MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 14 sierpnia
im. Maksymiliana, Alfreda

Fotograficzny powrót do XIX wieku

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 9 grudnia 2011, 19:23
Aktualizacja: Sobota, 10 grudnia 2011, 8:20
Autor: RED
Fot. RED
Albumin, cyjanotypia, kalotypia brzmią tajemniczo w epoce fotografii cyfrowej. Ale to właśnie tymi najstarszymi technikami utrwalenia obrazu na światłoczułym papierze posłużyli się uczestnicy polsko–niemieckich warsztatów, którzy robili zdjęcia zabytkowym zakątkom Jeleniej Góry.

Wystawę będącą plonem międzynarodowych warsztatów „Zabytki Jeleniej Góry w dawnych technikach fotograficznych” zorganizowaną przez Jeleniogórskie Centrum Kultury w ramach współpracy z Socjokulturalnym Centrum Steinhaus e.V. Bautzen, otwarto dziś w Galerii Korytarz w siedzibie JCK przy ul. Bankowej. Galeria po remoncie placówki powiększyła przestrzeń właśnie o korytarz części administracyjnej. Dotychczas ograniczała się do foyer sali widowiskowej.

– To jest właśnie czarodziejskość fotografii, najczystszej i w sumie nieprzewidywalnej – powiedział opiekun galerii Wojciech Zawadzki, wyjaśniając, że zdjęcia, które złożyły się na wystawę, nie mają nic wspólnego z nowoczesnymi technikami pozyskiwania obrazu. – Chętnie odkrywamy coś na nowo zauważając przy tym atuty, których pozbawione są późniejsze wynalazki, przy okazji fascynujemy się czymś, co z pozoru wydaje się gorsze, bo mniej nowoczesne – usłyszeliśmy.

I tak właśnie jest z dawnymi technikami fotograficznymi. Dziś, kiedy świat opanowała era digitalizacji, aparatów cyfrowych w różnych postaciach, komputerów, programów graficznych i innych „cudów”, sięgnięcie do dawnego procesu fotograficznego wymagającego samodzielnego przygotowania papieru światłoczułego i „mokrej” obróbki w odczynnikach, było fascynujące dla uczestników projektu.

Od 9 do 18 września uczestnicy warsztatów pod opieką artystyczną Wojciecha Zawadzkiego i Tomasza Mielecha, przy koordynacji Ewy Andrzejewskiej, docierali z aparatami do zabytkowych zakątków Jeleniej Góry. Fotografowali różne miejsca, najczęściej dobrze znane jeleniogórzanom. Powstały prace, które – dzięki zastosowaniu dawnych technik – zupełnie odrealniają miasto, które widzimy na co dzień. Niby to samo, ale nie takie samo.

Na monochromatycznych odbitkach pokazał się cień świata sprzed prawie półtora wieku, kiedy cyjanotypia, guma, kalotypia, czy też albumin, były najpopularniejszymi sposobami na uzyskanie trwałego obrazu fotograficznego na papierze. Tylko atrybuty współczesności: reklamy, samochody i anteny satelitarne sugerują, że nie są to jednak dawne czasy.

Wystawie towarzyszy pięknie wydany katalog zawierający większość prac, opatrzony wstępem Jacka Jaśko i Wojciecha Zawadzkiego. Są tam także przepisy tyczące wspomnianych technik. Kto zatem ma dość klikania w photoshopie, a dysponuje, między innymi, odczynnikami chemicznymi, odpowiednim papierem, cierpliwością i wolnym czasem, a także aparatem na klisze (potrzebny jest negatyw), może spróbować samemu zrobić zdjęcia tak, jak czyniono to za dawnych lat. Osiągnie efekt, o jakim zatwardziały zwolennik cyfrówek może tylko pomarzyć.

W warsztatach udział wzięli: Winfried Bolenz, Jolanta Bombera-Roeschke, Marcin Dziopa, Mariusz Haczela, Paweł Janczaruk, Kinga Kardynał, Alicja Kołodziejczyk, Monika Malicka, Juergen Matschie, Hannes Roensch, Tadeusz Szczepański, Zofia Szuber i Ralf Zierenberg.

Ogłoszenia

Czytaj również

Stalowe rumaki w Karpaczu

Muzeum Kargula i Pawlaka już po remoncie – zaprasza

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~lucki jack 9-12-2011 20:02
Na 19 zdjęciach widać jakichś ludków a nie zabytki.......żenadaaaaaaa
~pm 9-12-2011 22:03
dobrze, że galeria znowu działa
~ 9-12-2011 22:07
DOLNOŚLĄZAK. Redaktor RED doskonale sprawdza się w publikacjach j.w. Gorzej w felietonach "apolitycznych".
~Do ~ 9-12-2011 23:32
DOLNOŚLĄZAK-a Nikt nie jest doskonały
kazimierzp 10-12-2011 10:33
Mistyka ciemni - tak m.innymi uzasadniają swe działania miłośnicy "czystej" fotografii. Red pisze w swym tekście: "jeżeli ma do dyspozycji odczynniki chemiczne". W Jeleniej Górze już nie ma. Jedyny sklep który takimi materiałami dysponował mieścił się na rogu Pocztowej i 1 Maja, nosił nazwę Fotooptyka i głownym towarem którym handlował to były właśnie chemikalia fotografczne. Nie było zbytu aby utrzymać swój sklep, więc pani Jola zaprzestała swej działalności Ten jej akt desperacji pokazuje, że ludzi zajmujących się "czystą" fotografią jest bardzo mało. Z drugiej strony nie negowałbym tych co zajmują się fotografią cyfrową, a ich ciemnią jest komputer! Zdjęcia niektórych twórców pokazuą, że cyfrówka może być też kreatywna! Będzie więc trwała wieczna dyskusja co, jak, czym...?!;-)
~ 10-12-2011 12:53
Fakt, 25 zdjęć, a tylko 7 dotyczy wystawy...
~fiki 10-12-2011 23:38
jednorazowa zabawa....dzieła bardziej dydaktyczne niż artystyczne.... przydatne dla fanów fotografii ....ale również trzeba propagować wiedzę o technikach fotograficznych,graficznych i innych artystycznych wśród ludzi wydających pieniądze na kiepskie wydruki w internecie. Gabinety notariuszy,adwokatów,biura wszelkiego typu działalności mają żenujący wystrój ...to co wieszają na ścianach przyprawia o ból zębów.../są wyjątki/...pomyślcie jak unijną kasę wykorzystać przy takich okazjach również do promocji wyrtościowych i ciekawych rzeczy...
~sqandal 11-12-2011 9:09
e tam nie ma się czego czepiac te babunie i dziadki ( na zdjęciach ) to też zabytki
~do lucky 16-12-2011 16:15
Genialna rada. Jeśli chcesz zobaczyć wszystkie fotografie przyjdź do galerii.Proste a genialne. No nie! ps. wstęp chyba za darmo

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Zaczytaj się z Jelonką.com

Szybko zapomniany staw?

Serca pełne nakrętek

Finałowy Skok w blok – podsumowanie

Czytelniczka: drogo i brudno

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
800
Tak
37%
Nie
58%
Nie wiem
6%