MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Fotograficy z okazji 15–lecia

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 7 maja 2018, 10:34
Aktualizacja: 15:55
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
W Muzeum Przyrodniczym w Jeleniej Górze miał miejsce wernisaż wystawy z okazji 15. rocznicy Światowego Stowarzyszenia Artystów Fotografików i Twórców Audiowizualnych. Wśród prac znalazły się dzieła Jerzego Wiklendta, który za życia był honorowym członkiem stowarzyszenia.

- Jerzy Wiklendt, gdy mieszkał we Wrocławiu był czterokrotnie prezesem tamtejszego stowarzyszenia - wspomina Zbigniew Stokłosa, prezes ŚSAFiTA, które powstało 8 czerwca 2003 roku i obecnie zrzesza około 100 osób z różnych stron świata. Organizacja posiada swoją stronę internetową, wydaje czasopismo Obscura, a na samym Dolnym Śląsku działa już przeszło 70 lat. Jak przyznaje prezes, Karkonosze to piękne i inspirujące miejsce i wkrótce planują tu plener fotograficzny. Wśród członków są też twórcy audiowizualni, którzy stanowią coraz większą grupę w stowarzyszeniu. - Oprócz jednego z moich zdjęć przywiozłam drugą część filmu, który powstał w oparciu o dzieje mojej rodziny, która od 5 pokoleń zajmuje się fotografią - powiedziała Elżbieta Kaliszewska. - Mój pradziadek Edward Janusz otworzył pierwszy zakład w 1886 roku w Rzeszowie - wspominała E. Kaliszewska.

- To już druga wystawa tej grupy, w tamtym roku była z okazji 70-lecia Dolnośląskiego Stowarzyszenia Artystów Fotografików i Twórców Audiowizualnych - powiedział Stanisław Firszt. - Dla nas jeleniogórzan, jest bardzo ważne, że członkiem tego stowarzyszenia był Jerzy Wiklendt, który niedawno zmarł i podczas wystawy wspominamy o nim - dodał dyrektor Muzeum Przyrodniczego.

Obecnie stowarzyszenie, poza fotografikami z Polski, zrzesza fotografików z takich państw jak: Anglia, Belgia, Brazylia, Czechy. Japonia, Litwa, Nowa Zelandia i Szwajcaria. Stowarzyszenie oficjalnie, zgodnie z rejestracją w KRS używa poza nazwą polską także nazwy w języku angielskim: The World Photographic and Audiovisual Arftists Association, w języku francuskim: Societe Mondiale des Artistes Photographes et des Createurs Audiovisuels, w języku niemieckim: Weltverband der Kunstohotographen und Audiovisuellen Künstler – zaznaczają organizatorzy wystawy. W piętnastoleciu swojej działalności stowarzyszenie organizowało corocznie Światowy Konkurs Fotograficzny – Wiary i Wierni Tego Świata. Na konkurs corocznie przysyłanych było po kilkaset prac fotograficznych, z czego po selekcji przez jury powstawały ciekawe wystawy eksponowane w galerii stowarzyszenia we Wrocławiu, a następnie w wielu galeriach na terenie kraju.

Światowe Stowarzyszenie Artystów Fotografików i Twórców Audiowizualnych nadaje patronaty polskim, a także międzynarodowym przedsięwzięciom fotograficznym. Organizuje wystawy zbiorowe swoich członków oraz wystawy autorskie. Wielu członków stowarzyszenia uhonorowanych jest odznaczeniami państwowymi, ministerialnymi oraz nagrodami za zasługi w działalności na polu fotografii artystycznej – dodają członkowie stowarzyszenia. Wystawa potrwa do 31 lipca 2018 roku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Uliczny taniec... do Tancbudy

Tracimy nie tylko na wizerunku...  

ZNP zaprasza na "czarny marsz"

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~ 7-05-2018 13:59
Ktoś to czytał? Powstali 15 lat temu, a na Dolnym Śląsku działają od 70 lat? Podpowiem: "15. rocznicy Światowego Stowarzyszenia Artystów Fotografików i Twórców Audiowizualnych", "z okazji 70-lecia Dolnośląskiego Stowarzyszenia Artystów Fotografików i Twórców Audiowizualnych"
~Jolanta Wilkońska 9-05-2018 0:52
Jestem wdzięczna Organizatorom wystawy i Redakcji za wspomnienia o Jerzym Wiklendt'cie, art. fot., który całe swoje życie poświęcił Fotografii i działalności dla Fotografii - jako instruktor (kat.S), wykładowca, prelegent, konsultant artystyczny, juror i kilkakrotny przewodniczący d. Wrocławskiego Towarzystwa Fotograficznego, a obecnie Dolnośląskiego Stowarzyszenia Artystów Fotografików i Twórców Audiowizualnych we Wrocławiu jak również w Jeleniogórskich Towarzystwie Fotograficznym. Wspomina Jolanta Wilkońska

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wpadka z 1,5 tony suszu tytoniowego

Kurs na asystenta turystycznego niepełnosprawnych

Kotlina przymknięta!

Powstaje autorski film w Karkonoszach

Nowa posada dla radnej

Sonda

Czy wszystkie torby foliowe powinny być płatne?

Oddanych
głosów
470
Tak
66%
Nie
31%
Nie wiem
3%