MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Fotografia dała piękno brzydkim miejscom

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Sobota, 22 listopada 2008, 15:29
Aktualizacja: 15:35
Autor: Barbara Krzemieniecka
Fot. Archiwum
Wczoraj (piątek) w Klubie Osiedlowym „Orlik” odbył się wernisaż wystawy pt. „Szare wspomnienia”. Autorami prezentowanych zdjęć są: Sławomir Maleńczuk i Damian Wiśniewski. Organizatorem: MDK ‘Muflon’ w Jeleniej Górze.

Autorami są młodzi i zdolni artyści, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z fotografią na forum publicznym. Obaj są laureatami konkursu „Zabytki w krajobrazie” i prezentują zdjęcia wykonane w technice cyfrowej.

Czarno-białe zdjęcia, ciemne, przez swoją mroczność podkreślające klimat miejsc, w których zostały zrobione (Celwiskoza, Stara Papiernia w Miłkowie, Papiernia na Zabobrzu oraz Jednostka Wojskowa przy ul. Sudeckiej).
Fotografie przedstawiają idealną grę świateł, przez użycie techniki HDR idealnie została uzyskana rozpiętość tonalna, piękno miejsca mimo zniszczenia i dewastacji, mimo lat wciąż "żyjące".

Ukazują piękno inne niż to słownikowe. Piękno miejsca w danym momencie i danym czasie. – Można zrobić tysiąc zdjęć w tym samym miejscu, ale każde będzie inne od poprzedniego – usłyszeliśmy od autorów. – Do tych miejsc nie polecamy chodzić wam samym, ale dla fotografa to było coś niesamowitego - a najważniejsze zrobić zdjęcie i oddać piękno sytuacji – dodali.

Zdjęcia bezpośrednio nawiązują do tematu, mianowicie „szare”, ponieważ wykonane w czerni i bieli, „wspomnienia”, ponieważ miejsca na zdjęciach lata swojej świetności mają już dawno za sobą.

Mimo sypiącego śniegu, przybyli rodzice autorów, znajomi a także osoby zupełnie przypadkowe, w różnym wieku. Podziwianie znakomitych zdjęć, w skromnym miejscu, w towarzystwie cichej muzyki – na jesienno/zimowe wieczory warte jest polecenia. Wystawa trwa do końca roku.

Za umożliwienie rozwijania talentu serdeczny ukłon i podziękowania w stronę Krzysztofa Zwolińskiego, organizatora oraz prowadzącego warsztaty fotograficzne.

Autorka jest uczennicą klasy dziennikarskiej II Liceum Ogólnokształcącego im. Norwida

Ogłoszenia

Czytaj również

Większość za zmianą

Duch Gór dla Ani

Wandalizm czy profanacja?

Komentarze (15) Dodaj komentarz

~jelgór 22-11-2008 16:15
Miły arcik, fajnie też, że Jelonka patronuje młodym terminatorom w dziennikarskim fachu. Kto was uczy dzienikarstwa w Norwidku? Jak wygląda u was nauka dziennikarstwa? Pozdry.
~Tomy M. 22-11-2008 18:06
HDR doskonałą technika, jednak na chwilę obecną praktycznie całkowicie ręczna robota. Więcej w tym malarstwa niż fotografii. Szkoda że nie zamieszono tutaj chociaż części tych prac.
~_ojdiridirachciach___ 22-11-2008 20:08
Miejsca do fotografii artystycznej są tam znakomite !. Ja to bym widział nawet jakąś ekstra modelkę na tle tego komina od Celwiskozy ...takie ujęcie może przecież budzić piękne emocje ! ;)
~betterdayz 22-11-2008 20:13
to jest moje zdjęcie i ja nie przepuszczę że zostało umieszczone tutaj bez mojej zgody. pozdrawiam Cię Basiu, będziesz miała mini sprawę o naruszenie praw autorskich ;)
~ 22-11-2008 21:54
Celwiskoza to najlepsze miejsce w Jeleniej Gorze. a do zdjęć to szczególnie.
~_ojdiridirachciach___ 22-11-2008 22:20
Ej ...| ~betterdayz | ...czy, aby nie za wcześnie na takie artystyczne zadęcie ? :) Basiu, wkurzają mnie takie typy. Mogę być Twoim obrońcą w tym procesie ...za darmola, poważnie ;) A wogóle, to może wywal tą fotkę do wirtualnego kosza ...technicznie przeciętna, a artystycznie wątpliwa. Pozdrawiam ;)
~Sabath 22-11-2008 22:43
fajnie jest być fotografem i podziwiać piękno
~bk 22-11-2008 23:38
dziennikarstwa uczymy się przez uczestniczenie w różnego rodzaju wykładach i warsztatach a także z P. Eweliną Zwolińską. a za obronę dziękuję, myślę, że nie będzie potrzebna :)
~betterdayz 23-11-2008 1:38
zdjęcie jest nędzne ale jest moje i nie powinno tu być, mam więc nadzieję że zostanie usunięte bo nie sądzę żeby ktokolwiek chciał używania jego własnego dorobku (nawet jeśli jest on kiepski) bez zgody.
~do betterdayz 23-11-2008 10:44
ależ z Ciebie zadufana gwiazda..
~Tee 23-11-2008 11:10
Najlepsze w Celwiskozie są budynki z powybijanymi szybami. Wzbudzają nostalgię. Kominy też niczego sobie. Najwspanialsze zaś są megakałuże. Można się przejrzeć w ich tafli. Świetnie odbijają księżyc.
~megaantypiipi 23-11-2008 13:05
Ci biedni chłopcy muszą chodzić po zrujnowanych fabrykach, zaniedbanych podwórkach, przez błota i kałuże. Ich MATKI znowu NIE ZADBAŁY o swoich CUDOWNYCH MĘŻCZYZN!!!
Riposta 23-11-2008 16:16
Fotografowanie wywołuje emocje, oj wywołuje. Panowie i panie wyposażeni w lufy (czytaj obiektywy) są groźni!!!! ;> Tymniemniej prawa autorskie są świętymi prawami i ich naruszenie grozi gorszymi konsekwecjami niż bandycki występek!!!!
~l 25-11-2008 21:07
Ludzie, znajdźcie sobie lepsze miejsce niż celwa. Nie tylko tam są powybijane szyby. ;)
~Tee 27-11-2008 18:13
ale to miejsce dawało kiedyś pracę czterem tysiącom ludzi, wielu z nich straciło w tym miejscu życie i zdrowie, tam są ich duchy, one przemieszczają się między tymi domami z powybijanymi szybami... dlatego to nie sa takie zwyczajne ruiny ... tam kiedyś kipiało życie...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Inauguracja senatora

BO: druga odsłona

Pierwsza w regionie karetka dla zwierząt

Przed nami finał WOŚP

Jeleniogórska Strefa Płatnego Parkowania  

Sonda

Dzień nauki polskiej - kolejne święto państwowe. To dobry pomysł?

Oddanych
głosów
423
Tak
18%
Nie
76%
Nie wiem
6%