MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 30 września
im. Hieronima, Zofii

“Fotograficzne fascynacje 2” pod Brązowym Jeleniem

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 11 lutego 2015, 8:15
Aktualizacja: 8:16
Autor: Manu
Fot. JCK
W najbliższą sobotę (14.02) o godz. 17.00 w Galerii pod Brązowym Jeleniem w Jeleniogórskim Centrum Kultury (przy ul. 1–go Maja 60) rozpocznie się uroczyste otwarcie wystawy zbiorowej Jeleniogórskiego Towarzystwa Fotograficznego zatytułowanej “Fotograficzne fascynacje 2”. Wstęp wolny.

Autorami wystawy fotografii są: Tadeusz Biłozor, Wojciech Bykowski, Jan Foremny, Piotr Garbat, Daniel Gustowski, Teodor Gutaj, Janusz Karcz, Piotr Matyga, Janina Peikert, Kazimierz Pichlak, Ignacy Pilch, Janusz Pytel, Marek Rawski, Stanisława Stecko, Jacek Szczerbaniewicz, Jerzy Wiklendt, Jolanta Wilkońska oraz Jerzy Zając.

Jeleniogórskie Towarzystwo Fotograficzne istnieje od ponad pół wieku. Siedziba JTF aktualnie mieści się w budynku przy ul. Wojska Polskiego 37 w Jeleniej Górze. Na początku przez 17 lat JTF nie miało własnej siedziby i galerii. Mimo tego, już od pierwszych lat Towarzystwo prezentowało swoje wystawy we wszelkich możliwych miejscach. Później, wraz z nastaniem “nowej ery'' dla JTF, tj. kiedy doczekało się swojej siedziby (przy ul. Podwale 1a), natychmiast zorganizowano tam niewielką galerię wystawienniczą. Była ona niezbędna, zarówno dla potrzeb prezentowania własnych wystaw, jak i wystaw sprowadzanych.

- Galeria ta była swoistym poligonem doświadczalnym, szczególnie dla tych, którzy mieli tam swoje pierwsze wystawy, jak również poligonem dla tych, którzy ćwiczyli się w organizowaniu wystaw – wspomina Jan Foremny. - Poza tym, służyła ona wszystkim, bo oglądanie fotografii mimowolnie szkoli oko, zmysł estetyki a nawet zwraca uwagę na techniczne aspekty zdjęć. Pomimo, że Towarzystwo stało się już samodzielne pod względem wystawiania swoich prac i goszczenia autorów z kraju i zagranicy, nie znaczy, że nie musiało czasami korzystać z innych miejsc wystawienniczych. Tak też było, kiedy pojawiały się potrzeby zaprezentowania większych wystaw, jak choćby tych z okazji jubileuszy.

- Wyjście z wystawami poza własną galerię ma też te plusy, że w innych miejscach oglądają je dodatkowo inna publiczność – twierdzi Jan Foremny. - No i prezentacje w nowych wnętrzach nadają im nieco innej aury niż w własnej, dobrze znanej galerii. Jest też okazja do pozyskania nowych sympatyków fotografii, którym JTF być może przypadnie do gustu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Razem z Andre Rieu

Gorący koniec lata w kinach Helios!

Senator zachęca do głosowania na maszty

Komentarze (10) Dodaj komentarz

~fotix 11-02-2015 20:23
Ciągle te same nazwiska... Może dlatego że tylko im dyrektor parku pozwala fotografować Karkonosze, wszystkim NIE SWOIM każe dużo płacić za zdjęcia.
~1-2-3 11-02-2015 20:30
Trele morele i duperele panie ~fitx ;p
~roksa 11-02-2015 20:46
No niestety, jakby nie patrzeć nazwiska doskonale znane, ciągle się powtarzajace. Nie wierzę, że nie ma młodych,zdolnych. Pan 1-2-3 to chyba ktoś z kółka wzajemnej adoracji.
~oburzony 11-02-2015 21:27
wąska grupka ma prawo do fotografowania Karkonoszy a reszta co ?? Kiedy w końcu ktoś zrobi porządek z prywatnym folwarkiem pana Raja ???
~1-2-3 11-02-2015 22:02
Tja... :)
~. 11-02-2015 23:29
okazja!!!!!! wstęp wolny!!!!!:):):)he,he,he
~taka prawda 12-02-2015 0:33
KPN to przecież od dawna prywatny folwark kilku rodzin. Wystarczy spojrzeć na nazwiska w książce adresowej.
~Fotocoto 12-02-2015 9:40
Do wszystkich "hejterów". Z zasady krytykujecie wszystko, ale wczytując się w Wasze wypowiedzi widzę,że nie macie pojęcia o tym o czym piszecie. Nikt nikomu nie broni aby wstąpić do JTF-u i zacząć się udzielać i brać udział w fotografowaniu i wystawianiu swoich prac a nie siedzeniu na stołku i stukaniu w klawisze.Już wam się miesza świat wirtualny z rzeczywistym. Dobrze ,że są jeszcze ludzie dla których wystawa fotograficzna i jej realny odbiór jest ważniejszy niż prymitywne Facebook'owskie leiki.
~@ Fotocoto 12-02-2015 19:08
A co ma do tego jakieś JTF? Nawet członkostwo w NATO ci nie pomoże, jeśli będziesz musiał zapłacić spore kwoty za fotografowanie w Karkonoszach. A to regulują przepisy KPN, a nie jakieś JTF. Widzę że sam nie zrozumiałeś o czym toczy się dyskusja i bijesz pianę. Pan dyrektor parku w ten sposób walczy z konkurencją na polu fotografowania Karkonoszy (nie oszukujmy się, Karkonosze to popularne góry i z tego jest niezły zysk), szkoda tylko że wykorzystuje do tego swoje publiczne stanowisko. Bo jak inaczej ocenić takie praktyki, że za jedno zdjęcie trzeba zapłacić 100 (!) złotych?
~Jan 12-02-2015 22:39
To prawda, takie wykorzystanie publicznego stanowiska jest niedopuszczalne! Podobnie jak jeżdżenie w godzinach pracy służbową terenówką po Karkonoszach i robienie zdjęć do albumów wydawanych pod własnym nazwiskiem czy zatrudnianie rodzin w KPN. Najwyższy czas żeby odpowiednia instytucja nadzorująca przyjrzała się temu co się dzieje w KPN, sprawdziła faktury pana dyrektora (ciekawe czy sam wpłaca te olbrzymie kwoty, które sam zarządził??), przetargi, polityką zatrudnieniową (gdzie konkursy???) itd.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Ulica Krakowska gotowa

Zakończenie wakacji w Teatrze Zdrojowym

Policjanci będą szkolić księży z Dolnego Śląska

Odkrycia w kościele

Zaczytaj się z Jelonką.com

Sonda

W Jeleniej Górze pojawiły się miejskie hulajnogi. Czy to przydatny środek lokomocji po mieście?

Oddanych
głosów
210
Tak
40%
Nie
49%
Nie wiem
10%