MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 3 lipca
im. Jacka, Tomasza

Fotografia zeszła do podziemia

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 1 października 2008, 19:44
Aktualizacja: Niedziela, 27 września 2009, 11:20
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Odsłona pierwsza Fotoruszenia za nami. Dziś w klubie Kaligrafia, w podziemiach ratusza, otwarto pierwszą wystawę z cyklu, którego celem jest promocja młodych twórców. Nie zawsze mają okazję zaistnieć w wielkich galeriach. Teraz nadeszło ich „pięć minut”.

W mrocznym i klimatycznym wnętrzu Kaligrafii zawisło kilka prac Krzysztofa Kowalskiego, który właśnie rozpoczął studia na Akademii Fotografii w Krakowie. Czarno-białe fotografie komponują się z aurą panującą w popularnym lokalu. Są to mocne obrazy „opowiadające” mini-historie, portrety ludzi o nietypowych obliczach lub w zaskakujących zestawieniach: choćby czarnoskóry marynarz w białym jak śnieg mundurze.

Agnieszka Romanowska, która jest pomysłodawczynią Fotoruszenia, podziękowała gospodarzom, czyli właścicielom Kaligrafii (i innych lokali, które będą gościły ekspozycje) za przychylność. – Fotoruszenie to impreza, której celem jest promocja młodych twórców. Nie zawsze mają okazję pokazać swoje zdjęcia w wielkich galeriach. Teraz mogą to zrobić – mówiła.

– To nie jest zwykła galeria, ale miejsce, gdzie pije się alkohol i kawę, więc fotografia na pewno przyjmie się w tym klimacie bardzo dobrze – dodał Paweł Mierzwiński, menedżer klubu Kaligrafia. Bohater wydarzenia, Krzysztof Kowalski, człowiek niezwykle skromny, wyraził podziękowanie za zorganizowanie wystawy, bo kiedy ją urządzano, był w Krakowie, gdzie przygotowywał się do rozpoczęcia roku akademickiego.

Autor zdjęć zadebiutował w szkolnych konkursach, a fotografią zaraził się na tyle, że stała się pasją jego życia. Jest laureatem, między innymi, ubiegłorocznej edycji konkursu „Jelenia Góra i jeleniogórzanie. Jest stypendystą Rotary Klub Karkonosze.

Zdjęcia K. Kowalskiego w Kaligrafii oglądał tłumek zainteresowanych. Zauważyliśmy, między innymi, Honoratę Magdeczko-Capote, aktorkę Teatru Maska i wielu młodych fotografujących. Niestety, zabrakło przedstawicieli „starszego” pokolenia fotografików. Szkoda.

Kolejną wystawą w ramach Fotoruszenia będzie ekspozycja Piotra Lewandowskiego w braserii Unia (6 października, o godz. 18). W nadchodzący piątek o godz. 17 w Galerii Czekoladowej o fotografii prasowej opowie Marcin Oliva Soto, fotoreporter Polski Gazety Wrocławskiej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Drastyczne billboardy

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Fundusze dla powiatu kamiennogórskiego

Komentarze (15) Dodaj komentarz

~Sabath 1-10-2008 20:42
nie wiem czy dobrze piszę ale być fotoreporterem to codzienne jeżdżenie do różnych miejsc i krajów i zwiedzanie może nawet fajna dla osób które lubią zwiedzać ale ma się mało czasu dla rodziny
Riposta 1-10-2008 21:11
Brawo!!! Jestem pewna, że ten chłopak zawojuje świat! Powodzenia na studiach :) ..... ciekawe czy "starzy" nie przyszli bo nie wiedzieli... zapomnieli... czy boja się zejść do podziemi ;)
~ 1-10-2008 21:22
brawo dla tej inicjatywy! BRAWO!
~green 1-10-2008 22:14
~Ziptii 1-10-2008 22:19
Brawo Ryba! :D
~ 1-10-2008 23:06
Tak, teraz co drugi to "fotograf", "grafik" albo "projektant www", albo 3w1 moda.... ale dobrze, że się coś ruszyło jesli chodzi o młodych a nie tylko JTF
~Fotografka 1-10-2008 23:39
Zdjęcia -ciekawe.Zastanawiam się czy ta łysa czaszka na zdjęciu 9 i 10 należy do pana Marcina Olivy Soto?. Nie mogę rozszyfrować profilu.
~Wojtek bez portek 2-10-2008 0:12
Riposta 2-10-2008 0:27
A! Czyli to opozycja do JTF @/@ ... W tym kraiku to jednak nie da się inaczej jak tylko w podziale MY -> ONI WY ->MY... do du** z tym... podziemia, nadziemia... dobrze, że jest jeszcze miejsce do fruwania...
~Mona 2-10-2008 11:18
do Riposta - starzy nie przyszli bo nic nie wiedzieli. Jak to w podziemiu - cicho, ciemno , tajemniczo.
~"Stary" fotograf 4-10-2008 8:08
Nie każdy kto kupi aparat i ma komputer Panie "~" jest artystą a wielu młodym tak się zdaje, że wystarczy kliknąć i już komputer za nich zrobi. Zgadzam się, że podziały zawsze były i będą a Pani inicjatorka owszem była w JTF, ale nie proponowała współpracy tylko chciała narzucić swój projekt. Generalnie to jest brak odpowiedniej informacji o takich imprezach. Nie każdy "stary" fotograf wie gdzie powstają nowe galerie o tak fajnych nazwach, nie wspomnę już o przyjezdnych ,którym "Kaligrafia" bez dokładniejszego adresu nie wiele mówi. Tutaj ukłon do mediów, nie strzelajmy w informacjach skrótowymi lokalizacjami.
~Everyman 9-10-2008 15:30
"Krzysztof Kowalski, człowiek niezwykle skromny..." - to prawie żart dla ludzi którym przyszło poznać "rozbudowane" ego wielkiego artysty K. Kowalskiego.
lili 18-10-2008 14:51
do komentarza autorstwa "stary ": pani organizatorka nie probowlala nieczego narzucac...a z reszta w tzw. zamknietym...kamiennym kregu juz i tak nie da sie palca wlozyc dla innowacji i nowego pomyslu...to zamkiety krag wzajemnej adoracji, ktory nawet jak jest pomysl i pieniadze nie bardzo chce sie angazowac...a w epoce informacji internetowej kazdy moze znalezc miejsce i czas wystawy lub wydazenia... GRATUKACJE DLA NIEUGIETEJ ORGANIZAROTKI
~ 24-10-2008 1:57
Gratuluję kRZYSIUNIA :**
~Tee 16-11-2008 23:05
I dobrze, że nie było starych zgredów z zamkniętego kamiennego kręgu. Tejo - Twoje zdjęcia też niezłe.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Zarząd województwa z absolutorium

Rondo – czy w tym roku się uda?

50–lecie parafii w Bolesławcu

Oszczędności i inwestycje

Miasto Dzieci przełożone

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
1109
Andrzej Duda
41%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
4%