MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 9 lipca
im. Sylwii, Weroniki

Fotograficy na tropie pałacowych tajemnic

Wiadomości: Region
Niedziela, 26 listopada 2017, 7:02
Autor: Krzysztof Tęcza
Fot. Użyczone/K. Tęcza
W sobotę (25.11) Regionalna Pracownia Krajoznawcza Karkonoszy, działająca w Związku Gmin Karkonoskich, gościła członków Jeleniogórskiego Towarzystwa Fotograficznego, którzy odkrywali tajemnice pałacu w Bukowcu.

Pogoda niestety nie sprzyjała robieniu fotografii na zewnątrz. Wiejący wiatr wywracał statywy z aparatami. Trzeba było zrezygnować ze spaceru po parku i skupić się na wnętrzach pałacu. Aby przybyli wiedzieli czego mogą się spodziewać oprowadzający ich, piszący te słowa, przedstawił historię obiektu i dzieje osób z nim związanych. Pokazał wiele zakamarków i zdradził niektóre tajemnice, oczywiście nie wszystkie.

Pałac w Bukowcu po przebudowie realizowanej ponad 200 lat temu w zasadzie nie zmienił swojego wyglądu. Pozmieniały się nieco jego wnętrza. Zwłaszcza wyposażenie i niektóre detale. Po II wojnie światowej praktycznie znikło całe wyposażenie jeśli chodzi o meble. Ze względu na wykorzystywanie pałacu jako obiektu szkolnego podzielono niektóre pomieszczenia na mniejsze sale lekcyjne. Wyburzono piękne piece i zastąpiono je centralnym ogrzewaniem.

Dzisiaj pałac użytkowany jako siedziba Związku Gmin Karkonoskich pięknieje z dnia na dzień. No może trochę przesadziłem ale wciąż są tu wykonywane prace konserwacyjne i poprawiające jego wygląd i funkcjonalność.

Miałem to szczęście, że wśród uczestników spotkania trafiła się osoba, która uczęszczała swego czasu do funkcjonującej w pałacu szkoły. Opowiedziała mi ona nieco o poszczególnych pomieszczeniach, o tym jak były one wykorzystywane pół wieku temu. Według jej słów, w piwnicach wykorzystywanych jako szatnie poustawiane były metalowe szafki ubraniowe. Dowiedziałem się nawet, w którym pomieszczeniu wykładano język rosyjski. Zajęcia gimnastyczne przeprowadzano w sali dawnego browaru, który podczas wielkiej powodzi został zalany tak wysoko, że woda sięgała kolan osób tam brodzących. Została wtedy całkowicie zniszczona klepka podłogowa i zaprzestano dalszego wykorzystywania tego obiektu.

Podczas spotkania uczestnicy sesji fotograficznej wykonali wiele zdjęć. Ważne jest jednak to, że jako zawodowcy, nie przesadzili z ich ilością, a do tego niektóre z nich były zaskoczeniem nawet dla mnie, oglądającego te wnętrza codziennie. Umówiliśmy się, że w możliwie krótkim czasie przygotujemy wspólnie wystawę, na której zostaną zaprezentowane wykonane zdjęcia. Już dzisiaj serdecznie na nią zapraszamy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Likwidacja schroniska

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Mobilizacja przed II turą

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~ 26-11-2017 11:31
Nazywanie tego poniemieckiego domu mieszkalnego pałacem to przesada,ale niech im będzie.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Jest pomnik przyrody

Promesy dla gminnych jednostek OSP

Niewybuch w Złotoryi

Przy Handlówce z darmowym parkingiem

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2171
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%