MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Fotograficzne rarytasy jeleniogórskiej fary

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Niedziela, 26 października 2008, 7:55
Aktualizacja: 23:39
Autor: TEJO
Fot. Archiwum Michała Gańko
Mało lub zupełnie nieznanymi zdjęciami kościoła świętych Erazma i Pankracego podzielił się z Jelonką nasz Czytelnik. Michał Gańko nadesłał nam zarówno obrazki poniemieckie, jak i te, które zrobił sam. Warto zobaczyć.

Czytelnika zainspirował tekst i zdjęcia Kazimierza Piotrowskiego, który opublikowaliśmy tydzień temu.
– Szczególnie ciekawy jest opis na rewersie pocztówki z 1912 roku, a dotyczący chyba mało znanej historii związanej z ołtarzem maryjnym w północnej nawie kościoła. Ponadto widać na niej, że w tamtych latach
był w tym ołtarzu jeszcze inny maryjny obraz(?) różniący się od tych, o których opowiada Pan Piotrowski we wspomnianym artykule – pisze pan Michał .

– Pozostałe zdjęcia z powojennych już lat pochodzą z okazjonalnych wydań kościelnych jak również z mojego ówczesnego zainteresowania się amatorską fotografią – dodaje. Przy okazji wspomina postać, o której wie coraz mniej jeleniogórzan.

– Przez wiele lat byłem bliskim znajomym pana Mariana Salomona i jego rodziny (aż do ich wyjazdu do nowosądeckiej parafii), wspaniałego i zaangażowanego organisty, dzięki któremu moja fascynacja europejską
literaturą organową trwa do dzisiaj – czytamy w liście od Michała Gańki.

– Wielka to była szkoda dla życia muzycznego w naszej farze, że straciliśmy wówczas tak świetnego muzyka organowego. Może jego wieloletnia praca na tym stanowisku zostanie przypomniana przy okazji nauguracyjnego koncertu, którego wykonanie jest zapewne przewidziane po ukończeniu remontu tego „króla instrumentów” – dodaje.

Instrument Caspariniego zabrzmi już niebawem po kompleksowym remoncie, który stał się możliwy dzięki środkom z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz osobistemu zaangażowaniu ks. proboszcza Bogdana Żygadły.

Za udostępnienie zdjęć i ciekawy list serdecznie panu Michałowi dziękujemy i zachęcamy innych Czytelników do tej formy współpracy z Jelonką.com.

Ogłoszenia

Czytaj również

Mają w nosie pieszych

Patriotycznie przy ognisku

Jeleniogórzanka z szansą na tytuł Miss Polski

Komentarze (11) Dodaj komentarz

kazimierzp 26-10-2008 8:29
O ile się nie mylę to dwa ostatnie zdjęcia nr 13 i 14 są mojego autorstwa i do archiwum pana Michała Gańki nie dawałem!;-)
piipi 26-10-2008 11:22
...zdj.nr.14 przedstawia ..JESZCZE "Droge Krzyzowa".~Dlaczego te obrazy nie powrocily po konserwacji na swoje miejsce ?.
~m13 26-10-2008 11:50
kaziu spoko..widac stales sie juz klasykiem...
~HAVA ... 26-10-2008 12:34
Gadal dziad do obrazu a obraz do niego ani razu
piipi 26-10-2008 14:54
..do - [~Hava..] ..~Oj..no i taka byla ich rozmowa !.Taka komunikacja slowna jednostronna..rodzi nadzieje,a nadzieja jest mamuska...no,chyba wiesz...Powtarzac tego nie bede,bo na naiwnych mozna sakiewke koscielna wzbogacic.
~ 26-10-2008 14:58
Dwa ostatnie zdjęcia są najładniejsze. Brawo, Panie Kazimierzu.
misiekjg(konto usuniete) 26-10-2008 20:23
Szanowny Panie Kazimierzu! Bardzo proszę o Pańskiego maila, celem wyjaśnienia sprawy. Z uszanowaniem - Michał Gańko. (misiekjga@wp.pl)
misiekjg(konto usuniete) 26-10-2008 21:15
Oczywiście, że zdjęcia 12 i 13 są autorstwa Pana Kazimierza Piotrowskiego i były dołączone do jego artykułu w Jelonce z 19.10.br., dotyczącego renowacji ołtarza w nawie naszej fary. Tutaj zostały ponownie dołączone przeze mnie do mojego listu do Jelonki tylko w celu możliwości porównania ich z przedwojenną pocztówką tej nawy i ewentualnego wyjaśnienia znawców tematu, co do różnic w wyglądzie tych obrazów. Szkoda, że w powyższym tekście autorstwo tych zdjęć nie zostało dobitniej zaakcentowane. Pana Kazimierza Piotrowskiego przepraszam za nieumyślne naruszenie jego praw autorskich. Potwierdza się stare porzekadło, że "dobrymi chęciami to jest piekło wybrukowane". misiekjga.
~ciepliczanka 2 26-10-2008 21:27
Małe sprostowanie - dawny organista z \"Erazma i Pankracego\" to Pan Marian SALAMON, a nie Salomon.
~Sabath 26-10-2008 21:37
ja zawsze jak uczyłem się czegoś na pamięć do szkoły to gadałem do obrazu to lepiej mi wchodziło
kazimierzp 26-10-2008 22:39
Panie Michale! Nie mam do Pana pretensji, że moje zdjęcia pomyłkowo zostały podpisane jako archiwum pana Michała Gańki! Nie Pan je ode mnie dostał i nie Pan je podpisywał! Po prostu zwróciłem uwagę, potencjalnym czytelnikom, jak jest naprawdę! A znaczek "!;-)" na końcu mojej pierwszej wypowiedzi pokazuje, że tę pomyłkę traktuję z przymrużeniem oka! Serdeczne pozdrowienia i gratulacje za ciekawe zdjęcia o naszej Świątyni! Z powazaniem Kazimierz Piotrowski.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Studium na początek

Sentymentalny powrót Watry

Problemy krwiodawców

XX Karkonoskie Dni Lajtowe już wkrótce

Groźnie na szlakach

Sonda

Wypalenie zawodowe należy uznać za chorobę?

Oddanych
głosów
1015
Tak
65%
Nie
28%
Nie wiem
7%