacja lewobrzeżnej części Jeleniej Góry - wartość ok. 120 mln zł, obwodnica miasta - wartość ok. 125 mln zł, Termy Cieplickie - wartość ok. 50 mln zł a także wiele innych pomniejszych od kilkudziesięciu tysięcy do kilkunastu mln zł. Przypominam, że roczny budżet miasta oscyluje średnio w granicach 300 mln zł (co przy zdecydowanej większości wydatków "sztywnych" jest zadaniem niezwykle ambitnym). Trudno, żeby gminy (w tym Jelenia Góra) dobrze sobie radziły w procesie pozyskiwania środków w nowym okresie programowania (2007-2013), skoro naborów było mało a z tych, które się odbyły, duża część nie dotyczyła bezpośrednio gmin (byli to m.in. przedsiębiorcy, szkoły wyższe czy też szpitale). Szanowna P. Kloc. Mówi Pani wyłącznie o środkach już wypłaconych. Nie mówi Pani nic o zakontraktowanych projektach, których realizacja trwa lub niebawem się rozpocznie. Tylko w dwóch zamkniętych już naborach dla przedsiębiorców Zarząd Województwa Dolnośląskiego rekomendował do podpisania umów 155 projektów na łączną kwotę ponad 149 mln zł. Nie piszę tu o pozostałych już rozstrzygniętych naborach. Wystarczy zerknąć tylko na stronę Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego. Ale po co. Niewiedza, nieumiejętność kojarzenia faktów czy zwyczajna głupota? A Pan Legutko to chociażby mógł pięć minut poświęcić na przygotowanie się do konferencji, gdyż skompromitował się gdy mówił: „środki unijne miały służyć popchnięciu infrastruktury jeleniogórskiej i miały ściśle połączyć się z całym procesem gospodarczym (…) Te efekty są mocno rozczarowujące”. Przypomnę tylko większe inwestycje zrealizowane ostatnio w naszym mieście przy udziale środków UE. Są to: „Zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków w Jeleniej Górze” - wartość inwestycji – 201 mln zł, kwota dofinansowania - 115 mln zł; „Przebudowa ulicy Nowowiejskiej i ulicy Staffa w Jeleniej Górze” - wartość inwestycji – 1.775.420 PLN, kwota dofinansowania - 1.311.435 zł; „Przebudowa ulic Kiepury i Noskowskiego w Jeleniej Górze” - wartość inwestycji – 6.443.079 zł, kwota dofinansowania - 4.827.139 zł; „Przebudowa trzynastu ulic w dzielnicy Cieplice w Jeleniej Górze” - wartość inwestycji – 17.625.959 zł, kwota dofinansowania - 12.746.286 zł; „Przebudowa siedmiu ulic w dzielnicy Sobieszów w Jeleniej Górze” - wartość inwestycji – 13.656.518 zł, kwota dofinansowania - 9.542.176 zł; „Rozbudowa Jeleniogórskiego Centrum Informacji i Edukacji Regionalnej – Książnica Karkonoska”, wartość inwestycji – 12.384.626,71 zł, kwota dofinansowania - 7.181.724 zł. To tylko niektóre przedsięwzięcia miasta i jego jednostek. A dochodzą jeszcze projekty innych podmiotów, w tym przedsiębiorców. A cała kotlina jeleniogórska? Czy profesorski biret uciska mózg? Kto mu dał prawo do obrażania mieszkańców naszego Miasta. Jaki wpływ ma Jelenia Góra na to, czy drogi do niej prowadzące są dobre? Swoją drogą akurat Jelenia Góra jest w ścisłej czołówce miast pozyskujących środki zewnętrzne, w tym unijne, tak że Pan Profesor trafił tu jak kulą w płot. Ale może już przestanę się pastwić nad bohaterami konferencji. Przecież miała ona tak naprawdę zupełnie inny charakter. Zaczyna się przecież kampania wyborcza do Parlamentu Europejskiego. Skoro walka jest na "górze" to dlaczego nie miałoby jej być na "dołach"? A że prawda jest troszeczkę inna? Kto o tym będzie po wyborach pamiętał? Ważne, żeby odebrać parę głosów przeciwnikom. Z poważaniem. Jerzy Lenard
~swój 28-04-2009 11:48
A teraz zjechali się bo są wybory.A gdzie byli Ci wszyscy "Nasi Przedstawiciele" do tej pory.A kto zablokował obwodnice południową Jeleniej Góry-PiS,bo rzadził Kusiak a teraz jak śmie się tu pokazywać poseł Lipiński,który ma nas gdzieś, ale wybory idą.A kysz.
~ 28-04-2009 12:25
Adam Lipiński to już się kiedyś spotykał w jakimś pokoju hotelowym...
~Europejczyk 28-04-2009 13:02
Takiego wazeliniarza i krętacza jak Jerzy Lenard juz dawno nie widziałem. Pisze pan " Wystarczy zerknąć tylko na stronę Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego". Ano zerknijmy http://dolnyslask.pl/default.aspx?docId=3560. I co mozemy tam pod datą 17.04.2009 przeczytac? - wyniki oceny formalnej wniosków o dofinansowanie złożonych w ramach naboru 8/S/3.1/2008 prowadzonego w trybie systemowym do Działania 3.1 „Infrastruktura drogowa” Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013". Czytając dalej dowiadujemy się że nasi znakomici specjaliści od dotacji unijnych tak opracowali wniosek, że projekt "Budowa odcinka drogi tranzytowej od ulicy Spółdzielczej do ulicy Lubańskiej w Jeleniej Górze wraz z infrastukturą" została NEGATYWNIE OCENIONA W TRAKCIE OCENY FORMALNEJ. O tym w swoim wywodzie pan Lenard jakby zapomniał. A może by tak rozliczyc urzedników i ich szefów za niekompetencje. Naprawdę trzeba miec kiepskie pojęcie o opracowaniu wniosków unijnych żeby paśc na ocenie formalnej.
~tropiciel historii 28-04-2009 13:08
Miodem ściele mi się na uszy ten skowyt POstkomuszy!
piipi 28-04-2009 13:13
~pss,..oni JESZCZE czytaja !.(..patrz.zdj.nr.4).
~Sz. P. Lenard! 28-04-2009 13:22
Stan inwestycji mierzy się nie wiecznym remontem tych samych dróg i ilością wydanych pieniędzy tylko obrazem rzeczywistym miasta i zasobnością portfela jego mieszkańców, a w tej klasyfikacji jesteśmy na szarym końcu. W Niemczech ulice buduje się raz na kilkadziesiąt lat, a u nas... musi mieć widać stałe zlecenie jakieś Kółko Rolnicze...Pierwszą i najlepszą wizytówką naszego miasta i efektów rządów (kolejnych żeby nie było niedomówień) nieudaczników jest wykopalisko przed Placem Ratuszowym - centralnym miejscem MIASTA! Każdy głupi potrafi zerżnąć słupki i dane z jednego z wydziałów – nie ma się czym Pan chwalić. Socjolog
~do tropiciel historii 28-04-2009 13:37
nie wątpię że masz miód w uszach od prania mózgu przez radyjo rydzyja. Reprezentujesz typowe myślenie mohera-jak nie jesteś z sekty pis to jesteś komuch albo żyd.
ebee 28-04-2009 14:34
PIS na szczęście już prawie poległ. Ta formacja to kompromitacja dla Polski. W Londynie otwarto wystawę o Wałęsie jako symbolu końca komunizmu. Pisowcy tego wielkiego człowieka chcą zgnoić . Wstyd. Zostawili naród. Wykopali nory w ziemi- i stamtąd krzyczą. Dla nich każdy to wróg.
~..jestem z miasta.. 28-04-2009 15:14
Nie sposob tego przeczytac,bo czlowieka az trzepie. Wykorzystali...setnych procenta(!) Co za niekompetencja. Powinnismy zarzadzic nowe wybory..na wczoraj. Tylko czy znajda sie nowe osoby bardziej obiegane w temacie? Nie,no az szarpie w srodku.. Oni nawet..nie,no ide sie przewietrzyc..
~wiarygodny 28-04-2009 18:14
Ja bym proponował Panu Leonardowi aby sie zajął pracami w Komisji Komunalnej ,którą dowodzi bo tam wszystko leży.Natomiast to o czym pisze to zasługa Kusiaka a nie PO i niech Lenard przestanie wciskać kit mieszkańcom.Ciekawi mnie bardzo dlaczego Pan Lenard nie był na sesji absolutoryjnej,tam miałby pole do popisu mówiąc o sukcesach swojej nieudacznej ekipy.
~hm ... 28-04-2009 19:04
Po lewej rączce Marzenki siedzi mutacja Wołodka Ilicza? :)
~Nelka 28-04-2009 19:47
Ale konferencja - przyjechali spotkac sie i powiedzieć , skad brać pieniadze byle duzo. Przynudzali wszyscy od kiepskiego profesora do odczytanego listu prezesa PIS. Grupa kosztownych urzedasów wzajemnie sobie waflowala - o rozwoju gospodarczym ,nowych technologiach, nowych firmach i inwestycjach tak pilnie potrzebnych dla miasta i regionu nie wspominano.Nawet nie zaproponowano fantazyjnych propozycji dla rozweselenia i nadzieji o lepszą przyszlośc. Dowodzi to , ze nie maja sposobu metody na ten problem i pojęcia o pilnych spolecznych potrzebach - a ma wplynąć morze pieniędzy z unni. Chyba rozdrapia ta forse na projekty do szuflady , szkolenia, rozbudowe pomieszczeń urzedasow , drogi sprzęt dla urzedow z pojazdami , zlecenia dla niektorych firm i doradztwa consilldingowego. Potem Polska bedzie splacac te dlugi do unii - obecnie zaczyna już splacac Hiszpania , tylko że onie wykorzystali ta pożyczką racjonalnie - a jakie maja autostrady !
~jl 28-04-2009 21:14
Do wiarygodnego. Wiarygodnym jest, moim zdaniem, ten, kto potrafi podać fakty i jednocześnie nie jest anonimowy. Wg mnie nie jesteś wiarygodny. Co więc "leży" w Komisji Gospodarki Komunalnej? Gdzie w moim poście jest mowa, iż inwestycje są zasługą PO? Zresztą Platforma Obywatelska tam wogóle nie występuje. Do Europejczyka. W czym wg Ciebie objawia się moje wazeliniarstwo i krętactwo? W tym, że piszę prawdę? Że potrafię się podpisać pod postem? Funduszami unijnymi zajmuję się już ponad 10 lat. Trochę, mimo wszystko, mam pojęcie o czym mówię. Nigdy nie widziałem żadnego wniosku składanego przez Miasto Jelenia Góra. Nie mogę więc powiedzieć, czy wnioski były dobre czy nie. Jestem jak najbardziej za rozliczaniem niekompetentnych urzędników. Ale trzeba też pamiętać, że wiele wniosków odpadło i jeszcze wiele nie przejdzie. Do Socjologa. Nie słyszałem, żeby w Jeleniej Górze znane Kółko Rolnicze realizowało projekty finansowane ze środków unijnych. A "wykopalisko"? To przecież pokłosie nieudolnego przetargu i zapisów aktu notarialnego jeszcze z poprzedniej kadencji. A to chyba nie jest Panu obce. Myślę, że jednak nie każdy potrafił zapoznać się z słupkami, twierdząc, że nic albo niewiele się w Jeleniej Górze dzieje. Z poważaniem. Jerzy Lenard
~s. 28-04-2009 22:33
Wszystko co złe zrobił PIS przez dwa lata. Niech ktoś odpowie co dobrego zrobili inni przez lat kilkadziesiąt ? Także ostatnio, PO PISie ?
~dziad swoje, a baba swoje... 28-04-2009 22:48
człowieku, nieważne kto realizuje projekty finansowane ze środków unijnych, ale jak realizuje; stałe łatanie tych samych dróg wskazywałoby faktycznie na jakieś g... warte kółko rolnicze lub firmę ergol... W niedzielę wybrałem się z dziećmi rowerami na Perłę Zachodu, tamta ścieżka realizowana była chyba ze środków unijnych (w poprzedniej kadencji), ale to dziś jest zdewastowana i pełno pościnanych kłód tylko leży wokoło. W poprzedniej kadencji DZIURY przed Placem Ratuszowym jeszcze nie było, a teraz jest i to od dłuższego czasu. Zresztą to problem każdej władzy wykonawczej. Sz. Panie Lenard. By się Pan nawet nie przyznawał. że już 10 lat para funduszami unijnymi, bo NIC z tej wiedzy się nie przekłada na efekty wizualne, materialne i estetyczne w naszym mieście. To jest Armagedon, to co się dzieje w Jeleniej Górze. Na szczęście w nieszczęściu przychodzi świńska grypa – będzie temat zastępczy. Socjolog
~niegosc 28-04-2009 22:51
wg stron urzedu miasta Naczelnik Wydziału Funduszy Europejskich to Jadwiga Osińska Moze nalezaloby spytac ww.
~Zdziwiony 29-04-2009 0:32
Wszyscy wiedzą ,że to poprzednia władza uzyskała środki unijne /SLD/. Ale jak zostały one wykorzystane widać gołym okiem .Wystarczy popatrzeć na wyremontowane / niby /drogi, które teraz przez cały okres gwarancji będzie się poprawiać .I to się nazywa wyrzucaniem pieniędzy w przysłowiowe błoto. Starsza mieszkanka Sobieszowa zapytała się robotników wykonujących drogę ,dlaczego tak niszczycie i byle jak robicie tą drogę w odpowiedzi usłyszała, ach niech pani się nie przejmuje to pieniądze unijne. Jeśli jest takie podejście, to nie ma po co ubiegać się o te fundusze , skoro i tak nie potrafimy z nich mądrze korzystać.
~ulyssenardin 29-04-2009 6:58
żenada
~Sceptyk 29-04-2009 9:00
Czym się chwalić , wiekszośc środkow zostaje zmarnowana jak tylko trafia w ręce samorządow - np. część ul.Kiepury wyrwano w miarę dobry betonowy chodnik i ulozono kostkę betonowa , choć nie wymagalo to zw zasadzie remontu bo sa pilniejsze rzeczy do naprawienia, zniszczono trawnik , ktory do dzisiaj nie uzupelniono i drugi rok rosna chwasty - to sa wlasnie wydwane pieniadze unijne i te slynne programy , ktore będziemy w przyszlości oddawać w postaci splat. .Nie slyszalem aby zakupiono dla firm nowoczesne maszyny sterowane komputerowo , aby mlodziez sie ksztalcila , czy jakies nowoczesne technologie przemyslowe dla firm itd.- bo to jest przyszlośc a nie marnotrastwo.
~Zachodnik 29-04-2009 12:31
Faktycznie mutant Wolodi Ilicza , ale za to kosztowny w chowie jak i Marzenka poslanka - wygarniaja co miesiąc z kasy budzetu 30 tysiakow - rozpisuja na koszty biura, i pobory za uciązliwa prace i dojazd do stolicy. Ilicz wybiera sie na wyższe pobory bo do eoro-parlamentu - tam potrzeba tęgich glow - a takimi obrodzilo w PIS-ie -tylko zaden nie wypracowal zlotowki podatku na wlasny rachunek.
~Autochton 29-04-2009 18:37
Uwielbiam, ten POstkomuszy skowyt na PIS za wszystkie nieszczęście w mieście, w którym ta partia nigdy nie miała swojego burmistrza ani większości w radzie. :) Jeśli władze JG będą nadal tylko tłem dla Jurka Kowboja, to przyjdzie nam się uczyć siodłać konie i powozić furmankami. Co do absorbcji środków unijnych, to lukę urzędniczego nieróbstwa bardzo łatwo wypełniliby przedsiębiorczy mieszkańcy ale jakoś nie widzę sprzyjających klimatów dla rozwoju inicjatyw.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Czytelniczka: drogo i brudno

Szef gangu zatrzymany

Trwają porządki w Mysłakowicach

Środowisko LGBT ze wsparciem KOD–u

Dobra męska moda wcale nie musi być droga

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
926
Tak
36%
Nie
58%
Nie wiem
6%