MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Fotograficy z okazji 15–lecia

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 7 maja 2018, 10:34
Aktualizacja: 15:55
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
W Muzeum Przyrodniczym w Jeleniej Górze miał miejsce wernisaż wystawy z okazji 15. rocznicy Światowego Stowarzyszenia Artystów Fotografików i Twórców Audiowizualnych. Wśród prac znalazły się dzieła Jerzego Wiklendta, który za życia był honorowym członkiem stowarzyszenia.

- Jerzy Wiklendt, gdy mieszkał we Wrocławiu był czterokrotnie prezesem tamtejszego stowarzyszenia - wspomina Zbigniew Stokłosa, prezes ŚSAFiTA, które powstało 8 czerwca 2003 roku i obecnie zrzesza około 100 osób z różnych stron świata. Organizacja posiada swoją stronę internetową, wydaje czasopismo Obscura, a na samym Dolnym Śląsku działa już przeszło 70 lat. Jak przyznaje prezes, Karkonosze to piękne i inspirujące miejsce i wkrótce planują tu plener fotograficzny. Wśród członków są też twórcy audiowizualni, którzy stanowią coraz większą grupę w stowarzyszeniu. - Oprócz jednego z moich zdjęć przywiozłam drugą część filmu, który powstał w oparciu o dzieje mojej rodziny, która od 5 pokoleń zajmuje się fotografią - powiedziała Elżbieta Kaliszewska. - Mój pradziadek Edward Janusz otworzył pierwszy zakład w 1886 roku w Rzeszowie - wspominała E. Kaliszewska.

- To już druga wystawa tej grupy, w tamtym roku była z okazji 70-lecia Dolnośląskiego Stowarzyszenia Artystów Fotografików i Twórców Audiowizualnych - powiedział Stanisław Firszt. - Dla nas jeleniogórzan, jest bardzo ważne, że członkiem tego stowarzyszenia był Jerzy Wiklendt, który niedawno zmarł i podczas wystawy wspominamy o nim - dodał dyrektor Muzeum Przyrodniczego.

Obecnie stowarzyszenie, poza fotografikami z Polski, zrzesza fotografików z takich państw jak: Anglia, Belgia, Brazylia, Czechy. Japonia, Litwa, Nowa Zelandia i Szwajcaria. Stowarzyszenie oficjalnie, zgodnie z rejestracją w KRS używa poza nazwą polską także nazwy w języku angielskim: The World Photographic and Audiovisual Arftists Association, w języku francuskim: Societe Mondiale des Artistes Photographes et des Createurs Audiovisuels, w języku niemieckim: Weltverband der Kunstohotographen und Audiovisuellen Künstler – zaznaczają organizatorzy wystawy. W piętnastoleciu swojej działalności stowarzyszenie organizowało corocznie Światowy Konkurs Fotograficzny – Wiary i Wierni Tego Świata. Na konkurs corocznie przysyłanych było po kilkaset prac fotograficznych, z czego po selekcji przez jury powstawały ciekawe wystawy eksponowane w galerii stowarzyszenia we Wrocławiu, a następnie w wielu galeriach na terenie kraju.

Światowe Stowarzyszenie Artystów Fotografików i Twórców Audiowizualnych nadaje patronaty polskim, a także międzynarodowym przedsięwzięciom fotograficznym. Organizuje wystawy zbiorowe swoich członków oraz wystawy autorskie. Wielu członków stowarzyszenia uhonorowanych jest odznaczeniami państwowymi, ministerialnymi oraz nagrodami za zasługi w działalności na polu fotografii artystycznej – dodają członkowie stowarzyszenia. Wystawa potrwa do 31 lipca 2018 roku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Radny KO: Szyszko już, a kiedy reszta?

Kto do Sejmu? (aktualizacja)

Manewry: pościg, strzały, 30 rannych

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~ 7-05-2018 13:59
Ktoś to czytał? Powstali 15 lat temu, a na Dolnym Śląsku działają od 70 lat? Podpowiem: "15. rocznicy Światowego Stowarzyszenia Artystów Fotografików i Twórców Audiowizualnych", "z okazji 70-lecia Dolnośląskiego Stowarzyszenia Artystów Fotografików i Twórców Audiowizualnych"
~Jolanta Wilkońska 9-05-2018 0:52
Jestem wdzięczna Organizatorom wystawy i Redakcji za wspomnienia o Jerzym Wiklendt'cie, art. fot., który całe swoje życie poświęcił Fotografii i działalności dla Fotografii - jako instruktor (kat.S), wykładowca, prelegent, konsultant artystyczny, juror i kilkakrotny przewodniczący d. Wrocławskiego Towarzystwa Fotograficznego, a obecnie Dolnośląskiego Stowarzyszenia Artystów Fotografików i Twórców Audiowizualnych we Wrocławiu jak również w Jeleniogórskich Towarzystwie Fotograficznym. Wspomina Jolanta Wilkońska

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Tajemnice Książa

Utrudnienia w ruchu na Sudeckiej

Wybory: Zwycięstwo PiS

Seniorzy świętowali

Po Koronę Gór Polskich

Sonda

Dla piratów drogowych, jak w Estonii, zamiast mandatu godzinny postój. To dobry pomysł?

Oddanych
głosów
291
Tak
55%
Nie
36%
Nie wiem
8%