MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 30 września
im. Hieronima, Zofii

Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych za nami

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 3 grudnia 2016, 9:53
Aktualizacja: 21:31
Autor: Robert Czepielewski
Fot. Robert Czepielewski
Wczoraj (2.12) Zdrojowy Teatr Animacji w Cieplicach gościł uczestników konferencji, zorganizowanej przez Jeleniogórskie Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych. Tematem była sytuacja niepełnosprawnych na rynku pracy.

Wśród zaproszonych gości byli: starosta jeleniogórski Anna Konieczyńska, zastępcy prezydenta Jeleniej Góry Jerzy Łużniak i Piotr Paczóski. Prezentację tematyczną przygotowali: doradca zawodowy II stopnia Lech Karbowski oraz nadinspektor pracy Mirosław Kocuba.

Podczas uroczystej części konferencji starosta jeleniogórski Anna Konieczyńska oraz przewodnicząca Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych Ligia Jamer wręczyły nagrody laureatom konkursu organizowanego przez JFOON „ Pracodawca – Organizator Rehabilitacji Zawodowej i Bezpiecznej Pracy” . Tegorocznymi laureatami zostali : Szkoła Podstawowa im. Caspara Dawida Friedricha w Kopańcu, Firma Multiservise – Region Jeleniogórski oraz firma ARF.

W części artystycznej wystąpił Teatr Razem ze Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Jeleniej Górze. Fantastyczny występ wychowanków ośrodka został nagrodzony burzliwymi brawami.

O ideę zorganizowania konferencji zapytaliśmy Bogusława Gałkę - prezesa Towarzystwa Pomocy św. Brata Alberta w Jeleniej Górze oraz członek zarządu JFOON. - Chcieliśmy przedstawić problemy pracodawców i problemy pracowników niepełnosprawnych, a jest to kwestia zwiększenia atrakcyjności pracowników niepełnosprawnych dla pracodawców zatrudniających te osoby. Odnieśliśmy się też do potrzeby promowania pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne – powiedział.

Lech Karbowski - jako jeden z powodów, dla których pracodawcy mają opory do zatrudnienia osoby niepełnosprawnej wskazał stosunkowo niskie kwalifikacje tych osób. Tymczasem poniesienie przez pracodawcę kosztów, które przystosują tę osobę do pracy są o wiele mniejsze w porównaniu z zyskiem, jaki może przynieść ten pracownik firmie. Lech Karbownik zauważył, że ogromnym atutem pracowników z niepełnosprawnością jest to, że praca sprawia im autentyczną radość. Zajmuje jedną z czołowych miejsc w ich systemie wartości i potrafią bardziej, niż pełnosprawni pracownicy docenić szansę, jaką daje im pracodawca zatrudniając w swoim zakładzie.

Z tym argumentem nie zgadza się Mirosław Kocuba, nadinspektor pracy w Państwowej Inspekcji Pracy w Jeleniej Górze. - Jest taki stereotyp panujący wśród pracodawców, którzy nie mieli do czynienia z osobami niepełnosprawnymi, że zatrudnienie osoby niepełnosprawnej niesie za sobą wiele problemów, w tym problemy architektoniczne. Podczas dzisiejszego wystąpienie starałem się przekonać, że spełnienie podstawowych wymagań, które dotyczą pracowników pełnosprawnych w dużej mierze będzie spełnieniem wymagań jakie stawiane są przy zatrudnieniu osób niepełnosprawnych. Uważam, że pracodawców trzeba uświadamiać, jak chociażby organizując takie konferencje, że pracownik niepełnosprawny jest w pełni wartościowym pracownikiem. Jest jeszcze druga strona medalu, o której muszę powiedzieć. Niestety mamy taką grupę niepełnosprawnych, których praca nie interesuje. Słyszę, że bardzo dużo osób niepełnosprawnych zamyka się w domach. Są zadowoleni z tego, co mają i nie chcą wychodzić ze swoich ram i ta barykada niestety jest widoczna - powiedział Mirosław Kocuba.

Podsumowując konferencję, trzeba przytoczyć słowa Leszka Karbowskiego jakie wypowiedział podczas swojego referatu, że Człowiek niepełnosprawny tylko poprzez pracę może udowodnić innym sens istnienia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Co z szubienicą?

Senator zachęca do głosowania na maszty

Ulica Krakowska gotowa

Komentarze (13) Dodaj komentarz

~On 3-12-2016 11:42
Jestem osobą niepełnosprawną z wyższym wykształceniem. Całe lata nie mogę znaleźć pracy a PUP w Jeleniej Górze posiada jedynie oferty na stróża i sprzątaczkę. Zakłady Pracy Chronionej wykorzystują niskie wykształcenie inwalidów i dają im pracę ponad siły fizyczne i psychiczne, a niepełnosprawni nic nie mówią bo boją się pracę stracić. Nie ma nic zdrożnego w tym, że niektórzy niepełnosprawni nie chcą pracować i nie jest to w Europie przestępstwo. Np. prawo niemieckie Arbeitsgesetzbuch przewiduje taką możliwość i pozostawia inwalidzie wolność wyboru - pieniądze trafiają wtedy bezpośrednio do niego a nie do pracodawcy. Zatem, zebrani w Teatrze pojedli, popili, pobawili się a po problemie tylko się prześlizgnęli.
~Do 11.42 3-12-2016 13:33
Masz rację.
~tak ma być 3-12-2016 14:55
popieram, popieram i jeszcze raz popieram wpis 11.42, dodam tylko, że najlepiej im wychodzi gadanie o sprawach, których nie rozumieją, ponadto jest jeszcze drugi ważny temat wynikający z naszej niepełnosprawności, to złodziejstwo, żerujące na nas niepełnosprawnych polegające na wdrażaniu wszelkiego rodzaju szkoleń i spotkań współfinansowanych ze środków unijnych i sponsorowanych przez firmy, które w ten sposób piorą pieniądze, o ile laska dla niewidomego kosztuje 100 zł po dofinansowaniu musimy dopłacić do niej następne 100zł, bo wtedy cena jej wzrasta do 200 zł, co za dofinansowanie pytam? komu takie dofinansowania są potrzebne, gdzie trafiają takie pieniądze? tak jest w przypadku wszystkich dofinansowań, od kołnierza ortopedycznego, po wózek inwalidzki, to jakiś absurd !!!
~$ 3-12-2016 14:57
to jakiś absurd, żeby tak wykorzystywać ludzką niepełnosprawność, życzę tym wszystkim prominentom i politykom, aby przypomnieli sobie o tym , kiedy ich dopadnie jakakolwiek niepełnosprawność, życzę też, aby to się stało jak najszybciej!!! to jedyny sposób z zakończeniem tych bzdur!
~do On 3-12-2016 15:37
Twój styl pisania zdradza cię niemiłosiernie! Jak jest temat o bezrobotnych jesteś pełnosprawnym bezrobotnym odbijającym się od bezdusznych urzędników, tu jesteś niepełnosprawnym bezrobotnym ale najwyraźniej cierpisz na niepohamowany apetyt, bo w KAŻDYM temacie zazdrościsz innym, że zjedli i soku się napili! No i jeszcze ta schizofrenia... Rzeczywiście twoje wpisy są niepełnosprawne! Nie masz bladego pojęcia o tematach, w których się wypowiadasz!
~zaboberek 3-12-2016 15:43
Niepełnosprawny pracownik z tzw.II gr. niepełnosprawności(w stopniu umiarkowanym), zarabia mniej niż wynosi dofinansowanie jego stanowiska przez PEFRON.Ktoś może wyjaśnić,jak to się dzieje i dlaczego?
~Arpi 3-12-2016 16:54
Zastanawia mnie , dlaczego największa organizacja osób niepełnosprawnych w Jeleniej Górze jaką jest KSON nie została zaproszona do wzięcia w tak ważnej konferencji . Czyżby przywódcy tych stowarzyszeń byli ze sobą tak skłóceni iż nie potrafią ze sobą współpracować dla wspólnego dobra którego interesy starają się reprezentować . Może okres przedświąteczny zbliży do siebie tych przywódców i uścisną wreszcie swe dłonie zapominając o waśniach z przeszłości .
~Patriota 3-12-2016 18:24
Nie od dziś wiadomo, ze Schubert i Karbowski, delikatnie mówiąc nie przepadają za sobą.
~niepełnosprawna 3-12-2016 22:26
Popieram ten wpis: "to jakiś absurd, żeby tak wykorzystywać ludzką niepełnosprawność, życzę tym wszystkim prominentom i politykom, aby przypomnieli sobie o tym , kiedy ich dopadnie jakakolwiek niepełnosprawność, życzę też, aby to się stało jak najszybciej!!! to jedyny sposób z zakończeniem tych bzdur!" Lansują się na niepełnosprawnych. A jakbyś zapytał o JEDNEGO, któremu pomogli... Ja wołam o podjazd z klatki schodowej! Piszę, proszę i... opadam z sił... :-( A oni się nażrą i napiją dyskutując o niepełnosprawnych, żenada...
~Łotr 4-12-2016 21:51
Niepełnosprawny zarabia na dzień dzisiejszy ok 1350 na rękę - jego pełnosprawny pan kilka tysięcy + premia + darmowy samochód, laptop,komórka łącznie z profitami jakieś 10 tys albo i więcej. Więc kto korzysta z PFRON - Niepełnosprawni są gorzej traktowania niż niewolnicy. Dogadują się , organizują niby kursy, szkolenia itp i kasą się dzielą. Na lekarstwa nie mają dla ludzi ale samochody wymieniają i cała rodzinę zatrudniają.W imię prawa bo prawo to oni.
~do Arpi 5-12-2016 7:49
proszę zapytać o przyczyny bezpośrednio w kson
~Arpi 5-12-2016 16:26
Do "Łotra " Zapamiętaj sobie wbijając na zawsze do swego pustego łba , że każdy jest kowalem swojego losu .Niepełnosprawny to także myślący i dbający o swoją przyszłość . Nie leniwy i czekający aż mu wszystko podadzą na tacy. Ma się wyuczyć zawodu stosownego do jego kalectwa by zapewnić sobie w przyszłości samodzielne utrzymanie . Ma wykształcić się sam korzystając z determinacji osoby kalekiej by dać zachętę innych kalekom . W tych osiągnięciach pomagają jemu i jego rodzinie właśnie Organizacje zrzeszające osoby kalekie . Nie żebractwo i wyciąganie ręki po datki a własny wysiłek to droga do sukcesu dla osób niepełnosprawnych .
~gosc xxx 13-03-2020 17:41
polski rzad pis znalazl znalaz sobie ofiary z osob niepelnosprawnych w polsce calej , wcisla mlodym ludziom niepelnosprawnych w polsce , sobie ofiary z osob niepelnosprawnych zmuszajac ich do podpisania nielegalnego podpisania porozumienia z polskim rzadem pisowskim w polsce , rzad pisowski prubowla wscisnac do podpisania nielegalnego porozumienia w polski sejmie piekunow osob niepelnosprawnych w polsce , znalaz sobie nowe ofiary z ososb niepelnosprawnych w polsce nowe ofiary z osob niepelnosprawnych w polsce , wcisnol im nielegalne porozumienie , napisnae na kolanie w sejmie - wcisneli to nielegalne porozumienie w centrum dialogu warszawie dla osob niepelnosprawnych w polsce i podstolami wreczyli im kase aby podpisali to porozumienie z rzadem pisowskim w polsce . rzad pisowski wykorzystal osoby niepelnosprawne do rozgrywek rzadowych i wyborczych w polsce calej osoby niepelnosprawne w polsce z fundacij jntegracja i srodowiska osob niepelnosprawnych w polsce do podpisania nielegalnego podisania porozumienia osoby niepelnospawne wszystkie do rozgrywek rzadowych i wyborczych i prezydeckich w polsce - rzad pisowski kaczora jaroslaw..

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

64 nowe zakażenia (aktualizacja)

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

Aktywni sąsiedzi

Komentarze po decyzji radnych ws. muzeów

Kampania ławkowa

Sonda

W Jeleniej Górze pojawiły się miejskie hulajnogi. Czy to przydatny środek lokomocji po mieście?

Oddanych
głosów
215
Tak
40%
Nie
49%
Nie wiem
10%