MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 12 lipca
im. Weroniki, Jana

Fortuna za ruinę

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 1 lutego 2007, 0:00
Autor: TEJO
Fot. K. Piotrowski
Kto skusi się na nieruchomość po byłym szpitalu za prawie trzy miliony złotych? Po raz trzeci placówka idzie pod przetargowy młotek.

Taka jest cena wywoławcza budynków, w których przez lata przy ulicy Jagiellońskiej mieścił się szpital okręgowy. Placówka wyprowadziła się stamtąd w 2000 roku do nowego obiektu przy ul. Ogińskiego. Od tamtego czasu nieruchomość zieje pustką i niszczeje. Należy do zarządu województwa dolnośląskiego.

Mimo ogłoszenia już dwóch przetargów nieruchomość nie znalazła nabywcy. I trudno się dziwić, bo – oprócz potężnej sumy do wrocławskiej kasy – obiekt wymaga albo solidnego remontu, albo – wyburzenia. I znalezienia inwestora chętnego do zbudowania w tym miejscu czegoś nowego. Cena wywoławcza nieruchomości na trzecim przetargu to 2, 985 mln złotych.

Kłopot z cieplickim byłym szpitalem miały już poprzednie władze samorządowe Jeleniej Góry. Proponowały, że przejmą grunt wraz z obiektem, ale za darmo. Na takie rozwiązanie nie godził się urząd marszałkowski.
– W tej sprawie nic się nie zmieniło – wyjaśnia Jerzy Łużniak, zastępca prezydenta Jeleniej Góry w nowo wybranym samorządzie.

Jest jednak niemal pewne, że szukający wszędzie złotówek wrocławski urząd marszałkowski, nie podaruje miastu wspomnianego terenu. Mało prawdopodobne jest też, aby znalazł się chętny na zakup nieruchomości za taką cenę.

Teren jest bardzo atrakcyjny: blisko uzdrowiska i z dogodnym dojazdem. W projekcie planu zagospodarowania przestrzennego Cieplic przewiduje się przeznaczenie działki pod zabudowę usługową z dopuszczeniem funkcji mieszkalnych.

Dla miłośników Cieplic to dylemat. Z jednej strony zabytek ma ponad 100 lat i wrósł w historię uzdrowiska, z drugiej – jest tak zaniedbany, że szpeci tę część miasta. – Powinno się ukarać tego, kto dopuścił do takiej sytuacji, a nie żądać teraz grubych milionów – twierdzi Danuta Stolarska, okoliczna mieszkanka.
Optymiści są przekonani, że inwestorów trzeba zachęcić tanim zbyciem gruntu. – Przed budową nowego obiektu nie trzeba wyburzać całości dawnego szpitala. Można zachować frontowe i nośne ściany najstarszej, pochodzącej z 1864 roku części – twierdzą ciepliczanie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Oddawali krew pamięci Kresowian

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Promesy dla strażaków  

Komentarze (14) Dodaj komentarz

~CIEPLICZANKA 1-02-2007 14:29
COOOOOOOOOOOOOOOO– "...obiekt wymaga albo solidnego remontu, albo – wyburzenia. " NIE WIERZE- JAK MOZNA WOGOLE BRAĆ POD UWAGĘ -WYBURZANIE LUDZIE OBUDZCIE SIE .!!!!!
~do CIEPLICZANKA 1-02-2007 16:34
Zwyczajenie, mozna czekac kolejne 20 lat az ktos sie zainteresuje, a stan obiektu bedzie tragiczny, a mozna na tym swietnym gruncie postawic cos co sie przyda Cipliczanom, najlepiej gdyby postawiono cos na bazie tego szpitala oczywiscie. Widzialbym tam extra hotel np.
~kmam 1-02-2007 18:47
Jakim prawem Wrocław żąda od Jeleniej Góry pieniędzy za ten obiekt? Nie dość że zabrał nam województwo, inwestycje - to jeszcze chce zabrać nam zabytki poprzez doprowadzenie ich do ruiny. Sami niech sobie wyburzają we Wrocławiu co chcą , a od JG im wara. W taki sam sposób Wawa blokowała niektóre inwestycje w K-wie. Zwykła zawiść - ot co.
~Były mieszkaniec 1-02-2007 20:35
Zamiast patrzeć na ruinę lepiej budować coś , chyba że bezrobocie znikneło z Jeleniej Góry. Niech Radni wezmą się do pracy i zapracują na swoje diety.
~Aaron Palkin 1-02-2007 20:39
Wrocałw nie zabrał na województwa, skąd ten pomysł ?! NIe chce zabrac tez zabytków, jak pisze w artykule nikt nie chce tego kupić. A przeciwnikom wyburzenia proponuje założyć fundację i odrestaurować obiekt, przecierz to taaakie proste prawie tak jak wyrażanie oburzenia na forum.
~ciepliczanka 1-02-2007 21:16
A może przerobić go na "aquapark" - w końcu byłoby przyjemne z pożytecznym .....?????
~jeleniogórzanka 1-02-2007 23:22
Popieram ciepliczankę i kmama.
~Zibij 2-02-2007 6:54
Popieram ,,ciepliczankę,,- lokalizacją o wiele ciekawsza od tej pod Sobieszowem. Szkoda tylko, że już zaplecze szpitala zostało sprzedane. Przy takiej inwestycji potrzeba trochę terenu na infrastrukturę. Już wcześniej były przymiarki do tego tematu. Uważam że cały przyległy teren i sam szpital powinno się przebudować. Te miejsce powinno być PEREŁKĄ CIEPLIC.
~anitka 2-02-2007 7:36
Dlaczego wyburzyć,tak najłatwiej?Też widziałam bym tam jakiś hotel czy szpital uzdrowiskowy to przeciez nasza historia jak można ją niszczyć?
~karol 2-02-2007 11:13
Należy te obiekty wyremontować i przenieść tam wszystkie wydziału urzedu miasta. przynajmniej wszystko będzie w jednym miejscu a i Cieplice zyskają prestiżowo. Jedynie prezydenta edziemy mieli w ratuszu. Co wy na to?
~tylko czytam 2-02-2007 11:19
No to chodzi o trzy milony czy miliardy (nie żeby mi osobiście to robiło różnicę;))
~michał 2-02-2007 12:10
zdjęcia...
~mieszczuch 2-02-2007 18:32
o jakiej kwocie piszecie ? a po co wielki hotel, kto do niego przyjedzie i po co ? przespać się ? turyści potrzebują atrakcji mocnych wrażeń itp...
~AJOT 4-02-2007 22:01
Już widze jak walą na przetarg drzwiami i oknami !!! Kupi jakiś deweloper z poza Jeleniej narobi tam mieszkań ogrodzone osiedle zrobi z portiernią i ochroną. A Ciepliczanie pooglądać będą chodzić zza płotu.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Powstanie trasa rowerowa – sprostowanie

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Skatepark za frekwencję?

Raport NIK dotyczący m.in. MZK Jelenia Góra

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
370
Tak
47%
Nie
39%
Nie wiem
14%